Vysazení osob v křižovatce

Od: Datum: 13.10.14 20:28 odpovědí: 16 změna: 16.10.14 12:17
Dobry den.
Jak hledi zakon na tuto situaci?
Chci vysadit osoby pred urcenym mistem. Zastavim na krizovatce (Mam cervenou) a je to pred mistem vysazeni, tak se rozhodnu at se vysadi v krizovatce (Nikoho neohrozim ani neomezim).
Zde by nemel platit zakon o zastaveni nebo stani 5m pred, za apod. krizovatkou.
Dekuji za nazory.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.14 20:43

Osoby na křižovatce nevysazovat. Co kdyby se neujmuly? ;)

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.10.14 20:51

A co kdyby se místo nalézalo ve vzdálenosti bližší než 50 metrů před křižovatkou s řízeným provozem...? Zákon řekne, že zde nesmíte přecházet přes vozovku, a to je zde asi podstatné... ( § 54 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích)

Ohodnoceno: 0x

Od: heiko
Datum: 13.10.14 21:03
Vysazeni by probehlo u chodniku (Podstate by se nemusel dotknout vozovky), takze by chodec neprechazel silnici, ale uz by byl na chodniku.
"místo pro přecházení vozovky,"
Datum: 13.10.14 21:13

podle mého názoru to je OK - stojíte na červené, spolucestující vystoupí přímo na chodník - nevidím v tom žádný problém

Datum: 13.10.14 21:33

heiko,

jak spekulativní situaci popisujete, lze posuzovat různě.

Když přeházím věty, (ne)dopouštíte se přestupku.

Když zastavíte na červenou (v koloně vozidel) a osoby vystoupí, není zač řidiči uložit sankci. Pokud zastavíte u křižovatky z důvodu vystoupení osob a náhodně se rozsvítí červená, porušil jste předpis.

Vše bude ale o přesném průběhu situace a dokazování.

doplněno 14.10.14 08:09:

heiko, po doplnění je to úplně jasné, pokud vystupující osoby neporuší předpis (neohrozí při vystupování), vy jako šofér ani další osoby nic neporuší a nemůže být žádná sankce.

Buďte klidný

Od: heiko
Datum: 13.10.14 21:51
Urcite bych nestal na zelene v krizovatce, abych omezoval ostatni ridice, jedna se pouze kdyz stojim na cervene a vim, ze vysazeni osob probehne drive nez blikne zelena.
Myslim si, ze by to podle selskeho rozumu bylo v poradku, ale nerad bych se nasledne hadal s policajtem.
Presne odpovedi se asi nedockam, protoze tohle zakon neresi, takze shrnuto: zalezi na situaci a jeste vice na koho narazim.
Dekuji za prispevky.
Datum: 15.10.14 00:28
AZ se ti do otevřených dveří napakuje nějaký cyklista nebo motorkář, nebude to jen omezení...

Datum: 15.10.14 13:18

stírečku, vím co chcete sdělit, jen si dovolím malinko upřesnit..

motorkář nemá co předjíždět vpravo, cyklista může, ale to si vystupující přeci ohlídá..

doplněno 15.10.14 18:47:

kolego stírečku, řešíme již detaily, ale snad to někomu pomůže..

Milane já jen, že ti kdo vystupují vpravo, většinou dozadu nehledí a mám s tím zkušenosti, jak zprava, tak zleva. OK souhlas, ale já vždy jako řidič hlásím, neotvírat dveře, už můžete.

Motorka může předjíždět vlevo, o tom nikdo nepochybuje...asi jste chtěl napsat vpravo a pokračovat ..třeba pokud jsou dva pruhy vedle sebe a i tam můžou vystoupit osoby z osobáku. Ale to není předjíždění vpravo a už jdem úplně jinam. To je jízda v pruzích..

Přeji jen pohodu.

Datum: 15.10.14 18:17

Milane já jen, že ti kdo vystupují vpravo, většinou dozadu nehledí a mám s tím zkušenosti, jak zprava, tak zleva. Motorka může předjíždět vlevo, třeba pokud jsou dva pruhy vedle sebe a i tam můžou vystoupit osoby z osobáku. Nebo se mi stalo, že podélně zaparkovené auta jsou též nebezpečné, jednou mi pán otevřel dveře naplno těsně přede mnou. Být to o půl sekundy později, tak to nezvládnu. Od té doby se autům snažím vyhýbat, jak zprava, tak zleva a to se zase nelíbí autům za mnou...

doplněno 15.10.14 19:10:

Jasně, ale třeba když jsou dva pruhy, jeden vlevo druhý rovně a vpravo, v levém auto bliká doleva, v pravém auto bliká doprava a motorka jede rovně, tak to střihne mezi ně a jsou na semaforech v jedné řadě. Taky vždy hlásím, kdy otevřít, když řídím. Když byly děcka malé, používal jsem dětskou pojistku a otvíral sám z venku.

Datum: 14.10.14 09:44

Pokud by případně chytil policejní pud pomahačům, tak se vystupující osobě udělalo tak silně nevolno, že musela vystoupit

Od: buss®
Datum: 15.10.14 20:26

No a co na to záákon, který má řidič znát (§ 27) ten to řešííí, ne? Proč jako řidič ten dotaz? Ale aby toho vystupujícího někdo nesmetl ve vedlejším jízdním pruhu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.10.14 20:31

bussi, už se lepšíte. §27 zákona 361/2000,

ale tento § řeší "Řidič nesmí zastavit a stát". zde ale řešíme něco jiného, zastavení na červenou, což je přeci zastavení vozidla, nezávislá na vůli řidiče.

Ale alespoň bod za snahu..

Datum: 15.10.14 20:35

Kterou část §27 máte na mysli?

doplněno 15.10.14 20:41:

Spíš §26, zák.361/2000, ale to pořád neřeší podstatu věci. Tedy jestli je to bezpečné nebo není. Podle mě jedině pravými dveřmi, v pravém pruhu, tak blízko u chodníku jak je to možné (aby neprojel ten diskutovaný cyklista).

doplněno 15.10.14 23:37:

@stirecek: Nerozumím, nechápu souvislosti... Nepsal jsem nic o předjíždění, podjíždění, kličkách a podobných libůstkách. Moje odpověď je o tom, že otevřít dveře na křižovatce a vystrčit z nich nos je bezpečné jen v tom případě, že to do nich nikdo ani teoreticky nemůže napasovat.

Datum: 15.10.14 23:23
Amper tak za toto každému šoférovi pěkně podekuju. Někteří jsou tak zdatní, ze me předjedou, hodí kličku k chodníku a zastaví. Jako kdyby nemohli dobrzdit za mnou. Ještě víc se mi líbí individua, kteří na semaforech zastaví úplně u chodníku, protože na předchozí křižovatce jsem je právě tudy předjel.
doplněno 16.10.14 10:51: Psal jsi jedine pravými dveřmi, blízko u chodníku, aby neprojel cyklista. O tom se bavím. Ten zbytek byl příklad, kdy jedu v obci na kole, předjede mně auto a stočí to k chodníku, krajnici, zdi atd a zastaví. Mnohdy i v situaci, kde je na silnici vyznačen pruh pro cyklisty.

Od: asd*
Datum: 16.10.14 12:17

Podle mě jedině pravými dveřmi, v pravém pruhu, tak blízko u chodníku jak je to možné (aby neprojel ten diskutovaný cyklista).

To taky ne - běžec, bruslař, cyklista který to auto stojící těsně u chodníku objíždí přes chodník. Základ je ověřit jestli dveře můžu bezpečně otevřít, a ne místo kde je otvírám. Myslet si že když dveře otvírám do chodníku tak můžu - to je nesmysl.

Od: asd*
Datum: 16.10.14 09:55

Nevim o předpisu, který by zakazoval vystupování z vozidla při zastavení, stání, zastavení vozidla nebo i za jízdy. = Vystupovat na semaforech se může legálně.

Problém může být jen porušení zákazu zastavení (pokud je na semaforu červená tak toto neporušíte - jde o zastavení vozidla, pokud je zelená tak musíte pořád jet ;) - nešlo by o zastavení vozidla ale o zastavení) Jen je třeba uvědoit si, že lezu do provozu = neotevřít dveře kolemjedoucímu před nosem, nevylízt před kolemjedoucího. Jednoduše kdo leze z auta, tak se musí podívat jestli může bezpečně otevřít dveře a vylízt (to ale platí pro jakékoliv vystupování).

= Zastavim vozidlo na červené, kdo chce vylézt tak si ověří jestli může bezpečně vystoupit a vystoupí. Pokud během vystupování naskočí zelená, vystupující se zadrhne a policajt by naběhl jakože těch pár vteřin už bylo zastavení, tak mu řeknete třeba že vám nešlo zařadit a rozjel jste se neprodleně. To samotné vystupování nijak zakázané není.

V každém případě je dobré nebrzdit provoz a vystupování neprotahovat do zelené.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.