Mají mít Passaty Policie majáky?

Od: Datum: 12.03.14 20:10 odpovědí: 24 změna: 16.03.14 13:41

Ahoj. Dnes byla v TV reportáž na téma: Mají mít Policejní Passáty zapnutý modrý maják? Kolegové šoféři, vy by jste chtěli, aby švestky blikali modře?

doplněno 12.03.14 22:27:

Tak hoši. Mile jste mě nepřekvapili. Máme docela podobný náhled na věc. Je jasný, že jste šoféři a ne blbečkové s volantem v ruce. Dobrý, díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 12.03.14 20:40

Jsou na to normy, tak co nad tím bádat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.14 21:17

Jde o názor. Jak by se to chtělo mít.

Datum: 12.03.14 21:22
avatar

Mě je to vcelku jedno, ale z logiky věci mě přijde nesmyslné, aby jezdili trvale se zapnutým výstražným zařízením. I ,,uniformované´´ policejní auta přece neblikají pořád. Navíc to, že jsou ,,kamuflované´´ dává těmto stíhačkám víc šancí nachytat piráty, co to kalí jako blázni a spatříc policejní auto dupnou do brzd.

Za sebe říkám jen houšť. Nedávno nám na školení řidičů říkali, že přes 500.000 řidičů už přišlo o papíry kvůli bodům. Ovšem vzhledem k tomu, co denně potkávám na silnicích si říkám, že jich i přes toto obrovské číslo je stále dost blbců ,, v oběhu´´ Pokud tyhle stíhačky dokáží tím, že jich pár odstaví od volantu zachránit něčí život, tak mají jistě opodstatnění.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 12.03.14 21:23
avatar

Většinou blikají modře za jízdy, když už po Vás jdou. Když nejednou anebo jedou podle předpisů, nemusejí blikat.
Navíc cajti v civilním autě mohou porušovat předpisy i bez majáku...

Já bych chtěl, aby švestky jezdili častěji a více lovili debily za volantem za agresivitu, prasárny a přímé ohrožování ostratních řidičů. A méně buzerovali za nezapnuté pásy a mírné překročení rychlosti jen proto, že je tam někým vymyšlena a omezena, někdy naprosto nesmyslně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.14 21:31
avatar

No, hope, s tím, že pokuta za nezapnuté pásy je buzerace vcelku zásadně nesouhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 12.03.14 22:44
avatar

@promon můžete nesouhlasit s mým názorem, nebudu se hádat. Nepřipnutím pásu jako řidič ohrožuji především sebe, při případné nehodě. Třeba nerozsvícením světel ohrožuji i ostatní, protože nejsem viděn - a to stále, pravděpodobnost případných kolizí se zvyšuje...

Když se svítit nemuselo, tak každý koukal po autech. Dnes se svítit musí, tak je každý zvyklý koukat po světlech. Povinnost svítit je podle mne rozumnější vůči ostatním účastníkům provozu, než poutání.

Opět jen můj názor...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.14 23:11
avatar

Víte, hope, i já jsem si dlouho říkal, že to, jestli se kdo zapne v autě je jeho věc. Ale byl jsem nucen změnit názor. Jeden známý měl poměrně kuriozní nehodu - vycouval s ještěrkou na silnici, kde to do něj napasoval borec ve Feldě. Ano, jistě, zavinění je jasné - nedal přednost, atd. Problém byl v tom, že poškozený řidič nebyl upoután, takže to vzal skrz přední okno čenichem do té ještěrky. Takže to dost dlouho bylo tak 50/50 jestli vůbec bude či nebude. Přitom nešlo o velkou ránu, nejel bůhví jak rychle, ale kvůli závažnosti zranění to vypadalo, že si známý půjde sednout. A byla docela hoňka sehnat natolik dobrého právníka, který ho z toho vysekal s tím, že kdyby se poškozený uvázal, vyšel by z toho maximálně s lehkým zraněním, pravděpodobně však bez zranění. Navíc se té ještěrce v klidu mohl vyhnout - podle všeho asi esemeskoval. Takže to, jestli je jiný řidič připoután, může celkem výrazně ovlivnit i život jiného šoféra.

Jinak s Vámi ve všem souhlasím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.14 09:49
avatar

promone a hope, zdravím.

Toto je malý příklad toho, že je potřeba aby byl řidič připoután. Není to jen o zbytečnosti.

Hezký den

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.03.14 07:43
avatar

Promon- souhlasím. Nepřipoutaný neškodí jen sobě a to říkám pořád.

Hop- nevím, že by policajti mohli překračovat rychlost bez majáků, nehledal jsem to, ale přijde mi to jako blbost. Dokud nejsou na majácích tak musí dodržovat předpisy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 14.03.14 22:01
avatar

Mave, je to tak, cajti v civilu mohou i bez majáků. V policejním autě většinou ne, ale v civilním ano, regulérně. A pravděpodobně by si to obhájili i cajti ve služebáku, kdyby třeba spěchali a nechtěli vyrušit pachatele při činu.

Zkusím dohledat zdroj...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.14 13:41
avatar

Dobře, našel jsem tohle: http://www.autoweb.cz/policej…utych-majaku-a-jejich-mereni/

Nicméně je to docela starý, krom toho to musí mít odůvodnění, zajímalo by mě jak by odůvodnili případy, které jsem viděl, například v zóně 30 okolo školky a školy lítaj cca 80-90 bez majáků... aby si skočili přes retarder (ten z kostek, takže není tak ostrý na nájezd)? Beru to tak, že sanitka bez majáků musí taky rychlost dodržovat :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.03.14 21:33
avatar

ale ta reportáž byla o tom, jestli mají ty majáky mít na střeše. a já se ptám: "proč by, proboha, ty majáky na střeše mít neměli?"

zrovna v sobotu večer čekám na semaforu na zelenou. ta tam skočí, tak se rozjíždím. zprava mi tam vjede oktávka (asi na poslední chvíli musel stihnout oranžovou...), tak holt malinko zpomalím. nepospíchám (na silnici nikdy), tak je mi to jedno. a najednou se za tou oktávkou vyřítí další. musím zastavit, jinak by mě frajer sundal. "debil" říkám si. no, a když mě mine, tak je to jasné. pomahači a chrániči stíhají tu první oktávku a za zadním oknem mají puštěné stroboskopy. kdyby měli regulérní maják na střeše, tak o nich dávno vím... takhle je registruji až když jsou přede mnou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.03.14 09:53
avatar

Ano, máte pravdu masoni, Přesně o tom byl příspěvek a asi i dotaz. Právně musí mít maják na střeše. Ale když tam bude, tak je moc nápadný, proto mají uvnitř "majáky" .

já jsem pochopil (z letmého sledování příspěvku), že po zjištění přestupku a zahájení stíhání mají vyndat maják na střechu...Tak by to mělo být, abychom lépe viděli vozidlo s předností...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gocars*
Datum: 12.03.14 21:41

Pěkný večer, u Passatů je to jednoduché, když jedou dle předpisů a jen měří a čekají, tak majáky nepoužívají, jakmile ale začnou někoho pronásledovat, zapínají majáky a tím pádem můžou jet i více než maximální povolenou rychlostí a nemusí dodržovat klasické dopravní značky a příkazy.

Pokud se nepletu (nejsem si jist úplně na 100%), ale policejní auto nesmí porušovat pravidla silničního provozu, pokud nemá zapnuté výstražné a signalizační zařízení. Pokud tedy nebliká, musí dodržovat veškeré předpisy. To jak musí být označeny, je věc druhá

To zda policie buzeruje nebo ne, je věc druhá, ale vě většině případů nebuzeruje. Hlavně je super, že policejní passaty na dálnicích měří s "rozumem", neřeší nějakých 140km/hod, ale až opravdové prasárny jako 180km/hod apod...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 12.03.14 22:48
avatar

Bez zapnutých majáků nesmí porušovat pravidla žádné auto, ani sanitka, ani poldové. Když pak vidíme fotky zaparkovaných cajtů na přechodu nebo místě pro invalidy, proč bychom měli mít respekt před pravidly - ryba smrdí od hlavy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majak
Datum: 13.03.14 06:23

hop(e), když jsi tak chytrý, zapni maják, vyndej klíč (aby ti auto nikdo neukradl) a jdi na několik hodin někam něco řešit, pak si vem lano, a jako správný vůl to auto můžeš odtáhnout na základnu ;) (pro admina není myšleno jako urážka)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majak
Datum: 13.03.14 06:38

a abych Vám potvrdil, že nemáte pravdu, sežeňte a přečtěte si

metodický pokyn policejního prezidenta 5/2014 s názvem "zvláštní výstražné světelné zařízení, doplňková zvláštní výstražná světla, právo přednosti jízdy, zastavování vozidel - stanovisko"

pak nebudete tvrdit ty nesmysly, které tu tvrdíte ;) ono to totiž není jen o tom, co je napsáno v zákoně, ale ke všemu existují i další úpravy ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.14 22:58

Nejsem ani policajt, ani řidič. Reportáž jsem viděla a nechápu, jak moh takový blábol někdo natočit. Přijde mi to jako se jít zepatat na místní úřad, kdy začnou červenat třešně!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majaky
Datum: 13.03.14 03:02

Reportáž jsem neviděl, ale každopádně jednoduše řečeno dle platných norem a zákonů policejní vozidlo při plnění úkolů policie nemusí mít zapnutý modrý maják a může při tom legálně porušovat dopravní předpisy. Samozřejmě má to i své podmínky. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.14 18:23

když už je o tomhle řeč, tak by mě zajímalo jestli jsou pokyny policisty nadřazeny dopravním předpisům.. např. zastavení v zákazu, vjetí do zákazu, atd..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.14 18:26
avatar

Vždycky byly.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nickys
Datum: 14.03.14 19:52

majaky : Jsi taky fízl ne? Soudě podle toho jak se jich zastáváš.

Víte, ono když se podíváte třeba na jakýkoli zahraniční film, kde zasahují policisté, záchranáři. Uvidíte, že posádka je připoutaná. V Německu, Rakousku taktéž.

Tady v CZ, neuvidíte poldu připoutaného. Řidiči policejních aut naprosto bezostyšně telefonují během řízení, nerespektují elementární dopravní značení, o umístění majáku nemluvě. Poldové jsou buzerováni nadřízenými, ale nařídit pasy jim nikdo nedokáže.

To vše je podporováno "metodickými pokyny" a výjimkami, stavěnými nad zákon. Pokud si někdo naivně myslí, že díky práci policie ubyde grázlů na silnicích, tak si budte jistí, že ti nejvetší grázlové si s nimi tykají a právě od těchto policistů často mají "slušivé RZ". Další část gaunerů si koupí body zpět třeba na polgonu v Mostě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 14.03.14 20:14

Jak lze ziskat RZ (klidne i neslusivou) od prislusnika PCR?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nickys
Datum: 14.03.14 20:29

k2: Vidím, že vůbec nevíte jak to chodí. Dopravní policista, zavolá úředníkovi na magistrát, že potřebuje pro kamaráda RZ, a že si pro ní přijde ve čtvrtek, tak aby ji měl připravenou.

Protože úředník je bývalý policista, kolegovi rád vyhoví, nejlépe když ještě dostane všimné. Existuje i neoficiální ceník RZ.

Ti bývalí policisté bývají často "uklizeni" právě na magistráty do "dopravních" oddělení. Jsou to přece odborníci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.