Značky omezující hmotnosti vozidel

Od: Datum: 05.08.14 20:06 odpovědí: 6 změna: 05.08.14 21:54

Ahoj, vysvětlil by mi někdo prosím problematiku omezení hmotností pro nákladní automobily, které jseou značeny svislými dopravními značkami? Vím, že těch značek je více a mam v tom truchu zmatek, např.: dnes jsem potkal značku která zakazovala vjezd vozidlům nad 12t a pod tím byla dodatkový tabule: "jediné vozidlo 30t" (ty čísla neberte doslovně), potřeboval bych odkaz, nebo vysvětlení s jakými podobnými značkami, které se zabývají hmotnostmi se mohu setkat. Děkuji mnohokrát

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.08.14 20:25

Vámi uvedený příklad znamená, že pokud moje vozidlo váží do 12 tun, můžu tam vjet a nemusím se zajímat o ostatní vozidla. Když mám ale víc, než 12 tun, ale méně, než 30 tun, můžu tam sice vjet, ovšem musím zajistit, aby tam nevjel současně nikdo jiný. Když vážím víc, než 30 tun, nesmím tam v žádném případě.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.08.14 20:53

těch 12t je aktuální hmotnost, celé soupravy?

Od: meart*
Datum: 05.08.14 21:04

ano

Ohodnoceno: 0x

Od: pest®
Datum: 05.08.14 21:18

NE aktuální jednotlivého vozidla

doplněno 05.08.14 21:22:

Zákaz vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje vyznačenou mez (č. B 13)

Dopravní značka "Zákaz vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje

vyznačenou mez" (č. B 13) zakazuje vozidly, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje

vyznačenou mez. U jízdní soupravy limit vztahuje na jednotlivá vozidla soupravy.

Mezní hodnoty se uvádějí v celých tunách.

Je-li značka č. B 13 doplněna dodatkovou tabulkou "Text" (č. E 12) s nápisem

"JEDINÉ VOZIDLO ... t", smí do takto označeného úseku vjet vozidlo, jehož

okamžitá hmotnost, a jde-li o soupravu, okamžitá hmotnost všech vozidel soupravy,

sice přesahuje údaj na značce, nikoliv však údaj na tabulce.

Značkou musí být označen každý most, jehož normální zatížitelnost je nižší než 26

tun a výhradní zatížitelnost nižší než 48 tun, a to ve vzdálenosti 10 m před mostem.

Na zákaz je nutno předem upozornit před nejbližší křižovatkou pomocí dopravní

značky "Návěst před křižovatkou" (č. IS 9c nebo IS 9d) s uvedením symbolu značky

"Zákaz vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje vyznačenou mez" (č.

B 13), popřípadě pomocí dopravní značky "Zákaz vjezdu vozidel, jejichž okamžitá

hmotnost přesahuje vyznačenou mez" (č. B 13) doplněné dodatkovou tabulkou

"Směrová šipka" (č. E 7b) nebo "Vzdálenost" (č. E 3a), a to včetně způsobu

vyznačení objížďkové trasy. Nelze totiž připustit, aby se takto velká vozidla před

omezením (zprav. před mostem) otáčela.

zdroj: http://www.ibesip.cz/data/web…y/legislativa/znacky-2013.pdf strana 12

Datum: 05.08.14 21:30

magdon a pest, vynikající odpovědi..

Ohodnoceno: 0x

Od: trtr
Datum: 05.08.14 21:54

Zdravím, jen doplním, že na stránkách Besipu je ke stažení ilustrovaný zákon č. 361/2000 SB. se všemi aktualizacemi a dále je k dispozici kompletní ilustrovaný průvodce značkami i s rozšířeným popisem situací jejích použití, například v jaké vzdálenosti mají mít umístěny a pod. Navíc je tam plno nových dopravních značek-např.: Pozor, zvedací most, tabule pro cyklisty pro vjezd do protisměru jednosměrky (toto je ale pěkná blbost), ...

Já jsem na dopravní předpisy trochu zaměřen, takže se je snažím sledovat a pravidelně v rámci sebevzdělávání i opakovat, stránka Besipu v tento nabízí velice dobrou oporu pro všechny řidiče, je tam i pár tipů pro profesionály.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.