Koupě vozu s nečitelným VIN

Od: Datum: 10.10.13 19:41 odpovědí: 24 změna: 12.12.14 16:01

Dobrý den, koupil jsem auto které nemá čitelný VIN (cca 3 prostřední znaky) - na autě byla namontována rozpěrná tyč v motorovém prostoru a je přidělaná čtyřmi šrouby - jeden z nich je nešikovně navrtán právě do čísla VIN. Vím že je to moje chyba, že jsem takové auto kupoval, ale stav vuzu byl jinak velmi slušný a vše se zdálo být v pořádku. Před koupí jsem číslo VIN zkontroloval jen asi do poloviny, zbytek byl schován pod tou rozpěrnou tyčí.

Nyní mám problém auto přihlásit - neprojde evidenční kontrolou z důvodu nečitelného VINu.

Otázka č 1: Mám právo odstoupit od kupní smlouvy? Prodávající říkal, že neví, že číslo VIN bylo nečitelné..

Otázka č. 2: Pokud ano, mám šanci dostat z prodávajícího peníze zpět? Klidně i soudní cestou?

Děkuji za odpovědi Petr H .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: k2
Datum: 10.10.13 19:56

Otazka je, z jakeho duvodu od smlouvy odstoupit. Mne zadny nenapada. Pokud prodavajici nevezme auto dobrovolne zpet, tak to vidim dost blede...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 20:06
avatar

a co proto , ze auto neprojde evidencni kontrolou , tudiz auto nemuzu pravne provozovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 10.10.13 20:14

To je trochu problem. Vy mi prodate auto, ja podepisu smlouvu, ze jsem koupil auto s VIN XYZ. Druhy den prijdu s tim, ze chci auto vratit, pri prebirani tam vsak bude VIN ABC (nebo zadny). Vezmete takove auto zpet?

Brano do absurdna: prodate mi cervene auto, ja druhy den prijdu reklamovat naprosto shodne auto, ale modre. Az na barvu je stejne, tak prece neni problem vzit ho zpet ne?

Jinak receno: pokud nekde podepisu, ze jsem prevzal auto s konkretnim identifikatorem, tak je moje blbost, ze jsem si to nezkontroloval pri prevzeti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 10.10.13 20:06

3.) bezpečná identifikace vozidla výrobcem stojí několik tisíc, plus pár stokorun vyražení VIN náhradní tehcnologií, po předchodím souhlasem úřadu...

VIN jě něco jako rodné číslo auta, obával byhc se s tím vyjet do zahtraničí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrh*
Datum: 10.10.13 20:14

Ano tato třetí možnost tu také je, ale podle člověka z EK a technika na úřadě je to celkem nákladné a zdlouhavé - Ověření původu vozu buďto na Dekře nebo v autosalonu Renault (jedná se o vůz renault) a poté do autorizovaného servisu kde mi číslo vyrazí.. podle mých propočtů cca 7000,- :(

Datum: 11.10.13 17:12
avatar

Ty voe,Tolik? U citroenu to stálo jen Litr! A zdlouhavé to nebylo,jeden den jsem zajel na autor.servis Zhlédli,nafotili,poslali na zástiupce do Práglu (čtvrtek) a v Po jsem měl zprávu,že si mám dojít proprotokol,v uterý jsem tam dojel,ve středu na úřad,čtvrtek servis (taky autor ale škoda,bo byl jediny místní! spolupracující s úřadem) ,překlepání VIN,nafocení protokol, s tím na STK a v pá přihlásil na sebe.

doplněno 11.10.13 17:17:

To Ronyx-plný souhlas,než jsem došel do stadia výše popsaneho tak to trvalo půl roku včetně pokusu o vrácení peněz a auta,navíc hejno proježděných kiláků a tím i úprojetého benzínu atd.A to byl VIN čitelný.žel ale přeraženýnaštěstí auto nepocházelo z trestné činnosti-bylo legálně koupeno na ND přehozena kastle a místo normlní výměny jen přeražený vin.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrh*
Datum: 14.10.13 20:29

díky za odpověd,

variantu s vrácením peněz jsem už vyloučil, takže to zkusím touto cestou.

Datum: 10.10.13 20:20
avatar

Zdravím,
nepíšete, jestli jste tou evidenčkou už zkoušel projít nebo ne - pokud nezkoušel, tak byste to měl aspoň zkusit, třeba by to prošlo.
V případě, že to opravdu evidenčkou neprojde, máte v podstatě 2 možnosti (nepočítá vrácení auta = odstoupení od smlouvy):
1) legální cesta - pokusit se zjstit, jak se legálně řeší oprava VIN, pokud dojde k jeho poškození při havárii a pak postupovat stejným způsobem (moderní auta nejsou moje parketa, ale už několikrát jsem různě četl, že moderní vozy už nemají VIN jen jednou a na jednom místě, ale je jich na voze několik a na různých místech, takže podklad pro ověření správnosti by mohl být)
2) nelegální cesta - pokusit se najít někoho, kdo by uměl poškozené místo vyvařit a opravit VIN do původního stavu - to by taky problém být neměl - když to dokáží udělat u kradených aut tak, že se to pozná pak je defektoskopickou zkouškou, proč by to nešlo u vašeho auta - jde jen o to najít toho správného autoklempíře.
To, co jsem psal výše, nejsou sice tak úplně odpovědi na vaše otázky, ale vzhledem k "vymahatelnosti" práva u nás bych na cestu odstoupení od smlouvy nebo dokonce vrácení peněz moc nespoléhal a snažil bych se najít jinou cestu, jak auto zprovoznit.

doplněno 10.10.13 20:23:

koukám, že předřečníci byli rychlejší, takže moji odpověď berte jen jako doplnění

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petrh*
Datum: 10.10.13 20:30

Děkuji za odpověď

Na EK jsem byl a neprošel jsem právě z důvodu nečitelného VIN..

Legální cesta tu existuje, ale jak jsem již psal výše je nákladná a zdlouhavá.. Tak jsem si myslel, že bych měl šanci auto vrátit.. Po přečtení odpovědí jsem již trochu skeptický k této možnosti.. Bohužel no, moje blbost..

Od: nu*
Datum: 10.10.13 20:26

Aurotizovaný dealer renault není renault, Renault má akreditovaného zástupce v Praze 8 v Pobřežní ulioci č.p. 3, s důvěrou se na ně obraťte

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrh*
Datum: 10.10.13 20:32

Mě na úřadě řekli, že stačí zajet k autorizovanému prodejci Renault - že jsou schopni podle VIN dohledat původ vozu a na základě shody mi vydat papír se kterým bych jel do dalšího servisu kde by mi to číslo vyrazili..

Od: nu*
Datum: 10.10.13 21:12

některá auta mají VIN vyraženo na několika místech, například na podlaze spolujezdce, navíc další identifikátory, protože česká legislativa neupravuje postup při obnově VIN nebop identifikaci vlastně vůbec neřeší tyto situace a nechává vše na úřadech bude na úřadu co mu bude stačit

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 21:37
Zvolte si nějakou cestu, např. tu s tím autorizovaným prodejcem a tvařte se všude maximálně sebejistě, jako že už to děláte posté.
Jako přípravu doporučuji film 12 úkolů pro Asterixe, pasáž o "domu, kde se zatmívá rozum".. :)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrh*
Datum: 10.10.13 23:59

Asi mi nic jiného nezbude než absolvovat papírový a hlavně nrvydrásající maraton..

Datum: 11.10.13 17:19
avatar

Ne,musíte na autorizovaný servis a narazit jako já na ochotného pracovníka.Dokonce jsem neplatil až do dodání kladného hodnocení,v přípa.záporného by dle jeho slov nic nechtěli,neboť z toho nemají nic,jde to jen zástupci,ale s tím se prý osobně jednat nedá (alespoň u peugeotů,nwn jak ostatní)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 10.10.13 21:32

Jak o tom prodejce nevěděl? Já bych to vrátil, auto má vadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jen*
Datum: 10.10.13 22:10

jakou vadu? kupující si měl auto pořádně zkontrolovat. snad každý kupující jako první ověří vin a pak další věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.13 22:42
avatar
Podle modelu ale všechny Renaulty měly druhé VIN vyřazené na příčce od podlahy k nohám zadních cestujících...znamená to sice odplastovat a odhrnout koberec ale jasné tím prokazete původ vozu...a jinak původ oficiálně smí deklarovat jen a pouze ofic.zástupce značky v CR což jak tu správně shora někdo psal u Renaultu je IVC centrum v Pobřežní( vedle Hiltonu) nikdo jiný...takže odplastovat obnazit koberec a pak az na evidencku...pisnete o jaký jde model podle toho se nechá konkrétněji poradit...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrh*
Datum: 10.10.13 23:57

Je to Clio první generace. A podle všeho žádný jiný VIN než ten v motorovém prostoru nemá..

Datum: 11.10.13 20:16
avatar
Ma ale az facelift ( větší PR.lampy) od 96..,
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: petrh*
Datum: 14.10.13 20:30

Jo tak tohle je předfacelift, takže bohužel nemá..

Od: donth
Datum: 12.12.14 16:01

Dobry den, nevite kde presne muze mit druhe vin Renault Megane Scenic r.v.2000. Moc dekuji za odpoved

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 14.10.13 22:16

Víte ta tyč tam nebyla namontována sama, pokud někdo vrtal do VIN, byl to evidentně hlupák.

V Německu auto s poškozeným nebo pozměněným VIN můžete rovnou prodat na díly nebo do východní Evropy nebo dát sešrotovat, je technicky nezpůsobilé a nelze jej provozovat.

Na Slovnsku mají také podrobný zákon o "cestnej premávke" kde je několik paragrafů které přesně řeší co s autem kterému chybí VIN, kde bylo VIN poškozeno nebo pozměněno. V ČR se zatím nikdo neodhodlal cokoliv jasně a srozumitelně ošetřit zákonem,

ÚŘEDNÍCI MDCR spokojeně sedí na prdeli a koukají z okna na Vltavu. Tak se může stát, že lidé s rozvrtaným, VIN chodí po úřadech, někde chtějí fotodokumentaci, jinde bezpečnou identifikaci výrobcem, jinde stačí nějaký protokol z STK...

Bohužel základní principy našeho ústavního pořádku nedovolují úřadům při práci realizovat vlastní "lidovou tvorřivost", přesto jsou úředníci, kteří jsou vázání ústavním principem "dělat jen to co jim ukládá zákon a v jeho mezích" nuceni k lidové tvořivosti, protože zákon jim v této souvislosti v podstatě NIC NEUKLÁDÁ, a tedy ani NIC neumožňuje.

Člověk by očekával že v celé ČR bude platit nějaký jednotný úřední ( zákonný) postup, co a jak dělat když VIN vyrezne, když VIN chybí, když VIN někdo rozvrtá atd...všichni víme že VIN musí být vyraženo na pevné části karoserie, ale když tam VIN není nebo je poškozeno, zákon žádný jednotný a zýávazný postup nestanioví.

A jak jinak mají úřady jednat, než podle zákona?

Je jasné že poud se legalizují auta v rámci trestné činnosti často se do VIN zasahuje nebo se různě pozměňuje.

Proto jednání hlupáka který mohl vrtat kamkoliv jinam, a přesto vrtal do VIN NECHÁPU.

Já osobně bych si takové auto NIKDY nekoupil, ale to je věc názoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrh*
Datum: 15.10.13 09:56

Děkuji za odpověd,

já jsem už psal výše, že je to moje chyba.. A podle toho co si čtu na internetových diskuzích tak postup při obnově VINu se hodně liší kraj od kraje a úředníka od úředníka. Někdo píše, že stačilo navštívit příslušný úřad a pak hurá do servisu na předělání VINu, někde museli od čertu k čertu s hromadou papírů a peněz. Tak uvidím co potká mě.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.