Platba povinného ručení v polopřevodu

Od: Datum: 13.12.13 17:14 odpovědí: 18 změna: 14.12.13 21:02

Kdo poradí?Auto jsem převedla v polopřevodu a ten den odhlásila povinné ručení,za měsíc přijel kupující pro auto,byla napsána kupní smlouva,na ten den odvozu,tzn měsíc po přepsání na polopřevod.Měsíc tedy nebylo placeno povinné ručení.Nyní mně přišla výzva k úhradě na tento měsíc.Ptám se kdo je povinnen platit povinné ručení na tento měsíc,bývalý majitel nebo již nový majitel,který je zatím jen napsán v polopřevodu.ČKP chce na mně doložit doklady,ale mám jen kupní smlouvu.ale až od datumu odvozu.

doplněno 14.12.13 12:57:

nevím,co si z toho mám vybrat,ze zkušenosti potřebuji jen poradit,když je v TP provedena změna na nového majitele,tzn.dáno do polopřevodu,je povinnen platit povinné ručení již nový majitel od datumu zápisu,nebo ještě starý majitel do doby,než začne platit nový majitel,nebo než si nový majitel provede úplné přihlášení vozidla?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ziudsa
Datum: 13.12.13 17:18

Zjednodušeně řečeno, kdo je uvedený jako vlastník v registru vozidel, ten je povinnen hradit povinné ručení. Kupní smlouva pro tyto účely s tím nemá až tolik co dělat. Nový vlastník pojiště za Vás uhradit může, ale proč by to dělal...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pleosa*
Datum: 13.12.13 17:57

A kdo je vlastník v registru vozidel v polopřevodu,nový majitel?Děkuji za zájem

Od: ziudsa
Datum: 13.12.13 18:05

Žádný pojem "polopřevod" neexistuje. Zásadní chybou je, že jste zrušila povinné ručení před tím, než bylo auto na registru přepsáno. Jděte na registr vozidel a zjistěte si, na koho je vozidlo t.č. psané. Pokud stále na vás, odhlašte ho ne prospěch kupce a doplaťte neprodleně povinné ručení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pleosa*
Datum: 13.12.13 18:13

Právě,že jsem auto přepsala na nového majitele,podle údajů,které mi dal,a zároven jsem zrušila povinné ručení.On asi přihlásil povinné ručení o měsíc déle,ale ten měsíc chtějí doplatit po mně.

Od: ziudsa
Datum: 13.12.13 18:19

Pokud jste byla osobně na registru vozidel a to odhlásila, pak kontaktujte ČKP a doložte jim, co požadují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pleosa*
Datum: 13.12.13 18:36

A právě jsme u toho,jak mám doložit,když mám jenom kupní smlouvu,která je právě o ten měsíc sepsána a podepsána déle,než je provedena odhláška na registru.TP,kde je provedena změna,již nemám.

Od: ziudsa
Datum: 13.12.13 18:55

Pokud odhlásíte vozidlo, je povinností kupujícího do 10 dnů ho přihlásit. Nesoulad s odhlášení/přihlášením a kupní smlouvou je zřejmý a být vámi, tak pojistné doplatím ihned. Těch pár stovek vám ušetří zbytečná kolečka po úřadech. Stejně nakonec to zaplatíte i s penále. Příště při prodeji vozidla ho odhlašte a jděte se svojí zelenou kartou vozidlo ihned přihlásit s novým vlastníkem a zároveň si u toho předejte peníze a podepište kupní smlouvu. To je nejjednodušší, jak se vyhnout potížím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 13.12.13 19:20

Jak naložit s "povinným ručením" se dozvíte v zák. č. 168/1999 Zánik pojištění odpovědnosti. Na tom, kdy se pojištění ukončí jste se měla s kupcem domluvit. Byla pojistníkovi oznámena změna vlastníka?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.13 19:43
avatar

Jestli tomu dobře rozumím,tak to budete muset zaplatit Vy.Zrušit PR jste měla k datu podpisu KS a ne kdy jste auto na někoho odhlásila.Vy jste dodhlásila o měsíc dříve než jste prodala,takže nový majitel se snadno z příspěvku CKP vykroutí!

doplněno 13.12.13 20:31:

To Celp nemáte pravdu.Ona auto odhlásila a až po měsíci teprve prodala,takže ten neplacený měsíc byla stále majitelem a měla povinnost uzavřít PR,jedině,že by prokázala že ho NEPROVOZOVALA !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: celp®
Datum: 13.12.13 20:20

Zdarec.Pokud je v registru vozidlo odhlášeno na nového majitele nemůžete odpovídat za majetek někoho jiného. Informujte ČKP.

doplněno 14.12.13 07:51:

"prodávající, který vozidlo odhlásil na nového majitele tak splnil svoji zákonnou povinnost v registraci vozidel.Případné sankce a vymáhání jdou na nového majitele, který je uveden ve velkém TP."

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pleosa*
Datum: 13.12.13 20:43

Děkuji za odpovědi,upřesním,po telefonickém hovoru a žádosti nového majitele převedeno v registru,poté omluva nového majitele za zpoždění nákupu,a dále za měsíc předání peněz a sepsání smlouvy.Tudíž měsíc neplaceno a ČKP vymáhá na mně.Chce doložit,ale mám jen kupní smlouvu,která je právě o měsíc zpožděná

Od: buss
Datum: 13.12.13 20:51

Píšete ten den odhlásila povinné ručení,za ... tak co ještě chcete řešit pokud bylo postupováno správně? Do smlouvy jste mohla napsat, že změna v registru již byla provedena. Kupujícímu bych kopl ... kdyby se bránil. ČKP přece nevíí! kdy byla KS sepsána (a pro změnu v registru jste vzala jeho RČ kde?)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.13 02:46
avatar

Naprosto jednoznačná odpověď zní: finanční sankci od ČKP jste povinována uhradit Vy. To proto, že dle platného zákona o povinném pojištění vozidel za toto odpovídá právoplatný majitel, kterým jste v předmětné době byla právě Vy. Zápis v registru s touto situací nemá absolutně nic společného.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nu*
Datum: 14.12.13 10:46

- registr vozidel není kontinuální evidencí vlastnických vztahů

- zápis v registru vozidle má jen deklaratorní charakter

- pokud by všichni majitelé aut "uvedli do polopřevodu" svá auta a uvedli by tam jako "avizovaného" vlastníka CKP, platila by ČKP sankční poplatky sama sobě, protože jí někdo někam, uvedl bez jejího vědomí?

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 14.12.13 17:11
avatar

Jak píše Nu.

Nový majitel neplatí od zápisu v TP ale ode dne sepsání kupní smlouvy.Teda měl by,protože většinou se auto koupí ,sepíše se KS, jede domů (někdy i třeba 300km!) a pak teprve jde prodejce odhlásit a nový dohlásit,s tím,že doklady putují poštou a pkd je to jak má být,tak kupující musí zaslat ORV prodejci,ten pak na úřad, a poté odešleTP kupujícímu.(Já to takto měl s tím problémem,že prodejce bydlel v Týně n/Vlt. ale trvalé měl v KM já JH akorát s tím,že on mi to neposílal ,ale objezdil to autem svým novým.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.13 17:32

Já to vidím tak, že byla sjednána kupní smlouva a to ústní. Na základě této smlouvy bylo auto převedeno na nového majiele, který poskytl osobní údaje pro zapsání do registru. Bylo zrušeno PR. Nový vlastník se potom opozdil o měsíc s převzetím auta a platbou. Chyba byla v podpisu smlouvy o měsíc později.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 14.12.13 20:40

ke změně vlasntnictví došlo převzetím věci a uhrazením kupní ceny

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.12.13 21:02
avatar

Z kupní smlouvy by mělo vyplývat, k jakému datu se prodej-koupě realizuje. Pokud to z kupní smlouvy nevyplývá, je to práce pro právníka. Záleží pak totiž na každém slovíčku.

Právník je drahý a není jisté, zda vyhrajete. Já být vámi, tak zaplatím, než naroste penále.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.