Prasklé těsnění pod hlavou

Od: Datum: 16.12.13 11:07 odpovědí: 21 změna: 31.01.17 16:03

Měl bych dotaz.

Prodal jsem auto Peugeota 206 rok 2000, v době prodeje bylo vše v pořádku. Jen jsem před prodejem upozornil, že bude nutné udělat nové rozvody. Po 2 měsících se mi ozval kupující, že má prasklé těsnění pod hlavou. Tvrdí že to byla skrytá závada a že mu mám dát slevu z ceny, že těsnění v době prodeje bylo v havarijním stavu.

Jelikož to je jeho první auto, tak se domnívám, že si to způsobil sám špatným užíváním, už jen to že nebyl schopní vyjet z parkoviště, jsem měl tušení jestli to byl dobrý prodej.

Je možné i to, že pokud bych měl nové auto a špatně s ním užíval, tak mi praskne těsnění podhlavou?

část smlouvy: Čl. V.

Prohlášení kupujícího

Kupující tímto prohlašuje, že byl podrobně seznámen s technickým stavem prodávaného vozidla, jeho obsluhou, a že s ním byla provedena zkušební jízda. Kupující byl dále upozorněn na všechny závady, které jsou prodávajícímu známy. Se stavem vozidla, který odpovídá stáří a opotřebení, kupující souhlasí. Kupující dále potvrzuje, že převzal od prodávajícího vozidlo se všemi náležitostmi uvedenými v této smlouvě.

Čl. VI.

Závěrečná ustanovení

Prodávající se zavazuje provést odhlášení předmětného vozidla na kupujícího z evidence motorových vozidel a to nejpozději do deseti pracovních dnů od podpisu této smlouvy a předat kupujícímu doklady od vozidla (technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla), které z důvodu přehlášení nemohl předat při podpisu smlouvy.

Prodávající prohlašuje, že mu nejsou známy žádné skryté vady prodávaného automobilu, na které by kupujícího neupozornil. Výslovně jiné vady než tyto: odřeniny povrchu, povolená páka ruční brzdy, oxidace kontaktu na zadním světlometu, neznámá vada způsobující hluk z oblasti podvozku.

Prodávající dále prohlašuje, že stav kilometrů vozidla uvedený shora odpovídá skutečnosti. V případě zjištění, že se tato skutečnost nezakládá na pravdě, je kupující oprávněn od této smlouvy odstoupit.

Zaplacením kupní ceny uvedené v Čl. IV této smlouvy a předáním vozidla přechází na kupujícího vlastnické právo prodávaného motorového vozidla.

Tato smlouva se uzavírá ve dvou vyhotoveních, z nichž každá smluvní strana obdrží jedno.

Tato smlouva nabývá účinnosti dnem jejího podpisu oběma smluvními stranami.

Ve smlouvě to neni napsaná protože v době prodeje ta závada nebyla.

Prosím poraďte, mám strach, aby si kupující nevymyslel více závad a já nakonec neměl ani peníze a ani auto.

S pozdravem František


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.13 11:16
avatar

Rozvody nemají s prasklým těsněním pod hlavou nic společného.Spíš bych to viděl na jízdu bez vody a to po prodeji auta nemůžete ovlivnit.Vysvětlil bych kupci svoje stanovisko a poslal jej do někam,pokud by tomu nechtěl rozumět.Jako skrytou závadu to nemůže po dvou měsících uplatňovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pnm
Datum: 16.12.13 11:20

Když podle zákona je 6 měsíční záruka na skryté závady?

Datum: 16.12.13 16:28
avatar

Záruka na skryté vady je sice 6-ti měsíční,ale nelze posuzovat vadu vzniklou běžným provozem za vadu skrytou.Podle stejné logiky by kupec mohl požadovat slevu např.za to,že sjel brzdové destičky až na kov.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pnm
Datum: 16.12.13 21:17

No právě, to by mohl uplatňovat cokoliv, ale kde je ta hranice toho co se bere za skrytou a co ne?

Datum: 16.12.13 12:33

A kam by ta voda u motoru, který nemá vadu zmizela?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 16.12.13 11:18

Poslete ho slusne do haje, tesneni v havarijnim stavu je blbost. Bud je OK, nebo neni. Kdyz by pri prodeji nebylo, tak by urcite nejezdil 2 mesice.

Poslete kupujiciho slusne do haje a upozorneto ho, ze dalsi reklamace prijmate pouze doporucenym dopisem. Hlavne s nim nic nereste a nesnazte se pristoupit na hru "dej aspon pulku ceny opravy", pokud na toto pristoupite, tak Vas bude dojit stale.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pnm
Datum: 16.12.13 11:23

Děkuji,

to mě taky napadlo, jakmile bych mu zaslal jakokoliv částku, tak bych přiznal že s autem nebylo něco vpořádku a že jsem o tom věděl.

To co jsem věděl jsem mu řekl. Nejsem typ člověka, že bych něco zatajoval.

Datum: 16.12.13 12:44

Nevím, jestli tušíte o čem mluvíte. Těsnění klidně odchází postupně. Například se začne objevovat v oleji pěna z vody, která proniká z chlazení. Proto jedna z prvních kontrol při koupi vozu aspoň malinko zkušeného řidiče (což dotyčný zjevně podle popisu nebyl) je kontrola olejového víčka, jestli nenese stopy pěny a kontaktů svíček, jestli na nich není vodní kámen. S takovýmro těsněním lidé běžně měsíce jezdí, jen dolévají vodu, která z části uniká spalovacím prostorem ve formě páry do výfuku.

Není vůbec snadné během krátké doby, zvlášť v chladném počasí, si dobré těsnění pod hlavou odpravit sám. Jedině si sám vypustit vodu a pak motor přehřát.

Je otázka, jestli je svědomí prodávajícího čisté. Jako kupující bych spíš předpokládal, že na mě ušil boudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 12:47
avatar

pěnový "šlem" je ale normální i u zdravého motoru, zvlášť v zimě a při kratších trasách, kdy se na víčku vysráží vlhkost z oleje.

Na naší 1.6 Feldě za 2 roky žádný úbytek chladicí kapaliny, komprese v pořádku, a přesto se znatelný šlem v zimě objevuje (ježděny převážně trasy do práce 2x 10 km denně, občas delší trasy)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: axus®
Datum: 16.12.13 12:52
avatar

Boudu, ze mu neprodal auto nove, ale ojete, kde lze opotrebeni predpokladat?

Skryta vada muze byt treba svarovana klikova hridel, ale ne opotrebovane tesneni. Opotrebeni cehokoliv neni vada, ale pravdepodobna skutecnost u ojetin, s kterou musi kazdy kupujici pocitat. Navic u soucastky, ktera se po demontazi bezne meni - nejedna se o dil, u nehoz se predpoklada zivotnost po celou dobu zivotnosti motoru.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: k2
Datum: 16.12.13 12:54

1. Humus na vicku oleje mate v takovemto pocasi i kdyz je tesneni OK, ale jezdite jen kratke trasy.

2. Ze si kupujici auto poradne nezkontroloval je jeho boj. Rozhodne nejde navlect "institut skryte vady" na neco, co si kupujici jen nezkontroloval.

3. Pokud by prodavajici na nekoho usil boudu, tak se rozhodne zde nebude ptat co delat dale, a posle kupujiciho do mist, kde slunce nesviti rovnou.

4. Je to 13let stary auto, to uz nema skryte vady, jen bezne opotrebeni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pnm
Datum: 16.12.13 13:09

Kupující si vzal sebou pána, který sám auto prohledl. Jak vyzuálně tak i poslechově a stanovil, že auto je v pořádku a že by si ho sám zakoupil. Pod autem nebyla žádna známka toho, že by unikal olej a ani na motoru.

Pokud bych já byl kupující, tak bych se před vydražením aukce na Aukru, jel podívat na vozidlo a né až po vyhrátí aukce. Už to mi příjde zvláštní. Jinak bych po koupi vozidla, zajel co nejdříve do autoservisu a požadoval protokol, to ale on neuděla a dožaduje se slevy po 2 měsících?

Cituji kupujícího: "Netěsní těsnění pod hlavou motoru, odkud při zapnutím motoru vytéká olej.Sám tomu moc nerozumím."

Dále cituji kupujícího:

"Netvrdím, že v době koupě vytékal olej, tvrdím, že těsnění bylo v době podepsání smlouvy v havarijním stavu, což po najetých 300 km zapříčinilo jeho celkové selhání.Sám asi uznáte, že to není věc, která se stane ze dne na den."

Auto jsem prodával od 1Kč na aukru a vyšplhalo se na 28 000. Další zájemce co byl z autoškoly auto prohlédl a sám stanovil, že auto je ok, měl tak velký zájem, že mě prosil o stažení z aukce a dá mi na ruku 26 000, ale já jsem mu odpověděl, že by to nebylo fér vůči dalším zájemců.

Prodej byl z důvodu koupě rodinného vozu. Chtěl jsem ho prodat, tak jak je. Mně osobně sloužilo dobře a bez závad.

Tak, že já mám čisté svědomí. Pokud by tam byla známka toho že teče olej či cokoliv uvedl bych to do inzerátu aukra a do smlouvy. Nemám zapotřebí škodit jak druhým tak sobě.

Může se taky stát že najednou bude těch závad více a já budu jen slevovat a slevovat?

Datum: 16.12.13 18:33
avatar

To K2 nemáte pravdu že s fouklým těsnění se nedá jezdit.Dá ,osobně jsem taky s Peu v naftě jezdil rok než než jsem nechal vyměnit (tlakoval do vody)! Předtím i s ibizou taky v naftě jezdi asi 2-3 roky (ael tam byla prasklá palice v olej části a olej šel do vody).

Fakt je ale ten,že pkd se o to nestará nebo nemá přehled, tak by asi opravdu dlouho nejezdil! a taky že toto se prostě stane ne že je to skrytá závada.Poslal bych ho do pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 16.12.13 22:37

To K2 nemáte pravdu že s fouklým těsnění se nedá jezdit.
To jsem nikde nepsal. Ctete mezi radky neco, co tam napsane neni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: motor
Datum: 31.01.17 15:42

Praské těsnění není o ježdění bez vody. Voda mizí v důsledku prasklého těsnění pod hlavou. Nebo případně jinudy. PS: těsnění pod hlavou je navrženo tak aby přežilo motor. Je to spíš o vytáčení studeného motoru. Tato vada nevznikne za jeden den... takže s tím posíláním do háje bych brzdil...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: motor
Datum: 31.01.17 16:03

Po třech letech odpovídat na dotaz reklamace těsnění pod hlavou - *hej*.Tazatel to už má snad za tu dobu vyřešeno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 16.12.13 12:34
avatar

bych se vysmal , po 2 dnech chapu , ale po 2 mesicich chtit at se podilis na oprave auta je smesne. Mohl to vyvarit! Takze vysmat se a po 2 mesicich at si auto spravuje a dela revizi sam.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nu*
Datum: 16.12.13 17:08

těsnění je tam od roku 2000 a tedy není to ze dne na den

kupujícího pošli dom pr**le, měl auto rozebrat do šroubku a přesvědčit se před koupí co je a co není nutné vyměnit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jyri®
Datum: 17.12.13 12:48

Hele neměj žádnej strach měl jsem podobný případ a ty máš celkem štěstí já sem též prodával akorát motorku vše bylo v pořádku jenže 3 měsíce na to se mi ozval kluk a řekl mi že zezadu z motoru teče olej přitom mě nikdy nikde olej z motorky netekl no popravdě mel jsem strach jako vy proto sem zašel na jedno s kamarádem právníkem a prinesl sem mu smlouvu o prodeji kde bylo napsáno jako u vás VOZIDLO ODPOVÍDÁ STÁŘÍ A OPOTŘEBENÍ já mu říkal ale z tý motorky fakt nikdy olej netekl on mi jen řekl hele pokud je ten stroj starší jak 8 let tak má právo na nějaký menší úkap oleje mě to ale stejně nedalo a jel jsem se podívat na tu motorku nakonec sem se koukl na motorku a vidím motorka byla položená na pravý bok motor byl odřenej a já mu říkam myslíte to vážně vy se divíte ze teče olej když jste jí takhle zdemoloval koukl jsem se ze zadu a ten kluk nejspíše motocykl rozebíral a tam bylo videt jak je těsnění narušené od nějakého ostrého předmětu mě se to zdálo jako šroubovák klukovy jsem jen řekl že blbce at si dela z někoho jiného že když něco neumí opravit tak at se do toho nehrabe a že když to boural že ztrácí nárok na jakékoliv vrácení penez či vrácení zboží zpět v konverzaci mezi mnou a jím sem nakonec i zjistil že dělal výplach motoru ale tu vyplachovací směs tam nechal cca 2000km no když sem odjížděl od něj spadla mi normálně z očí slza ta motorka byla tak pěkná udržovaná každý rok na garanční prohlídce a ten kluk jí tak zdevastoval s motorkou typu chopper jezdil v terénu a kalužíl co jsem videl na youtube.com no lituju toho upřímně sem si v tu chvíly říkal že bych udělal lépe kdybych si jí nechal stát v garáži :/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 17.12.13 12:51

Cetl jste nekdy knihy od Bohumila Hrabala?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pnm
Datum: 17.12.13 13:10

Jen ostřesledované vlaky

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.