Předvolání k správnímu řízení

Od: Datum: 28.11.13 04:12 odpovědí: 7 změna: 28.11.13 17:55
Dobrý den, ahoj,
měl bych na Vás prosím dotaz. Dostal jsem do datové schránky předvolání ve věci dopravního přestupku a spolu se mnou měl být předvolán i můj svědek, který potvrdí moji výpověď. Svědek má stejné jako já založenou datovou schránku kvůli tomu, že se na adrese moc nevyskytuje. Předvolání mu však přišlo poštou a úřad nesplnil zákonou povinnost doručit písemnost do datové schránky. Bohužel není možné písemnost převzít, protože by musel jet 50km daleko a kvůli práci ani nemůže. Jak se teď zachovat? Písemnost nebude přebrána a díky tomu, že písemnost nebyla zaslána do datové schránky nemůže dojít ani k fikci doručení. Co se bude dít když se svědek nedostaví ke správnímu řízení? A jak to bude úřad posuzovat? Jde mi o to, jestli to bude bráno u správního řízení v můj neprospěch, když se svědek nedostaví z důvodu chyby na straně dopravního inspektorátu.
Svědek není povinen přebrat nějakou písemnost, protože se může domnívat, že může jít jen o nějaké reklamní psaní. Od toho má zřízenou datovou schránku aby do ní úřady podle zákona doručovaly. Alespoň podle mého osobního názoru.
Spíš mi jde o to, že bych chtěl využít této chyby, aby se svědek nemusel uvolňovat z práce a nemusel jsem ho tím obtěžovat.
Jak to tedy bude posuzováno?
Mnohokrát Vám děkuji.
Krat17

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: nu*
Datum: 28.11.13 11:36

stane se to že se bude úřad stydět...

doplněno 28.11.13 11:37:

jen doplňuji, bez svědka tam pojedete zbytečně...jemu pomůžete a sobě přtížíte , protože se řízení protáhne

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krat17
Datum: 28.11.13 14:00

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Bohužel se mi to nelíbí, nevím proč by se mělo řízení protahovat kvůli chybě na straně magistrátu. Já když v práci udělám chybu, tak mám hned problém. Ale u státních úředníků je to asi jinak.

Od: buss
Datum: 28.11.13 14:35

Napřed je třeba vědět, které orgány jsou povinny DS používat a za jakých okolností (z.č. 300/2008). Když jste svědka uváděl, bylo možno uvést i doručovací adresu. Takže teď je na něm, jak si předvolání převezme. Po lhůtě bude vhozeno do schránky. Může(te) zkusit komunikovat se správním orgánem. Já bych tam zavolal. Též si postěžovat na tu jeho DS (info o DS tel. 270005200). Co a jak provede správní orgán je na něm, postup má upraven správním řádem (pokuta...).. Jeho rozhodnutí nelze přece předjímat.
Svědek není povinen přebrat nějakou písemnost, protože se může domnívat, že může jít jen o nějaké reklamní psaní.
Myslíte, že obec posílá reklamu doporučeně či do vlastních rukou?
Když se váš svědek nedostaví, je to pochopitelně ve váš neprospěch, od toho máte svědka, aby vám něco dosvědčil ve váš prospěch, předpokládám. Ne aby utopil.
A co myslíte, mohl by se svědek aspoň omluvit z jednání?

doplněno 28.11.13 18:20:

Asi vás trochu zklamu, odkazoval jsem i na správní řád, tak se prosím podívejte i na Doručování a násl. + Předvolání (náležitá omluva, dostatečnáé důvody, myslíte, že třeba nepřetržitý provoz není dostatečný, z nemocnice?). Čtěme zákony a ne kecy některých úředníků, vždy ověřit, podívat se předem. Dopravní inspektorát s vámi nemá naprosto nic společného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krat17
Datum: 28.11.13 14:52

Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Dopravní inspektorát má ze zákona povinnost doručovat do datové schránky, na to jsem se už informoval. Ale přijde mi jako nesmysl, aby správní orgán mohl uložit svědkovi pokutu, protože se nedostavil, ačkoliv nebyl řádně podle vámi uváděného zákona (300/2008) předvolán.

Já osobně protože se také nepohybuji na adrese trvalého pobytu mám zřízenou datovou schránku abych něco nezmeškal. Ale jaký to má pak smysl, když orgány státní správy nepošlou předvolání do datové schránky, aškoliv jim to výslovně ukládá zákon.

Omluva svědka by jistě nebyl problém. Ale podle pracovnice dopravního inspektorátu není žádná omluva, když se svědek z pracovních důvodů nemůže dostavit.

Děkuji.

Krat17

Od: krat17
Datum: 28.11.13 14:55

Bohužel problém je i v tom předvolání přijmout. Svědek má pracovní dobu od 5 do 17-18h a s přihlédnutím k cestě není možné zásilku vyzvednout.

Z toho důvodu se snažím zjistit, zda-li je to možné vyřešit touto cestou.


Děkuji.

Od: nu*
Datum: 28.11.13 16:03

- dopravní inspektorát je organickou součástí policie a neřeší dopravní přestupky

- povinností orgánu veřejné moci doručovat přednostně datovou schránkou je stanovena zákonem, DS má přednost před písemným doručováním

- pokud je svědek přítomen na úřadu lze mu doručit osobně, resp. za ním může orgán přijet kamkoliv a pokusit se mu doručit

- k doručení lze využít také městské policie

- chybu SO lze také využít v natahování celé kauzy, poslední známý judikát sprácvnoího soudu shodil celé rozhosdnutí SO o zákazu řízení atd jen proto, že si pachatel těsně před vypravením písemnostui SO zřídil datovo uschráínku a písmenosti na adrese trvaslého pobytu nepžebíral

- soud konstatoval že SO pochybil že písemnosti NEBYYLY doručeny fikcí, protože pachatel se do své DS přihlašoval a SO si měl zjisti zda jí zřízenu má nebo nemá

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krat17
Datum: 28.11.13 17:55
Bezvadne, dekuji za odpoved.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.