Muzu nabijet autobaterii pri mrazech?

Od: Datum: 30.12.13 17:10 odpovědí: 22 změna: 04.02.14 15:03

Dobry den,chci se zeptat muzu dat na balkon pres noc nabijet autobaterii i kdzz je venku mraz, dekuj za odoved

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: foo*
Datum: 30.12.13 17:11

je bezúdržbová?

doplněno 30.12.13 17:57:

odpovim si sám.. pokud je bezúdržbová dá se v klidu nabít doma, pokud není, radši bych to doma neriskoval a radši ani na tom balkóně

Ohodnoceno: 0x

Od: vasek265
Datum: 30.12.13 18:13

dekuji a jak to poznam ze je bezudrzbova

Datum: 30.12.13 18:17

Snadno, nemá zátky kterými se do ní dolévá destilka. Ale na balkóně můžete klidně dobíjet i klasickou baterii. U ní male musíte kontrolovat výšku hladiny elektrolitu.

doplněno 30.12.13 18:20:

Při nabíjení se v baterii vyvíjí vodík. Pokud je bezúdržbová, zůstává vodík uvnitř. Z klasické baterie vodík uniká do oklí a tak je dobré nabíjet někde na větrném místě. Ovšem množství vodíku je zanedbatelné a nebezpečné by snad bylo v případě, že si do baterie budete svítit zapalovačem.

Od: liborx
Datum: 04.02.14 14:46

I tzv. bezúdržbová baterie má po stranách v horním víku odvětrávací otvory. (Mimo provedení gel, ale tu v 99,9999 % případů u automobilů zatím nenajdete) Tudíž při nabíjení těmito otvory plyn unikne. Jde o to, při jakém nabíjecím napětí tento plyn vznikne. Dříve se uvádělo, že je to při překročení napětí 14,4 V, ale dnes výrobci používají různé přísady, které posouvají plynovací napětí až na hranici 14,8 V. U bezúsržbového akumulátoru nesmí být toto plynovací napětí překračováno, jinak dochází v akumulátoru k elektrolýze a dochází k rozkladu vody v elektrolytu na 2 díly vodíku a jeden díl kyslíku, tedy přeměně kapaliny na plyn a tento plyn unikne otvorem, či otvory po stranách víka. Regulátor nabíjení v automobilu je nstaven tak, že udržuje napětí pod plynovacím napětím a tudíž nedochází k rozkladu vody. Takže teorie, že vodík zůstává uvnitř akumulátoru, je nesprávná.

Datum: 30.12.13 17:16

Ano, baterii vadí mráz jedině tehdy,když je vybitá natolik, že by mohl zmrznout elektrolyt. Ovšem nabíjením se naopak baterie zahřívá, takže nebezpečí zmrznutí jistě nehrozí.

Datum: 30.12.13 17:16

Naprosto bez problémů.Baterie se nabíjením ohřívá ,takže nic ji nehrozí i při -20.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.12.13 17:17

A to máš strach, že dojde k výbuchu nebo proč chceš baterii nabíjet na balkoně?

Já baterii dám vždycky do sklepa kde je aspoň 15°C a až se teplota baterie srovná s okolím, tak ji začnu nabíjet.

Klidně bych si ji nabíjel i na chodbě nebo v pokoji s oknem otevřeným na mikroventilaci. Prostě jenom dál od zdrojů ohně.

Nevím jak moc plynu se vytvoří při nabíjení, ale myslím si, že taková koncentrace pro výbuch by v těsné uzavřené místnosti vznikala několik dnů.

Datum: 30.12.13 17:51

osobně bych to v bytě taky nenabíjel neb sem sám už sem zažil bouchnout baterii několikrát

Od: vasek265
Datum: 30.12.13 17:52

nemam sklep a bydlim v panelaku a v mistnosti mam ma strach s vyparu

Datum: 30.12.13 19:04

Taky jsem v paneláku (2+1) ve sklepech jsou jen světla a kočárkárně taktéž (/tam by to ani jikde nešlo,díky sousedce všímavé- švagrové domovnice)takže klidně nabíjím doma!Za pravidelné kontroly!

Od: rychnovekl
Datum: 21.01.14 20:49

Třeba nemá kodový klíč na autorádio :)

Datum: 30.12.13 17:45

Já nabíjím akumulátory normálně v pokojíku co spím. Je na opačné straně místnosti a nabíjím nabíječkou z Lidlu, tedy max 4A do ní tečou a pak se automaticky odpojía udržuje v kondici.

Nějaký pach nebo výbušné plyny neregistruji. A to jsou hned kousek Mora plynová kamna (novější typ vavek). Svíčku v pokoji nikdy nezapaluji (nikdy - na co taky?).

Na balkoně jí dobře nebude...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 31.12.13 09:41

v každém normálním návodě o ošetřování baterií se píše,že otevřený oheň,konkrétně Vaše plynová kamna,není to pravé ořechové...nevím v jakém stavu je tato baterie a plynování tudíž muže být malé i velké a následný výbuch jehož následky jsem už několikrát viděl/pracuji v oboru/muže následovat-takže nabíjení na balkoně je určitě mnohem lepší z hlediska odvětraní než vedle Vašich vavek...a to spaní v místnosti kde své baterie nabíjíte,výpary narušují sliznici,sklovinu,oči-vy jste adept na Darwinovu cenu ...

Datum: 31.12.13 10:24

"otevřený oheň,konkrétně Vaše plynová kamna"

Plynová kamna (WAW) mají oddělený spalovací prostor, nasávají vzduch zvenku a rovněž tak vypouštějí spaliny ven. Výpary z baterie nemají možnost se k plameni dostat. Od nich výbuch nehrozí. Nicméně bych v místnosti, kde se nabíjí baterie asi nespal.
: https://www.poradte.cz/auto-m…-pres-noc-pri-mrazech.html#14

Od: gumid
Datum: 02.01.14 20:25

Baterie spíš dobíjím. A není to každý den, takže jsem vpohodě (tak 8x do roka to u mě smrdí 2 dny) ;). Nabíječka tlačí tak 2 hodiny 4A a pak se přepne na 0,7A a při tak malém proudu není nic cítit jen občas, když se přilepí ucho na baterku je slyšet občasné bublání (jako praskne bublinka cca po každých 3 vteřinách).

Kamna nemají otevřené topeniště. Nejsem blázen, abych vybouch

Datum: 30.12.13 18:09

Pokud Vám jde o vývin vodíku, tak buďte bez obav, i když v ložnici bych baterii asi nenabíjel. Jestli Vám jde o teplotu, tak buďte taky bez obav. Když jezdíte třeba při -25 stupních a baterie se za jízdy dobíjí v autě, tak jí to přece taky nevadí. Nesmíte jí nechat stát na mrazu totálně vybitou, to hrozí její zamrznutí.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.12.13 19:46

Ahoj. Mé obě gelovky nabíjím kdykoliv si vzpomenu a rozhodnu. Ani je z aut nevyndávám. Když jsem to dělal, tak jsem neměl v dosahu auta zásuvku na 220V.Teď mám dokonce nabíječku v autě napevno. Jenom natáhnu přívodní kabel do zásuvky v dosahu. Dříve jsem nabíjel baterky v předsíni na starém hadru, s víčky položenými na otvorech, aby nevznikaly škody od kyseliny v okolí. V obytných místnostech ne.

Od: liborx
Datum: 04.02.14 15:03

Pochybuji o tom, že máte v autě "gelovky". Asi si to pletete s kyselinovým olověným zapouzdřeným-tedy neotvíracím a nedoplňujícím akumulátorem. Schválně ji zkuste protřepat u ucha. Šplouchá v ní něco? Není to dobře slyšet, ale jde to. Šplouchá. A gel šplouchá?

Od: zabu
Datum: 31.12.13 23:52

Bez obav nabíjejte. Baterii to nevadí, naopak díky nižší okolní teplotě má nižší vlastní teplotu,a nabijete ji lépe, než za normálních teplot.

Od: jyri®
Datum: 02.01.14 17:33

nabije se ale nemelo by se to nabíjet v mrazu já osobně je nabijim v bytě mám tu starý záchod tuším ze to bylo pro kočky a do toho dám baterii napojím nabíječku povolím zátky a baterka je v teple

Od: zabu
Datum: 03.01.14 20:52

jyri: To je obecně rozšířená pověra o tom, že by se baterie neměla nabíjet za mrazu. Uškodil by ji jedině takový mráz, kdy by zmrzl elektrolyt. Ale dokud ten teče, tak nehrozí poškození. K poškození desek Aku dochází právě teplem při nabíjení. Čím lépe jsou desky chlazeny, tím větší proud smí akumulátorem téci.

Datum: 03.01.14 22:25

Taky jsem o tom přemýšlel, jak to jyri dělá, že tedy asi za mrazu nevyjíždí. Jak jinak by mohl zabránit tomu, aby mu baterii nenabíjel alternátor.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.