Obecné otázky na zavinění nehody

Od: Datum: 01.01.14 23:58 odpovědí: 4 změna: 02.01.14 17:52

zdravim, měl bych několik obecných dotazů které se mi v hlavě honí po událostech posledních dní (dvě málempřejetí chodce a svědectví u jedné nehody "cyklisty"). jak je to se zaviněním?

1) situace

dědula jede v noci z hospody(pod vlivem?) na kole bez osvětlení, odrazek a v tmavém oblečení a je sražen autem. jak je to se zaviněním?

sám jezdím na kole, blikačku jsem si koupil kvalitní abych byl vidět a vozím sebou i reflexní pásky na ruku, ale střelců bez osvětlení je dost :( a jednoho zabitýho jsem už viděl

2) situace chodec uprostřed silnice v noci v tmavém oblečení a za zhoršené viditelnosti

co se mi stalo. Jel jsem mezi vesnicema. byla mlha (takovej spíš opar). když jsem narazil na chodce, který šel cca 1,5- 2 metry od kraje silnice v pruhu. Oblečený v tmavém oblečení, bez světla a reflexních prvků. stihnul jsem strhnout řízení do protisměru naštěstí tam nic nejelo, jinak bych ho trefil, zabrzdit bych nestihnul. u blízké vesnice se pa ještě v neosvětlené části pohyboval týpek v monterkách s reflexním pruhem, ten byl vidět dost dopředu. Jak by to bylo se zaviněním, když bych trefil toho chodce který nešel úplně při kraji?

3) situace přecházení ve městě mimo přechod.

Na silnici kousek od mého bydliště se parkuje podélně u silnice a to v ouch směrech, je tam zatáčka. pár přechodů. Lidi, protože si chtějí ušetřit cestu tak přechází mimo přechody. Provoz na komunikaci není extra silný. často se stává , že tam stojí dodávky a zpozanich se vynořují chodci. co se mi stalo, v protisměru jel autobus tak jsem se musel nalepit na stojící auta, rychlost mého auta 50km/h zpoza zaparkovaného auta v zatáčce se vynořil chodec uhnout nebylo kam , dupnul jsem na brzdy a zastavil a chodec uskočil zpět za zaparkované auto. Nicméně pokud by neuskočil (nedával by pozor, čuměl jinam, přemejšlel o nesmrtelnosti chrousta) nebo já nedobrzdil (kluzká vozovka, malá vzdálensot). kdo by byl viník? upozorňuji, nejedná se o přecházení na přechodu

jedná se o takové mé přemýšlení coby kdyby, v autě nejezdím jak dobytek, závoďáka taky nemam (off-roady rychle nejezdí, kdž to srovnám s podnikately v audi a nebo tunerama v autech s trumpetou). zkušenosti mam velký, ale stejně dobře si uvědomuju, že se může stát že něco neodhadnu, nebo se zamyslim a nebo budu čumět po borce v minisukni s velkejma kozama.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.14 00:05

1. + 2. Přizpůsobení jízdy - nesmíš jet tam, kam nevidíš, resp. jet tak rychle (pomalu), abys stihl zastavit před překážkou, kterou uvidíš. Takže viník je řidič. To, že tam může být nějaká spoluvina na druhé straně, už není podstatné.

3. Viník chodec, ale zase se bude zkoumat případná spoluvina řidiče.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.01.14 00:23

Vždy se bude šetřit konkrétní případ: rychlost, viditelnost, stav vozovky, reakční doba řidiče, prodleva brzd, technický stav vozu (osvětlení, pneumatky...)

Ohodnoceno: 0x

Od: asdf*
Datum: 02.01.14 01:12

Proto mám ve voze nainstalovanou kameru i když sice jen dopředu. *smich*

Od: nu*
Datum: 02.01.14 17:52

pokaždé to padne na řidiče, cyklidté a opilci jsou mor, jedině v případě že CHODEC NÁHLE VSTOUPÍ DO JÍZDNÍ DRÁHY auta dá se o zavinění polemizovat

Mimochodem, za alkohol na jídzním kole je ve správním řízení pokuta 25 tisíc Kč, její výše je daná zákonem a nedá se proto snížit

Je to v pořádku, cyklisté jsou morem silnic a opilcům na kole by měl stát spolu s pokutou zabavovat jízdní kola

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.