Světla favorit

Od: Datum: 13.01.14 20:59 odpovědí: 13 změna: 14.01.14 01:02

Zdravím, mám favorita 1988 jak jsou propojeny spínač parkovacích a tlumených světel. Mám nějakou anomálii, protože musím nejprve zapnout parkovací a pak teprve tlumená, pokud zapnu jenom tlumená nic nesvítí - musím mít zapnuté oba dva vypínače. Pokazil se mi vypínač parkovacích světel (stiskunul jsem a nezůstal zapnutý a vracel se zpátky). Při koupi vypínače tlumených světel je jiné spojení než mám já.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 13.01.14 21:04
avatar
To neni anomalie, zapojeni odpovida vyhlasce, pri rozsviceni hlavnich svetlomev musi svitit obrysovky. U Facka jsem bezne vypinal svetla jen tlacitkem pro obrysovky, hlavni svetla byly stale "zapnuta".
doplněno 13.01.14 21:22: Pokud jste zapnul pouze tlumena svetla bez parkovacek a neco svitilo, tak to je u Facka anomalie...
Ohodnoceno: 1x
 
Od: robokop*
Datum: 13.01.14 21:19

Jenže já pokud jsem zapnul jenom tlumené parkovačky nesvítily.

Datum: 13.01.14 21:25
avatar

No vždyť jo - napřed stisknu tlačítko parkovaček, pak tlačítko potkávaček. Na parkovačky svítí - překvapivě - pouze parkovačky, při stisku tlačítka potkávaček za předpokladu že je stisknuté tlačítko parkovaček pak svítí oboje světla. Takže já to řešíval u Favoritu i Feldy tak, že jsem nechával potkávačky zapnuté stále a celé osvětlení jsem zapínal i vypínal jen parkovačkami. Z uvedeného vyplývá, že stisknu li pouze tlačítko potkávaček, pokud není stsklé tlačítko parkovaček, tak nesvítí nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.14 23:36

Ahoj. Hope, není to vlezlost, ale u mého střepa z r. 1990 to mám a dělám stejně. Už mi to tláčo taky asi dvakrát odešlo. V tomhle autě jsem asi anomálie já.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.01.14 21:29
Schema je tady [JPG, 734KB], ale moc z toho chytrej nejsem :(
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.14 21:34
avatar

Tý jo, to už je Fávo taková kosmická technologie, že na zapnutí světel je třeba elektroschéma? *sok*

Nehledě k tomu, že to schema neřeší vnitřní uspořádání kombinovaného spínače 186 a 187, což jsou právě zmíněná tlačítka parkovaček a potkávaček. Ovšem je fajn vědět, že z nich vede pět drátů...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.01.14 21:41
No kdyz nekdo najde lepsi schema, ze ktereho bude videt, jak jsou ty spinace propojene, tak mozna z toho budu chytrejsi. Takhle tam jsou videt jen konektory. To je dobre tak akorat pro cloveka, ktery vymenuje dily nekde v serviru, ne pro cloveka, kdo se to snazi opravit nebo pochopit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.14 22:01

Dle schématu nejprve zapne obrysová, dostane se přitom za vypínač +, to pokračuje na vypínač tlumených a ten sepne relé. Pokud obrysová nesepne, tak se + nepřenese přes otevřený vypínač na dlší vypínač tlumených a tak tlumená bez obrysovek nejdou. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 13.01.14 23:53

Tak to asi musime koukat na jine schema nebo autoschemata obsahuji zkratky, ktere neznam :)

U tech spinacu vidim: vyvod 1 = 12V (+) (pres spinaci skrinku aka klic zapalovani primo na baterii); vyvod 2 = pojistkova skrin vstup 6; vyvod 3 = prava packa pod volantem vstup 8; vyvod 4 = na svetla + palubovka; vyvod 5 = predni postranni blikac (?) + palubovka. Asi vazne neumim cist el.schemata :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gumidekr
Datum: 14.01.14 01:02

Musíš sledovat celou trasu vodiče a od toho odvodíš, co to je.

1. Vede od spínače do spínačky a pak pojistkovky a do každého relé. Už to značí kontakt 30 což je hlavní + od baterie. Proto to jde do každého relátka pro další použití (že to relé spojí baterku a světla nebo výhřev,atd..). Relátko snad víš, proč tam je. Aby přeneslo velký proud, který malý spínač nezvládne a navíc by se za chvíli opálil jiskřením od velkých proudů (spínače a ovládací páčky většinou mají slabí kontakt a ty, co spínají přímo mají kontakt na ten proud velikostně a meteriálem uzpůsoben).

2. vede na pojistky 15 a 16 (obrysová světla). Tedy tím spínačem sepneš kontakt 30 (+ baterie) přes pojistku na obrysové světlo L, podsvícení přístrojů,atd... (dále jsem nepátral, jelikož to znám)

Hlavně ten kontakt 2 pokračuje uvnitř vypínače na vypínač tlumených a o to šlo. Tedy při sepnutí obrysovek přeneseš kontakt + 30 ze svorky 1 na svorku 2 a tak máš možnost pustit k obrysovce i tlumená světla

3. Odvod +12V kontaktu 30 po sepnutí obrysovek a tlumených na páčku L (páčky pod volantem). Tedy aby jsi měl možnost ta tlumená změnit na potkávací. Dále to pokračuje na relátka, protože ty vlákny žárovky mají 55 a 60W a páčka by to neunesla. A zase každá relátka zvládnou 15A, přívody 30 od baterie mají každé a odvody jsou přes pojistky na světla a to je ukostřené o skelet vozu.

4. Přívod k podsvícení budíků a spínačů +12V po zapnutí obrysovek

5. kostry podsvícení budíků (bílé vodiče u Favorita)

6. nezapojen

Koukni do toho mého schémata v odkazu níže. Je tam rozkreslená přístrojovka i pojistkovka. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.14 00:23
avatar
Samozřejmě že pět "drátů":
1. Trvalé +
2. Sepnutí obrysovek, proud pro spínač hlavních světel
3. Sepnutí hlavních světel, proud pro přepínač potkávací/dálková (kromě světelné houkačky)
4. a 5. Podsvětlení spínačů
Přepínač potkávací/dálková ovládá relátka v pojistkové skříňce a ty spínají proud do vláken žárovek H4 ve světlometech.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.14 21:58

Zapojení kombinovaného vypínače zde:

http://skodafavorit.xf.cz/schemael/favoritod93.jpg

Schémata jsou podobná, jen se změnila pojistkovka a přístrojovka (je to taky karb nikoliv SPi).

Funkce světel je následovná.

Tlumená (potkávací) světla nesmí svítit sama bez obrysovek (tedy blbost, pokud svítí vepředu H4 55W samy bez obrysovek vzadu 2x 1OW, bez světel SPZ a bez obrysových světel 2x5W v hlavních světlometech (kde jsou i ty H4ky).

Přední mlhová světla mohou svítit jen s obrysovými, ale samostaně nehledě na zapnuti tlumených světel (ty lze jen přidat, ale nesmí ovlivnit nastavenou funkci obrysovka, přední mlhovka)

Zadní mlhovka může svítit jen s tlumeným světlem H4, tudíč ty zase jen s obrysovkou (tedy svítí tato trojice) nebo zadní mlhovka může svítit v návaznosti s pžední mlhovkou a ta v návaznosti s obrysovkou.

Tedy zadní mlhovka lze zapnout jen s tlumenými nebo předními mlhovými světlomety.

Staré Favority mají jen jednu anomálii k vůli starým předpisům a to se týká předních mlhovek a dálkových světel H4 60W. Tedy pokud svítí přední mlhovky, tak při dálkových světlech automticky zhasínají), Nové Favority tohle nemají a může svítit dálkové a přední mlhové současně jako u dnešních aut. Tuto úpravu řeší výměna a přepojení pojistkovky na model Favorita 93 (nožové pojistky).

Zpět k dotazu. Zapnout jenom tlumená bez parkovacích nejde. To není denní svícení, kde to tak je. Představ si, že budeš v noci svítit tlumenými světlomety a v zadu nebude na tebe vidět! Díky zapojení a relátek tato kombinace naštěstí nejde provést a není to anomálie. U jiných aut to taky nejde.

Většina aut má otoční vícepolohový přepínač, kdy k poloze tlumených nejprve stejně otočíš obrysová (parkovací). Tedy jednoduché mechanické řešení zapojení dle norem. U Favorita je každý spínač zvlášť a tak to řeší relátka a zapojení ve schématu/pojistkovky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.14 23:15
avatar

Je to logické, bez obrysových světel nemohou svítit hlavní světla. Tak je to u všech aut, kde mají obrysovky a hlavní světla samostatný spínač (moc jich není). Vždy musí být sepnuty OBA spínače, vypnutím obrysovek se vypnou i hlavní světla (a případně i mlhovky, jsou-li zapnuty).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.