Křižovatka zmatek

Od: Datum: 14.08.14 16:15 odpovědí: 24 změna: 18.08.14 09:23

Hlavní ve směru moji jízdy, zleva zprava vedlejší. Novic na zádi Z za ním nervozní pilot BMW poté já všichni odbočujem vlevo, řada protijedoucích vozidel, protijedoucí kamion zastavuje, blikne šermuje packami vzdává se přednosti, aby novic odbočil vlevo, novic váhá za ním nervoza troubí a šermuje pacičkami, novic vyrazí vlevo za kamion nebylo vidět , rána cyklista letí přes kapotu, poněvadž v tuto dobu objížděl kamion zprava. Řidič kamionu kouká jako puk, nervoza za novicem odjíždí, těžké zranění cyklisty, porušení důležité povinnosti pojišťovna zaplatí, ale za porušení pravidel možná bude novic platit jak mourovatý, byl to mladý závodník cyklista na treningu, kariéra před sebou možná tam budou létat miliony, řidič kamionu uvedl, že přednost nedával pouze zpomalil a zavadil o spínač. Zajímá mě názor, jak reagujete při podobné situaci, dle mého názoru není vhodné vystrkovat čumák kam nevidím i když je v okolí nervozů mistrů pilotů, třeba tucet.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cuca®
Datum: 14.08.14 16:21
avatar

Pomerne casta situace, v tomto pripade spatne dopadla. Co vic říct?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.14 16:22

To vzdávání se přednosti přináší jen problémy ! Ten kamion ale jel zřejmě v křižovatce v přímém směru, takže cyklista měl jet normálně za ním a ne ho v křižovatce předjíždět VPRAVO ! Dobrý právník mu prokáže přinejmenším spoluvinu ! Když ostatní dosvědčí, že se kamioňák skutečně nepochybně vzdal přednosti v jízdě, tak ten novic z toho bude venku. A důvod? Kdyby nepokračoval v jízdě, tak by zřejmě zdržoval plynulý provoz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.14 16:34

A když ostatní nedosvědčí tak co? Dle mého není podstatné, jestli kamion jel nebo stál. Ke kolizi s ním nedošlo. Je mi jasné, že novic to ve zdejších krajích bude mít hodně těžký, ale objíždí se zleva. Kdyby cyklista objížděl zleva, jak měl, byl by vidět a dostal by pravděpodobně přednost. Řidič má povinnost předvídat, ne s sebou vozit křišťálovou kouli, aby věděl, komu dneska rupne v bedně.

Trochu mi to připomíná cyklisty, co křižují silnici na přechodu pro chodce. Jedou po chodníku, v plné rychlosti zahnou na přechod s pocitem, že mají přednost. Taky doufám, že se s nějakým nebudu přetlačovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.14 16:41
avatar
...nerad bych aby to vyznělo moc cynicky,ale dobre mu tak(cyklistovi),drtivá většina z nich žiji v omylu ze oni maji vždy a všude přednost protože "oni jedou na kole..." absolutní nerespektování jakýchkoli pravidel na silnici...snad bude v pohodě-trosku duraznejsi prozreni-verte ze tenhle cyklista už nikdy v živote nebude podjizdet žádné auto...!tohle by měli ukazovat ve zprávách TV Nova,aby se poučili co možná nejvíc rádoby cyklistu...vidam to denně po Praze jak klickuji zničeno nic vyboci protože tam je zrovna nerovnost na silnici atd.a nepremysleji ze na silnici jezdí hlavně auta s podstatné delší reakční dobou na cokoli...
doplněno 14.08.14 17:01: ...Milane-zdravim...tam jde pravé o tu opatrnost,dalo by se dokonce říct pud sebezáchovy,kterou bohužel většina z cyklistu postrádá...kdyby alespoň trošku přemýšlel možná by mu došlo ze ten kamion si asi na křižovatce nedela povinnou přestávku,ze...Zkratka at se na mne zlobí kdo chce a jak chce,bezpečné ježdění není o padesátce v obci apod.ale jen a pouze o přemýšlení a sledováni situace...a stejné jako ne každý muže byt jaderným fyzikem(protože na to duševní kapacitou nestačí) tak zrovna tak ne každý by měl mít ridicak(jezdit na skútru,kole atd.) protože na to zrovna tak duševně nestaci...jenže ridicak dostane bohužel každý kdo je schopen zadržet moč (rozuměj naučit se pravidla provozu) a ma desítku na autoskolu...u cyklistu platí pouze podminka udržení rovnováhy...
doplněno 14.08.14 17:11: ...z úhlu pohledu viny to. bude na "posouzení"...cíli svědci(různé duverohodni) atd...zkratka ne podle toho co a jak by melo a podle "vlivu" te či druhé strany...každopádně když už se cokoli podob eho stane,ihned oslovit kolemjdoucí(jedoucí) o tel.kontakt coby svědky...no a často se děje ze "svědci"jsou i z rad znamych-to podle vývoje šetření a potřeby shodit vinu na druhou stranu...bohužel jsme v Čechách takže to není o pravdě,morálce apravidlech ale o schopnostech vvyužit vše ve svůj prospěch...ti poctivejsi většinou prohrávají...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.14 16:46
avatar

bambulo, bohužel toto se stává, jednoznačně je vina na straně Začátečníka, páč kdyby to byl zkušený šofér, tak by tušil, že ve městě je dovoleno cyklistům předjíždět vpravo.

Přijde o řidičák a pokuta 25-50 tisíc.

------------------

To bude zase špatných reakcí a neznalosti z předpisů...

Znení odstavce 4, § 57 tohoto zákona:
(4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou pri pravém okraji vozovky, muže cyklista jedoucí stejným
smerem tato vozidla predjíždet nebo objíždet z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je
vpravo od vozidel dostatek místa; pritom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.

doplněno 14.08.14 17:04:

Erikchu, je jasné, že ten cyklista měl zpozornět, když náklaďák na hlavní silnici stál, ale my nevíme jak to přesně probíhalo na křižovatce, jak se situace vyvíjela po sekundách. jen ze zkušenosti vím, že 5 lidí bude vyprávět stejnou situaci na silnici alespoň ve 20 variantách..

Ale tazatel se asi ptal na vinu..

doplněno 14.08.14 17:30:

Erikchu, kdo posoudí důvěryhodnost svědků, a co se stane, když to každý svědek uvidí jinak.

Jedině soud, na základě několika sznalců bud moci rozhodnou. Ale taky to může skončit jen na magistrátu, kde se zjistí, že cyklista nedal souhlas se zdravotní dokumentací a Začátečník dostane pokud 2500 a bez bodu a řidičák mu zůstane.

Určitě souhlasíte, že viníkem je Začátečník, cyklista nemůže mít spoluvinu.

O tom povedeme polemiku?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.08.14 17:13

JJ. Zákon mluví jasně. Po pravém okraji vozovky a se zvýšenou opatrností a jen jela-li vozidla za sebou. Tedy nikoliv v křižovatce, tam je okraj vozovky zatraceně daleko a nikoliv podjet náklaďák (osamoceně stojící / jedoucí ), ale řadu vozidel a nikoliv závodním stylem, ale se zvýšenou opatrností. Pokud cyklista předjel náklaďák před křižovatkou, potom byl vidět a nepozorný novic je ztracen. Pokud v křižovatce...

Ale to je všechno otázka místního šetření, svědků a hlavně prostor pro šikovného právníka. V každém případě lituju jak novice, tak cyklistu oba mají problém a nchtěl bych být v kůži ani jednoho.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.08.14 17:22

Jsem stejného názoru, cyklista rozhodně nebyl zvýšeně opatrný, protože kdyby byl opatrný, tak by zastavil vedle čumáku toho kamionu a domluvil se s tím novicem, že projede křižovatku v přímém směru. Ten novic by ho rozhodně nesrazil a ten kamioňák by se chytil za nos, komu to vlastně dal přednost a příště už by to nedělal :o))

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.14 17:26
avatar

ale proč by měl zastavovat, páč jel po hlavní?

Chlapi cyklista neporušil předpis..jel opatně po hlavni silnici a protijedoucí vozidlo do něj vrazilo...

co tedy porušil?

ale opět nikdo nevím jak probíhal děj, jen si ho představujeme každý podle svého...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.08.14 17:52

JJ. Představujem si to každý jinak. Např. mladého cyklistu závodníka na tréniku si nedovedu představit, jak opatrně najíždí do křižovatky.

Cyklista letí přes kapotu, jinými slovy: Novic nesrazil cyklistu, ale vjel mu do cesta a ten do něj narazil z boku a přeletěl přes kapotu. Což ve spojení s tím, že se zhmotnil v křižovatce schován za náklaďákem ve mně budí spíš dojem, že to tam napálil bez rozmyslu...

Denně při odjezdu z parkoviště přejíždím přes přechod pro chodce, kterejnějakej dobrák umístil bezprostředně za budník s nákupními vozíky. Za roh nevidí ani řidič, ani chodec a já se děsím situace, kdy se mi někdo zhmotní před kapotou. Tohle považuju za naprosto stejnou situaci. Brrr...

doplněno 14.08.14 18:00:

Milane, spekulujeme oba, nebyli jsme tam...

O tom, že z hlediska zákona to má novic spočítaný, protože nedal přednost asi není sporu. Je to jako když vjedete na kruháč, protože ten co jel po něm blikal doprava. Ale on jen omylem zmáčkl páčku a vy jste viník. On je jen popleta a vy máte flastr na krku...

doplněno 14.08.14 18:16:

S tím okrajem vozovky: V křižovatce v přímém směru okraj vozovky jaksi schází, tzn. pokud podjíždím na kole vpravo, neměl bych to dělat v prostoru křižovatky, pokud se nedržím pravého kraje. Což v případě, že jedu rovně není možné. Mohu tedy s vozidlem udržovat stejnou rychlost ale ne ho předjíždět. Jasně, je to slovíčkaření, ale je to prostor pro eventuelní obhajobu u soudu.

doplněno 14.08.14 18:43:

Milane, ani jeden z nás tam nebyl. Ano, vykládáme si slova tazatele, ale ona nejsou 100%-ní skutečností, jsou jen slovním popisem situace, tudíž předpokládáme a spekulujeme, jak by to mohlo být, či jak to bylo. Pokud Vás slovo spekulant uráží, tak se omlouvám. Mně by možná v jiném kontextu taky nadzvedlo, ale od Vás ne (trochu se divím, jsem vztahovačný ). Jasně něco jsem v popisu mohl přehlédnout, něco si vykládám diametrálně jinak než Vy, bádám, představuji si sebe v roli novice a přemýšlím, jak z toho ven, tedy spekuluji? Asi jo? Myslím, že na tom nejsme až tak rozdílně - tudíž, z mého úhlu pohledu spekulujete zase vy. Mimochodem, diskuse předpokládá rozdílné názory. Ať už na problém samotný nebo třeba přesný význam slova spekulovat. Nemít rozdílné názory, tak by tu byla nuda, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.14 17:34
avatar

ampére, a je to tu, spekulace..

oni vozidla nejela za sebou přes křižovatku? Tazatel píše řada protijedoucích vozidel. jak víte že je okraj je to daleko? a co to má s tím společného, zvýšenou opaqtrností může jet, ale nemůže převídat, že jiný poruší předpis a nedá mu přednost..jak víte že jel závodním stylem, jak se to pozná? kolik to je rychlost..

S poslední 2 věty s Vámi naprosto souhlasím..

a máte za to bod.

Ano zákon mluví jasně, Začátečník měl dát přednost, ten porušil zákon.

doplněno 14.08.14 18:23:

Ampérku, děkuji za slušnou diskuzi, ale zkuste mi najít, kde spekuluji. Jen opakuji slova tazatele, kolegů a snažím se vidět situaci objektivně.

Děkuji

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.08.14 21:05

Závěr policejního šetření absolutní vina novice, nedal přednost

Datum: 14.08.14 21:13

Dalo se čekat. Slova jako diskutabilní se v těch kruzích nenosí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 10:50
avatar

Ahoj, jestli tomu rozumím, tak to bylo tak jako na obrázku. Pak je to dle legislativy jednoznačně vina řidiče odbočujícího automiobilu, ALE závažné selhání zdravého rozumu toho cyklisty. Ve svalech hmota av hlavě nablito. Je sice fajn, že můžu předjíždět zprava podle zákona, ale v nemocnici mi to bude prd platný. Základní poučka pro cyklisty v provozu zní nějak takto: Nikdy se necpu tam, kam nevidím a kde mě ostatní nemůžou vidět. A už vůbec nebudu zprava brát kamion. Ten kamion na hlavní nezastavoval jen tak pro ni za nic, co kdyby se rozhodl odbočovat doprava, jen zapomněl na blinkr? V zrcátku cyklitu snadno přehlédne. Mohli ho seškrábavat z nápravy návěsu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 11:08
avatar

Zase další spekulace. jak víte že postavení vozidel a velikost křižovatky byla takováto..

To by jsme museli znát i výpověď svědka, cyklisty. Takto jen každý spekulujeme, ale jasná vina je u Začátečníka. Cyklista nic neporušil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 12:35

A co když ten novic již odbočoval vlevo, protože před zahájením tohoto manévru cyklistu za kamionem neviděl a cyklista pak mu narazil do boku vozidla?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 13:03
avatar

Toníku, správně píšeš, že ho neviděl, páč pak by do něj určitě nenerazil..

Ale čí je to přestupek, že ho neviděl? Novic je 100% viníkem.

A další spekulace, cyklista jel 40 podle následků nehody..

Nikdo nevíme jak jel rychle, a já tvrdím (spekulji), že dbal zvýšené opatrnosti. Ale žádný řidič nemůže předvídat, že jiný mu nedá přednost.

Nechci se pouštět do spekulací, ale tazatel asi psal, že novic stál. Pak se rozjížděl. Jakou tam měl asi rychlost, koukal zdali mu ve městě "nepodjede" cyklista vozidlo, za dosržení předpisů..

Poslední reakce, každý má právo si vykládat situaci podle svého, ale když si sednete pomyslně na to kolo, pojedete tak, že budete zastavovat v podobných situacích, co kdyby... nebo jeden jízdní pruh, široký, náklaďák odbočuje vlevo, protijedoucí taky vlevo, a vy předjíždíte náklaďák vpravo, přesně podle zákona a bum bác..

A už mlčím a souhlasím s verdiktem policie, páč kdyby bylo něco nejasného, předají to úřadům k došetření..

Hezký víkend.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.08.14 13:45

Milane, když si pořádně přečteš ten § 57 odst. 4 zákona, který jsi sám už citoval, tak je tam : ...nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky,...
To je podmínka, za které může ten cyklista předjíždět ta vozidla vpravo. Tato podmínka však už není splněna, stojí-li vozidlo v křižovatce, protože tam už žádný pravý okraj vozovky není ! Takže podle mého názoru ten cyklista měl to předjíždění aut vpravo na hranici křižovatky ukončit a hezky se zařadit za ten kamion. Závěry Policie ČR tak může zpochybnit každý šikovný právník.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 15.08.14 12:51

Novic nedal přednost, ovšem:

par. 57 (4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.

Pokud to cyklista kalil 40 (podle následků nejspíš ano), tak zvýšené opatrnosti nedbal a měl by mít spoluvinu. Se závěrem policie že vina 100% novic bych nesouhlasil a bránil se. Je to na právníka...

V každém případě tohle je jen blbost cyklisty, ten je potrestanej rozbitím si huby, ale bohužel odnese to i novic. (A to říkám jako cyklista)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 13:57
avatar
Jednoznačně je chyba na straně novice. Kdo tvrdí opak nebo spoluvinu cyklisty, mel by si občas zopaknout přezkoušení, protože pak to na silnicích vypadá, tak jak to vypadá. Takže souhlas s Milanem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 14:00

Takže stirecku Vy tvrdíte, že ten cyklista v té křižovatce předjížděl vozidlo stojící při pravém okraji vozovky? A jel při tom po krajnici? :o)) (aby dodržel zákon).

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.08.14 14:15

Cyklista předjížděl v křižovatce (což na hlavní smí) ovšem předjížděl zprava, což nesmí.

To, co má cyklista povolené, je "souběžná jízda" pro něj povolená po pravém kraji vozovky či krajnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.14 22:50
avatar
Ja jen tvrdím, ze cyklista měl přednost. On nemohl vědět, proč kamion stojí. Treba před nim stál osobak, který odbocoval vlevo, nebo tetina na kole s motykou odbocovala na pole vlevo atd atd. Prostě cyklista jel po hlavní a i kdyby se kamion rozhodl odbočit vpravo, nesmí ho ohrozit, pokud je cyklista vedle něho, tudíž mu musí dát prednost. Papíry jsem delal několikrát, přezkoušení ještě víckrát a porno jsme si tam nepouštěli. Tyhle situace se řešili pravidelně a instruktor vždy říkal "nikdy nikoho nepouštějte", pak vznikají situace, jako tahle. Souhlas s verdiktem policie.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.08.14 08:58

ono je zajímavé že tak hrozně často omílané slovíčko předvídání neplatí u těchto "obětí". však jsem na hlavní tak to pálím hlava nehlava... i když podle vás měl cyklista absolutní přednost, tak měl ale předvídat že když stojí nebo zastaví přede mnou vozidla, tak se vepředu asi něco děje a tak musím přizpůsobit jízdu, abych v případě nastání situace, která by mi bránila v hladkému průjezdu, mohl včas a bezpečně zastavit. já myslím že takové ty naše zákony jsou hoodně o slovičkaření a dobrý právnik by to mohl napadnout bez problému.ale je pravda že nikdo neví jak ta křižovatka byla velká atd...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.08.14 09:23
avatar

honzo, pozor na to předvídal.

řidič může předvídat jen to co může předvídat. Určitě nemůže předvídat, že jiný účastník nedodržuje právní předpis. Toto již mnohokrát řešil soud..

.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.