Filtr pevných částic u FORDA zanešen

Od: Datum: 24.07.14 15:19 odpovědí: 29 změna: 18.08.14 10:43

Mám FORD S-Max a palubní úpočítač hlásí nějakou poruchu motoru. Známý automechanik mi po prohlídce vozu řekl, že se jední o zanešený filtr pevných částic. Ten se podle manuálu dá vypálit jízdou asi 7 km na 3. rychlostní stupeň rychlostí asi 90 km/hod. Pak se prý sám zapálí a vozidlo nesmí stát na suché trávě, která by mohla chytnout. Nyní prý jakmile už PC hlásí poruchu to prý už nejde jízdou spravit a musí se prý do servisu FORD, kde to diagnostikou spustí a filtr se vypálí. Má s tím problémem něko nějakou zkuěenost a dokáže poradit, jak se vyhnout tomu servisu FORD, který má nehorázné ceny?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.07.14 15:39
avatar

zkus to projet na dalnici vyssi otacky delsi dobu , popripade jak rikas diagnostikou , ale pozor je tam takove teplo az se asfalt pod autem roztavi :D pokud nepomuze nic jineho tak si ho kup , jde sehnat i kolem 10-13tisic. To je dan za novejsi naftove auto. Jiz se nevyplati naftak , pokud to opravdu neprotahujes porad po dalnici. Tam se ten filtr krasne vypaluje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 16:09

Bohužel nmám dálniční známku, protože ji nepotřebuji pro moje jízdy na chalupu :o)) Tak to budu muset zkusit protáhnout na 3. rychlostní stupeň někde na okresce.

Datum: 25.07.14 11:04
avatar
...bohužel názorná reálná ukázka "provozních nákladu" naftového motoru...to ze mate zrovna Fordika na tom nic nemeni-drive či později se zas..
.érou. všechny a musí se to řešit...naštěstí lze dnes již filtr demontovat a "vyplachnout" za asi petinove náklady zn.servisu(oni v mnohych případech dělají totéž,jelikož už samotný fyzikální jev spalování pevných zbytku po předchozím spalování je možný pouze bud pod mnohonásobné vyššími teplotami nebo extremnim tlakem-a to jenom přidáváním nafty aby "hořela" az ve výfuku nelze proste dosáhnout-fyzika platí bez výjimky pro všechno a všechny,ačkoli se nám automobilky snaží svými "regenerace mi"namluvit opak...). Takže ve švem okolí oslovte. nějaké autodilny,mechaniky,kteří už budou vědět jak na to a budete mít zase par desítek tisíc km klid...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.07.14 12:48

To nám zařídili ti evropští zelení ekoteroristi, kteří jsou spojeni s prodejci nafty, vjejichž zájmu je co nejvyšší spotřeba. Takže kdo jezdí úsporně jako já, ten na to doplatí zanešeným filtrem pevných částic. Stále mi však nikdo neodpověděl na otázku, zda se dá ten filtr vyčistit jízdou na vyšší otáčky jak je psáno v manuálu a zda hláška palubního PC zmizí nebo už je pozdě a musí se demontovat a vyčistit v servisu a jak odstranit tu hlášku.

Od: masoo
Datum: 25.07.14 13:19

Řekl bych, že nejlepší bude filtr vyčistit a až pak řešit hlášku zda zmizí sama či až v servisu klikáním na PC softwaru.

1. Servis Ford vyčistí a smaže

2. Jízdou se to vypálí a samo zmizí (pokuf ne, tak servis jen smaže)

3. Vyčistit někde jinde a jinak + samo zmizí či servis smaže.

Víc možností není. Všechna dnešní auta jsou drahá kurvítka s vyvoněnou reklamou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.07.14 23:21

Díky, zkusím nejprve 2. možnost :o))

Datum: 27.07.14 00:42
avatar

No a kolik má ten filtr najeto? To je dvoulitr?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 14:01

Ano, je to 2,0 TDCi, 103 kW, r. výroby 1997 a motor má najeto 135000 km, takže filtr asi nebyl ještě měněn. Našel jsem na internetu takový přípravek za 500,- Kč, který se nalije do demontovaného filtru a nechá za občasného protřepání cca 10 hodin působit. Pak se filtr vypláchne čistou vodou a je prý vyčištěn na dalších cca 90 000 km provozu. Pak prý buď poruchová hláška palubního PC zmizí sama nebo se vymaže na diagnostice. Co tomu říkáte? Hledám nyní automechanika, který by byl ochoten filtr demontovat a tuto proceduru zkusit. Jinak nabízejí různí vykukové vyčištění filtru na objednávku za 9500,- Kč.

Dnes jsem zkoušel filtr vypálit provozem na vyšší otáčky (cca 3000), jel jsem na 2. rychl. st. 50 km/hod. v obcích a na volné silnici na 3.rychl. st. 90 km/hod, ujel jsem asi 60 km, ale nic se nestalo, hláška je tam dál.

Datum: 27.07.14 14:32
avatar
To uz má nejlepší za sebou. Ještě bych zkusil u forda, zda by pomohla řízená regenerace,přes diagnostiku, pak uz nezbývá než vyčistění. Známý si to nechal vyčistit u citroenu a pomohlo to. Zkusil bych se poptat i tam, mají to levnější.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.07.14 16:00

Jsem objednán k FORD Homolka v Děčíně, kde se pokusí to přes diagnostiku vypálit. Má to stát asi 500,- Kč. Jinak pak koupím ten čistící roztok a známý automechanik filtr vymontuje a vyčistí.

Datum: 30.07.14 16:04

přinejhorším filtr ven a vyprat wapkou

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.14 18:02

Tak jsem dnes byl v servisu FORD, kde dali auto na diagnostiku a řakli mi za 600,. Kč to, co už jsem dávno věděl - že mám ucpaný filtr pevných čístic a že to nejde spustit regeneraci filtru pomocí diagnostiky. Toto jsem udělal na radu známého automechanika :o)) Nyní jsem objednal na Internetu čistič za 600,- Kč, který by měl filtr vyčistit za 10 - 12 hodin. Pak budu muset asi znovu do FORDa, kde se pokusí znovu spustit tu vynucenou regeneraci, aby se palubní počítač nastavil do normálního provozního stavu a zmizela ta poruchová hláška. Pak to auto asi prodám:o))

Datum: 06.08.14 18:31
avatar
...co na to rict-dnes bohužel spousta lidi jako vysněné auto moderní turbodiesel,jen ale málokdo si umí spočítat všechny tyhle provozní. náklady...A ten kdo si to uvědomí a spočítá rázem zjistí ze nafta už dávno není tak výhodna jak bývala před deseti a vice lety...automobilky to dnes řeší softwarové aby majitele museli platit další a další kacky za všechna tahle ekokurvitka-to je jeden z mnoha důvodu proč mam stále starou. babičku E 36 od BMW s TDS a jen se mohu smat-jezdil sice okolo 7litru ale narozdil od mnohých s uprenymi pohledy na MFD o okamžité spotřebě lechtajici plyn.pedál si alespoň zajezdim...a to je pravé problém filtrů pev.částic, nesmite jezdit na spotrebu-ne ze by to řešilo ucpání filtru ale znatelné jej oddálí...a pořadím jednu vec-zkuste někde na fóru ford člunu dohledat řešení vyřazeni okruhu FAPu z RJ,v tu chvíli nebude RJ požadovat hodnoty z před a za filtrema nebude prproblém s nouzovým režimem a zbytečnými náklady zdaleka nejen za naftu(jako ze regenerace)...prosté je to zatfacene drahé zlo které auto ke svému provozu nepotrebuje...a jako s takovým se s nim musí i zacházet...naštěstí jsme my češi koumaci a od prvotního kuchani vnitřku filtru už pomalu prechazime v sofistikovanéjsi metodu elektronického vyrazeni...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.14 21:15

No jo, ale když tam ten filtr navzdory elektronickému vyřazení zůstane namontován, nebude se zanášet stále víc a víc a nedojde nakonec k poruše motoru?

Datum: 07.08.14 14:15
avatar
...nebojte,po elektronickém "odblokovani" se sice filtr dal bude stejné zanaset ale člověk to pozná stejné jako se zanáší např.vzduchový filtr-cili se. nechá vyndat a vyčistit a jede se dal...u.vzduchace se mění-priznaky jsou stejné...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 14:36

Nejhorší je na tom, jak jsem se dozvěděl, že ten palubní PC spouští tu regeneraci DPF vstřikováním nafty do výfuku a když se prý přeruší ten regenerační proces např. vyřazením a jízdou na volnoběh, tak ta nafta jde do motorového oleje a znehodnocuje jej. Tak se vlastně kurví celý motor ! Jak mohl nějaký konstruktér něco takového vymyslet a jak mohl příslušný orgán dát takovému motoru homologaci? Už jsem rozhodnut : Spravím to a okamžitě prodám ! Koupím si auto, kterému nevadí jízda na volnoběh:))

Datum: 07.08.14 20:20
avatar

U tvého ročníku se nafta přímo do výfuku nevstřikuje, to je až u novějších modelů. Nafta se vstřikuje přímo do válce, kdy se otevírá výfukový ventil - takzvaný dovstřik, kdy se zvýší teplota výfukových plynů, potřebná na "vypálení filtru". Tomuhle se říká "aktivní" regenerace, kdy je auto často používané na krátkých trasách, například ve městě. Řídící jednotka si sama zvedne tímto teplotu výfukových plynů, sama zapojí více elektrických spotřebičů, aby se zvedlo zatížení motoru a tím proběhne aktivní regenerace. Tohle může nastat klidně po dvou km jízdy, alespoň u mého motoru tomu tak je. Jde to poznat podle "cukání" při jízdě a spuštěného ventilátoru u chladiče... Regenerace se určtitě na volnoběh nepřeruší, spíše naopak, přeruší se v případě plného plynu, například při předjíždění, kdy bezpečnost a výkon motoru má přednost před regenerací filtru. Taktéž se regenerace přeruší při vypnutí motoru a tohle filtru nejvíce škodí - když nedoběhne do konce. Další spoštění regenerace proběhne po dalším startu motoru, proto je lepší při dojezdu na místo nechat regeneraci doběhnout do konce na volnoběh a teprve potom vypnout motor. Ne každý však zpozoruje, že regenerace probíhá. Jinak pasivní regenerace probíhá vždy, když k tomu nastanou podmínky - to znamená, když je teplota výfukových plynů dostatečně vysoká, filtr se průběžně vypaluje sám. Nevím jak u tvého motoru, u mého je před zadní nápravou nádržka 1,8 litru, kde se doplňuje "eolys" a při každém natankování nafty se toto automaticky podle natankovaného paliva přidává do nádrže s naftou a tohle aditivum snižuje teplotu hoření sazí. Tohle aditivum vydrží na cca 80 tis km. Nutno říct, že u těch prvních vozů s filtrem byly algoritmy nastavené dost pozdě, na cca 80% zaplnění filtru a pak při několika nevhodných krátkých následujích jízdách nemusela regenerace proběhnout do konce a filtry se hodně ucpávaly. Později ford tyhle algoritmy nastavil na cca 50% zaplnění a filtr měl dost času na regeneraci , i když některé v řadě za sebou nedoběhly do konce a v podstatě od té doby je s filtry klid. Samozřejmě ta udávaná životnost filtru je těch cca 120 tis km, takže je lepší koupit auto s míň kilometry anebo více jeté, kde už je filtr vyměněný, tedy s nějakou servisní historíí a u osvědčeného prodejce.

doplněno 07.08.14 20:28:

http://stirecek.rajce.idnes.cz/Nadrzka_-_eolys/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.08.14 15:52

To stirecek :

Moc děkuji za poskytnuté zkušenosti. Dnes mi DPP dovezla 4 litrové kanystry s proplachovým roztokem, automechanik, který mi auto prodal, filtr vymontuje a buď ho vyčistí sám nebo si filtr vezmu domů, ucpu všechny otvory a na 12 hodin ho naplním tím proplachovým roztokem. Pak bych filtr vystříkal horkou vodou - použil bych tlakový postřikovač s nádobou o objemu 10 litrů a vysušil horkovzdušnou pistolí. Pak by se filtr namontoval zpět a buď by hláška sama zmizela nebo bych musel zase zajet do servisu FORD, aby to dali zase na tu prokletou diagnostiku:o))

Podívám se také, zdali tam mám tu nádržku na "eolys" a zda není prázdná.

Otázkou je, zdali toto všechno má cenu dělat, když má auto najeto128000 km a filtr zřejmě nebyl ještě měněn.Jestli by nebylo lepší rovnou koupit nový filtr.

Můžeš ještě nějak posoudit mnou uvedený postup čištění filtru?

Datum: 13.08.14 17:54
avatar

Tak pokud už máš ten roztok, určitě bych to zkusil vyčistit. Jak jsem psal výše, známý si dovezl citroen z německa, který měl filtr před smrtí, věděl to, dostal dobrou cenu a tady to nechal u citroenu vyčistit a pomohlo to, ale nevím, na jak dlouho. Pak dej vědět, jak to dopadlo. Nejspíš pak asi bude chtít vynulovat řídící jednotku, aby pořád nehlásila plný filtr, uvidíš... Tu nádržku na ten eolys dvoulitr nejspíš nemá, nesem si jistý, když tak se mrkni na fordforum, některé ty motory aditivum nemají, některé modely (focus) mají nádržky na jiném místě, např v pravém předním blatníku, ale dvoulitr má nejspíš "suché" řešení bez aditiv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.08.14 14:38

A po kolika ujetých km se asi bude muset ten filtr čistit? Na Internetu prodávají přísadu do nafty, která má filtr průběžně čistit - je to reálné?

Datum: 07.08.14 15:28
avatar
...o prisadach do nafty(benzinu) si myslím sve-nic nemůže nahradit nedokonalý proces rafinace(proto aby. Byla nafta kvalitní jak by mela-aby se rafinaci zbavilo palivo nezadoucich těžších retezcu uhlovodíku,stal by litr šedesát korun)...jinak pohledejte a zkonzultujge na fórech s lidmi se zkušenostmi s "odblokovanim" a v konečné fázi můžete filtr i fyzicky kuchnout-od toho okamžiku mate klid...fyzické zbaveni se filtru p.č. je víc než žádoucí-pro stourali "ekology" od jasného prokázání faktu ze automobily se podílejí na celkovém znečistění cca.15%- a sice po 11.9.2001 po teror.útocích v N.Y. kdy Amici uzavřeli vzdušný prostor pro civil.letadla na tři dny a automobil.doprava zůstala v plném rozsahu(krom bloku Ground Zero) zachovana- a jejda už druhy den hlásily emisní monitorovací stanice po celem městě zlepšení o 84%...?!? Ten dokument běžel chvíli na Discovery,cíli seriózní kanál,než si uvědomili co by tím mohli celosvětové vyvolat(proč si třeba mám platit predrazeny filtr lev.částic,když ho reálné nepotřebují...). Zkratka co nejdřív své auto všech téhle nesmyslu zbavit...podekuje vám.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.14 15:54

To erikch :

Samozřejmě bych se rád DPF zbavil, ale jak bych pak absolvoval měření emnisí a technické prohlídky?

Datum: 13.08.14 18:19
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.14 12:29

To luigi :

Děkuji za odkaz, který jsem prostudoval. Zarazila mne však poznámka nakonec stránky :

Veškeré úpravy jsou určeny pouze pro sportovní účely a po úpravě se vozidlo stává nezpůsobilé pro provoz na pozemních komunikacích dle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích č.56/2001 Sb.

Co Ty na to?

Datum: 14.08.14 16:52
avatar
...oni to tam. napsat musí...ale v reálu na STK nemají technické vybaveni schopné měřit množství a slozeni jednotlivých částic u moderních dieselu...měří se jen a pouze kourivost...to je odpověď na možnost vykuchat tu mrsku...jediné co je technik schopen řešit je vizuálně zkontrolovat zásah do obalu filtru,ale pokud se vyndá "zkušené" tak zvenku není poznat ani ň...
doplněno 14.08.14 17:03: ...už jsem párkrát na technické byl s autem s(bez) filtru- a to ne pres známe ale normálně na ferovku...
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.08.14 17:01

Takže by ses nebál přijet na STK - emise bez toho DPF?

Datum: 15.08.14 12:44

Díky, takže pokud se nepovede vyčistit, tak jde ven !

Datum: 15.08.14 13:41
avatar
Ono to na emisich projde, ale do budoucna se plánují nové mašiny, které chybějící filtr odhalí. Pokud planujes auto prodat, tak je to taky řešení a v budoucnu bude cena filtrů určitě nižší.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.14 10:43

Teď mi říkal syn, že má nějakého známého, který nabízí DPF neoriginální za 5000,- Kč. Pokud by vydržel také těch 120 tis. km, tak by to šlo.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.