Přednost z prava

Od: Datum: 03.03.14 19:05 odpovědí: 33 změna: 28.03.14 11:49

Dobrý den,prosím o radu

Kdy nemusím v jednosměrné komunikaci dávat přednost z prava? Děkuji za odpověď

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: krysak*
Datum: 03.03.14 19:07

Pokuď jedete po hlavní silnici a druhé vozidlo z vedlejší nebo vyjíždí z řady aut tak nemusíte dávat.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.03.14 19:14

Přednost zprava musíte dávat vždycky, když není křižovatka rozlišená značkami, nebo nemáte zelenou na semaforu. Jestli to je, nebo není jednosměrka nehraje roli.

Datum: 03.03.14 19:34

...a pokud nejedete po kruhovém objezdu.

Datum: 03.03.14 22:53

To není tak docela pravda. Pokud jedete po kruhovém objezdu, bývá přednost vždy upravena značkami. Pasáž ohledně přednosti na kruhovém objezdu bývala kdysi součástí vyhlášky, posléze byla ovšem vypuštěn a není ani v aktuálně platném zákoně. Pokud by značky upravující přednost nebyly osazeny, platila by přednost zprava a vozidla na kruhovém objezdu by musela dávat přijíždějícím přednost!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.03.14 13:16

Někdy se stane, že jedete po kruhovém objezdu a zprava přijíždí vozidlo. Oba chcete vyjet stejným výjezdem. Pokud je kruhový objezd namalován tak, jako na obrázku, má přednost ten, kdo na kruhový objezd přijíždí a ne ten, kdo na něm jede. To vše za předpkladu, že na něj ten zprava přijíždějící vlastně nevjede (kruhový objezd jsou jen ty dva pruhy), ale pokračuje bez změny pruhu do výjezdu. Tento odbočovací pruh není součátí kruhového objezdu, je to průbežný pruh a na něm máte před vozem z kruhového objezdu vyjíždějícím přednost.

Jízda v kruhových objezdech je v česku katastrofou, většina motoristů se cpe do pravého, přestože nevyjíždí prvním výjezdem. Ač to není zatím nijak upraveno, logické je že pravým vjíždím jedině tehdy, když vyjíždím prvním výjezdem nebo když to jinak nejde.

Datum: 28.03.14 07:28
Pozor! Kruhový objezd,aby byl kruhovým objezdem,musí být označen značkou "kruhový objezd." Tehdy Vy,pokud jedete po něm,nikomu přednost nedáváte. Pokud tam žádná taková značka není,byť se to jako kruhový objezd tváří,přesto to kruhový objezd není a platí zde všechna pravidla pro jízdu křižovatkou,to znamená mimo jiné Přednost z prava!

Datum: 28.03.14 09:56

zde stačí jednoduše říct, že platí paragraf jízda v jízdních pruzích... pokud přijíždím na kruháč a hned dalším výjezdem jedu ven, jsem v jednom a tomtéž pruhu a nedávám přednost nikomu

Datum: 28.03.14 10:51

Přesně tak. A málokdo bohužel ví, že pokud má kruhový objezd více pruhů, tak ten nejkrajnější vpravo je určen pouze pro ta vozidla, který chystají kruhový objezd opustit dalším výjezdem.

doplněno 28.03.14 11:58:

To Milan: Ano, pochopil jste to správně. Četl jsem to ve Světě motorů, kde byl eozsáhlý článek o kruhových objezdech. Bylo tam napsáno, že pravý pruh je určen pouze pro vozidla, jenž hodlají kruhový objezd na nejbližším výhezdl opustit.

Datum: 28.03.14 11:49

cobrák, to je pro mne novina. Že to ale nenajdu v zákoně 361/2000.

Proč bych nemohl jet v pravém pruhu a minout tři výjezdy?

Nebo jsem Vás nepochopil?

Hezký víkend.

doplněno 28.03.14 12:27:

Hm, to mne mrzí, že Vám to musím sdělit, ale kecají. Nečetl jsem ten článek, ale věřím Vám, že to tak napsali, jak je citujete.

Velký kruhák s pěti výjezdy, dva (tři) jízdní pruhy, ve kterém pruhu pojede vozidlo nad 3,5 tuny, nebo jízdní souprava (osobák s vlekem) delší jak 7 metrů, když chce vyjet až ve 4 výjezdu?

Děkuji

Od: prednost
Datum: 03.03.14 20:25

pro magdona s tou zelenou na semaforu to není zas tak úplně pravda. Může se totiž stát, že máte zelenou a někdo projel ještě na oranžovou zprava (z vedlejší, případně projel na červenou) i tak mu musíte dát přednost zprava, jelikož když jsou zapnuté semafory, tak se na značky nehledí a naopak, když nejdou semafory, jezdí se podle značek. Potvrdil mi to tak i učitel z autoškoly, který parkuje kousek od nás a já se ho na to ptal, jelikož mi to nebylo jasný.

Datum: 03.03.14 20:30

co to? dávám přednost zprava někomu, kdo jede na červenou? to snad ne...

Od: k2
Datum: 03.03.14 20:32

Mozna proto to obcas na nasich silnicich vypada tak, jak to vypada. Nicmene kreativni vyklad pravidel silnicniho provozu se zde uprit neda...

Datum: 03.03.14 20:37

Kdyz sou zapnute semafory, tak se na znacky nehledi. Tedy podle toho co pises, nemusim nikomu kdo jede na cervenou davat prednost, jelikoz ja mam zelenou.

Datum: 03.03.14 20:51

*ee* No to jsou mi věci! *sok* Teda Vás bych chtěl potkat na silnici! Tak mi vysvětlete, když teda (podle Vás) musím dávat přednost autu jedoucímu zprava na červenou, k čemu tam pak ten semafor vlastně je?

doplněno 03.03.14 20:59:

"... já se ho na to ptal, jelikož mi to nebylo jasný"

Očividně Vám to není jasné doteď. Ve vlastním zájmu (a hlavně v zájmu všech, koho na silnici potkáte) se ho zeptejte ještě jednou!

Od: budouciridic
Datum: 03.03.14 19:17

já právě jel v jednosměrce a najednou se mě instruktorka zeptala kdy přednost dávat nemusím...

Datum: 03.03.14 19:31

A cos ji na to odpovedel, repsektive jak ti to vysvetlila, co?

Datum: 03.03.14 20:41

budoucí kolego,

..zeptala kdy přednost dávat nemusím... velice jednoduché, přeci když máte přednost vy! Je jedno, zdali jste jel v jednosměrce.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 04.03.14 00:40

Pokud jedeš v jednosměrce kde nejsou žádne značky a semafory, tak musíš dát přednost zprava vždy, odkad může vyjet auto - to znamená pokud pojedeš na křižovatku kde se budou křížit dvě jednosměrné ulice a ty budeš moci odbočit doprava přednost zprava nedáváš, protože nemáš komu - je tam jednosměrka. V některých městech jsou takto řešeny centra. Když jedeš do centra, dáváš všude přednost zprava, naopak když vyjíždíš přednost nedáváš a máš rychlejší výjezd.

Datum: 03.03.14 19:36

neveděl jsem a mám to zítra zjistit ...nikde na netu nemužu nic najít

Od: buss®
Datum: 03.03.14 19:39

No ale nevím, jak to tam vypadalo, jaká je tam situace, značky. Zda to myslela obecně nebo konktrétně.

Datum: 03.03.14 21:34

Ahoj. Milane, vaše odpověď je přímo dokonalá, svou jednoduchostí a logikou. K té červené z prava. V tomhle jsem až paranoidní. I když mám zelenou sebezelenější, hlídám si to vjíždění do křižovatky jak ostříž. Někdy nevěřím ani sám sobě. Natož těm šíleným exotům, co se pohybují po silnicích s námi.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.03.14 13:02

No jasně, když pojedu na zelenou a zjistím, že se na mě od někud na červenou řítí nějaký magor, přednost mu dám. Určitě nebudu trvat na své přednosti za cenu masakru. Ale to je nestandardní situace, rozhodně to není v předpisech.

Od: bob70
Datum: 03.03.14 23:43

Já bych na případy jako přednost zprava někomu, kdo jede na červenou byl opatrnej ... pokud někdo jede zprava a jede v jednosměrce v protisměru, případně jede nepovolenou rychlostí, tak mu také musím dát přednost zprava (i když porušil zásadně předpisy).

Obávám se, že na toto budeou mít i různí policajti různý názor. Samozřejmě pokud jedu na zelenou, je to absurdní, ale pokud to není ošetřené v zákoně jinak, tak bych byl opatrnej s vynášením nějakého právně spolehlivého závěru.

Jedině mne napadá, že jsem "nemohl rozumně předpokládat" nebo něco podobného (pokud třeba "nedám" v obci přednost motorkáři, který frčí 200 km/h, tak jsem mu rozumně už přednost dát nemohl, to samé se možná dá vztáhnout na semafor?)

Berte to jen jako úvahu, ne návod ;)

Datum: 04.03.14 13:08

"... pokud někdo jede zprava a jede v jednosměrce v protisměru..., ...tak mu také musím dát přednost zprava..." *sok*

A proč bych musel? Protože je to frajírek, který nedodržuje předpisy? Nemá tam co dělat, tak ať si počká a je rád, že mu to projde bez pokuty. Samozřejmě se nenechám sestřelit, to mi za to nestojí.

Datum: 04.03.14 13:12
Je to to samé co popisujes tady a měl jsi tam opačný názor
http://poradte.cz/auto-moto/6…jizdeni-ze-zakazu-vjezdu.html

Datum: 04.03.14 13:16

Nikoliv. Když tam bude zákaz vjezdu všech vozidel, může odtamtud vyjíždět vozidlo s případným povolením ke vjezdu. Ještě jsem ale neviděl povolení k projíždění jednosměrky v protisměru (nepočítám hasiče a podobně)

Datum: 04.03.14 13:02

děkuji za Vaše názory,správna odpověď na otázku -

kdy nemusím v jednosměrné komunikaci dávat přednost z prava zní - pokud se jedná o výjezd z obytné nebo pěší zony

Datum: 04.03.14 13:12

Vida, jak prosté. Jen mi není úplně jasné, jak poznám, že ta ulice vpravo je obytná zóna. Příslušnou značku bych viděl až po odbočení vpravo (a já jedu rovně, takže žádnou takovou značku v zorném poli nemám).

Datum: 04.03.14 13:44

já vím že je tam pěší zona,jen mě to prostě v ten moment nenapadlo

Od: axus®
Datum: 04.03.14 13:22

To je ale kravska odpoved. Myslim tedy na ucitelku autoskoly. Sice to tak je, ale je to pouhy jeden konkretni pripad z mnoha. Navic s jednosmerkou to nema nic spolecneho.

Vzdyt ani sama jednosmerna ulice nema s prednosti zprava nic spolecneho. Jsou to dve ruzne zalezitosti, ketre se mohou, ale take nemusi v provozu sejit.

Navic jak psal Magdon, ten co jede po "hlavni" nema treba moznost znacku videt, tudiz, kdyz prednost nebude osetrena, tak se stejne bude snazit prednost dat.

Nehlede na moznost, ze mezi zacatkem krizovatky a znackou obytna a pesi zona muze byt treba par metru mista, kam se vyjizdejici auto vleze a pak je otazka, zda vyjizdi na krizovatku z obytne zony a nebo jiz z bezne komunikace.

-

Ucitelce rekni, at jde s takovyma dotazama k sipku. Hlavne, jestli se Te zeptala za jizdy, tak ji rekni, ze se soustredis na jizdu a nemas cas odpovidat na podobne nesmysly.

Datum: 04.03.14 15:47

souhlas s axusem, to je ale blábol...kdy nemusím v jednosměrné komunikaci dávat přednost zprava zní - pokud se jedná o výjezd z obytné nebo pěší zony"

Jedu jednosměrkou, a napojuje se na ní vedlejší ulice zprava, budu dávat přednost?...

Domnívám se, že tazatel popletl, nebo nepochopil zadání a odpověď paní učitelky..

Pravdu jsem již napsal včera: velice jednoduché, přeci když máte přednost vy! Je jedno, zdali jste jel v jednosměrce.

Datum: 04.03.14 18:40

Ahoj Milane, máš naprostou pravdu ! Kdyby ta instruktorka vypnula na chvíli ženskou logiku, tak by se toho žáka zeptala : Která vozidla přijíždějící zprava zde nemají přednost?

Datum: 04.03.14 19:37

Toníku, díky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.