Od kdy jsou povinné zimní gumy?

Od: Datum: 13.10.14 19:10 odpovědí: 6 změna: 22.10.14 23:35
Od kdy jsou letos povinné zimní gumy? Až nasněží ,nebo od 1.11? Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.14 19:18
avatar

Novelizace zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, účinná od 1. 8. 2011 stanovuje povinnost mít zimní pneumatiky na celém území České republiky v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat. Povinnost je stanovena zákonem od 1. listopadu do 31. března.

Platnost dopravního značení Zimní výbava však zůstává v platnosti. Obcím tak zůstává možnost regulovat dopravu na svém území. Tam, kde se dopravní značka objeví, zůstává nadále povinnost užití zimních pneumatik za každého počasí, tedy i v případě příznivých klimatických podmínek.

1 listopad -31.březen pokud -

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kaccenka
Datum: 13.10.14 19:59
Díky,někdo u nás v práci říkal ,že to bude povinné celou zimu,tak mě to zajímalo.
Datum: 13.10.14 19:20

Přesně jak píšeš. Od listopadu, ale jen na souvislé vrstvě sněhu či ledu, nebo pokud lze takovou situaci za jízdy čekat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 14.10.14 10:20

Povinně v zimním období na sněhu a ledu nebo kde to nařizuje značka (tj. od 1.11.)

Kdo jezdí v noci, ten si je dá hned jak začnou ranní mrazíky. Kdo jen přes den, tak až začne mrznout i přes den nebo až nasněží. A vzhledem k legislativě je asi lepší od 1.11 jezdit na zimních furt, i když je teplo a sucho - cestou přijde rychlá změna počasí, nasněží, nabouráte a s letníma jste zločinec který zanedbal důležitou povinnost (= problémy s pojišťovnou)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.10.14 11:15

Zatímco před 1.11. jste z obliga, naši zákonodárci poručí větru a dešti a sníh je zcela vyloučen. *smich*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: gumy
Datum: 22.10.14 23:35

Samozřejmě gumárenská lobby se zuřivě celou dobu snaží, aby zimní gumy byly povinné po celé zimní období bez ohledu na počasí. Zatím se jim to nepovedlo, ale na půli cesty již jsou, viz současná právní úprava.

Dost mě rozčilují i jinak seriózní média typu Český rozhlas, který každoročně koncem října blbne lidi strašením: "Pozor, do listopadu už zbývá jen pár dní, nebudete-li mít do té doby přezuto, riskujete pokutu!"

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.