Můžu využít odstavny pruh pro sjezd z dálnice?

Od: Datum: 31.05.14 07:59 odpovědí: 9 změna: 31.05.14 11:05

Dobrý den.

Představte si situac:

Dvouproudová dálnice, která je díky zúžení ( práce na dálnici ) svedena do jednoho pruhu. Před tímto zúžením se dělají klasícké kolony. O zipu těsně před zúžením ani nemluvím...

Ale: pár metrů před samotným zúžením je sjezd z dálnice. Za tímto sjezdem je obec, kde bydlím a na tomto sjezdu tedy klasicky sjíždím.

Otázka: Mohu se ,,vyhnout" koloně tak, že použiju v případě oné zácpy pravý odstavný pruh se signalizujícím blinkrem doprava, protože rovně - tedy přes zúžení, kvůli kterému kolona čeká beztak nepojedu, ale sjíždím na sjezdu, který je jen pár metrů před zúžením?

A druhá otázka: Co potom říkáte na takové ty aktivisty ( většinou kamiony či luxusní vozy ), kteří záměrně blokují pravý odstavný pruh, aby tam člověk nemohl projed? Stojí napůl pravého pruhu a napůl odstavného pruhu...

Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.05.14 08:52
avatar
To blokování chápu, také sjizdim odstavnym pruhem s blinkrem a když dojedu k samotnému sjezdu a vidím ze už to jede je to velké pokušení vrátit se zpátky... Už jsem to i udělal a věřím, že spoustu lidí za mnou naštval *hi*
Podle pravidel ten pruh k tomu není, že se tak často používá je něco jiného.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: kawasakin
Datum: 31.05.14 09:08

Děkuji za odpověď.

Já tam ale opravdu sjíždím...

Je tedy toto počínání o pokutu nebo ne?

Datum: 31.05.14 09:21
avatar
Jasně, že je to o pokutu. To neznamená, že to občas také nedělám.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.05.14 09:21
avatar
Kamarád takhle dostal pokutu, že objizdel kolonu v odstavnem pruhu na motorce a policista mu doporučil ať jede mezi auty. Sice je to nebezpečnější, ale je nikdo nebude prudit, ze jedou v odstavnem pruhu. Bylo to na D1.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.14 09:19
avatar

V odstavném pruhu jet nesmíte, v tomto případě po něm mohou jet policajti, sanitky a podobně. Takže na pokutu to je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasatec*
Datum: 31.05.14 09:59
Sanitky a policajti jezdí mezi klasickými pruhy, řidiči uhybaji do odstavneho.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: pest®
Datum: 31.05.14 09:29
avatar

Co potom říkáte na takové ty aktivisty ( většinou kamiony či luxusní vozy ), kteří záměrně blokují pravý odstavný pruh, aby tam člověk nemohl projed? Stojí napůl pravého pruhu a napůl odstavného pruhu...

Říkám že stojí spávně, protože dva pruhy se v kolone řadí tak, aby bylo možné mezi nimi projet...v zahraničí zcela běžná věc, u nás ještě bohužel ne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.05.14 10:29
avatar

Blokování ať již odstavného nebo i levého pruhu je přestupek. Dělají to kamioňáci, ale i někteří rádoby školitelé ostatních řidičů. Auta stojí v pravém a levým by se dalo jet dopředu, ale nějaký idiot si stoupne do levého, aby ostatní nemohli dopředu. U nás se tohle stalo, kdy to udělal policajt v civilním autě. Zezadu přijíždělo auto levým a policajt mu tam vjel. 5 rozbitých aut a policajt dostal plnou vinu za úmyslné způsobení dopravní nehody.

Zrovna včera jsem jel po D1. Ten odstavný pruh hodně řidičů zneužívá, jako že pojedou na čerpací stanici (Velké Meziříčí), čerpačkou jen projedou a myslí si, že si pomohli, jsou o 30 aut předemnou.

Ale jinak pokud pojedeš jakýmkoli pruhem (i proto předpisům) a budeš předjíždět (zprava, zleva opět proti předpisům), nikdo kromě Policie nemá právo tě brzdit, či znemožňovat předjetí, protože nikdo nemá právo posuzovat tvé důvody rychlé jízdy. To platí i kdekoli jinde. Jedu 180 km/hod a nikdo nemá právo mě brzdit, protože ON již jede těch povolených 130 a nikdo nesmí jet rychleji. Smí, pokud k tomu má zákonný důvod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 31.05.14 11:05

Vážení, otázka je ..., co to je odstavný pruh? Zákon 361/2000 takový pojem nezná. Kde je tedy definován odstavný pruh? . Ale je furt komunikace, krajnice.
to rumicek V odstavném pruhu jet nesmíte, v tomto případě po něm mohou jet policajti, sanitky a podobně. Takže na pokutu to je.
To je strašnýýý přetrvávající omyl! a blbnete lidem hlavu a dostanou v tom případě flastr. Nastudujte si § Jízda vozidel s právem ... ! Víte, že je tam třeba zajet na krajnici, či na střední dělící pás? Smutné, co se sděluje i v autoškolách, radách v médiích i úřady. Právní vědomí ...

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.