Odkud muze policista zastavit vozidlo?

Od: Datum: 15.06.14 03:41 odpovědí: 17 změna: 28.06.14 22:51

Dobré ráno, dnes se mi stala taková nepříjemnost, že mě policista zastavoval z protisměrného pruhu. Pomateně se snažil přeběhnout vozovku, ale usoudil, že by to nestihl, tak na mě začal mávat už z pruhu v protisměru a zastavil se v půlce vozovky, přitom stál k mým protijedoucím vozidlům zády. Co si pamatuji, tak mělo v zákoně oporu to, že policista má při zastavování vozidla stát maximálně v polovině jízdního pruhu ve směru jízdy. Ovšem, co jsem policistovi naznačil, že je nebezpečné stát k ostatním vozidlům zády a kvůli zastavení vozidla přebíhat silnici (mimochodem do 50m byl přechod, což jsem raději nezmiňoval :-D ), že na to musí být nějaké ustanovení, mi odsekl a ze silniční kontroly se stala šacovací kontrola na 40minut.. (x

K otázce: Jsou pravidla, odkud může policista zastavit vozidlo při běžné silniční kontrole? Děkuji všem za věcné odpovédi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.14 04:41
avatar
...no v kostce četníci mohou vsechno-vy jste povinném strpět a byt nápomocen...nicméně velmi na podobné "zakomplexovane" idiota platí stejný metr...takže hned v úvodu podobné akce-buzerace policistu upozornite ze bez ohledu na jeho postoj či názor vas rozhovor nahravate,nahlas prectet jeho služební číslo,které musí mít viditelné na uniformě(stejnokroji) a pote co mu predate doklady nahlas pronesete:"...vy prebirate me doklady a doklady k vozidlu bez rukavic-vite o tom,ze jste povinen je při přebírání a předávání dokladu mit na rukou...?" Samozřejmé ze on to sice ví ale nikdo z nich je na rukou nemá...No a dale suse proneste ze tuto skutečnost včetně vámi pořízeného záznamu ještě dnes predate Generální InspekciOzbrojenych Sborů (GIPS)...a garantuje vám ze v tu chvíli se buzerace změní v "děkuji,těšilo nás a na shledanou..." Už jsem to taky asi dvakrát pouzil-prave u takovyhle uchýlí v uniformě,a jak to zabralo...GIPSu se oni boji jak čert kříže...Zpětné už s tím bohužel moc neudelatr-at budete tvrdit cokoli,neuspejete,bídě to jen tvrzení Vase proti jejich-a komu budou asi věřit...?
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.06.14 09:48
Proc rukavice? A kde jste si tohle vycucal?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 11:15
avatar
...hygienické důvody a zákon o policii...
doplněno 16.06.14 10:30:

nevím bohužel kde,z jaké normy či zákona, mají policisté tuto povinnost uloženou,ale vím tuto informaci přímo od známého policisty a funguje i v praxi,takže asi na tom "něco bude"-proto to zde i ventiluju...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lmgify
Datum: 15.06.14 12:02

Az to v tom zakonu hledam, jak chci, tak tam o rukavicich nic nevidim (krome praporecnika). *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 20:42
Trosku nesmysl ne? Neodkazujete na konkretni ustanoveni a jen uvadite lidi v omyl. To by mela podle vas mit rukavice i pracovn8ce v bance na prepazce ci prodavacka?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 15.06.14 21:00

.vy prebirate me doklady a doklady k vozidlu A jaké doklady jsou na mysli? A ještě bych doplnil, že musí mít na hubě roušku a nesmí být v sandálech. A když nejedná s účastníky v rukavičkách, tak ke gipsu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 09:24
avatar

Způsob zastavování vozidel je vymezen v ustanovení § 79 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.

doplněno 15.06.14 09:27:

§ 79 (2) Vozidlo se zastavuje dáváním znamení k zastavení vozidla. Osoby uvedené v odstavci 1 dávají znamení k zastavení vozidla vztyčenou paží nebo zastavovacím terčem a za snížené viditelnosti červeným světlem, kterým pohybují v horním půlkruhu. Z jedoucího vozidla dávají toto znamení kýváním paže nahoru a dolů nebo vysunutým zastavovacím terčem. Policista, vojenský policista, celník nebo strážník obecní policie může z jedoucího vozidla zastavovat vozidla i rozsvícením nápisu "STOP" podle zvláštního právního předpisu [13]ze směru jízdy zastavovaného vozidla, a to zepředu i zezadu.

§ 79 (3) Znamení k zastavení vozidla se musí dávat včas a zřetelně s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích tak, aby řidič mohl bezpečně zastavit vozidlo a aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích.

§ 79 (4) Pověřenou osobou může být pouze osoba starší 18 let, která je k činnosti podle odstavce 1 písm. j) dostatečně způsobilá.

§ 79 (5) Pověřená osoba musí mít při činnosti podle odstavce 1 písm. j) u sebe pověření vydané obecním úřadem obce s rozšířenou působností. Pověření musí být časově omezeno, nejdéle na dobu jednoho roku. Na požádání je pověřená osoba povinna prokázat se policistovi platným pověřením.

§ 79 (6) Pověřená osoba může zastavovat vozidla pouze na přechodu pro chodce; kde přechod pro chodce není nebo je neschůdný, smí zastavovat vozidla i na jiném místě na vozovce.

§ 79 (7) Pověřená osoba nesmí zastavovat vozidla v blízkosti křižovatky s řízeným provozem, a to ani na přechodu pro chodce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lmgify
Datum: 15.06.14 09:41

K tomu nejde uz nic dodat. Snad jen uvezt odkaz na prislusny paragraf.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.14 11:27
avatar

opicak, 1*, *palec*, a bod.

nelze nic dodat..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 12:45
avatar

Mno někdy jsou jako pitomí a neumí zastavit řádně vozidlo!Před Benešovem jsem je viděl tak odborně zastavovat že způsobili dopravní nehodu!

Podle situace v dopravě bych se rozhodl zastavit či nikoliv ,bzhledem k nevhodnost jehomchování!I kydž stáli na druhé straně,tak vždy předem přešel a pak standartním způsobem stavěl vozidla ke kontrole!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.06.14 11:32
avatar

espoir, odpověď, ano jsou pravidla, jak správně popsal opičák.

"Co si pamatuji, tak mělo v zákoně oporu to, že policista má při zastavování vozidla stát maximálně v polovině jízdního pruhu ve směru jízdy"

toto znění jste si patrně vymyslel, páč nepamatuji v žádné vyhlášce či v zákonu toto popsané...a to si pamatuji hodně z předpisů ohledně dopravy..

Jak podle Vás má zastavovat vozidla, když chce vstoupit do křižovatky, při nehodě vyměřuje, atd..

(kontroloval Vám i povinnou výbavu?)

doplněno 16.06.14 14:18:

epoire, děkuji za ujasnění, rád si ten předpis doplním, pokud najdete toto nařízení. Do té doby to považuji za zprávu rádia jerevan. U ustrojní kázní to máte opět trošku pravdy, ale policistovi bez čepice musíte zastavit.

A to ještě nepíšeme o policistech v civilu a jejich zastavování, jako se to psalo všude v mediiích když začínala policejní složka.. jak jen se jmenuje..

doplněno 16.06.14 15:06:

espoire, již to nehledejte.. už vím co asi máte ny mysli.

Je to pokyn jejich presidenta, jak se mají chovat, co dělat, zdali mají tužku, pásmo, svačinu, notes a podbné věci.

Každopádně asi tak jak se mají chovat ve standardní situaci..

Nadále tvrvám na tom, že i tak jak Vás zastavil, vy mu musíte zastavit. A stěžovat si? Nač a komu?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.06.14 13:04
Na toto téma jsem minulý rok diskutoval s jedním majitelem autoškoly, kde mi ukazoval NĚJAKOU učebnici s odkazem na NĚJAKÝ paragraf, kde to bylo podobně napsané, jak jsem výše uvedl.
Jinak jsme si projeli i stav vozidla (jelikož mám r.v. 09 a chvíli po TK, tak jsem se ničeho nebál), výbavu projel pohledem, jediné co nemám v pořádku jsou pojistky, mám trošku jiné, ale pokud nebudou chtít vidět pojistkovou skříňku, těžko na to přijdou.
Jinak ohledně stejnokroje, musí mít na hlavě čapku, vím o několika lidech, kteří si na toto stěžovali a přišla jim i písemná omluva. Navíc jsem se teď dočetl, že pokud neprobíhá pátrání po osobách není důvod po mě chtít OP :-D ale co, ono je asi nejlepší vůbec nic nevědět a dělat vše, co naši státní zaměstnanci chtějí.
Jinak všem děkuji za odpovědi, a pokusím se sehnat tu knížku, co jsem viděl.
doplněno 16.06.14 17:26: Ona stačí doporučeně poslat stížnost na policistu č.xxxxxxxx z důvodu: takového a takového a popsat místo a čas. Na krajský útvar.
http://www.policie.cz/clanek/…eske-republiky-stiznosti.aspx
http://www.nicm.cz/stiznost-na-prislusnika-policie-cr
Jinak osobně bych si postěžoval vysoce postavenému známému..ale pšššt.. :-D
Datum: 16.06.14 14:47
avatar

Stále mi to vrtalo hlavou. A to ze dvou důvodů.

1. něco o místě odkud se má stavět auto jsem kdysi dávno, dejme tomu jako policista slyšel (už je to dávno), ale cosi mí říkalo, že bych mu nezastavil.

2. stavěl mě kdysi Policista z protisměru, tak jsem mu jen zamával a jel dál. Sice mě při té dopravní akci zastavila hlídka další, která již stála na správném místě, ale za to první nezastavení nebyl žádný postih.

Takže věci se mají takto:

Služební předpis mluví jasně.
Chování dopravních policistů při stavění řidičů v silničním provozu jednoznačně upravuje Závazný pokyn č. 22/2003. Podle něho při zastavování vozidla policista stojí v polovině jízdního pruhu zastavovaného směru, čelem k přijíždějícím vozidlům. Znamení k zastavení pak policista dává zastavovacím terčem, jen výjimečně vztyčenou paží nebo dlaní namířenou proti zastavovanému vozidlu.

doplněno 16.06.14 14:50:

více zajímavých info:

http://auto.idnes.cz/policist…c=A051124_132153_automoto_fdv

doplněno 16.06.14 15:04:

šťoural jsem se v tom ještě více a na ulozto.cz nahrál zřejmě novější pokyn.

O zastavování mluví článek 41.

http://ulozto.cz/xeyBcZcy/zppp-85-2006-pdf

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: lmgify
Datum: 16.06.14 15:21

Priznavam, ze me tato informace uplne prekvapila (stejne jako se pise v tom clanku, na ktery posilas odkaz). O zadnym zavaznych internich predpisech policie a ministerstva vnitra jsem nevedel a pritom jsou tak pro cloveka dulezite. Zkusim se po nich jeste podivat, ale k roku 2012 byly stale jeste neverejne a a policie se daly vypacit je zakonem o svobodnem pristupu k informacim.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 16.06.14 22:03

V zákonu má řidič i to, že je povinen uposlechnout pokynu policisty.., situace kdy se bude snažit popsaným způsobem stavět si domyslete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.14 18:30
avatar

Dobrý den, napsal jsem na polici ČR:

---

Pro:

Policejní prezidium České republiky, Strojnická 27, 170 89 Praha 7

Od:

XXX

Dobrý den, domáhám se poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999, o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, a to konkrétně o poslední (nejaktuálnější) Závazný pokyn policejního prezidenta (příp. ministra vnitra), kterým se upravuje postup příslušníků Policie České republiky při dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu a šetření dopravních nehod.

Tento pokyn, prosím, v případě kladného rozhodnutí, zašlete zpět na tuto emailovou adresu, t.j. XXX

Předem děkuji za kladné vyřízení žádosti.

S pozdravem a přáním hezkého dne

XXX
V Plzni dne 28.6.2014

---

Až mi odpoví, hodím to na gdrive a dam sem odkaz.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.