Převrhnutý akumulátor

Od: Datum: 24.11.13 16:52 odpovědí: 15 změna: 07.09.14 11:10

Ahoj všichni, prosím o radu. Tak jsem před zimou konečně vytáhl akumulátor z motocyklu a ejhle vidím, že elektrolit je asi 6 cm pod spodní ryskou. Trochu jsem se zamyslel a vzpomněl jsem si, že se mi podařilo asi před třemi měsíci motorku převrátit a ležela na boku něco kolem půl minuty než jsem ji zvedl. Neměl jsem jakékoliv problémy se startováním, ale ted bych nerad akumulátor zničil jen dolitím destil. vody. poradte jak tedy postupovat dál. Předem díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 24.11.13 16:57

Doliju a pomalu nabíjím, snad nejsou desky zkratovány, kontrolovat proud, napětí. Též by to šlo i vypláchnout, ale zkratování stejně pak hrozí, je-li to klasika.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.13 17:00
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 24.11.13 17:05

no jak. asi se ti nepodaří zjistit hustotu elektrolytu. Takže typ akumulátoru do google a hledat, pak se pokusit zjistit jak husý elektrolyt tam patří. Tuším že 28Bé (Bomé se to čte). Koupit c drogerce nebo u pumpy a dolít..Mohla by tam být také kyselina 32Bé. Proto je to třeba zjistit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.13 17:32
avatar
Nevěřil bych tomu že se elektrolyt vylil. U akumulátoru s řádně zašroubovanými zátkami se to nemůže stát, přes pojistný ventil odchází plyny (a případně elektrolyt) jen při přetlaku - tedy pouze při prudkém nabíjení nebo přebíjení, kdy aku "vaří".
Prostě jsi jen zjistil úbytek vody a dáváš si to mylně do souvislosti s položením mašiny na bok.
Dolil bych jen destilku.
doplněno 24.11.13 22:53: 6 cm? Tak ty centimetry jsem poněkud přehlédl. Stane se ;)
Proč nepoužíváš gelový nebo AGM?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: prevracec
Datum: 25.11.13 16:44

Nevadí, i mistr tesař se někdy utne
Jinak používám takový akumulátor, který tam byl již při koupi a zatím jsem s ním neměl žádný problém. A motorku také nepřevracím každý den. Uvidím na jaře jestli budu muset kupovat určitě se rozhodnu pro vhodnou variantu.

Od: mirek60
Datum: 24.11.13 21:12

Skutečně 6 cm? Není to jen 6 mm? Vylitý akumulátor nepřehlédneš, vylitá kyselina sama nevyschne a kolem baterky je vidět hodně, hodně dlouho. Pokud se jedná o milimetry, tak dolít destilku a víc neřešit. Pokud ale skutečně chybí těch 6 cm kyseliny, tak je nejlepší aku pomalu vybít, vylít zbytek náplně a naplnit novou origo kyselinou. Ještě lépe navštívit aku servis, stejně teď asi nejezdíš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: prevracec
Datum: 24.11.13 22:13

Je to skutečně 5-6cm. Nikde neteče a když jsem dolíval destilku po sezoně2012, tak asi do dvou článků max.4mm. Myslím, že kyselina mohla odtéct přepadovou hadičkou někam mimo moto, když jsem ji převrátil.

Od: jarda3*
Datum: 24.11.13 21:41

Pokud byla cast desek nad hladinou - na vzduchu, tak uz to ma za sebou a nepomuze ani svecena voda. Cili pokud to bylo 6cm, tak bych to tak nechal a koupil novy aku, pripadne vybit a dolit kyselinou - otazka je, jestli se poskozena cast desek pak nerozpadne a neznici zbytek aku...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: prevracec
Datum: 24.11.13 22:05

Jen když vidím, že akumulátor bezproblémů startuje, tak je asi zbytečné kupovat jiný, záleží co předvede na jaře a jak se k němu chovat ted a přes zimu. Nerad bych ho tedy úplně dorazil. Asi ještě zabrouzdám na netu a zítra navštívím aku servis jak píše mirek60.

Datum: 25.11.13 00:24

Ahoj. Chlapi, nemělo by se mluvit o dolévání kyseliny. Nebo to někdo udělá. Je to mix s destilkou. Přece.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: prevracec
Datum: 25.11.13 16:52

Díky vám všem za odpovědi. Dnes jsem navštívil servis a bylo mi doporučeno baterii jen dolít destilovanou vodou a pak nechat nabíjet. Dolití kyseliny by ho prý mohlo poškodit.

Takže ted nabíjím a nabíjím, jen škoda, že ho nebudu vracet do moto dříve než v nové sezoně, takže nemohu dát vědět jak jsem dopadl. Mějte se a ještě jednou díky za rady.

Datum: 25.11.13 17:19
avatar
To je velice zvláštní přístup. Pokud by ke mě zákazník donesl takový akumulátor, první co bych udělal, že bych změřil hustotu elektrolytu. Jedině tak lze poznat vylití/odpar vody.
Nepřebijí ti náhodou mašina? Nevyvařil se ti spíš? Protože vylití se mi fakt nezdá.
Zředěním elektrolytu se nic nestane, jen trochu klesne výkon a kapacita.
doplněno 25.11.13 18:47: Dobij jí, namontuj do motorky a nastartuj. Chvilku počkej, připoj multimetr a pokud napětí poleze nad 7,2V nebo pokud je dvanáctivoltová tak nad 14,4V a zvyšováním otáček to leze ještě nahoru, je to špatně. Nepíšeš typ motocyklu, já motorky nedělám, podrobnosti ti nepovím ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: prevracec
Datum: 25.11.13 18:13

Díky, to je zajímavá úvaha, jestli přebíjí jsem neměřil, ale za pokus to stojí. Myslíš, že bych si to změřil doma sám? A jak, zapojit aku nastartovat a meřit na kabelech na aku nebo jinde. A co může být důvodem přebíjení, dřívější sezonu jsem doplnil destilku jen minimálně. Jinak já jsem v servisu (asi chybně) oznámil, že jsem baterii převrhl a nezabíhal nijak do podrobností, jen, že je to už delší dobu co se to stalo, takže oni vycházeli z toho co jsem jim řekl.
Od: jyri®
Datum: 03.12.13 12:14

to samé sem měl i já akorát že v půlce sezony a jediné co jsem udělal je to že sem si sehnal kyselinu a nalil jsem jí tam dá se sehnat bud v nějaké mototechně nebo se zeptej někoho kdo si koupil novou baterii zda mu k tomu nedali náhradní nápln s kyselinou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: prevracec
Datum: 07.09.14 11:10

Ahoj, tak jsem baterii v této sezoně pořádne vyzkoušel a konečně odepisuji. Po dolití destilované vody jsem jen nabil a neřešil no a na jaře znovu oživil krátkým dobitím, před tím jsem jen doplnil do některých článků asi 2-4 mm destil. vody, abych byl u horních rysek, nasadil do moto a baterie v pohodě drží dodnes. Ještě jsem přeměřil jestli moto nepřebíjí a zjistil, že vše je v pohodě a elektrolyt dále nemizí.

Po ukončení "vyšetřování" jsem dospěl k závěru, že celý problém tedy byl v převrácení moto, elektrolyt odtekl přepadovou hadičkou někam mimo moto, čehož jsem si ani nevšiml a zbytek už znáte...

Čus a díky všem za rady

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.