Zúžená vozovka - přednost v jízdě

Od: Datum: 04.01.14 09:55 odpovědí: 8 změna: 05.01.14 18:38

V obci Velvary je nyní místo, kde je zúžená vozovka pouze na jeden pruh a přednost v jízdě upravují svislé dopravní značky. Jel jsem tudy ve čtvrtek a při průjezdu došlo ke kolizi s protijedoucím řidičem, který neměl přednost v jízdě a situaci vyřešil tak, že ze zúženého místa vycouval.

Přesto bych zde chtěl otevřít diskuzi o tom, jak by se měli řidiči v těchto případech správně chovat.

Ve směru od náměstí je před zúženým místem umístěna svislá dopravní značka informační (čtvercová), která informuje řidiče, že má pro průjezd přednost v jízdě před protijedoucími.

Ve směru na náměstí je umístěna svislá dopravní značka příkazová (kruhová), která přikazuje řidiči, že je povinen dát přednost v jízdě protijedoucím.

Varianty chování řidiče s předností v jízdě :

Řidič vidí informační značku o přednosti v jízdě a

a) jede plynule do zúženého místa, i když protijedoucí řidič zřejmě hodlá najet nebo případně už najel do zúženého místa.

a) pokud vidí, že protijedoucí řidič už najel do zúženého místa, zastaví před zúženým místem a nechá protijedoucího projet

Varianty chování řidiče povinného dát přednost protijedoucím :

Řidič vidí příkazovou značku dát přednost v jízdě a

a) pokud protijedoucí dosud nevjel do zúženého místa, vjede tam sám jako první

b) současně vidí, že k zúženému místu se blíží protijedoucí vozidlo. Zastaví tedy před svislou příkazovou dopravní značkou a umožní protijedoucímu řidiči plynulý průjezd zůženým místem.

Které varianty jsou podle zákona?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.14 10:13
avatar

Řidiče, který mi sice má dát přednost, ale už je ve zúženém místě, logicky nechám místo plynule projet. Je nesmysl, abych do zůženého místa vjížděl (i když mám přednost), když nemůžu pokračovat. Každého covat nepřinutíte (kamion). Samozřejmě, že řidič který má dát přednost vidí, že už by nestačil projet do příjezdu protijedoucího (který má přednost), nesmí do zůženého místa vjet. Co Vám na tom není jasné?

doplněno 04.01.14 10:15:

Takže Vaše varianty "b" jsou správně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.01.14 10:44

Není mi jasné, zda řidič, který má dát přednost, to musí učinit tak, aby protijedoucí s předností nebyl vůbec nějak omezen. To znamená, že by se dopustil přestupku, pokud by donutil vozidlo s předností v jízdě zastavit před zúženým místem. Toho se vyvaruje jedině tak, že zastaví před zúženým místem i tehdy, kdy se vozidlo s předností v jízdě teprve blíží k zúženému místu. Toto se však v praxi neděje, řidiči, kteří mají dát přednost, se domnívají, že pokud vjedou do zúženého místa dříve než protijedoucí, tak mohou projet a protijedoucí s předností musí třeba i zastavit.

Datum: 05.01.14 12:28
avatar

Ano, je to tak, jak se domníváte. Že to někteří řidiči nedodržují je už jiná věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.14 10:58
mate pravdu ale vjizdet tam protoze ja mam prece prednost taky neni reseni, leda by jste ho chtel vytrestat :-D
Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 04.01.14 11:04

Ale on to zákon řeší, jen číst. Jenže nelze přece pamatovat na všechny situace, které mohou v provozu nastat a tak lze těžko říct .. když je n metrů před značkou a pod. ... Řeší to přece v Povinnostech účastníka ... Povinnostech řidiče a též Vymezení základních pojmů (omezení, ohrožení). A tato doprava je též založena na principu vzájemné ohleduplnosti, je to o předvídání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 04.01.14 11:34

Z vašeho dotazu jsou správně obě "b" - tedy pokud proti sobě jedou dva řidiči. Je li jeden prase nebo má na SPZ 2222 ...?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.14 18:35

Díky všem za názory. Je to především o ohleduplnosti a v případě potkání někoho s reg.zn. 2222, je asi lepší se přednosti vzdát :))

Od: nu*
Datum: 05.01.14 18:38

v Globusu na Černém mostě byla teď v akci pěkná baseballová pálka asi za 199,- Kč, tu je dobré vozit s sebou, v podobných situacích se hodí

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.