Dávání znamení o změně směru jízdy na mopedu

Od: Datum: 23.08.14 12:58 odpovědí: 9 změna: 23.08.14 18:58
avatar

Tak ještě jednou k mému mopedu. Jelikož nemá blinkry, tak se ukazuje rukama. To by nebyl problém, jenže když odbočuji doprava v kopci, ukážu pravou rukou, tudíž pustím plyn, tak moped skoro zastaví. V zákoně jsem se dočetl, že můžu dávat znamení i levou rukou zlomenou v lokti. Dělám to jako na obrázku, je to tak dobře? Problém je, že většina neví, co vlastně signalizuji, nebo na mě začnou mávat, jelikož si myslím, že jim mávám také. Je nějaký lepší způsob? Nebo mám na ostatní kadit a dlěat to tak jak dosud? Přece jen neukázání doprava je daleko míň nebezpečný než doleva.

doplněno 23.08.14 15:03: @henry : To s tou pěstí mi taky napadlo, ale mám strach, aby si to někdo spatne nevylozil. Jedu, na zadek se mi lepi nervák a ja mu ukážu nad hlavou pěst. Přecejen život mám ještě před sebou :-D


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.08.14 13:10

Je to tak správně.Já to dělám tak,že si přehmátnu levou rukou na plyn pravou ukážu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.14 13:55
avatar

To s tou levou rukou na plynu bych nedělal, zavání to nehodou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.14 14:05

Děláš to naprosto správně, tedy až na to tele Tenhle předpis se tuším nezměnil a jestli ostatní nevědí? To je jiný problém, spousta řidičů neví i jiné věci. Stačí se podívat když do křižovatky vstoupí policista a začne ji řídit. Jen ještě malý detail, levá ruka by měla mít sevřenou pěst, aby se vyloučilo zmíňené mávání.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.08.14 15:46
avatar

Dávat znamení rukou je super, ale je to dost nebezpečné. Už jsem i viděl jak nepozorný řidič auta takto ukazujícímu do ruky bouchnul. Doporučuji trochu "zainvestovat" a namontovat na moped nějaké levné blinkry. Třeba na aukru se dají sehnat dostatečně velké a viditelné blinkry od 70 Kč za 2 kusy, celkem teda 140 Kč blinkry + pár korun za přerušovač, dráty a přepínač na řidítka. Přerušovač volit podle palubního napětí mopedu - pokud nemá moped ani stabilizátor, nějaký jednoduchý dodat, stojí v řádu desetikorun. Ohnout držák na blinkry z kousku pásoviny. A je za pár kaček po problému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.14 15:50

no přece blinkrem nebo rukou když mi v tom něco brání to se hold nedá nic dělat

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 23.08.14 15:55

Co je ti milejší, projet bezpečně zatáčkou, nebo dodržet předpis a nechat se srazit (přejet) nějakým nevycválancem za volntem? V našich krajích se i tak znamení o změně směru jízdy dává podle nálady a když už tak na poslední chvíli. Prostě bych to v tomto případě ohnul do prava a moc se neohlížel. Jinak to tele, co máš na obrázku, bych na mopedu raději nevozil, protože ti to asi zhorší stabilitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.14 16:47

Ta ohnutá levá ruka je ještě pozůstatek z předválečné éry minulého století u motocyklů právě kvůli plynu a způsob byl také převzat do automobilů ,převážně otevřených s řízením na pravé straně a řadící pákou na levou ruku.Pravá držela volant a levá řadila a ukazovala směr. Postupně ruku nahradila červená otáčivá šipka uprostřed na předním skle,ovládaná také levou rukou. V určitém období tenhle způsob jaksi z vyhlášky vypadl.Proto jej někteří neznají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.14 18:03
avatar

Ukazujete správně.Mně ,i když tenkráte se ukazovalo levou doleva a pravou doprava,nedělalo problém na chvíli pustit plyn a pak zase přidat.

Dále je fakt že mnohdy ani policisté neznají správné pokyny ,natožpak řidiči !Onehdy mně odešlo něco na eletrice v autě tak jsem takto signalizoval odbočování a spousta lidí si klepala významně na čelo!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.14 18:58

Měl jsem moto Indian Scout, plyn na levé ruce přídávalo se točením směrem dopředu a jako lahůdka byla nožní spojka, tam se doprava ukazovalo zcela dobře

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.