Výměna kol, přední vs zadní

Od: Datum: 01.11.14 12:47 odpovědí: 11 změna: 01.11.14 19:55

Dobrý den,

koupil jsem si nové pneumatiky i s disky (zimní), abych nemusel přezouvat. Vím, že jsem se měl na to zeptat prodejce, ale v tu chvíli mě to nenapadlo. Jsou nějak označení pneu na úředek či zadek? Případně, musím kola nasadit v nějakém směru vzorku?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kcin
Datum: 01.11.14 12:56

Ano na pneu by měla být značka rotation čili směr otáčení pneu.Touto značkou se řiďte. Předek či zadek není dán.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlik*
Datum: 01.11.14 13:18

Takze jestli to dobre chapu, tak ta sipka musi smerovat dopredu ve smeru jizdy vpred, je to tak?

Od: kcin
Datum: 01.11.14 13:29

Ano, je. Po zimě si pneu označte ať příště víte kam které kolo patří. Měly by být vždy stejně nasazené. To samé udělejte teď s těmi letními.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tycoon*
Datum: 01.11.14 15:09

Pokud mají pneumatiky směrový dezén, tak jo. Ale může být symatrický nebo asymetrický a tam šipka není, viz můj příspěvek z 15:08.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 14:01
avatar

Nemusí to tak být vždycky. Některé pneumatiky jsou obousměrné a u těch je úplně jedno, na které kolo je dáte. Žádná značka na nich pak logicky není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlik*
Datum: 01.11.14 14:06

Tak jsem se na ne dival a opravdu maji na sobe znacku rotace, takze tou znackou smerem jizdy vpred :) Opravdu se omlouvam, mozna to nekomu prijde divne, ale s autem zacinam a toto je moje prvni zima, takze jsem moc rad, ze se tu nasli lidi co radi poradi. Dekuji .

Datum: 01.11.14 15:04
avatar
I s označením rotace máte na výběr zda kolo dát dopředu nebo dozadu jen stranu si vybrat nemůžete. Kola mezi sezonami (jednu sezonu vpředu, druhou vzadu) se prehazuji z důvodu, aby se sjely rovnoměrně. Náprava která zabírá je sjedete více a pak by jeden pár už mohl být na značce a druhý pár o 2mm lepší. Ale je to na vás. Někdo to mění, někdo ne.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tycoon*
Datum: 01.11.14 15:08

1) Předek a zadek se neliší, pokud jsou na obou nápravách stejné rozměry (99 % osobních aut).

2) "Směr" pneumatik záleží na designu dezénu, obecně vzato jsou tři základní možnosti:

a) Symetrický dezén - na směru vůbec nezáleží. Takové dezény už se dnes asi nedělají.

b) Asymetrický dezén - záleží na tom jestli je pneumatika otočena "dovnitř nebo ven" (točit se může na oběma směry) Pneumatika musí směřovat ven (k tobě) tou částí, na které je napsáno "outside". Pokud si koupil komplet s disekm, tak to za tebe udělal ten, kdo to kompletoval.

c) Směrový dezén - záleží na směru otáčení. Na pneumatice je vyznačena šipka, kterým směrem se má pneumatika otáčet při jízdě vpřed. V tomto případě budeš mít dvě "levé" a dvě "pravé" pneumatiky a musíš je nasadit na správnou stranu auta.

Takže mrkni na pneumatiky, jestli tam máš šipky nebo nebo outside/inside.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.11.14 19:43

Ahoj. A co je pravdy na tvrzení, že při otáčení-přehazování celých kol z prava na levo, má vznikat problém s opačným otáčením kola s gumou, která je zvyklá na ten jinej směr točení? Prý pak dochází k popraskání ocelové výztuže, její reznutí a praskání. Dokonce, že může docházet k defektům. Takovým drobným, jemným únikům vzduchu. Je na to, mezi motoristickou veřejností na Poraďte.cz, nějaký názor?

doplněno 01.11.14 20:00:

V pravěku motorizmu, někdy před Převratem, když se ještě vyráběly diagonální Hadráky, které neměly ocelovou STEEL výztuhu, to asi u někoho mohlo být i pravidlo, při provozování autových kol.

doplněno 01.11.14 20:10:

Ještě mě napadlo. Když by se moc chtělo ta kola přehazovat stranově, tak by se ty gumy musely přezout a otočit na disku, aby měly pořád dodrženou tu svou směrovou rotačnost. Ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 19:48
avatar

Pkd je to obyčejná pneuška,nemá směr rotace ani není asymetrická,tak se nic neděje.Dnes se již ale nedoporučuje jako před 20 a více roky prohazování

doplněno 01.11.14 20:19:

Martine - a proč jako musí? Napiš jeden pádný důvod? Osobně na toto nekoukám jestli je zleva či zprava,jedině si hlídám prřední a zadní!

Jak píšu dříve se dporučovalo (ještě u polského fiata a posléze u škůdky 105) bylo v manuálu-PP na LZ a PL na PZ nebo další varianta PP za PZ a PL za ZL

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.11.14 19:55
avatar
Kola se zleva doprava nepřehazují, pouze zezadu dopředu. Pokud je dezén nesměrový, musí se před uskladněním kol označit zda bylo vlevo nebo vpravo.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.