Krajnice, odstavný pruh a značky

Od: Datum: 12.10.13 09:19 odpovědí: 6 změna: 09.02.17 03:31

Dobrý den, zajímalo by mne, zda-li se značky vztahují i k odstavnému pruhu či krajnici, nebo nikoliv. Případně odkaz na zákon týkající se tohoto. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 12.10.13 09:43

Ke komunikacím vizte zák. o pozemních komunikacích + vyhláška + z. č. 361/2000, povinnosti. Je-li v kapse řp proč ten dotaz?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dotazz
Datum: 12.10.13 15:04

Děkuji za odpověď, ale je toho hodně a i přes velký čas strávený na zákonem nejsem moudřejší. Naštěstí jsem se s tím nesetkal já osobně, ale překvapilo mě, když kolega odstavil vozidlo v odstavném pruhu (který je k tomu určen) na silnici, kde je značka zákaz stání pokutu. Pokud by značka se vztahovala i k odstavnému pruhu, tak nevidím význam odstavného pruhu.

Od: hm®
Datum: 12.10.13 16:04
avatar

Jémine, odstavný pruh je hlavně bepečnostní opatření. Aby se tam odklidilo třeba nepojízdné auto, než bude odtaženo. Nebo při výměně kola apod. Určitě odstavný pruh neslouží primárně k tomu, aby tam řidič nechal auto a šel třeba na houby.

Na dálnici jsou také odstavné pruhy a parkovat se na nich rozhodně nesmí. A ani zastavit se tam nesmí. Tam se může jen "zastavit vozidlo" (tak ten termín, myslím, zní a znamená zastavení z důvodu nezávislého na vůli řidiče, nebo tak nějak to popisují).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dotazz
Datum: 12.10.13 16:53

Samozrejme ze myslim z duvodu zavade na vozidlu.

Od: danecekdan*
Datum: 12.10.13 23:44

Odstavný pruh či krajnice jsou stále součástí komunikace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krystofa
Datum: 09.02.17 03:31

Vyhláška 30/2001 Sb. v § 6 říkala: "Svislá dopravní značka umístěná vedle vozovky nebo nad vozovkou platí pro celou vozovku v daném směru jízdy." To neplatí pro

- zákazovou nebo příkazovou svislou dopravní značku umístěnou nad vyznačeným jízdním pruhem, která platí jen pro jízdní pruh, nad kterým je umístěna,

- svislou dopravní značku upravující zastavení nebo stání, která platí jen pro tu stranu pozemní komunikace, u které je umístěna.

Čili většina dopravních značek platí pro vozovku (krajnice není částí vozovky), zatímco značky upravující zastavení a stání platí pro "stranu pozemní komunikace" (nikoliv jen"stranu vozovky") - krajnice je součástí pozemní komunikace. Ovšem odstavný pruh se většinou zřizuje jen na takových komunikacích, na kterých je stání zakázáno zákonem, a ten zákaz platí pro celou komunikaci, nikoliv jen pro vozovku.

Podle § 3 nové vyhlášky 294/2015 Sb. už platí dopravní značky pro pozemní komunikaci, nikoliv jen pro její vozovku.

Ačkoliv pravidla provozu a prováděcí vyhláška obsahují spoustu nedomyšleností a nesmyslů (kupříkladu je-li na chodníku umístěna značka stezky pro chodce a cyklisty, platí pro celou komunikaci, tedy i pro vozovku), zrovna ve vztahu k parkování jsou celkem konzistentní.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.