Prodej vozidla versus ochrana spotřebitele

Od: Datum: 21.06.14 23:02 odpovědí: 13 změna: 24.06.14 11:19

Mám dotaz. Prodal jsem před měsícem své staré vozidlo za 20000 díky internetovému bazaru. Se stavem jsem seznámil kupujícího. Ten s koupí souhlasil podepsali jsme smlouvu,vůz zaplatil a odvezl. Já jsem auto odhlásil a doklady novému majiteli odeslal. Po měsíci se mi ozval jakýsi údajný opravář s informací že mnou prodaný vůz měl poruchu "přeskočil rozvodový řemen" a oprava bude nového majitele stát XY peněz. Onen opravář prý nového majitele telefonicky jen zastupuje. Požadoval po mně částečnou finanční kompenzaci "2500kč" jako spolupodíl na opravě s tím že cena za mnou prodávaný vůz byla přehnaná ,že cena vozu nesplňuje jeho představy a že za zmíněnou poruchu tedy částečně mohu já. Dále prý zjistil na voze další nedostatky jako orezlý podvozek,brzdy a lanovody pod autem. U automobilu z roku 1996 překvapivé zjištění. Vůz měl novou stk a ve zprávě byly tyto jím zjištěné závady "nebránící v provozu vozidla" přesně uvedeny ale i stk prý byla dle jeho názoru jistě uplacená. Oháněje se zákonem o ochraně spotřebitele hrozil mi vypověděním smlouvy a dotažením vozu v nepojízdném stavu s mým navrácením plné zaplacené částky,pokud kompenzaci odmítnu. Nadiktoval mi číslo SVÉHO účtu s tím,že automobil bude opravovat on a peníze tedy poputují k němu. Jak se mám prosím správně zachovat. Mám podezření že se jedná o podvod. Telefon na nového majitele ale bohužel nemám a vzdálenost mezi námi je přes 200km. Poraďte mi prosím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: betaraybill*
Datum: 21.06.14 23:25

Poslat do prdele. Vy s tímto člověkem nic nemáte. Už jen zde bych skončil a položil mu to. A pokud vážně chce dotáhnout nepojízdné auto na vzdálenost x kilometrů a následně se soudit jeho problém. Nevyhraje. Musela by to být kapku jiná závada, než orezlý podvozek, který je po těch letech v normě. Teda pokud tam není díra jak macocha. Zda byla STK uplacená či ne není jeho problém. Pokud s ní má problém může se obrátit na orgány k tomu určené s podezřením na podvod. A rozvody? K smíchu.

Jak říkám poslat někam

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 21.06.14 23:30
avatar

Přesně ! Naprosto souhlasím s betaraybill ! Dotyčný prostě zkouší! Dost dobře nechápu, jak chce něco reklamovat na autě starém takřka 2O let prodaném za cenu lepšího jízdního kola. Pokud je taková lama, že toto mu nedocvakne, tak ať dokáže, že to auto například neroztahoval na špagátu, následkem čehož přeskočil rozvoďák.

Auto bylo v okamžiku prodeje pojizdné. Nyní není. Co si s tím vyvedli, to je jejich boj...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.06.14 00:30

V první řadě bez plné moci od nového majitele vůbec nekomunikujte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.06.14 07:16

Ono to tak jednoduché není,jak zde své domněnky píší kolegové. Kupujjící udělal chybu,že si do kupní smlouvy nevymínil lhůtu pro možnou reklamaci.Proto v tomto případě může rozhodnout jedině soud,kdy soudní znalec posoudí oprávněnost požadavku. V tomto smyslu písemně informujte kupujícího / Protože kupní smlouva ze dne ... neobsahuje ustanovení o možné reklamaci,obraťte se ve věci náhrady na příslušný soud.../.

makon@asociace-sos.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.06.14 23:52

A proč? Kdyby si kupující něco vymiňoval, tak nic nekoupí, ne? A dotaz je o něčem jiném, že se do věci s..e někdo jiný. A kde to je v OZ? KS sepisuje prodávající, nebo kupující? Kupující nemá práva z vadného plnění, jedná-li se o vadu, kterou musel s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.14 08:53

Pokuste se s majitelem dohodnout, české soudy to je na několik let a pokud nejste zazobaný nebo šmejd, či posametový zloděj máte minimální šanci v banánové republice na úspěch

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.06.14 12:08
avatar

Mně z toho vyplývá jediné. Tohle je samostatná akce automechanika, který cosi nakukal novému majiteli a chce na tom vydělat. Nový majitel si je vědom, že koupil to, co chtěl a za odpovídající cenu. Do žádného sporu nebo reklamace jít nechce a proto to zkouší automechanik na vlastní triko. Pošli automechanika do háje (s ním nemáš vůbec o čem mluvit) a tím celá věc skončí. Případně bych mu pohrozil, že oznámím jeho pokus o vydírání na živnostenský úřad nebo policii.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 22.06.14 21:41

S nějakým telefonním zástupcem se nebavte, jedině kdyby kupce zastupoval, ale ten ho přece nezmocnil!. Ten vůůl neví o čem ten zákon o ochraně spotřebitele je, ale to neví více lidu (vy jste po něm něco žádal?). Nahrávejte si ho! Nikdo zde ovšem neví, jaký je obsah vaší KS. O té uplacené STK bych si ho podal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.14 10:10
avatar

Lucifere, jelikož jsem slušně vychovaný, určitě bych neposílal kupce tak jako někteří...

Jen bych mu sdělil, že pokud se na vozidle vyskytla závada či závady, měl postupovat dle zákonů ČR. To je dle občanského zákoníku a zákonu na ochranu spotřebitele.

Přesněji, závadu musí uplatnit u Vám, nikoliv dát něco opravit a pak požadovat peníze..

Když se Vám porouchá televize, konvice, taky si jí date opravit a pak jdete za prodejcem, aby Vám částku proplatil?

Mechanikovi bych osobně sdělil, že s ním nemám žádnou smlouvu či dohodu, kupec se klidně na Vás může obrátit.

Určitě bych zůstal klidný..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 23.06.14 11:10

A kupec je spotřebitel?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucifer*
Datum: 24.06.14 05:14

Díky za rady. Mne by spíše zajímalo ,zda je vůbec možné takovou věc jako prasklý rozvodový řemen (po dvou letech provozu)na bazarovém autě po měsíci provozu u původního majitele vůbec reklamovat. Osobně jsem si koupil taky starší auto a kdyby se mi na něm něco pokazilo ,tak prostě pojedu do opravny a nechám to opravit. Žádat na to peníze od původního majitele by mne ani ve snu nenapadlo,jelikož s tím jsem při koupi počítal že nekupuju nové auto ale 15 let starou ojetinu. Prostě bych si připadal jako idiot. Je více než jasné že cena nijak přemrštěná nebyla. Vozidlo bylo z roku 96 tudíž žádná novinka,co se pokazilo jsem vždy nechal opravit a zpráva stk hovoří jasně co se provozuschopnosti týká. Cenu jsem odhadl průměrem z několika bazarových stránek. Jen montáž LPG vyšla před třemi lety na cca 18000 a tažné zařízení na další tři. Auto jsem tedy prodal skutečně za cenu jízdního kola. Otázka zda o reakci mechanika majitel ví či ne je prozatím více než sporná. Spíše bych chtěl vědět,co se může či nemůže stát pokud na akci údajného mechanika prostě vůbec nezareaguji. Obávám se totiž toho že příštím krokem bude ,že mi pošle ještě účet za opravu a já nejsem v takové fin. situaci abych si mohl podobné taškařice dovolit jen proto,že si ode mne někdo koupil starší pekáč.

Datum: 24.06.14 11:19
avatar

Pokud Vám někdo pošle účet, tak mu laskavě vrátíte, páč jste si nic neobjednal, nedomluvil, nic po něm nechtěl.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.06.14 10:21

Vůbec bych se s automechanikem nebavil. Kontaktoval bych nového majitele třeba písemně. Pokud se to majiteli nelíbí, ať auto přiveze v původním stavu (provozuschopné), že ho od něho vezmete zpět s odečtem kupní ceny (opotřebení). Vy uděláte vstřícný krok a vše to bude jen na něm.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.