Prodej auta, jeho odhlášení a povinné ručení

Od: Datum: 24.09.14 16:54 odpovědí: 3 změna: 27.09.14 10:38

Chtěl bych se zeptat, ale nejdřív krátký příběh:

Skoro tchán je majitel auta Ford Mondeo r.v. 1997. Já, přítel jeho dcery, toho auta uživatel. Auto mělo několik závad a nevyplatí se opravovat. Nikdo nemá čas rozprodávat na náhradní díly a někde třeba v garáži jej rozdělávat. Do schránky nám přišel leták o ekologické likvidaci vozidel. Zavolal jsem, přijel pán, prohlédl auto, sepsali jsme kupní smlouvu (do které vepsal ručně, že kopii Technického Průkazu (dále jen TP) zašle prodávajícímu emailem), zaplatil a s autem zmizel. Pojišťovna žádá dle kupní smlouvy i kopii TP. Pánovi volám od soboty 20.9. a buď je někde pryč nebo mobil nebere nebo zvedne a slyším: "Haló? Je tam někdo? Neslyším Vás. Haló?!" a i když do telefonu mluvím, pořád to opakuje a pak zavěsí. Přitom neslyším, že by byl v nějakém hluku. Asi klasický styl, kdy někdo nechce s někým mluvit. Jindy, když se mu dovolám, tak mi řekne, že na to myslí a že až bude zítra v kanceláři. To už jsem slyšel 3x. Jedině mě napadá, podle kupní smlouvy zajet na firmu, která je tam uvedená někde v Brně či u Brna a tam se dožadovat kopie TP. No a další věc. Ověřit odhlášenost auta na registru vozidel může osobně jen majitel vozidla. Dle mě by se auto nemělo odhlašovat z povinného ručení, když nebude odhlášeno z registru. Pak bude vedeno jako neplacené povinné ručení na prozozujícím autě a jsou tam pokuty.

A teď ten dotaz: Můžu já nebo tchán se někam obrátit či donutit kupujícího odhlásit vozidlo? Nebo nám to může být jedno, když máme kupní smlouvu v ruce a ať si s tím dělá kupující třeba kurník na zahradě. No jo, ale musí ho mít aspoň přehlášené na sebe nebo na tu firmu ve které nějak figuruje, ne?

Díky moc za nějaké reakce a odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.09.14 17:38
avatar

Vám to teoreticky může být jedno,máte KS a tím doložím-NEJSEM majitel polibte mi šos! TP jste neměli dávat z ruky (je v KS dovětek o plné moci?Pkd ne nepodepsal bych jejich KS ale sepsal si svoji kde by bylo výslovně psáno :Vydána plná moc na převod daneho MV)).Asi bych to řešil tak,že na úřadu nahlásil ztrátu TP a ORV a v tom asamém kroku ihned převedl a poté poslal jako DD dotyčnému!Pojištovnu taktéž poslat do někam.Nikde nemají stanoveno že prodejce MUSÍ dokladovat TP že auto opravdu převedl!Toto je jen a pouze jejich soukromá aktivita z důvodu ztráty zákazníků,protože se nemůže jinak téměř zrušit pojistka a přejít k jiné!

Já to alespoň takto vidím a ani jednou zatím po mně nechtěli doložit TP že jsem skutečně prodal!

doplněno 24.09.14 18:19:

ORV-osvědčení o regstraci vozidla (dle starší terminologie OTP-osvědčení o technickém průkazu)-lidově malý techničák.DD=doporučený dopis

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 24.09.14 17:50

Plná moc samostatně sepsána nebyla. V kupní smlouvě je zmínka o tom, že auto kupující odhlásí a kopii Technického Průkazu zašle prodávajícímu emailem.

Co jsou zkratky ORV a DD? :-D

Od: buss
Datum: 27.09.14 10:38

Vy se nebudete přece nikam obracet, vy nejste oprávněný, jedině, kdyby "tchán" vás zplnomocnil! Proč lidi tak postupují, nepřemýšlí, naletí (OZ § 4)? Dostal kupující zplnomocnění na odhlášení vozidla a registraci na sebe? Pokud ne, byl to problém prodejce a v tom případě neměl TP, ORV co dávat z rukou, rovněž mělo být dohodnuto, co s pojistkou.
Auto z pojištění odhlásím, když ho prodám, vizte zákon. Donutíte, jděte k soudu, pokud to máte na papíře, popř. svědka k jednání s kupcem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.