Podvodný prodej auta

Od: Datum: 10.06.14 10:14 odpovědí: 20 změna: 11.06.14 15:26

Poradí někdo rychle kroky, aby se zabránilo větším finančním škodám?

Včera podvodník prodal důchodci 80 let auto po čerstvé STK napsané již na jeho jméno, ale odvezl si ještě velký a malý TP kvůli převodu. Auto ve smlouvě je prodáno za cenu šrotu, má psanou rozsáhlou korozi, pojízdné ale vhodné pouze k přejezdu, vadnou baterii, nefunkční spínací skříňku, ojeté pneu apod. K vyřízení administrativních záležitostí si nechal napsat plnou moc.O okamžitém vrácení vozidla a odstoupení od smlouvy již nechce ani slyšet a peníze vrátit také ne.Za vozidlo bylo zaplaceno 17 tisíc , převod také něco stojí, nové značky atd - co má za lubem? Polopřevod a co to znamená? Jak proti němu postupovat dál?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asd*
Datum: 10.06.14 10:24

Tipuju že techničáky potřebuje kvůli odhlášení na nového majitele, pak doklady předá a nový majitel si auto na sebe dohlásí. Podvod zatím nevidim žádný - předpokládám že kupující smlouvu četl před podpisem a auto si prohlédl. = Vozidlo buď dát do pořádku a jezdit, nebo prodat někomu dalšímu.

Vozidlo hned pojistit, aby nebyl problém s nepojištěným provozovaným vozidlem. Příp. ať prodávající ještě před odhlášením dá vozidlo do depozitu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 12:00

jaký podvodný prodej auta?!

lidská hloupost a ignorace základních pravidel při koupi vozidla! Příště lépe číst kupní smlouvu a řádně si prohlédnout stav kupovaného vozidla!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 12:00
avatar

Vendys,

jak donutil důchodce aby vydal peníze. Měla zájem koupit toto vozidlo či ne?

Cena šrotu za 17 tisíc? je důchodce svéprávný. Uzavřel smlouvu dobrovolně? Domnívám se, že nevidím žádný podvod, a těžko budete odstupovat od kupní smlouvy..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: venys
Datum: 10.06.14 12:31

Důchodce je bohužel svéprávný, ovšem s demencí, neschopný něco vyřídit sám. Prodejce je hodně mazaný na to aby věděl jak s ním vykývat a to se mu zatím daří.

Datum: 10.06.14 12:11
avatar

Jen doplnění .

Při převodu MV je třeba aby prodejce na úřadu předložil tyto doklady od vozidla- TP (lidově velký techničák) a ORV (nebo má-li ještě ) OTP (ORV-osvědčení o registraci vozidla,OTP-osvědšení o technickém průkazu-lidově malý techničák) takže to že prodávající nenechal kromě KS doklady je v pořádku! Navíc prodejce nepotřebuje od kupujícího plnou moc.ale pkd ji chtěl tak asi vozidlo rovnou převede na kupujícího proto těch 17000 kč(z toho mně osobně vyplývá že,rovnou zaplatil i eko 10 000kč a cena za auto je jen 6000Kč,+ 800 přihlašovací a 200 si nechal od cesty!)

Za značky se NEPLATÍ -tam se platí jen při ztrátě nebo chcete-li nějakou extra!

doplněno 10.06.14 13:28:

V tom případě nás matete,v 1.dotazu píšete že si vzal plnou moc na administrativní úkony!Prodejce ale plnou moc nepotřebuje!

Ze zkušeností (své vlastní!) pkd bych prodával auto ale těsně před prodejm šlo na STK,tak bych protokol nechal udělat na kupce (usnadnění prodeje-kupec nemusí na EvK!) ale nechal si toto v kupní ceně zaplatit!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: venys
Datum: 10.06.14 12:27

Ne tak to není, vzal si těch 17 tisíc, auto, je psáno na prodejce a řekl kupujícímu ať si pak auto převede na někoho invalidního aby se vyhnul dani. Další věc , která mě zaráží je ta, že technická prohlídka provedená minulý týden na STK je již napsána na jméno kupujícího i přesto že doklady jsou psané stále na prodávajícího. To bych pak mohl chodit na STK se svým autem a provádět prohlídku třeba na souseda? Já osobně bych s tím autem na cestu ani nevyjel a neriskoval, že přijdu o život a dostalo známky na 2 roky.

Datum: 10.06.14 12:34
avatar

venys, je naprosto normální že vozidlo dle zápisu v techničáku vlastní osoba "A", právně vlastní vozidlo osoba "B", na technickou prohlídku se nechá zapsat osoba "C", a pojištění může uzavřít osoba "D"

Tak to umožňuje náš právní řád a je to v pořádku..

doplněno 10.06.14 13:17:

Klidně můžete na jinou technickou, třeba tam zjistí, že minule technik něco překouknul, ale co s tím pak?

To nebude důkaz pro zrušení kupní smlouvy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: venys
Datum: 10.06.14 12:40

Tak to jsou pro mě šoky, co teď s tím? Když zajedu na nezávislou TP na STK jinam a nechám prohlédnout znovu vozidlo, které je údajně provozuschopné a bezpečné pro silniční provoz a dopadne to, že je třeba nebezpečné pro provoz? Co dál? Já osobně bych s tím měl strach vyjet na cestu.

Od: venys
Datum: 10.06.14 16:58

Tak pro všechny zde přispívající mám rozřešení - kupujícímu jsem zavolal, že v každém případě kupují odstupuje od kupní smlouvy s tím, že STK v pořádku a podle pravidel provedena nebyla a pokud sebere trochu zdravého rozumu jestli ještě nějaký má, tak nebude dělat potíže STK a technikovi, který mu prohlídku udělal. Řekl jsem mu, že si musí být vědom v jakém stavu to auto je a jak tu technickou udělal a že mu garantuju, že do pátku ta stanice bude zavřená státním odborným dozorem za to, že auto v tomto stavu pustili do silničního provozu. Asi to nebylo vše podle pravidel, protože reagoval tím způsobem, že vše vyřešíme, peníze vrátí a auto si odveze zpět. Děkuji všem za příspěvky.

Datum: 10.06.14 17:12
avatar

Blahopřeji, jen aby v techničáku již neudělal odhlášku...

doplněno 11.06.14 11:28:

Pane Vendis, ještě jednou blahopřeji k výkonu. Podobné jsme zažil se svou tchýní, o to horší, že jsem byl ve vedlejší místosti a seřizoval televizi. Mezitím jí oklamal cizí člověk během 5 minut. Již jsem ho nedohonil..

Se starým člověkem je to problém..ale kdo ví, jak budeme na tom my.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: venys
Datum: 11.06.14 07:49

Vše je vyřízené, auto už zpátky, doklady přehlášené nejsou ... to bylo poučení do života

Od: asd*
Datum: 10.06.14 21:25

PS: vyhnout se ekodani přes invalidu už nejde, pozor na to u dalšího auta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 16:01
Pokud jsem to pochopil tak ve smlouve jsou vypsany vsechny zavady. Pokud to tak je, nevim v vem by ten podvod mel spocivat. Kupec byl seznamen se stavem
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 11.06.14 08:22

Píšete, že akce byla provedena včera a už je z něj podvodník? Proč kupec s ním nešel ihned na úřad provést změnu? O jaké PM píšete? Prodejce provede změnu na kupce - tzv polopřevod, na to PM nepotřebuje. Auto po STK s takovými závadami? Proč by měl prodejce slyšet o vrácení něčeho, když se neví proč? Píšete o převodu, značkách, tak jak je to? Je to váš případ, nebo jste někde něco zaslechl?
OZ - (1) Má se za to, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může v právním styku důvodně očekávat.

doplněno 11.06.14 11:18:

Podívejte, jestli vám stojí za to se hádat můžete se soudit, mohli jste už demenci ošetřit, odvolat se na ni, napadnout STK.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: venys
Datum: 11.06.14 10:30

Kupec plnou moc vyžadoval také nechápu proč, na polopřevod ji nepotřebuje vím to. Jednal s důchodcem 80 let trpícím demencí, ale je svéprávný, v rodině jej chceme nechat důstojně dožít, ale stalo se to, že nikdo nevěděl, že došlo k obchodu až když bylo auto najednou na dvoře a zaplacené, vše podepsané, nebydlíme tam. Co se týká STK, v žádném případě by to vozidlo v jakém je stavu nemohlo dostat známky na 2 roky, myslím si, že vůbec ne. Je to šrot vytažený z kopřiv opatřený značkami a protažený STK zřejmě za úplatu a jelikož smlouvy byly dostatečně ošetřené i vše kolem, dalo se jedině přes případnou novou STK něco řešit. Pan prodejce neprodal nyní první vrak, vím že se soudí kvůli stejnému problému s jiným kupcem. Pana prodejce nezávisle na tomto problému shodou okolností znám mnoho let a vím co je zač - znám styl jeho podnikání, problémy s obcí, černé stavby a sousedské spory - živí se tím , je mazaný - invalidní důchodce na sociálce - nemají mu co vzít.

Datum: 11.06.14 11:38

možná je to neetické, ale ničeho protizákonného se prodávající nedopustil. To, že váš přestárlý příbuzný koupí auto v takovémto stavu je bohužel jeho problém a jediné řešení je ho nechat znesvéprávnit!

Než někoho začnete nazývat podvodníkem, radši bych si zametl před vlastním prahem.. Ač nejsem prodejce, na vaše výhrůžky bych nereagoval, popř. bych je řešil soudně. Takže doufejte, že prodejce nemá schopného právníka nebo dobrého rádce..

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: asd*
Datum: 11.06.14 12:30

Ale houby. Sice zákon dodržel a prodej byl v pořádku, ale STK nejspíš byla zkreslená - technik pustil šrot, který by oficálně neprošel. Auto neshnije za týden, takže s tímhle by technik i samotná STK měli velký problém. Proto bez keců vrátil prachy a auto si vzal zpátky. Doufat že se nebude soudit neni třeba. Toho by se měl bát spíš prodejce resp. jeho známý z STK.

PS Co otci s koupí auta pomoct? Aby podobný problém nebyl jednou týdně ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: venys
Datum: 11.06.14 15:03

Znesvéprávnit někoho je sice v tomto případě jednoduché, ale nevím jak by se líbilo vám kdyby to udělala rodina s vámi, když ještě nejste na tom úplně nejhůř, já si před vlastním prahem zametat nemusím. Jste asi stejného ražení jako pan prodejce. Díry v podlaze o velikosti 15x15 cm praskliny 50 cm x2-3 cm že je vidět z auta na zem, montážní pěnou zastříkané a asfaltovou barvou zatřené díry v blatníkách asi jste neviděl šrot a nebo máte názor, že je to v pořádku? Propadnout podlahou se mi tedy nechce. Nosné části místy promáčknete prstem a to je v pořádku - ten technik na STK musí být úplně na hlavu, že se nechal na tohle ukecat. Podle Vás je to slušný prodejce - doporučuji vám u takových nakupovat.

Od: asd*
Datum: 11.06.14 15:24

Co to dotáhnout do konce? Protože tohle si technik na STK nesmí dovolit ani pro známé. Pokud si dovolil tak je trest na místě - vědomě ohrožuje všechny kolem toho auta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 11.06.14 15:26

Jinak v tom totiž budou pokračovat, tohle prodaj jinému a další auta budou následovat. Týká se to všech na silci - upadne kolo a je průšvih.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.