Pravidlo ZIP a nehoda

Od: Datum: 14.09.14 19:56 odpovědí: 20 změna: 15.09.14 20:56

Zdravím všechny zde diskutující.

Chtěl bych se zeptat na jednu situaci: Doprava v Praze ( jistě každý ve špičce zná ), když se střetává ucpaná vedlejší s ucpanou hlavní. Zde by mělo automaticky platit pravidlo ,,ZIP". A teď mi povězte: Když na hlavní vozidlo neprovede ZIP - tedy nepustí mne před sebe ( drží se těsně za vozidlem před ním, jedoucím po hlavní a nepustí vozidlo jedoucí z vedlejší ) a stane se tedy střet a nehoda, kdo je vinen? Vcelku docela častá situace v Praze...

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: strygo*
Datum: 14.09.14 20:05

Ten kdo nedodržel ZIP ale kdo komu dokáže že ten nebo onen nedodržel zip pokud tam nejsou kamery ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.14 20:07
avatar

Ten, kdo přejížděl z pruhu do pruhu, případně, pokud není jasné, který pruh je průběžný, tak ten, kdo přejížděl z pravého pruhu doprava. Při přejíždění z pruhu do průběžného pruhu nesmíte ohrozit vozidla jedoucí v průběžném pruhu. Povinnost neohrozit je důležitější než umožnit zařazení vozidla před sebe. To máte jako když vyjíždí autobus ze zastávky. Vy mu musíte umožnit vyjetí, ale on vás nesmí ohrozit.

doplněno 14.09.14 20:10:

*z levého pruhu do pravého.

doplněno 14.09.14 20:17:

(5) Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy. Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.

doplněno 14.09.14 20:25:

Jo pardon, myslel jsem že tazatel se ptá na zip tak, jak je popsaný. Samozřejmě, pokud je hlavní x vedlejší, tak tam žádný zip neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strygo*
Datum: 14.09.14 20:10

Tak vysvětlete pojem ZIP

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.14 20:12
Jak souvisi pravidlo zipu s hlavni a vedlejsi silnici?
Odpovim si sam: Nijak!
Ohodnoceno: 2x
 
Od: kawasakin
Datum: 14.09.14 20:22

Jedna věc je onen ZIP - a je jedno, která je vedlejší a která hlavní, když je to ucpané z obou směrů. A druhá věc je, že stále je jedna hlavní a druhá vedlejší, i když je to z obou směrů ucpané...

Datum: 14.09.14 20:21

Jestli se nepletu, tak ZIP ze používá při zúžené silnici a né když vjíždíte z vedlejší na hlavní, jak popisujete. To, že Vás někdo pustí je slušnost, né pravidlo, podle kterého se musí někdo řídit. Řidiči z jižní moravy to třeba neumějí (sem tam někoho pustit) a když je někdo pustí, tak se ještě rozčilují a klepou si na čelo, chodci to samé. Hovořím z několikaleté vlastní zkušenosti. Ale k Vašemu dotazu. Podle mne jak jsem uvedl se jedná z Vašeho pohledu o klasické nedání přednosti v jízdě a tím pádem si myslím, že je viníkem ten, kdo vyjel z vedlejší na hlavní. Ale asi by dost i záleželo na postavení aut a výpovědí svědků.

doplněno 14.09.14 20:30:

"Jedna věc je onen ZIP - a je jedno, která je vedlejší a která hlavní, když je to ucpané z obou směrů. A druhá věc je, že stále je jedna hlavní a druhá vedlejší, i když je to z obou směrů ucpané..."

Tohle Vás učí v autoškole? Pokud ano, tak si nechte vrátit peníze, protože to, co jste napsal je absolutní nesmysl *zed*. Pokud ne, tak doporučuji znovu načíst zákon 361/2000 Sb. *cteni*, věci, kterým nerozumíte si napište na papír a požádejte učitele z jakékoliv autoškoly o vysvětlení *jasne* *pivo*.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.09.14 20:31
avatar

Pokud vím, tak pravidlo zipu platí při souběžné jízdě v pruzích, ne na křižovatkách. Takže pokud si ten, co jel z vedlejší vynutil přednost a vjel tam, je jasně na vině.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.09.14 20:31
avatar

Podle toho, co popisujete mám pocit, že jde o jakési vynucení si zařazení do pruhu hlavní silnice z pruhu připojovacího silnice vedlejší. To jste vedle jak ta jedle. Normální řidič vás jistě pustí, ovšem blbů je na silnici tak 80%, takže tam budete muset v případě nutnosti čekat třeba od rána do večera.

doplněno 14.09.14 20:43:

(7) Je-li pro zařazování do průběžného jízdního pruhu zřízen připojovací pruh, je řidič povinen před zařazením do průběžného pruhu užít připojovacího pruhu. Při zařazování z připojovacího pruhu do průběžného pruhu řidič nesmí ohrozit řidiče jedoucí v průběžném pruhu. Není-li připojovací pruh zřízen, je řidič povinen dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím v průběžném pruhu.

Pokud nabouraný bude u soudu tvrdit, že jste jej ohhrozil, tak jste na vině vy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.09.14 20:52

Máte pravdu, jenže u hlavní a vedlejší se o žádný průběžný ani připojovací pruh nejedná. Jde o klasickou křižovatku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.14 20:56
avatar

§ 2 Vymezení základních pojmů

u) připojovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro zařazování vozidel do jízdního proudu průběžného pruhu,

doplněno 14.09.14 20:59:

w) křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují;

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.14 21:05

Protínají, nepřipojují. Takže se křižovatka řídí podle pravidel pro křižovatky a ne pro jízdu v jízdních pruzích a připojování do nich, že ano. *pivo*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.14 21:10
avatar

Takže pokud se z vedlejší silnice v Horních Prdelí dostáváte na dálnici, jedná se podle zákona o křižovatku, poněvadž se silnice z Horních Prdelí spojuje s dálnicí.

doplněno 14.09.14 21:19:

A protože k připojení k dálnici staví připojovací jízdní pruh, jedná se o jízdu v jízdních pruzích.

doplněno 14.09.14 21:25: Protože:u) připojovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro zařazování vozidel do jízdního proudu průběžného pruhu,A co je průběžný jízdní pruh sanmozřejmě víme...z) průběžný pruh je jízdní pruh probíhající v původním směru (bez odbočení) křižovatkou nebo v místě, kde se mění počet jízdních pruhů,
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.14 07:53

Bezmyšlenkovitě kopírujete text a pletete hrušky s pomerančema. Bavíme se tady o konkrétním případě Praha a ne o nějakém co by kdyby. Jízda v pruzích OK, to v Praze jde, ale on vyjížděl z klasické vedlejší silnice na křižovatce, kde si pod smyšleným ZIPem vynucoval přednost od vozidel z hlavní silnice. Proč by tam asi jinak byly semafory a značky. Pak by ustanovení o křižovatkách, přednosti zprava apod. vůbec neplatily.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.14 08:47
avatar

ZIP musi byt oznaceny znackou, potom se o zipu da mluvit. Bez znacky se jedna jen o slusnost, ktera se neda vynucovat. Takze kdo jel po hlavni neni vinik

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.14 09:58
avatar

To není pravda. Značka je pouze informativní, aby to řidiče trklo, že něco takového má fungovat. Jinak §12 odstavec (5) platí i bez této značky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.14 17:43

Takže když si to shrneme :

- ZIP jako pravidlo platí pouze pro vozidla, která již obě jedou po silnici stejného řádu

- ZIP se nedá použít při vjezdu z připojovacího pruhu do pruhu průběžného

- ZIP se nedá použít při vjezdu z vedlejší silnice na hlavní

Ohodnoceno: 2x
 

 

Datum: 15.09.14 17:48

děkuji, bod *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.09.14 20:05
avatar

kawa...

pletete si pojmy, vykládáte si zákon dle své potřeby. Tak jak to popisujete ten kdo pojede z vedlejší, nedá přednost vozidlu po hlavní a viník bude..

to si již doplníte, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kawasakin
Datum: 15.09.14 20:25

Děkuji všem za opovědi. Ano, máte pravdu. A od toho slouží i tato poradna - přesvědčit druhého / tazatele, že dělá chyby a proč to tak je...

Zeptám se tedy ještě na podobnou situaci, ale:

Již máme dva souběžné pruhy, které se sbíhají v jeden a v obou pruzích je kolona. Řidič v pravém nepustí vozidlo z levého ( které ZIPuje ) u vyústění pruhů před sebe a stane se nehoda. Mám kameru, svědky. Viník je kdo?

Díky.

Datum: 15.09.14 20:56
avatar

Nelze bez podrobného zaměření sitauce, vyšetření stanovit viníka. Kolona a jeden do druhého umyslně najede?

Zákon 361/2000, §12, odst. 5

(5) Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy,

neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého

přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy. Při souběžné

jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel

do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným,

vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho

přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu

průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by

bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém

jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu

Stačí takto?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.