Jízda bez ŘP, trestný čin nebo přestupek?

Od: Datum: 25.05.14 21:17 odpovědí: 18 změna: 14.07.14 10:19

Jak vyznělo z nadpisu je v dnešní době jízda bez ŘP trestný čin nebo přestupek? Pořád se to mění a tak nevíme.

Přečtěte si prosím celý příběh a posuďte situaci.

Martinovi byl někdy v roce 2009 odebrán ŘP skupiny B C za řízení auta v podnapilém stavu.Při silniční kontrole nadýchal 0,8 promile.Dostal zákaz řízení na dobu 2 let a pokutu 30 tisíc.

Martin vydržel 2 roky neřídit a zvyknul si na jízdu MHD a tak již si ani nezařizoval po uplynutí trestu znovu vydání ŘP.

Jenže čas šel dál...Martin se začal zabývat opravami aut a motorek.A takhle 24.5.2014 se dal do opravy motorky a po skončení opravy chtěl zjistit zda motorku dobře opravil tak na ni nasednul a jel se projet do města.

Jako na naschvál ho zastavila policie.Naměřila mu 70km/hod ve městě.

Martin nikdy neměl ŘP na motorku tak policistům pouze ukázal občanku.Lustrací bylo zjištěno to co jim řekl že řidičák nemá ale v minulosti ho vlastnil ale byl mu odebrán.

Sepsali pak poté papír o tom co se stalo a Martin má čekat obálku a předvolání od úřadu s rozšířenou pravomocí (nebo jak se to jmenuje)

Chci se tedy zeptat zda mu hrozí pouze pokuta nebo basa!

martin nikdy nevlastnil ŘP na motorku a uplynula již doba od zákazu ale nepožádal o navrácení ŘP

Poraďte jak bude posouzen tento případ nejlépe někdo kdo tomu rozumí né někdo kdo neví a tipuje.

Je z toho s nervama v háji.

MOC DĚKUJEME


doplněno 13.07.14 21:29:

DOPLNĚNÍ !

DOSTAL DOPIS OD MĚSTSKÉHO ÚŘADU - ODBOR DOPRAVY A SIL.HOSP.

Píše se tam že se má dostavit na Městský úřad odbor dopravy za účelem jednání ve věci dopravního přestupku

Úřad zahájil řízení o přestupcích a součastně sdělujuje obvinění z přestupku dle ustanovení paragrafu 125c odst.1 písm.e)bod 1 zákona č.361/2000 sb o provozu na pozem.komunikací a o změnách některých zákonů ( zákon o silničním provozu) ve znění pozdějších předpisů a přestupku dle ustanovení paragrafu 125c odst.1 písm.f) bod4 zákona o silničním z jejichž spáchání jste podezřelý tím že řídil motocykl kterému byla naměřena rychlost 67km/hod. Při projednávání přestupku bylo zjištěno že není držitelem příslušné skupiny ŘO.

Jednáním v přímě souvislosti s řízením mot.vozidla po pozemní komunikaci je podezřelý že porušil ustanovení paragrafu 3 odst.3 písm.a) a paragraf 18 odst.4 zákona o silničním provozu

Takže jestli jsme to pochopili správně stali se 2 přestupky za který dostane cca 2 roky zákazu řízení a max.50tisíc pokuty? Žádný klepeta na ruce. Nebo co si myslíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janplinto*
Datum: 25.05.14 21:34

Viz zde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacourek*
Datum: 25.05.14 21:54

zaleží na tom kdy mu řidičák přesně uředně odebrán .dále zaleží kdy byl řidičák vydán (jeden čas byvalo že když jste mě Bečko dastal jste Ačko)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gregŽ
Datum: 25.05.14 22:11

tohle byla silnější motorka 43kw a ŘP měl někdy od roku 06 takže Áčko bohužel neměl...

Od: buss
Datum: 25.05.14 21:57

Sepsali pak poté papír o tom co se stalo a Martin má čekat obálku a předvolání od úřadu s rozšířenou pravomocí (nebo jak se to jmenuje) Chci se tedy zeptat zda mu hrozí pouze pokuta nebo basa!
O jakém papíru je řeč? Martin byl poučen, něco s ním bylo a on ví co sepsáno a bylo mu řečeno, co ho čeká. Pokud by to byl tr. čin, tak by byl z něj obviněn, píšete, že bude předvolán od ..., tyto úřady, tedy obec neřeší trestné činy! Pro Martina který jel bez ŘO ... platí v zákonu Správní delikty. Takže jaké nervy v háji? Jsem na tom horší, mám ho skříplý.

doplněno 25.05.14 23:19:

Policajt řekl že to dneska zadá do pc a dál věc bude řešit ( nejsem si jistej s názvem ) úřad s rozšířenou působností ( asi ten odbor dopravy? ) nebo jak se to jmenuje...
Už jsem vám napsal, že ten úřad neřeší trestné činy! To dělá soud. Přečetll jste si o těch správních deliktech? Řekl mu policajt, jak to bude řešit? Asi vám Martin neřekl vše. Co to je čekat obálku? Basa za coo?

to janplinto nepište odkazy na někoho, ale na platný a účinný trestní zákoník! Tudíž, který §?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gregŽ
Datum: 25.05.14 22:25

Poté co ho zastavili a zjistili že nemá ŘP tak to sepsali.Napsali tam že mu naměřili ve městě 70km/hod tolerance radaru přístroje 5km/hod tak tedy 65km/hod.Dále tam bylo napsáno že jezdec byl vlastníkem motorky.Že o ŘP přišel v roce 2009 a dodnes si o něj nezažádal. To tak nějak vše.

Policajt řekl že to dneska zadá do pc a dál věc bude řešit ( nejsem si jistej s názvem ) úřad s rozšířenou působností ( asi ten odbor dopravy? ) nebo jak se to jmenuje...

Dočetl jsem se že mu hrozí buď podmínka ,zákaz činnosti,pokuta 25 - 50 tis nebo veřejně prospěšný práce nebo odnětí na 1 rok.

Není to maření úředního rozhodnutí když jel na motorce po době když mu skončil zákaz řízení a on si ještě nezažádal o ŘP?

Na toto téma maření jsem se ještě dočetl že se posuzuje zda někdy vlastnil ŘP a přišel o něj a kdy řídil a přitom nevlastnil nikdy ŘP.

Někde se dočteme to a někde zas tamto tak nevíme na čem jsme...

Datum: 25.05.14 23:08

Z doslechu vím o řidiči, který předložil při kontrole neplatný ŘP. V dřívější době mu byl zabaven, řízení zákázáno. V době kontroly už zákaz pominul, přesto si nový ŘP nevyzvedl. Hrozila mu pokuta 25-50tisíc ve správním řízení, nebo zákaz řízení 1-2 roky.

Ve vašem případě:

1) Řídil bez platného ŘP dané skupiny - 25-50 tisíc Kč pokuta ve správním řízení + 1-2 roky zákaz řízení

2) Zadržen ŘP - 5-10 tisíc Kč + 6-12 měsíců zákaz řízení

3) Překročení rychlosti

Nevím, jak rozhodne konkrétní úřad, ale myslím si, že to zůstane jen u pokuty + zákazu řízení + bodů. Pokud nikoho nezranil, neohrozil, neusmrtil, nejel pod vlivem alkoholu/drog a nenapadl s policisty, myslím si, že je to více než pravděpodobné.

Jen doufejte, že mu nepřičtou řízení v opilosti z dřívějšího případu.

To ovšem už nikdo nezmění. Řídím se heslem, že co nemohu změnit, ovlivnit, to vytěsním z hlavy a dál se tím nezabývám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.14 09:38
avatar

Chcete přesnější odpověď, nežli je zde?

nebo i zde?

Porušil mnoho předpisů, správní orgán to sečte a vynese rozsudek dle nejvyššího přestupu.

Do basy nepůjde.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.14 12:51
avatar

I kdyby požádal, nic se na tom nezmění, poněvadž nemá na motocykl oprávnění a i kdyby ho měl, jel rychle. Berte to tak, že mu ho aspoň zase nevemou a má jistotu, že motocykl opravil dobře

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.14 14:23
Tohle je jednoznacna a vycerpavajici odpoved.
Za spáchání dopravního přestupku "Řízení bez řidičského oprávnění" jsou řidičům přičítány 4 body v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "středně závažný" přestupek. Tento přestupek nelze řešit v blokovém řízení udělením blokové pokuty, ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 18:58

Milý lorde, trochu jste tazateli zamotal hlavu! Vy hovoříte o přestupku, kterého se může dopustit řidič, který sice vlastní platný řidičský průkaz, ale zapomněl ho doma a řídil vozidlo bez něho.

Tazatel však má na mysli situaci, kdy občan - řidič motorového vozidla, který nemá platný řidičský průkaz, řídil bez něho vozidlo a navíc překročil povolenou rychlost. To je právě už trestný čin a projednává ho soud a nikoliv správní orgán !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 23:43
Aloisb cetl jste to poradne? Verte ze je to tak jak rikam. Tazatel ve svem pripade nemari uredni rozhodnuti. Jen se na nej hledi jako by rp vubec nemel a tedy ma odpoved je spravna. Muzete mit i ridicak jen na Bcko a pokud budete ridit Ccko ridite bez prislusneho ridicskeho opravneni! Ma odpoved je t3dy spravna. A pokud byste zapomel rp doma nezdal by se vam dany trest za toto moc prisny?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.14 20:11

Pokud jste přesvědčen o své pravdě, tak tedy objasněte, za jakých okolností se může člověk dopustit trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.14 11:53
Nebudu se s Vama dohadovat. Neplette si stary a novy trestni zakonik.
Zde si to muzete precist: http://www.trestni-rizeni.com/dokumenty/novy-trestni-zakonik-%E2%80%93-ruseni-a-kraceni-trestu
A ano v tomto pripade tazatele mu skoncil trest zakaz rizeni ale nevyzvedl si zpet rp a proto se na nej opet nahlizi jako na ridice bez ridicskeho opravneni a tedy opet znovu prestupek. Pokud chcete pokracovat v diskuzi. Navrhuji soukromou postu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: gregŽ
Datum: 29.05.14 14:29

Milý Lorde moc děkuji za vaše řádky.Dodává nám to aspoň naději , že kamarád kvůli tomu nepůjde před soud.

Nevím jak jste znalý ( neznám vás ) rád bych se vás optal na tu otázku kterou tu již někdo položil tj.Co by musel kamarád provést aby řízení bez ŘP byl trestný čin.

Věřím že to bude zajímat i ostatní tak pokud víte odepište, díky moc za vᚠčas.

 

Datum: 29.05.14 18:49
Rizeni bez rp nemuze byt trestny cin, ale vzdy prestupek. Trestny cin muzete spachat jedine tehdy paklize vam soud nebo spravni organ dal trest zakaz rizeni a v dobe zakazu rizeni ktery vam byl dan jste ridil pak se dopustite mareni vykonu uredniho rozhodnuti a vykazani paragraf 337 noveho trestniho zakona. Paklize trest zakaz rizeni skoncil a pan si rp nevyzvedl jedna se pouze o prestupek.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.05.14 12:55

V čem je definováno jak se dopustit : trestného činu řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gregŽ
Datum: 14.07.14 06:27

Čtěte prosím dodatek v úvodním dotazu. Díky všem !

Datum: 14.07.14 10:19
avatar

Četl jsem dodatek, vy si zase můžte přečíst můj příspěvěk ze dne 26.05.14 09:38

Stačí Vám taková odpověď. Kdo psal o klepetech?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.