Dopravni nehoda vs propadlá STK

Od: Datum: 18.05.14 12:46 odpovědí: 18 změna: 20.05.14 20:42

Dobrý den , chtěl bych se zeptat jelikož jsem byl na stk a zjistili mi že mé vozidlo které vlastním nemá ABS a v techničáku bylo napsáno ABS - ANO, proto mi prodloužili technickou o měsíc déle, po měsíci se mi stala nehoda, obdočoval jsem na parkoviště které stálo vlevo mimo to tam byla plná čára a kousek přerušované na odbočení doleva kde do mě z levé strany do předního blatníku narazil motorkář. Dali mi to za vinu, dali to k soudu. Tuto celou nehodu jsem já nezavinil neboť jsem dodržoval veškeré silniční předpisy, je tam plná čára a předjíždět se tudíž nesmí! Proto se chci zeptat jak mám pokračovat abych se osvobodil od výroku VINÍK? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.14 13:02

Ono to je sporné viz: http://www.dopravninehody-inf…ehodou-pri-odbocovani-doleva/

Ale jestli jste jel bez STK tak to nikdo řešit nebude a zaplatíte to vy a ani pojištovna vám nepomúže

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 13:10

s tím abs jsem měl stejný problém po koupi auta jsem jel na evidenčku a v tp mám zapsaný abs ale na autě abs chybí naštěstí mám v tp dodatek že abs bylo omylem do velkýho tp zapsáno no pokud jste boural s propadlou stk není co řešit bohužel to hraje proti vám bez stk auto nesmí v žádném případě na veřejnou komunikaci

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 13:36

Není to tak, že pokud nemáš platnou STK, jsi automaticky viník. Policie musí nahodu objektivně prošetřit a nezpůsobilé auto může pouze přitížit. Třeba můžeš soud vyhrát, ale dostaneš pokutu za auto.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zdeny*
Datum: 18.05.14 14:04

Ještě by mě zajímalo, když jsem tuto nehodu nezavinil,ale jsem označován jako viník, neboť jsem neměl STK jak bude posouzený ten kdo doopravdy zavinil tu nehodu? Bude to mít někde zapáno?

Datum: 18.05.14 14:55
avatar

řekl bych že prioritou bude zda v místě kde jste odbočoval,byla tato křižovatka značená jako křižovatka...? Ono totiž-a málokdo to ví,pokud odbočuju vlevo na neoznačené křižovatce,musím dát přednost nejen protijedoucím,ale i těm co jedou za mnou...! Zní to sice jako nesmyslná hovadina,ale takhle jest psáno ve vyhlášce a kterýkoli instruktor autoškoly vám to i potvrdí...Jinak neplatná TK nemá automaticky dopad na zavinění nehody,spíš to bude(pokud byla křižovatka označená) na míře dohadů zda jste před odbočením koukl do zrcátka -přejetí plné čáry je mnohem menším přestupkem než nedání přednosti při "předjíždění",objíždění atd. Nevidíme do spisu,takže se zde budeme jen dohadovat...Každopádně je na vás zda má smysl oslovit případně právníka,jaká je škoda,možný postih atd.,podle toho bych volil...

doplněno 18.05.14 18:08:

dusger-s tou neoznačenou křožovatkou -stačí se zeptat kteréhokoli instruktora autoškoly,resp.člověka znalého legislativy-osobně se mi to nechce dohledávat,ale to nic nemění na faktu,že tomu tak je...a jak říkám a i se to ostatně ukazuje,málokdo to ví...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.05.14 16:41

To, co píšeš o přednosti aut jedoucích za řidičem zní jako hovadina a taky je to hovadina Citace zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu,:

"§ 21
Odbočování
(1) Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy; při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti.

doplněno 18.05.14 19:01:

Pro Erikch Já jsem dohledal a citoval. Z toho mi plyne, že stačí včas dát blinkr a případně zajet ke středu vozovky(pokud to jde). Jak dát přednost autům za sebou opravdu netuším, nikdy jsem neviděl a v autoškole a na školeních takové "hovadiny" taky nikdo nepovídal.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.05.14 20:08
avatar

ekikchu, kolego, zdravím. Buď dodejte předpis ze kterého čerpáte, nebo se obávám, že se mýlíte.

doplněno 19.05.14 20:21:

Díky, Erikchu, počkám si na předpis..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.14 20:12
avatar
Milane-zdravim,ted mám tři dny volna tak budu googlit-doufam ze to dohledam...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 15:09
avatar

A kde jste vyčetl, že na plné čáře se nesmí předjíždět? To máte nějaké svoje vlastní předpisy?

Pokud tam nebyla dopravní značka zákaz předjíždění, tak se předjíždět smí, za předpokladu, že nepřesáhnu plnou čáru. To, že ji možná motorkář přesáhl je tím, že se vám snažil vyhnout jak jste ho vytlačil.

Jednoznačně je to vaše vina a pokud jste měl propadlou technickou, tak dobře vám tak. Měl byste dostat všechno k úhradě, protože jste nezodpovědný a jezdíte s propadlou STK. A pokud je tam zranění s dobou léčení více než sedm dní, tak je to trestný čin, přijdete o papíry a pro příště si možná rozmyslíte, jestli budete ostatní účastníky silničního provozu ohrožovat svoji bezohledností.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kubaaa*
Datum: 18.05.14 15:56
to je nesmysl... soubezna jizda v jednom pruhu vedle sebe (neboli to Vase predjeti bez prejeti cary) je podle Vas v poradku? Tohle se toleruje max. cyklistum a skutrum na semaforu...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 16:03
avatar

O jaké souběžné jízdě mluvíte? Copak mi nějaký předpis nařizuje, abych při předjíždění jel jiným pruhem? Samozřejmě, že je to v pořádku. To bych podle vás nesměl ani předjet auto zprava, protože by to byla taky jízda v jednom pruhu.

přečtěte si toto http://www.autoweb.cz/plne-cary-predjizdeni-prejizdeni/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.05.14 16:45

Bez STK neznamená že jsem viník, nepíšete, jak to bylo se zjištěním STK na místě. Je to v příčinné souvislosti, byla na vozdle technická závada? O vině rozhoduje soud, ne žádný laik, co kdy kde napíše, řekne. Nikdo nezná poměry v tu dobu na místě, rychlosti, časy aj. Plná čára neznamená automaticky jakýsik zákaz předjíždění. Jak jste sledoval prostor za sebou? Chce to dobrého právníka, znalce, když si myslíte, že jste nevinen, zatím jste zřejmě obviněný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 20:00
avatar

Neznám celý případ. Třeba motorkář bude tvrdit, že jste vůbec neblikal. Technicky vzato, auto bez STK není způsobilé k provozu na pozemních komunikacích, takže jste tam neměl co dělat. Postihu za jízdu bez STK se nevyhnete. Soud ale musí vzít do úvahy, jestli je mezi technickým stavem vozidla a nehodou příčinná souvislost - jestli měl stav vozidla na tu nehodu vliv. Typicky třeba když má někdo gumy sjeté na plátno a nedobrzdí na mokru, klidně může mít čerstvou STK a stejně jeho auto nesplňovalo v době nehody podmínky. V háji ale asi budete z mého laického pohledu tak jako tak - řidič musí předvídat. Když odbočuji doleva, vždy je nutné zkontrolovat, zda už mě někdo v tom momentu nepředjíždí. A je jedno jaké je v daném místě vodorovné značení.

Ještě poznámka - pokud už jedu bez STK, musím tomu přizpůsobit svoje chování na silnici - prostě jet na totální jistotu přesně podle pravidel a kontrolovat i nepravděpodobné věci

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 20:23
avatar

Zdeny, neznám podrobnosti nehody, nelze se vyjádřit kdo je viník.

1) propadlá STK nemůže být viníkem nehody. Příklad já pojedu na červenou, vy na zelenou a vinu ponesete Vy, jako řidič s propadlou technickou? Už cítíte, že je to hloupost?

2) Váš názor, že " Tuto celou nehodu jsem já nezavinil neboť jsem dodržoval veškeré silniční předpisy, je tam plná čára a předjíždět se tudíž nesmí!" svědčí o částečné neznalosti předpisů. Zkuste mi, prosím, nalézt v zákoně 361/2001, že na plné čáře je zakázáno předjíždění. Pozor na jedno písmenko, předjíždění a přejíždění. To je velký rozdíl.

3) Předpokládám, že Vy budete tvrdit, že jste nic neporušil, motorkář rovněž. Takže nastoupí soudní znalci a spočítají rychlosti, průběh jízdy, počítač provede modeláž různých způsobu nehody. Zjistí se, že na vině jste vy. Ale opravdu jen odhaduji, páč neznám důležité podrobnosti.

Po rozhodnutí dáte vědět, kdo je vinnen?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 19.05.14 18:37
avatar
Určitě vás neurcili jako viníka kvůli propadle STK. Záleží, jestli jste dal včas najevo, že hodláte odbočovat vlevo a i tak jste povinnen neohrozit vozidla, které vás predjiždeji, tzn. podivat se do zrcátka. Jak už bylo uvedeno výše, plná čára neznamená zákaz předjíždění.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: johhny16*
Datum: 19.05.14 22:32

Zdravím.Jinak to piše zákon a jinak je to v práxi..pokud jste odbočoval v levo a měl blinkr tak jste určitě najel ke středové čáře,tak motorkař tam neměl co dělat a předjiždět vás...když vidím někoho předemnou odbočovat do leva tak ho nebudu předjiždět z týž strany kde odbočuje(to mi přijde logické)a tak stejně to je s odbočovaním do prava...toto je můj názor a myslím že nějakou logiku má,už nějaký pátek jezdim s nakl.autama,jsem denně na cestach a takhle to funguje.To zda-li vám přihorší nevykonana STK jsi nemyslím,PČR k tomu hodně přihlidne,ale není to jediny rozhodujicí důvod vás nazívat vinikem.J

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 07:42
avatar

Johhny..

nic proti Vašemu názoru, ale vy jste ovlivněn otázkou a popisem z jedné strany, proto reagujete...

když vidím někoho předemnou odbočovat do leva tak ho nebudu předjiždět z týž strany kde odbočuje
ale když to napíšu jinak, ..předjíždím vozidla, páč se vejde mezi čáru a auta, najednou to předemnou dědula zatočil vlevo..ještě že jsem nejel rychle a nic si nezlomil...

(z jiného případu)

teď nastoupí znalci a spočítají, kdy moto předjíždělo, a pak začal teprve odbočovat..

jak jsem již napsal, neznám podrobnosti případu, ale každý rok na přednáškách soudních znalců je tento problém zmińovaný, včetně všech výpočtů a modeláží. Věřte že i na školení se najdou takoví, kteří hájí, blikám, nesmím být předjížděn a proto klidně odbočuji. Ale tak to není..

doplněno 20.05.14 20:49:

Johhny.., po doplnění s Vámi naprosto souhlasím..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johhny16*
Datum: 20.05.14 20:42

Milane samozřejmě je to tak jak pišete..nikdo kromě autora nezna další analízy nehody,proto jsem jen napsal svůj názor jak to chodi v provozu a jak by to mělo fungovat..Autor piše že dál blinkr atd...jenže nezminil zda-li mu vzadu blikal,jestli ho dal včas,aby mohli řidiči za ním zareagovat včas,zda nezačál odbočovat bez pohledu do zpětneho zrdcatka atd.těch variant je mnoho,proto to nelze jen tak soudit tady na poradně tohle je konkretní otázka bez podrobnějších informací.Káždy komu jse něco takoveho stane bude tahat provaz na svou stranu a vinu hazet na druhé.Sahněme jsi do své důše,všude to tak funguje a fungovat bude(ja nic to on)..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.