Jak si vyrobit biolih svépomoci?

Od: Datum: 26.03.14 19:21 odpovědí: 16 změna: 17.10.14 18:58

Zdravím.

Už toho mám dost.Nedávno hlásili v TV,že benzín o 4 haléře slevnil a dnes zase,že půjde o 50 haléřu nahoru.

Hledám hlavně někoho,kdo má praktické zkušenosti s výrobou biolihu/ethanolu. No,asi těchto lidi nebude moc,tak příjmu i teoretické rady.Už jsem hledal na netu,ale našel jsme jen strohé informace...Jestli to dobře chápu,tak se to podobá výrobě gořalky.( no,ale stejně ani s tím nemám zkušenosti) Potěšila by mě konkrétní rada typu:vem 200 litrový sud,nahaž tam to a to...,nech to vykvasit a pak udělej toto...

Nepiště prosím,důvody,proč to nejde,ale pojďmě dát hlavy dohromady a popřemýšlejme jak by to šlo.Před X lety si pár lidi dalo za cíl letět na měsíc.Né protože to bylo jednoduché,ale že to bylo složité a byla to výzva.

Já už nechci tančit tak,jak mi Ti zkorumpovaní kriminálnici nahoře zapískají ;)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 26.03.14 19:52
Predelej si auto na plyn.
A nebo si najdi na netu, jak se dela koralka z obili.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.03.14 20:02

díky za typ,ale 17 tisic na předělání na LPG nemám a ani by se to vzhledem k ceně mého vozu nevyplatilo

Od: krysak*
Datum: 26.03.14 19:56

Pokuď by se to vyráběl jako alkohol ta to možná vyjde ještě dráž než benzín. alkohol se vyrábí že bakterie přeměňují cukr na alkohol, který se pak pálí, problém je ale v tom kolikrát bys to musel přepalovat aby to pobral motor, nemluvě o tom, že s přepálením dostaneš nanejvejš 95% čistotu alkoholu, zbylou vodu by si musel odstranit chemicky a to je složitý.

Datum: 26.03.14 20:09

tak ikdyž zatím vůbec netuším jak na to,tak myslím,že kvasit v sudech za chalupou by to mohlo samo a zadarmo.A co se týče pak následného pálení,tak mě třeba napadlo,že by to mohlo jít za pomocí trubicového solárního kolektoru,kde by mělo přes 100 °C .Samozřejmě bych ho nepořizoval bezhlavě,ale až by byla vidina toho,že by to mohlo být reálné.A zaangažoval bych do toho více kamarádu a známých,takže by pořizovací náklady nebyly tak velké.Znova prosím-pojďmě spíše uvažovat jak by to šlo a né proč to nejde.

Datum: 26.03.14 20:27

Každá palírna,v některých částech Moravy je téměř v každé vesnici (nebo byla).Jinak výroba alkoholu je v domácích podmínkách trestná! (Biolíh,líh,ethanol,etanol,či alkohol nebo tak etylakohol je jen několik názvů pro jedno a totéž! neplést si s metanolem -metylakoholem!)

Já jezdím v Xantii na směs N95 (N95 má ze zákona obsahovat určité množství etanolu) a E85 (E85= 15% benzínu a 85% etanolu) v poměru asi 1l N:2l E85,bez úprav,přes letošní zimu byl párkrát jen benzín,Jinak u nás je E85 za 24,5 a N95 za 34,5kč.

doplněno 26.03.14 20:31:

To Krysák a co myslíte o takové,no dejme tomu slivovice třeba 50% na tu by to nešlo? Proč hned na 95 a pak ještě nějak čistit? Ona i 40% lihovina hoří a slivocice není problém vypálit 70% a le ona by jela i ta 54% (což je údajně nejlepší !)

Od: moto®
Datum: 26.03.14 20:31

Jsem si jist, že se to nemůže vyplatit. A navíc ve státě zavistivců a práskačů by vás někdo iniciativně nahlásil.
Vyrobit ethanol samozřejmě jde, pokud má být ale bezvodý aby se dal používat do spalovacích motorů tak domácí destilace a možnosti by to těžko umožnily, notabene se dostat na rozumnou cenu. Něco o tom vím, protože jsem kdysi pro kamaráda laboroval s lihovým palivem do motokár poháněných upraveným motorem z Pionýra, byl tehdy vypsaný nějaký Český pohár a nikdo by něvěřil, co se z fechtlů dalo vyždímat. Kamarád to nakonec řešil metylem od plochodrážníků. Byl to svým způsobem podvod, dělali to ale i ostatní. Jde ovšem o to, že pro lihová paliva musí být jinak osazen a otryskován karburátor. Podobné ladění by bylo nutné i u auta a ten kdo by to uměl, je schopen i vydělávat spousty peněz na mechanických a ladičských pracech, takže má i na drahý benzin a nebude se snažit nějakým zoufalým způsobem vydrbat se státním molochem.

Z mého pohledu a v naších podmínkách je to totální nesmysl.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 26.03.14 20:45

Kvašení a destilace etanolu je klasický postup,je ovšem závislý na přístupu k surovinám.Protože je potřeba líh vyrobit co nejlevněji,nejobvyklejší postup je zpracování z brambor,nebo jiných škrobovin.Destilací lze ovšem vyrobit líh jen kolem 90%.Čili je v něm 10% vody.A nastane problém,jak tu vodu odstranit.Dovolím si tvrdit,že odstranění vody bude až 2x dražší,než samotná destilace.

Pokud bych jako chemik chjtěl vyrobit 100% etanol,použil bych oxidaci etylenu .Tímto způsobem se vyrábí nejčistší etanol pro analytické účely.

Ale jsme zase u ropy.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x

Datum: 08.04.14 20:03

jabrako díky a ještě bych se prosím chtěl zeptat jestli to kvašení nejde nějak podpořit-urychlit nějakýma kvasinkama či čímsi podobným.Pít to nebudu!Jak jsme psal,tak to bude jen pro technické učely,tak to může být břečka,jakou svět neviděl *smich*

PS: a ještě bych měl v budoucnu v plánu do toho kvasu krom ovoce přidávat i zbytky z kuchyně (např.bramborové slupky) a v určitém procentu třeba i trávu atd.Nezkazím tím nic?

Od: paw®
Datum: 08.04.14 22:06
Zkvasitelne jsoubpouze veci s obsahem cukru. Cili kvaseni brambor urychlite pridanim cukru. Jinak.se dale.kvasi obili(whiskey), kukurice(bourbon). Mam pocit, ze bud brambory nebo repa jsou nejlevnejsi. Jinak trava kvasu vubec nepomuze. Taky jde o to najit pomer surovin, ktere jsou levne, ale maji rozumnou vyteznost.
PS: Na valachach se rika, ze kdyby sly zkvasit orechy, tak neni.z cehonpect cukrovi.

Od: asd*
Datum: 26.03.14 22:33

Nejrozumnější bude nechat vykvasit, přepálit, prodat známým a za to koupit benzín. Sice taky nelegální, ale aspoň technicky proveditelné.

Přímo do auta těžko, ale jestli máte rád velké výzvy tak do toho.

Datum: 27.03.14 00:23

Spojter se s panem Cankařem a jeho synem, kteří mají fy ATMOS v Bělé pod Bezdězem. Ti mají zkušenosti s výrobou generátorů na dřevoplyn. Jezdilo jim Embéčko 1000, které mělo generátor na přívěsu a hadicí šel plyn do motoru a pak měli ruského GAZíka,, kde byl generátor vzadu na korbě. Prý za 10 minut po zapálení dřevěné náplně bylo auto schopné vyjet :)) Pokud byste někde sehnal odpad z tvrdého dřeva, tak jezdíte téměř zadarmo :))

Datum: 03.04.14 07:36

Díky všem zůčastněným za přízpěvky.Nicméně jsme si myslel,že účast na debatě bude větší a výsledkem budou nějaké konkrétní navrhy a postupy.

No,já do toho na zkoušku pujdu tak či tak.Ovoce se a jiných surovin se všude válí habaděj...

Třeba se časem ke mě přida více z Vás-až bude v létě benzín stát 45 kč *haha*

Od: assembler
Datum: 28.08.14 15:57

Dobrý den,

jak jste daleko s domácí výrobou ethanolu? Pošlete mi na sebe kontakt prosím.

Datum: 28.08.14 16:25
Rád bych upozornil, že naše zákony jsou postavené tak že i pouhé vlastnictví přístroje na destilaci alkoholu je trestně postižitelné. Stačí si zadat do vyhledávání " Zákon o lihu "
Protože ale nechcet argumenty proč to nejde, doporučuju zkusit si najít články o přestavbě spalovacího motoru na líh. Že to jde je bez debat - v době energetické krize na přelomu 7080 let jezdila na líh půlka států jižní ameriky.
Podle kamarádů z vojny se na východním slovensku údajně pálil dřevolíh i z bukových pilin což by byl na rozdíl od ovoce zdroj celoročně dostupný. Jestli je to možné to by musel potvrdit nějaký chemik. Jinak co se týče vlastní destilace tak skvěle poslouží kotel polní kuchyně. Víko jde hermeticky uzavřít, dno je dvojité takže nepřipaluje a trysky na víku jsou šroubovací takže není problém našroubovat na jednu chladič z měděného potrubí (druhý konec do sudu se studenou vodou ) a na druhý tlakový pojistný ventil. Jediný problém je vždy po vypálení těch 50 litrů horkého kvasu vybrat aniž by zbylé páry vzplanuly.

Datum: 28.08.14 17:29

Na čerpačkách je etanol za cca 25kč/litr myslíte si,že jako líh (etanol) vypálíte za menší peníz? Jinak předtavte si to množství kvasu ,pro zjednodušení je třeba cca na litr pálenky deset litrů kvasu?Na to aby se to alespoň trochu rentovalo tak několik cisteren-návěsů kvasu.

Od: vojtech85
Datum: 17.10.14 18:58

Chcete ušetřit na nákladech na benzín? Přemýšlíte o alternativě jménem biolíh, bioethanol, E85? Přemýšlíte určitě správně, biolíh je pro vás velmi příznivá varianta - váš automobil bude jezdit ekonomičtěji i ekologičtěji, návratnost investice je kratší než 1 rok, cena za pořízení přestavby není nijak vysoká a oproti LPG získáte řadu důležitých a zajímavých výhod. Budete spokojení!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.