Autoškola- nepředjetí a vyhazov

Od: Datum: 01.11.14 11:44 odpovědí: 24 změna: 17.11.14 10:25

Vážení rádci,

rád bych se zeptal na takový problém, který se mi přihodil.

Dělal jsem v Olomouci závěrečné zkoušky v autoškole. Komisař mi nevytkl nic, až na problém, za který mě vyhodil

Před autem autoškoly jel traktor s valníkem, kterému svítil neustále levý blinkr. Ten jsem nepředjížděl a plížil se za ním a čekla na chvíli, kdy blinkr vypne nebo odboží někam na pole (které lemovalo silnici). Nějaká auta nás předjěla, nějaká zůstala za námi.

Podle slov komisaře jsem jej měl předjet a netvořit kolonu, protože jej prý jen zapoměl vypnout nebo výstražně blikal a pravé světlo měl nefunkční.

Jinak jsem měl celou jízdu bez problému, nikdy jsem nezaváhal, zaparkoval jsem napoprvé, rychlost, atd. všechno v pořádku.

Otázka zní: Bylo rozhodnutí komsiaře správné? Kdybych traktor předjel, vyhodil by mě zase za to, že předjíždím vozidlo, které může odbočovvat, atd.

Situaci bych rád řešil stížností.

Děkuji vám všem za rady!

Hezký víkend.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.11.14 12:01
avatar
Chápu dilema. Je těžký vcítit se do vkusu komisaře. Mohl jste uvedl tuto polemiku hned. Teď bych se na to vykašlal a těšil se na druhé kolo. Nebylo by moudré kdybyste měl stejného komisaře, abyste na něj podával stížnost. Tedy podle mě.
doplněno 01.11.14 12:03: Osobně po mých zkušenostech bych před komisařem vyčkal na první křižovatku, kde by blinkr nevyužil, zařadil se vlevo, troubnul aby o mě věděl a předjel se slovy, že zapomněl na blinkr. Čert ví, zda by to prošlo.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 04.11.14 10:28

Neprošlo, za tohle by byl vyhazov od zkoušky (ono o ten vyhazov nejspíš šlo ;) - kdo se neumí bránit tak zaplatí další zkoušku...

Nedat se a komisaři to dát sežrat = písemně chtít důvod vyhazovu a pak písemná stížnost na něj, předaná prokazatelně. Požadovat vyhazov jeho jako komisaře - toto musí znát, když nezná tak by měl přijít o papíry on.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 01.11.14 12:02

podejte stížnost protože za toto vás normarně vyhodit nemuže .je to totiž nesmysl předjíždět traktor když chtěl odbočit (tvrzení že zapoměl blinkr vypnout je dost nebezpečné a udivuje mě že jeto od komisaře)

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 01.11.14 12:25
avatar

podal bych stiznost , blika vlevo , nepredjizdet.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.11.14 17:07

Je to blbost,"bliká vlevo,nepředjíždět"

Dnes mi volala sestra,uplakaná,její dcera jela po hlavní,čáry uprostřed silnice žádné,vyhodila blinkr doleva asi 100m před odbočením.V dálce v zrcátku viděla auto,ona už zpomalila,najela k prostředku a odbočovala.Přiřítila se Alfa a rána.škody veliké,policie obvinila řidičku,co odbočovala,jednoznačně vinna,měla dát přednost autu za ní,i když bylo dost daleko za ní když odbočovala,měla být rychlejší,neboť ho ohrozila,měla prý dát přednost

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 15.11.14 22:22

Nesouhlasit, odvolat se. Při blinkru doleva nesmí předjíždět = porušil předpis. Odbočující nesmí ohrozit = možná spoluvina, ale rozhodně ne vina 100%. Tvrdit že blinkr byl včas, najetí ke středu bylo. Rychlost Alfy - Překročil max. povolenou = další porušení předpisu, byl daleko za váma a nepředpokládala jste že to kalí např. 150.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.11.14 11:01

Dát při odbočování vlevo přednost vozidlu za sebou? Pokud byl včas blinkr, tak trvat na nevinně. Přednost se dává jen tramvaji.

Verdikt nejvyššího soudu

¨Brno - Po řidičích aut není možné žádat, aby se při odbočování nepřetržitě dívali do zpětného zrcátka a kontrolovali silnici za sebou, musí se totiž důkladně věnovat odbočovacímu manévru.

A řidiči aut nebo motocyklů, kteří jedou za odbočujícím autem s včas zapnutým směrovým ukazatelem, si musí počínat tak, aby stihli za normálních okolností zareagovat včas.¨

Rozhodl tak Nejvyšší soud v případu muže, který měl být podle policie, znaleckého posudku i soudů v Rychnově nad Kněžnou i Hradci Králové hlavním viníkem nehody. K ní došlo při odbočování vlevo, do odbočujícího auta narazila motorka a nehoda skončila těžkým zraněním s trvalými následky motorkáře.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.11.14 12:27
avatar

To je těžké. Pravda je zcela jednoznačně na Vaší straně. Instruktor by si sice potřeboval zopakovat pravidla, ale Claiman má pravdu v tom, že by se Vám pak mohl mstít. Když to nebudete řešit, zařadíte se do stáda ovcí, které sklopí uši a jsou zticha i když se jim děje příkoří. Takže si vyberte.

Mimochodem, žádný předpis mně nezakazuje jet pomalu za traktorem, i kdyby neblikal.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asd*
Datum: 04.11.14 10:32

Mstít se moc nemůže. Tu zkoušku totiž musí uznat, nebo pokud by bylo opakování zkoušky, tak bych si do auta vzal kameru a zkoušku bych zaznamenával (jako přímý účastník na to mám právo i přes nesouhlas komisaře). Pak může leda tak navádět do chytáků. Kdo má na to získat řidičák ten se nechytí X kdo se chytí tak ho vyhodí správně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 12:35
avatar

Napíšu to tak jak to vidím já.

Měl jste podat stížnost IHNED,po dojezdu ! teď již nic moc asi neuděláte,maximálně byste si to nyní asi pohoršil při opakované zkoušce!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 12:42
avatar
Poukázal bych ze blinkr neblikal, svítil. Spousta starých typicky dodávek svítí vzadu vším co má. A také nevíme kolik km za ním jel. Svítit a blikat je podle mě velký rozdíl.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 19:01
avatar

ale ano, udělá

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 13:22
avatar

Přijde mi to jako nesmysl tohle. Vždyť i jedna z testových otázek je:

Řidič vozidla jedoucího před vámi zřejmě zapomněl vypnout znamení o změně směru jízdy vlevo. Jak se zachováte?
1) Upozorníte jej zvukovým výstražným znamením.
2) Nebudete takové vozidlo předjíždět.
3) Upozorníte jej světelným výstražným znamením.

Ale je pravda, že jste si měl stěžovat hned, teď už je nejspíš pozdě, nebo můžete až uděláte druhé zkoušky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 13:43
avatar

Co by asi ten komisař dělal, kdybyste začal předjíždět a ten traktor by odbočil vlevo na místo ležící mimo komunikaci? Vy přece nemůžete "předvídat" že někdo jen zapomene vypnout blinkr. Řidič má jet především tak, aby jeho jízda byla bezpečná, a to pomalá jízda za traktorem, který se chystá odbočit vlevo, je. Myslím, že komisař je - mírně řečeno - de.il. Já bych požadoval jeho vyjádření písemně a podal bych si stížnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 01.11.14 13:50

Zdravím, pokud byly pochybnosti, tak se zachoval správně. Při předjetí by Vás, ale asi také vyhodil. Mám také zkušenosti s takovými to lidmi, co rádi vybírají peníze. Pokud je Váš instruktor správný člověk, dosvědčí Vám vše co bude třeba. Stížnosti bych se nebál, pokud by byli problémy, můžete jít udělat závěrečné zkoušky kamkoliv jinam i mimo Olomouc. Pokud umíte jezdit, nebude problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: momo®
Datum: 01.11.14 14:28
avatar

Dobrý den. Jel jste správně podle vyhlášky. Ale stejně by vás vyhodil za něco jiného. Některé autoškoly potřebují žáka ještě trošku "podojit" o pár kaček. Holt to musíte vydržet a vyříkat si to až po zkouškách, nebo je udělat někde jinde. Samozřejmě ne ve stejném městě. Pevné nervy.M.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nora*
Datum: 01.11.14 18:55

V Olomouci je to normální. Kdo jel (známá trojice komisařů)? Za pomalou jízdu se vyhazuje běžně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 19:05
avatar

Tohle je komisař - tak zvaný kandidát na odebrání profesního průkazu zkušebního komisaře. Stížnost podej na úřadě, který zkoušky prování. Čím méně takových "odborníků" tím lépe !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.14 19:18

podle mě jsi se zachoval správně... tato situace je pokud si matně vzpomínám i v testech že takovéto vozidla se nemají předjíždět... kdyby nebyl komisař vůl tak ti řekne že jednáš správně ale že pravděpodobně na tu směrovku zapoměl a aby jste se nezdržovali tak by ti měl dat pokyn aby jsi ho bezpečně předjel... tak by to bylo v pořádku z obou stran.. pokud byl zticha tak si myslím že je to jen jeho problem a nenechal bych si to líbit...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 01.11.14 20:01
avatar

Předjet, když vozidlo přede mnou bliká vlevo? No právě to by bylo podle mne skoro na přesdržku a pak na vyhazov od zkoušky. Jo, možná v praxi někde za velmi příhodných podmínek (široká prázdná silnice s dostatečnou viditelností blízko i daleko před traktor), s velikou opatrností. Traktor může chtít odbočit mimo silnici, může se něčemu vyhýbat apod. Každopádně takové předjetí porušuje předpisy i zásadu "chovat se bezpečně". Podle mne.

Pozn.: A možná bych nepředjel, ani kdyby mi to komisař řekl. Za řízení a vozidlo zodpovídá řidič, ne radící spolujezdci. Vyšší váhu, než předpisy, má jen pokyn "příslušníka" (a nejsem si jist, jestli jím komisař je; v mé době jezdil policajt). Zřejmě bych si případný pokyn nechal potvrdit instruktorem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.11.14 10:25
avatar

komisař je nadřazený instruktorovi, zároveň musí být komisař držitelem profesního osvědčení učitele a u zkoušek je jedno, zda sedí na místě s pedálama instruktor nebo komisař...

když sem kdysi dělal zkoušky na C, byl tam místo komisaře policajt a autoškola byla za značkou "zákaz vjezdu nákladním automobilům" ... samozřejmě že se muselo vjet do zákazu - ale ten kdo se policajta u zkoušek nezeptal, jestli tam může vjet a vjel tam, ten zkouškou neprošel...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jyri®
Datum: 03.11.14 18:22

podej na uradě stížnost ! mimochodem máš to i v testových otázkách otázka z ní nějak takto (před vámi jede vozidlo které zapomělo vypnout ukazatel směru jízdy jak se zachováte a správná odpověd je tuším nějak vozidlo v žádném případě nepředjíždím...) dej na něj stížnostt a zažádej si o jiného komisaře kamarád měl podobný problém tak si stezoval sel delat znovu zkoušky a komisař se mu snazil pomstít tim zpusobem ze mu rekl pane ridici já jsem se s vámi necitil bezpečně a neprošel a pustil ho az napo 7 mimochodem kamarád má rp na auto 7let má i ridičák C akorát si delal vleky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 03.11.14 20:28

Dobrý den. Ten komisař evidentně chtěl, abyste to absolvoval znova a připlatil jste si u Vaší autoškoly, se kterou se jistojistě "kamarádí," další hodiny navíc. To, že nepředjedete traktor, není vůbec žádná chyba, protože nikde v zákoně o provozu na pozemních komunikacích se nepíš, že "jste povinem předjíždět" tehdy a tehdy! Tuto povinnost Vám nepřikazuje vůbec nikdo a je to vždy na rozhodnutí řidiče, a tím jste byl v té chvíli Vy a nikdo jiný! Naopak jste udělal dobře (pokud neřešíme plynulost provozu, ale pouze se zavděčit komisaři), protože jste nejel riskantně, což by v tomto případě znamenalo, že budete traktor předjíždět! To, že má vyhozený levý blinkr, vůbec neznamená, že má zapnutá varovna světla. Za prvé Vy nejste z žádného titulu jakkoliv sto zjistit, zda má pouze prasknutou žárovku, nebo cokoliv jiného a díky tomuto to pro Vás znamená, že před Vámi jede vozidlo, které evidentně jede rovně, ale jelikož nevíte, co má v úmyslu dělat (pro Vás může být třeba opilý nebo dokonce pod vlivem drog, když to vezmeme ze široka!) a nebo jestli se náhodou nezbláznil a nebude se třeba otáčet, tak rozhodně je na místě předjíždění takového vozidla na posledním místě. Ano, až budete jezdit nějakou dobu, hodíte tam za dva a předjedete ho, ale jelikož jste byl na zkouškách, kdy jste plnil testy pro udělení řidičského oprávnění, zachoval jste se naprosto duchapřítomně a na místě. Měl jste po komisaři chtít odůvodnění, kterým rozhodně není zachování plynulosti provozu, protože jste jeli, byť třeba 20km/h, ale jeli! Kdybych tam byl já a skládal stejně jako Vy zkoušky, tak bych si nechal odstup a jel v klidu za ním a hájil bych se tím, že nevím, co bude ten traktorista dělat, že nevím, jestli je duševně a fyzicky v pořádku, tudíž ho nebudu předjíždět, protože se bojím, že najednou začne odbočovat, potom mi žádný předpis nenařizuje předjetí takového vozidla a proto si držím bezpečnou vzdálenost. Možná bych na něj zatroubil a obhájil bych si to tím, že jsem odvracel hrozící nebezpečí, což znamení o změně směru jízdy dávané půl kilometru beze sporu je. Ale nadruhou stranu musím říct, že Vás chápu, protože vím, jak je člověk vypsychlý na zkouškách a kouká na každou díru, jen aby se komisaři neroztřepak zadek, v hlavě má zmatek, pletou se mu značky a tak. Takže si z toho nic nedělejte, ten komisař určitě vyhodil na stejnou věc takhle schválně několik desítek žáků již před Vámi a Vy jste tomu nemohl nijak zabránit. Hádat se s komisařem asi těžko můžete, když nevíte, čím se máte hájit, protože nemáte nic naježděno, proto můžete jen sklopit uši a přijít příště znovu. Jen si pro Vaší řidičskou kariéru pamatujte, že jste žádnou chybu neudělal!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asd*
Datum: 04.11.14 10:21

Komisař tě poškodil - pokud bliká vlevo tak předjíždět nesmíš = stížnost je na místě a měli by ti závěrečné zkoušky uznat.

Mohl jsi na něj blikat a troubit jako upozornění že bliká a neví o tom. Předjet ale nesmíš, kdyby to náhle zalomil doleva tak bys viník nehody byl ty.

PS: k tomu jak Píše Cobrak - žádná povinnost předjet není. = stížnost hned 2 body 1. není žádná povinnost předjíždět 2. při blinkru vlevo předjíždět nesmíš. Ve stížnosti cituj přímo předpis - dle zákona č. par. se nesmí předjíždět když blinkr vlevo... Žádný předpis nenařizuje předjetí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.