Chladicí kapalina

Od: Datum: 10.08.14 01:37 odpovědí: 2 změna: 10.08.14 14:22

Jak je možné, že chladicí kapalina dokáže chladit motor, když sama má velmi vysokou teplotu? Nebo to motoru stačí? Voda k ochlazování je podle mě třeba okolo 10°c ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.08.14 02:00
avatar

Ano, motoru to stačí. Představ si, že třeba na vstupu do motoru má kapalina teplotu například 75°C a na výstupu 90°C a těch 15°C o který se to v motoru ohřeje bohatě stačí motor uchladit. taky záleží na průtoku.

Měkde jsem četl, že třeba chladící voda, která jde do reaktoru atomový elektrárny Temelín, má na vstupu do reaktoru 290° C, na výstupu má 320 °C. A i těch 30°C rozdílu stačí přenést 1000 MW výkonu. Samozřejmě, opět záleží ma množství kapaliny, která zařízením proteče.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.08.14 14:22

Motoru škodí studený start i běh. Silně se opotřebí a špatně spaluje palivo, které blbě práší (v zimě spíš stéká a kondenzuje, proto blbě spaluje). Při vysoké teplotě se vlivem roztažnosti zadírá. Rovněž oleje pracují dobře jen v určitém teplotním rozmezí a jen v tomto rozmezí olej chladí a vymezuje vůle v motoru na součástkách.

Proto je na motoru termostat, aby se rychle ohřál (termostat nepouští vodu na žebra chladiče, ale nechá jí kolovat jen motorem a radiátorem topení) a následně při dosažení určité teploty zajistil, že neporoste a tak při vzrůsu nad tuto teplotu termostat přepouští vodu z motoru do chladiče, kde se teplo předá do vzduchu a pokud auto stojí, tak pomáhá na chladiči větrák.

Chladit neznamená představit si ledničku. Motor není počítač nebo jiná elektronika a i ta nemá ráda úplný mráz.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.