Kdy má přednost tramvaj?

Od: Datum: 01.11.13 22:28 odpovědí: 9 změna: 17.01.16 12:55

Dobrý den, nemohl by mi někdo vysvětlit, kdy má přednost tramvaj? Jsem z malého města a nesetkal jsem se s ní zatím, však chtěl bych to znát, děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.11.13 22:32

Dobrý den, myslím, že v podstatě vždy. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.11.13 22:33

Předpokládám, že jste chodec, protože nevěřím, že by se někdo, kdo má platný řidičák, dokázal na takovou základní věc ptát. Takže vězte, že jako chodec nemáte před tramvají na přechodu předost. Něco k tématu zde :

http://ostrava.idnes.cz/dopra…11_1790896_ostrava-zpravy_jog

Datum: 01.11.13 22:47

Jízda ve zvláštních případech
§ 13
(1) Podél nástupního nebo ochranného ostrůvku se jezdí vpravo; vlevo se smí jet jen tehdy, brání-li jízdě vpravo překážka nebo jestliže je to bezpečnější s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu. Při jízdě podél nástupního nebo ochranného ostrůvku je nutno dbát zvýšené opatrnosti. Podél tramvaje se jezdí vpravo, pokud není dopravní značkou "Objíždění tramvaje" povolena jízda vlevo.
(2) Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu přizpůsobeném. Při vjíždění na tramvajový pás nesmí řidič ohrozit ani omezit v jízdě tramvaj.
§ 14
(1) Je-li vyznačen jízdní pruh dopravní značkou "Vyhrazený jízdní pruh" (dále jen "vyhrazený jízdní pruh") pro určitý druh vozidel, platí pro řidiče ostatních vozidel obdobně § 13 odst. 2, a je-li vyhrazený jízdní pruh vyznačen na tramvajovém pásu, též § 21 odst. 7.
...
(3) Jede-li vozidlo, pro které je vyhrazen jízdní pruh, ve vyhrazeném jízdním pruhu nebo tramvaj jinou rychlostí než ostatní vozidla jedoucí stejným směrem, nejde o vzájemné předjíždění.
(4) Je-li provoz ve vyhrazeném jízdním pruhu vyznačeném na tramvajovém pásu řízen světelnými signály pro tramvaje, řídí se řidič vozidla jedoucí v tomto jízdním pruhu těmito světelnými signály.

§ 20 Vyhýbání

Řidiči protijedoucích vozidel se vyhýbají vpravo, včas a v dostatečné míře. Nemohou-li se bezpečně vyhnout, musí dát přednost v jízdě ten, na jehož straně jízdy je překážka nebo zúžená vozovka. Musí-li jeden z nich couvat, učiní tak ten, pro něhož je to snazší nebo méně nebezpečné. Není-li možno se vyhnout protijedoucí tramvaji vpravo, vyhýbá se jí vlevo.

§ 21 Odbočování

(5) Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen.

(6) Řidič odbočující vpravo musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen. Tam, kde je povolena jízda podél tramvaje vlevo, musí dát přednost v jízdě i tramvaji.

(7) Tramvaj, která při odbočování nebo jiné změně směru jízdy křižuje směr jízdy vozidla jedoucího po její pravé nebo levé straně a dává znamení o změně směru jízdy, má přednost v jízdě.
doplněno 01.11.13 22:59:
§ 54

(3) ... Chodec musí dát přednost tramvaji.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 01.11.13 23:46

Vždy, protože je velmi velice veliká a nemá volant. Já osobně se jí bojím. Raději dej přednost.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.11.13 07:06

před autem i před chodcem vždy. Proto se také vesničanům doporučovalo,aby si při cestě do města,kde tyhle potvory jezdí,vzali pro ně do kapsy kostku cukru.

Od: fandys
Datum: 24.12.15 11:04

jmhad-ovi: Jezdím v Praze s náklaďákem na údržbě komunikací. Tramvaje v pohodě, dodržují pravidla. Ale mockrát se stalo, viděno na vlastní oči, že si tramvajáci vynucují přednost, proti pravidlům, na osobácích. Mě osobně se to v osobáku stalo několikrát. Tak že pokud se toto stane někomu, kdo nemá praxi se společnou jízdou po komunikaci s tramvají, tak potom už dává přednost úplně všemu.

Od: abc*
Datum: 02.11.13 08:17

I kdyby žádný zákon nebyl, vezmeme to logicky, tramvaj = větší, těžší a když do mne vrazí, tak mne rozbije :) kapiš? ;)

Od: hop®
Datum: 02.11.13 10:11

Jednodušší je říci, kdy tramvaj nemá přednost. Pokud přijíždí z vedlejší silnice na hlavní. Ve většině ostatních případů přednost má, při odbočování tramvaje vpravo je tato přednost podmíněna blikající směrovkou. Sice jsem to dost zjednodušil, ale jako základní poučka to asi stačí... ;)

Od: saladin
Datum: 17.01.16 12:55

pokud jste chodec tak má přednost tramvaj vždycky.. A pokud jedete v autě a tramvaj příjíždí z vedlejší nebo nebo chce odbočit doleva tak tak dává přednost tramvaj ...myslím že v ostatních případech je v právu

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.