Při vypnutí motoru vyskočí napětí na baterii

Od: Datum: 13.05.14 22:08 odpovědí: 5 změna: 16.05.14 11:54

Mám takový neobvyklý dotaz. Dnes jsem si ke skůtru udělal pomocí vypínače, a digitálního multimetru z číny, měřák na napětí baterie na skůtru. Při nastartovaném skůtru je tam okolo 14-15V přesně teď nevím. Zaskočilo mne ale to, že při vypnutí klíčkem a uhasínajícím motoru, skočilo na měřáku 16>18>12V Jednoduše vyskočilo behěm chvíle napětí nahoru. Mě by jen ze zvědavosti zajímalo zda někoho napadá proč tomu tak je. Jak říkám je to měřák z číny, takže možná ho něco rohodilo.

(jen pro vysvětlení, nemám nožní startování a tak jsem na baterii závislý. Proto jsem přistoupil k rychlému zjištění stavu baterie pomocí měření)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.05.14 02:20

Řekl bych, že skůtr po vypnutí klíčku přestane skokově spotřebovávat proud (zapalování, světla), ale motor se stále točí a tak alternátor proud pořád vyrábí stejně efektivně, ale už se nespotřebovává, takže se "přebytek" proudu projeví jako chvilkové zvýšení napětí.

Ohodnoceno: 4x

Od: miro®
Datum: 14.05.14 08:55

V podstatě souhlasím, jen malé upřesnění: Při vypnutí , vypne odběr proudu z alternátoru (proud přestane téci) , alternátor pracuje naprázdno bez zatížení, tudíž zvýšení jeho napětí do okamžiku zastavení činnosti alternátoru. Jen mně nesedí, že tazatel hovoří o zvýšení napětí akumulátoru, to asi ne ! Měřák zřejmě bude zapojen v obvodu po vypnutí klíčku na straně alternátoru, tudíž neměří napětí akumulátoru, ale alternátoru. miro

Ohodnoceno: 4x

Datum: 14.05.14 09:56
A není náhodou připojen akumulátor k alternátoru napevno? U mého vozu tomu tak je
Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.05.14 21:11

Voltmetr je přímo spojen na svorky akumulátoru.

Od: bmbx®
Datum: 16.05.14 11:54

Já si myslím, že to je nějaké "rušení" na které zareaguje multimetr chybně, protože akumulátor funguje jako jako stabilizátor, proti alternátoru je to zdroj podstaně tvrdší a prostě jen tak se na jeho svorkách napětí nezvedne.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.