Opuštěná auta - můžu si je vzít?

Od: Datum: 25.09.13 15:03 odpovědí: 13 změna: 25.09.13 20:42

Jistě jste už slyšeli o opuštěných autech v Dubaji (Ferrari atd) nebo v Americe a taky u nás... Je mi strašně líto těch krasavců a proto mám dotaz..

Je nezákonné (tady nebo kdekoliv jinde) "vzít" si a přivlastnit cizí auto, které jen leží na parkovišti desítky let, pod prachem a nikdo o něj nemá zájem?

Nechci aby odpověď zněla jako "Je to ok, jdi si to vzít" ale jenom se ptám zda je to legální vzít léta opuštěné vozi majitelů, kteří už o ně nemají zájem a nechali je ležet na parkovišti a zdekovali se buhví kam.

Mám za to, že by to neměl být prohřešek, když opuštěné (někdy i poničené) auto prostě odtáhnete, zrenovujete a zaregistrujete na sebe. (Teď nemyslím situaci - "Jé hele soused nepoužívá auto 3 měsíce, čmajz")

Moc mě to zajímá a tak za každou odpověď děkuji a přeji hezký den :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: k2
Datum: 25.09.13 15:14

Vas vyklad prava je ponekud sverazny (neměl být prohřešek, když opuštěné (někdy i poničené) auto prostě odtáhnete)

Je to samozrejme uplne normalni kradez se vsemi moznymi nasledky z ni plynouci.

Navic Vase teorie o registrovani kradeneho (dle Vas odtahnuteho a zrenovovaneho) auta je mirne receno dost naivni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.13 15:17
avatar

kdyby to šlo, tak by se je přivlastnila města a hodila je do dražby. Ale můžete vyhledat majitele a požádat ho o darování :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vratak
Datum: 25.09.13 15:22

A pokud majitele nelze nalézt?

Datum: 25.09.13 15:24
avatar

jakože umřel? Pak je to dědiců... pokud ani ti nejsou, pak města. Zkuste je na to upozornit, že se jim tam válí auto. :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vratak
Datum: 25.09.13 15:27

Takže třeba kdyby se v houští za Prahou válela 120tka, Musím ověřit spz, pokud není majitel tak za městem a zjistit zda by bylo možné si to auto od daného města odkoupit či na vlastní náklady odvést?

Od: gocars*
Datum: 25.09.13 15:21

Taky mě to trhalo srdce, když jsem to viděl Ale auto, ikdyž někde leží ladem, má stále svého vlastníka čili by to byla krádež. Navíc si myslím, že takoví nápad už mělo mnoho statisíců lidí a určitě se to už i někdo zkusil dotáhnout do konce...bohužel to nejde

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.09.13 15:29
avatar

I když takový vrak někde zbůharma překáží, pořád někomu patří. Pokud už nemá registrační zančku, asi by ho nikdo nehledal, možná by si majitel (a nejen on) i oddechnul, že to zmizelo. Ale legální to rozhodně není. Na přihlášení takového auta pak rovnou zapomeťe.

doplněno 25.09.13 15:47:

Vratak - pokud je vrak ještě v evidenci, bylo by ho před odhlášením nutné oficiálně sešrotovat oprávněnou firmou. Ta pak vydá potvrzení o ekologické likvidaci. Teprve pak lze vrak úředně odhlásit. V případě, že je již odhlášený, nějak se vyhnul sešrotování a nikdo se k němu nehlásí, je to majetek obce. Jestli by Vám následně obec (jakožto majitel) vrak prodal netuším, celkem nevidím důvod, proč by to nešlo. To se ale zeptejte na příslušném místním úřadě.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vratak
Datum: 25.09.13 15:32

To znamená, že pokud by auto bylo bez spz, majitele atd. Ohlásil bych to na úřadě a ten by následně nechal auto (vrak) sešrotovat nebo rozebrat anižbych se o něj mohl přihlásit jako kupec?

Od: vratak
Datum: 25.09.13 15:35

Myšleno, že ten kdo by vrak našel by neměl právo nebo spíše možnost odkoupit dotyčný vehikl od města?

Datum: 25.09.13 18:46
avatar

*smich* Tak to byl hezky dotaz. Vsechno je neci. Ani zelezo v prikope si vzit nemuzes, takovy nalez patri obci. A co s tim autem? To uz opravdu zalezi na te obci, pokud je to auto v dobrem stavu, a nikomu by nechybelo, urcita moznost stat se jeho majitelem je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.13 19:52
A co takhle... vozidlo se nekde vali 2,3,5,10 let je to jedno. Porad ma sveho majitele jinak se dopoustite podle hodnoty vozidla prestupku dle paragrafu 50 odst.1 pism. a) prestupkoveho zakona nebo 205 odst. 1 pism. a) popripade odstavec 3 trest. zakona opet podle hodnoty.
Dle meho obce vyvesi na vozidlo vyzvu o na odstraneni vraku pokud je majitel nedohledatelny a taktez ucini na uredni desku. Tato vyzva musi byt vyvesena pro urcitou dobu a pote obce vrak zlikviduji... jak je to s temi zakony v tomto pripade netusim...
Jedno verte takoveto vozidlo legalne k provozu neprihlasite...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.09.13 20:05

Nevím jak kde ve světě, ale asi to bude obdobné. U nás NE! Patří to obci, přečíst si OZ!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nu*
Datum: 25.09.13 20:42

zbavit se věci jejím opuštěním se lze, ale pokud jde o auto musí se dodržet silniční zákon č.13 a zákon o odpadech

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.