Nehoda motorka vs.auto

Od: Datum: 09.06.14 19:38 odpovědí: 21 změna: 10.06.14 06:07

dnes mě tak napadlo, kdo by byl vinen. zda motorkář, nebo automobilista. denně je v televizi, jak došlo ke střetu, kdy nedal přednost automobilista. pak tedy najíždím na hlavní silnici a na rovince z kopce nic nejede až ke kruhovému objezdu prostě nic (cca. 200 metrů). najedu, ujedu cca. 50 metrů a kolem mne přes odbočovací pruhy proletí motorka odhadem min 150 km/hod. pokud by došlo ke kontaktu, budu vinnen?

doplněno 09.06.14 21:14:

momentálně odpovědi vypovídají logicky. kdyby tak někdo odpověděl, někdo kdo se zúčastnil třeba vyřešené takové situace policií, nebo dokonce soudem. v dnešní době je toho tolik, že si říkám, jestli by nebylo lepší při zahlédnutí motocyklu zastavit, vyrvat klíče ze spínačky a utéci co nejdále


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.06.14 19:48

To se mě také parkrát stalo někteří jezdí jak hovada(a to jsem taky motorkář ) tady by asi pomohli svědci a rekonstrukce

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 19:53

No to je ta základní otázka,kterou už by někdo měl začít řešit. Normální řidič má odhad na běžnou rychlost a pokud někdo jezdí rychleji,musí být v zásadě viníkem on. Vyhláška jasně říká :§ 18 odst3) Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg a autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km.h-1; na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 130 km.h-1. Řidič jiného motorového vozidla smí jet rychlostí nejvýše 80 km.h-1.

Z toho vyplývá,že motocykl /ale třeba i kamión/ může jet všude ,tedy i po dálnici max 80 km/hod. Když jede více a někoho nabourá,je viníkem on.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 20:12
avatar

A on motocykl snad nepatří mezi motorová vozidla o maximální přípustné hmostnosti nepřevyšující 3500 kg? Já bych řekl, že patří, takže pro něj platí 90 mimo obec a 130 dálnice.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.06.14 20:17
avatar
jmhad-omyl podle rozhodnutí Nejvyššího soudu je generálním přestupkem nedají přednosti v jízdě nikoli překročení nejvyšší rychlosti...z toho plyne fakt ze pokud pojede motorkar (kdokoli obecné) i v obci 100 km/h maporad ppřednost před vámi kdo. vyjíždí z vedlejší na hlavni...jinou otázkou je zda vůbec mohl řidič z vedlejší vidět a reagovat na vozidlo které je třeba v době výjezdu na hl.silnici ještě v zatáčce,pro řidiče z vedlejší v tu chvílio nněm nemůže vědět...ale pokud na hlavni někoho vidím,byt v dálce a nejsem s to odhadnout rychlost a CAS za jaký bude na úrovni křižovatky odkud vyjizdim-musim mu dat přednost...to jsou bohužel ty situace ze zpráv,kdy řidiči sice motorku vidí,ale říkají si "to stihnou" a nestihnou protože jak známo motorka muže jet opravdu velmi rychle(přitom štaci vždy ty tři čtyři vteřiny počkat)...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.06.14 20:20

Nesmysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 20:29
avatar
To ze to nevím,neznamená ze to je nesmysl...bylo to i medializován o,tuším loňské léto...staci trošku zagooglit...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 21:16

Stačí zagůglit a bude tam cosi o oprávněné důvěře. Budu-li povinen předpokládat, že obcí pojede kdosi rychlostí 350 km/h, nemohu vůbec vyjet od domu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 21:26
avatar

To Ra252- není to nesmysl,osobně jsem dělal s chlapíkem co si takto odseděl přes 2 roky za zabití! Blbost- v dálce viděl moto,ale bylo to daleko ,to projedu si řekl a neprojel ,ten motorkář jel prý 210!Pkd by jel předpisově-90km/hod - tak se nic nedělo protože ten dotyčný by normálně manévr udělal a potkali by se v dostateční vzdálenosti od výjezdu na hlavní!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.14 06:07

Je to jen otázka soudu. Dokud tyhle české prasárny nedožene až do Evropy, budou tu stále zbytečně umírat lidé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 09.06.14 20:21
avatar
Já bych řekla, že za to může jednoznačně motorkář. Pokud porušil předpisovou rychlost.
Je blbost řítit se do křižovatky víc než 90tkou, právě proto, aby měli ostatní čas blížící se přibližovadlo vidět. Je jedno jestli je to auto nebo motorka.
Jenom proboha používejte všichni VČAS blinkry!
Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před
započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na
pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na
povahu jízdního úkonu.
Když dáte blinkr až poté, co šlápnete na brzdu a začnete točit volantem, tak už je fakt pozdě! A chtít po takovém řidiči, aby ještě před odbočováním zkontroloval v zrcátku, jestli ho někdo npředjíždí, tak to uz bych fakt chtěla moc...
doplněno 09.06.14 20:41: http://www.dopravniinzenyrstv…oucimu-nedovolenou-rychlosti/
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 20:36
avatar

Zajímalo by mě taky, jak by to bylo v následující situaci, kdy jsem stál na místě červeného obdélníku připraven odbočovat doleva, dal jsem přednost vozu co jel v protisměru, dále jsem měl volno a mohl odbočovat. Jenže ve chvíli kdy jsem se rozjel, se v protisměru (od místa zelené šiply) vyřítil motorkář v rychlosti dle mého odhadu převyšující 200 km/h, protože ten opravdu jen proletěl a kdybych to na poslední chvíli zase nezadupnul, myslím že bychom to odskákali oba... Nejvyšší povolená rychlost na této křižovatce je 70 km/h.

Kdo by byl na vině? Snad ne já, který jsem měl volno, a vozidlo přijíždějící rychlostí oněch 70 km/h bych viděl v minimálně pětisekundovém předstihu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 09.06.14 21:25
avatar

Miki, no jasně že vy. Protože přece řidič má předvídat, řidič má předpokládat ...atd. (to nenám z vlastní hlavy, to často zazní při vyšetřování nehod)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 21:20

Většina nehod na našich silnicích plyne z naprosto nesmyslného a ve světě nevídaného obhajování pachatelů úmyslného obecného ohrožení výrazným překročením v místě povolené max. rychlosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 21:31
avatar

žel je to sice nesmysl,ale je to tak ,viník nebude ten co překročí max speed,ale ten co nedá přednost! I když pkd by jel ten protějšek dle předpisů tak by se nic nestalo!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 21:44
avatar
No, tak budiž Vám útěchou, že ten motorkář takovou nehodu většinou nerozdejchá, na rozdíl od řidiče auta..
Těch paradoxů je u nás víc.. Když nabouráte autu zadek, tak to také zpravidla končí nedodrženou bezpečnou vzdáleností, přitom Vám tam může někdo hodit myšku nebo Vás vybrzdit. Pak pomůže snad jen kamera. Taky jsem dojela na 90tce osobák, jedoucí max. 40 za zatáčkou, protože koukal do mapy a podobně v lese za zatáčkou stojící zablácený náklaďák, který vypadal, že má vojenské maskování. Prý bych za to taky mohla já, kdybych to nedobrzdila.
A jednou v zimě, v zatáčce, šel naproti mě ve tmě chlap v tmavém oblečení. Byl namrzlý chodník i krajnice, tak šel přímo v pruhu pro auto a naproti mě mi do obličeje svítil autobus. Zpomalila jsem asi tak na 35 a kdyby pán neuskočil, asi si mi sedl na kapotu. Prý bych za to mohla já.
Neosvětlení chodci a cyklisti v noci v tmavém oblečení je taky kapitola sama pro sebe.. Člověk má přece předvídat..
doplněno 09.06.14 22:18: Jasně, stejně alibistické jako bezpečná vzdálenost.. A co ten stejný paragraf druhý odstavec? To bych musela jezdit 40 před každou druhou zatáčkou.
(2) Řidič nesmí
a) snížit náhle rychlost jízdy nebo náhle zastavit, pokud to
nevyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,
b) omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích,
zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.
doplněno 09.06.14 22:37: § 27
(1) Řidič nesmí zastavit a stát
a) v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti,
b) před nepřehledným vrcholem stoupání pozemní komunikace, na
něm a za ním
Navíc chodci mají chodit po krajnici. Měli by nosit výrazné oblečení. Cyklista má být osvětlený a stejně když toto poruší a vy ho srazíte, zpravidla za to můžete vy..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 09.06.14 22:08

Taky jsem dojela na 90tce osobák, jedoucí max. 40 za zatáčkou, protože koukal do mapy a podobně v lese za zatáčkou stojící zablácený náklaďák, který vypadal, že má vojenské maskování. Prý bych za to taky mohla já, kdybych to nedobrzdila.
Máme jet tak, abychom stačili zastavit, zpomalit na kolik vidíme.To platí i při jízdě na světla. § 18/1.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 22:53
avatar
...jen taková tlumocena rada oproti nesmyslum typu "přizpůsobeni jízdy a předvídání"(opravdu leckdy někdo zastaví nebo jede tak ze to prosté nelze predvidat+-pokud se celou cestu mimo obce nepoplazime 40 km/h)...primo jeden z výše postavených dopr.policistu mi kdysi poradil,ze pokud se stane ze "nedobrzdim" "prehlidnu" apod. musím tvrdit,ze mi vlitla asi moucha do oka já se lék a nevím zda jsem si neprislapl pedál plynu atd...to je totiž neovlivnitelny tzv.zásah vyšší moci který nelze předvídat a zbavuje dotyčného postihu za vzniklou nehodu(samozřejmé nulový alkohol atd.)- sice to půjde z vaši pojistky ale bez pokuty a ztráty bodu(ů) připadne RP...naštěstí jsem to ještě nepotřeboval ale je dobrý na to ne zapomenout...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 22:57
avatar
Jj já slyšela ještě, že má člověk říct, že si zrovna kýchnul :) Také jsem to ještě naštěstí nepotřebovala..
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 23:16
avatar

no, já uznal svou chybu a zacáloval pokutu... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 09.06.14 23:05
Jel jsem po hlavní a z vedlejší mi vjela moc pěkná slečna a moc pěkně mi zbořila auto.Viníkem byla samozřejmě ona ale já dostal 2000 pokutu za překročení rychlosti(to mi bylo dokázáno výpočtem z délky mojí brzdné dráhy)Řešeno policií.Už jezdím pomaleji
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.14 23:19

Souhlasím s nickem erikch. Jestliže vidím, že po hlavní silnici něco jede a já nepočkám, až to opustí křižovatku a rozjedu se tak, že dojde ke střetu, tak jsem vinen.

Jiná situace by byla, kdyby před křižovatkou byl vrchol stoupání, za který samozřejmě není vidět, a po té hlavní by se řítil motocyklista tak rychle, že bych za tu dobu, kterou potřebuje na ujetí vzdálenosti od vrcholu stoupání do křižovatky, nestačil křižovatku projet a došlo by ke střetu. Pak by byl viníkem ten motocyklista.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.