Co je a co není křižovatka?

Od: Datum: 23.09.13 23:29 odpovědí: 44 změna: 30.04.14 13:35

Co je a co není křižovatka? Jak to poznám? Např. sjíždím ze silnice na polní cestu, tak to křižovatka není a když se vracím, tak neplatí ani značky ani přednost zprava, jednoduše dávám přednost všem na silnici. Ale co když to není polní cesta, ale cesta k hotelu? Na silnici, po které jedu není ozn. hlavní silnice ani ozn. křižovatka. Takže tu odbočku k hotelu mohu brát jako křižovatku nebo jako "polnačku"? A když od hotelu vyjíždím a není ozn. vedlejší cesta resp. trojuhelník ani stopka, tak jak poznám, že mám dávat přednost? Ale hlavní otázka se týká té křižovatky ! Protože jsem jel v místě s omezenou rychlosti (na 50) mimo obec a projel jsem tu odbočku resp. křižovatku? a mohl jsem to považovat jako ukončení 50-ky?, nebo ta padesátka platila až za cedulí "konec 50-ky", která byla asi 30 metrů za "křižovatkou". Jsem předvolán na policii pro překročení rychlosti a pravděpodobně se jedná o tento zločin. a pravděpodobně policie měla radar mezi koncem křižovatky a cedulí konec 50-ky., tj. v useku 30metrů.Přesněji napsané je 15 metrů, protože oni byli schováni za boudou, která byla v polovině- mezi koncem křižovatky (rádius) a cedulí konec padesátky. Každý normální řidič při pohledu na konec omez.rychlosti už pomalu zrychluje a toho ti policajti využívají, že tam načapají každého. Chci se bránit tím, že za křižovatkou už 50-ka neplatila a značka(cedule) byla už zbytečná. Jen právě narážím na ot. zda se jednalo o křižovatku či nikoliv. Kdo nebo co určuje zda se jedná o křižovatku nebo odbočku mimo komunikaci? Může mě zachránit jedině ta křižovatka- zda to byla nebo nebyla. Odbočka k hotelu byla širší a vyasfaltovaná ,než po které jsem jel. Díky za názor resp. za uvedení pravidel, pokud to v pravidlech je.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 23.09.13 23:45

Já bych řekl, že to křižovatka je. ale jestli o tom přesvědčíte policii respektive později úřad, to netuším.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.09.13 02:00

Co je a co není křižovatkou lze spolehlivě zjistit jedině na příslušných odborech místně příslušných obecních úřadů (dopravní, stavební) nebo ještě na správě komunikací, silniční správě a také na Policii u pracovníka majícího na starost komunikace.

Datum: 24.09.13 06:11

Ze zákona vyplývá: každá křižovatka musí být označena dopravní značkou.Pokud označení není,nejedná se logicky o křižovatku,ale o zaústění účelové komunikace.Na doplnění - kromě značek je směr odbočení na křižovatce označen modrou informační tabulí /šispou/, odbočení na účelovou komunikaci informační tabulí jiné barvy - hnědá,bílá a pod. Tím napovídám možný místní rozpor.

Od: koukolik
Datum: 24.09.13 08:01

Z kterého zákona prosím? Znám spoustu míst, kde se křižují silnice, nejsou označené žádnou značkou a přesto bych si netroufl je považovat za zaústění účelové komunikace. *ee*

Datum: 24.09.13 08:06

... ten tesykův odkaz je zajímavý a potvrzuje, že v definici a značení je hodně velký bordel. Přísně vzato by zaústění účelové komunikace mělo být vždy označeno patníky červené barvy nebo s červenou odrazkou. Pokud chybí patníky i značky, je to křižovatka s předností zprava ... *nevi*

Od: loutocky*
Datum: 24.09.13 09:10

ale v tom tesykovým odkazu Judr. se také plete (píše nesmysly?) viz.konec: že dálniční nájezd je křižovatkou ve smyslu zákona č . Jak může být dálniční nájezd křižovatkou? tam se silnice nekřižují a tedy neprojíždějí vozidla křižovatkou. Jednoduše se selským rozumem se vedlejší silnice napojuje k dálnici a má k tomu napojení i svůj pruh a ačkoliv "odbočuji do prava, dávám směrovku doleva. a vjíždím ze svého pruhu do toho levého- dálničního. A v mém dotazu-problému je situace přesně taková, že místní obyvatelé vědí ,že se nejedná o křižovatku, ale nemístní nevědí, že odbočka směřuje k hotelu a měli by vlastně dávat přednost zprava. Samozřejmě vím, že když jedu štreku od města do města, tak jakákoliv odbočka mě nebude nutit dávat přednost zprava, ale pokud chtějí policajti trestat překročení rychlosti 10 metrů od konce omez.rychlosti a chtějí po řidičích 100%, tak by měli mít také 100% značení...a to není- viz. odpovědi, kde se shodnem, že je v tom guláš. Ještě nevím co mě čeká, jen dedukuji čeho se předvolání týká.

Datum: 24.09.13 09:34

Přesně tak jak říkáte. Dopravní značení musí být jednoznačné. Přijiždím k odbočce k hotelu, značka ani patníky žádné, je to křižovatka. Kouknu doprava, nic nejde, za křižovatkou na to šlápnu a jedu zase 90. Nemůžu před každou křižovatkou zastavit a telefonovat na správu komunikací, jak se tu někdo snažil naznačit. A vůbec: jak místní ví, že to není křižovatka? Já bych trval na tom, že situace jednoznačně ukazuje, že se jedná o křižovatku a odmítl zaplatit.

JUDr. Beran nepíše nesmysly. Dálniční nájezd selským rozumem sice není křižovatkou ale podle výkladu zákona (nic není dokonalé) by se za křižovatku dal označit. A to je vše co tím asi chtěl říct.

Datum: 24.09.13 10:07

křižovatka od slova křížit se ; při najíždění na dálnici se vozidla nekřižují, tudíž nemohou se křižovat, ale jen napojit k vozidlům na dálnici a aby to bylo plynulé pokud možno bez zastavení, tak na napojení (vjetí)mají k dispozici pruh, který bývá někdy hodně dlouhý...tomuto se nedá říkat křižovatka Judr nejudr

Datum: 24.09.13 10:25

"...křižovatka od slova křížit se..."

Na běžné křižovatce tvaru T se také silnice nekříží v pravém slova smyslu (to by obě musely za křižovatkou pokračovat), takže to podle Vás taky není křižovatka? *sok*

doplněno 24.09.13 10:55:

Loutocky - ale jo, vždyť co se týká té rychlosti, s Vámi souhlasím (viz pár řádek níže). Jen bych asi byl na pochybách, kdybych pár metrů za křižovatkou viděl značku konce omezení rychlosti. Asi bych radši dřív nezrychloval.

Datum: 24.09.13 10:43

kde se vozidla kříží nebo mohou křížit je křižovatka, kde se nikdy křížit nebudou není křižovatka ; to jsou ty nájezdy na dálnici, kde se nikdy nezkříží, pokud nevjede do protisměru. A křižovatky jsou různých tvarů a jsou různě označené, ALE také bezoznačení a tam platí přednost zprava...a to je můj problém- končila omez. rychlost za křižovatkou nebo až za značkou?...byla to křižovatka nebo nebyla?...když pominu problém přednosti a vrátím se k rychlosti, tak vozidlo vyjíždějící od hotelu nemá potuchy, že vjíždí na silnici, kde je omezena rychlost.

Datum: 24.09.13 10:27

*smich* ... lingvisticky máte pravdu vy, ovšem v zákoně není křižovatka definovaná jako místo křížení ... toť vše.

Datum: 25.09.13 00:15

Umět číst a chápat text jsou , jak vidno, opět dva velice rozdílné pojmy.

Datum: 24.09.13 09:02

jmhad, velice se mýlíte: "každá křižovatka musí být označena dopravní značkou.Pokud označení není,nejedná se logicky o křižovatku"

předpis ale mluví o křižovatce bez rozlišení dopravních značea a přednosti z prava.

JUDr. Beran má zajímavá počteníčka..

pro tazatele, osobně bych bral toto jako křižovatku. Jelikož to nebyl automaitcký záznam, zkuste sdělit, že víte kdo řídil, avšak nebudete vypovídat..

doplněno 24.09.13 10:49:

Vážený pane tazateli, je jen na Vás, jak se zachováte...

"a výhovorky o osobě blízké jsou už také pasé" kdepak jste vzal toto špatné sdělení?

Osobu blízkou určitě nezrušili, a ani nezruší. Pouze u automatický změření rychlosti, zákaz zastavení a stání se vymáhá na provozovateli.

Chválím Vás, že se k tomu chcete "postavit čelem". Vy tedy víte ve kterém místě Vás změřili?

...a pokud byla změřena rychlost...

doplněno 24.09.13 16:39:

GPS místa křižovatky by nebylo?

Datum: 24.09.13 09:22

vypovídat nemusím, ale kdo bude platit? a body vemou komu? a výhovorky o osobě blízké jsou už také pasé. Chci se k tomu postavit čelem a pokud byla změřena rychlost za boudou ,před koncem cedule, tak to považuji za hyenismus a proto bych chtěl ty hyeny přechytračit. Protože měřit rychlost v místě, kde po 15 metrech už nebude omezení platit považuji za vrchol hyenismu. Je fakt, že omezení rychlosti tam dali hlavně pro zimní měsíce, kdy lyžaři odjíždějí z hotelu a silnice jsou kluzké,namrzlé a vozidla rychlá by nestačila reagovat na vyjíždějící od hotelu. jenže se to stalo v létě a při shlédnutí značky Konec omez.rychl. sem začal zrychlovat a ani nevím kolik mi naměřili.

Datum: 24.09.13 11:19

Mluvíme o jízdě po komunikaci mimo obec. Každá křižovatka musí být označena.Značka A03 Křižovatka

označuje křižovatku,kde platí přednost vozidel přijíždějících zprava ,dříve pravidlo pravé ruky.

pokud je před křižovatkou značka P01 Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací pak se jedná o křižovatku s vedlejší silnicí.

Pokud žádná značka není,pak se jedná o zaústění účelové komunikace,kdy vozilo vjíždějící na silniční komunikaci musí dát vždy přednost.Je to logické a pokud máte jiný výklad,jste jako mnoho jiných,kteří si vykládají předpiswy po svém akterých jen dnes jsem potkal 6.Pokud někdo přijíždí k neoznačené křižovatce a dává přednost zprava,je to bezpečnější,protože jeden neví,co ten druhý taky řidič udělá.

Dotaz zněl,zda zobrazené křížení riší omezení rychlosti.Odpověď je - neruší,nejedná se o křižopvatku.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.09.13 11:24

jmhad, byl by odkaz na nějaký zákon nebo vyhlášku? Nechci se hádat, jenom jsem povinnost označit každou křižovatku mimo obec nenašel a samotného by mě to zajímalo.

Datum: 24.09.13 13:50

dobrá otázka, také mě zajímá zda všechny křižovatky mimo obec jsou ze zákona poviny být označeny.

Datum: 24.09.13 14:02

jmhad tu zřejmě už není, ale třeba by odkazem na zákon mohl posloužit někdo ze 2 uživatelů, kteří jeho odpověď odhodnotili

Datum: 24.09.13 13:44

kde mě změřili nevím a dozvím se hned jak mi ukáží fotku z radaru s překročenou rychlostí .a natáhnou ruku pro pokutu a strhnou body.. Jen vím kdy se to stalo a protože jsem fotil před a po ( 1hodina mezi před a po),tak z mých fotografií jsem odvodil pravděpodobné místo udávaného přestupku. (fotografie mají čas focení). Muselo to být zrovna, když jsem projížděl usek s omez.rychlosti.Cestou s omezenou rychlostí jsem žádnou hlídku neviděl, nikdo mě nestavěl, žádného policistu jsem neviděl, žádné policejní auto jsem neviděl, tak mi zbývá jedinné místo kde mohli být a to je místo za Boudou, těsně před ukončením omez.rychl. Jsem zvědav, ale bude to marný boj...a při "boji" mi ještě napálí pokutu za neznalost pravidel, když jim budu tvrdit, že to byla křižovatka...neoznačená

Datum: 24.09.13 22:17

ale jo; jen jsem to chtěl utajit, abych v případě, že jsou tady ONI, tak aby nebyli připraveni, nebo aby se jim to nedoneslo od nějakého snaživého dodržovače pravidel.

Je to na Červenohorském Sedle

Od: buss®
Datum: 24.09.13 09:38

Základní odpověď má každý v zákonu - Vymezení základních pojmů. Pak by mne zajímalo zařazení silnice, třída, nižší třída by neměla být řazena výše, takže vyšší třídy je hlavní, od toho je máme. Cesta k hotelu je účelová, místní komunikace, určitě ne I., II třídy. Jinak na webu jsou silnice dle čísel, i dle okresů s očíslováním místních komunikací.
Každý normální řidič při pohledu na konec omez.rychlosti už pomalu zrychluje... Každý řidič normální má zrychlovat po minutí značky, není nad čím bádat. Nebude-li úředník blbý, prohrajete to. Zkuste hledat v rozhodnutích soudů, možná to už bylo řešeno. Právníci nevykládají zákon, je to jen jejich názor, na to jsou jiní určení.

doplněno 24.09.13 09:53:

Problém bych viděl, kdyby někdo od toho hotelu vypálil a rozjel to v tom úseku nad tu omezenou rychlost. A když to nepovažujete za účelovou komunikaci, ale běžnou křižovatku, co přednost?

doplněno 24.09.13 11:27:

Tady je kupa účelových komunikací, které jsou v dobrém stavu, jak hlavní když si jich vlastník hledí, ale že by mne napadlo tam při výjezdu z ní vyžadovat přednost když tam nejsou značky... Pochopme prostě že u některých komunikací v souladu se zákonem to není nutnéé!

Datum: 24.09.13 09:53

bussi, ještě jednou: řidič, jedoucí po silnici nemůže zcela logicky surfovat po webu, hledat v zákonech nebo obvolávat příslušné úřady. Základním a jediným vodítkem je dopravní značení a místní úprava. Pokud připouští jiný výklad, než původně zamýšlený, má tazatel slušnou šanci spor vyhrát.

Datum: 24.09.13 10:24

Nenabádám, aby něco před jízdou zjišťoval. Jen si může teď pro sebe ověřit poměry na místě, soudní rozhodnutí. Značky na komunikaci k hotelu nejsou nutné. Pak je třeba hledat předpis, normu k tomu, k osazování značek, dotaz na odb. dopravy v místě. Dělá to tazatel pro sebe a pro budoucnost!

Datum: 24.09.13 09:54

... přednost zprava, samozřejmě

Datum: 24.09.13 10:29

no samozřejmě, že omez.rychlost končí 1mm za cedulí, o tom žádná, to nikdo nezpochybnuje, ;ale policistů málo, peněz ve stát.kase také málo, tak vybírat pokuty 1mm před cedulí je co? Jak je pro společnost nebezpečná vyšší rychlost 1mm před cedulí? Shodnem se asi na tom, že žádná a policisti by měli být jinde, když jich je tak málo. a vybírat pokuty , kde to společnosti pomůže. a ochrání. A ad. přednost zprava znamená, že řidič vyjíždějící od hotelu ji nedává, ale dostává, resp. mě by ji dostávat, protože nemá trojuhelník ani stopku a neví zda projíždí křižovatkou nebo vjíždí na silnici z polnačky". A řidič jedoucí jako já by měl tedy přednost zprava dávat. Ad absurdum- došlo-li by k bouračce mého vozidla s vozidlem vyjíždějícího od hotelu, tak nevím nevím, jak by to policie a soudy rozřešili. Já bych tvrdil, že jedu po hlavní a druhý by tvrdil, že měl dostat přednost, protože on neměl trojuhelník ani stopku. a vozidla se křižovala na křižovatce neoznačené dopr.zn.

Datum: 24.09.13 10:33

Podle těch fotek to JE KŘIŽOVATKA bez rozlišení přednosti, tedy s předností zprava. Že se jedná o účelovou komunikaci k hotelu se nedá poznat. Pravděpodobně to byla původně nezpevněná cesta, kterou majitel hotelu nechal vyasfaltovat. Nic proti tomu, ale měl zařídit i potřebně označení. Stál bych si za svým, ovšem připravte se na boj. Možná budete potřebovat i nějaký znalecký posudek.

Datum: 24.09.13 22:37

Jste ochoten tomu názoru dostát a od toho hotelu vjet někomu do dráhy?

Datum: 24.09.13 23:17

tak se mi zdá, že už je jasno asi každému. Křižovatka mimo obec je označena. Takže vidím-li ceduli "křižovatka", jsem upozorněn, že budu křižovatkou projíždět a z cedule by mi mělo být jasné, zda budu na hlavní či na vedlejší.a podle toho se zachovám. Pokud projíždím po silnici a ceduli "křižovatka" nevidím, tak mě žádná odbočka nazajímá a je jedno zda je vyasfaltovaná nebo plná bláta. A jedu si dál a max. na tu odbočku mohu zajet a udělat si pauzu nebo se nechat ubytovat v hotelu.. Po pauze zase vjet na silnici a pokračovat. max. povolenou rychlostí. Já tam tedy vjel, dal si cigárko, probudil bratra a on pokračoval v jízdě a já si zase dal šlofíka...a bratr nevěděl, že je tam omezená rychlost., protože u značky zač. 50-ky on spal.a byl navíc spolujezdec a nevěnoval se značkám. No uvidíme ...

Datum: 25.09.13 07:25

loutocky, a už jste si to značení křižovatek našel v nějakém zákoně nebo vyhlášce? Mně se to nepodařilo. Na poradně se objevuje spousta tvrzení, není radno věřit všemu. A že je něco obvyklé, ještě neznamená, že je to za všech okolností platné. Takže jestli někdo znáte paragraf, podle kterého lze mimo obec odlišit účelovou komunikaci od silnice, sem s ním. A´T v tom mám jsno nejenom já. Děkuji předem

Datum: 24.09.13 23:21

no jo, ale při pohledu na obr. nemají ani řidiči odjíždějící od hotelu vyznačenou křižovatku, tak jako ti na silnici. ! Každopádně by tam ta Stopka mohla být, nebo aspon trojuhelník

Datum: 24.09.13 13:59

Já myslím, že bude mít smysl to řešit, až budete vědět, kde přesně Vás vůbec změřili. Pokud to je opravdu v místě, kde píšete, tvrdila bych, že jsem jela od hotelu. Cestou z hotelu jste žádné omezení rychlosti nepotkal ne? Tipla bych si, že to úředníky po nějaké době přestane bavit řešit a vrhnou se na méně problémový případ.

Datum: 24.09.13 14:27

máte pravdu, ale chtěl jsem být připraven a jen díky funkci data u fotografií, jsem byl schopen vydedukovat o jaké místo se jedná a kde se pravděpodobně udál přestupek.. To jiní nemají a přichází na policejní stanici a ničeho si nejsou vědomi, protože jezdí slušně,opatrně a dodržují předpisy. A když jim je předložena fotka s důkazem, tak zčervenají, lapají po dechu a snaží se rychle zaplatit a vypadnout. a nevěří vlastním uším a očím.

Na fotce bude totiž pěkně zobrazená značka Konec 50-ky, před ní je jejich auto s jejich poz.značkou a radarem vytvořený datum, čas a rychlost. A takový důkaz nikdo nečeká, když jezdí a dodržuje předpisy. Že se bude jednat o pár metrů nikoho nanapadne. Ani mě nenapadlo, že k večeru na prázdné silnici v horách narazím na zločin proti lidskosti, kterého jsem se dopustil o dvě vteřiny dřívější akcelerací.

doplněno 24.09.13 16:25:

zkusiljsem googel a vyjelo mi toto:

Rušení značek křižovatkou (co je a co není křižovatka?), jenže ani tam není jasno

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=195&t=2252&start=50

..takže mi zbývá jedinné : vyjel jsem od hotelu a o omezené rychlosti jsem neměl tušení...a tím se zbavím odpovědi (otázky) zda to je křižovatka nebo jen výjezd z pole... a mám je.; resp. unikl jsem hrobníkovi z lopaty. Jen ještě ot. ; pokud odmítnu zaplatit, tak to policie pošle do jiných dveří daného města nebo do města mého bydliště?

Od: ni*
Datum: 28.04.14 22:22

jak to nakonec dopadlo?

Datum: 28.04.14 23:18

dopadlo to tak, že na policii měli fotku s rychlostí 70km a byla pořízena ve vesnici; takže smůla, ale placení pokuty jsme se vyhnuli pomocí kliček v zákoně.

Datum: 29.04.14 08:44

Takže využití (zneužití) znalosti zákona...

Od: asd*
Datum: 29.04.14 10:51

A hlavně žádné zrychlení těsně před cedulí, ale 70 přes celou vesnici. Škoda že ho takhle nezměřili němci nebo rakušáci...

Datum: 29.04.14 11:15

místo, kde mělo dojít k přestupku sem vypočetl špatně a proto sem jej předpokládal jinde. Že se stal ve vesnici už je jedno- stalo se. Zkrátka se neohlídala cedule Konec obce...a co? Proč tam policisté stávají?..no protože nejsem první ani poslední, co nečekal na konec obce. Jiné je to překročit rychlost ve městě plném lidí a dětiček a jiné někde v horách- kde je pusto prázdno a přitom ještě v obci. / kdo je bez viny a nikdy neudělal chybu, tak at hodí kamenem/. A psát, že ta rychlost byla přes CELOU vesnici a psát něco o ŠKODA,že...ukazuje pravého čecha.

Datum: 29.04.14 11:27

Hlavně tam je zastávka panáčku, ta může být taky plná dětiček a z dálky nevidíš jestli tam jsou nebo ne. Ty vidíš konec cedule a šlápneš na to, kolem zastávky 70 - pravý čech jsi ty, dokonce i typicky vy...j hledající kličky jak ujít trestu.

Datum: 29.04.14 14:02

kolem zastávky 70? kdo to napsal? kolem zastávky nevím kolik jsem jel, protože tam neměřili, jak jsem si myslel a položil tu otázku.ohledně křižovatky. Měřeno bylo v obci, kde bylo pusto prázdno a zastávka byla v nedohlednu a bylo předvečerem, žádný živáček nebyl vidět; škola zavřená, vesničani doma u bedny, ani policajti co nás změřili a vyfotili zadní SPZ nebyli vidět. No a ta klička spočívá přece v tom, že ještě neplatí, že platí pokutu majitel auta. Platí ji ten co způsobil přestupek a to z fotky patrné nebylo...tečka.

Datum: 30.04.14 13:35

Z textu vyplývá že jsi rychle jel i kolem zastávky ;) Jinak ok, taky v bezpečných místech jezdim svižněji. Kolem té budky bych ale zpomalil - není vidět jestli tam někdo není a nevyleze před auto. Policajti měli měřit u té budky a hned na místě kasírovat. Takhle šlo o mrhání silama policie a zbytečnou buzeraci - jinde mohli udělat záslužnější práci.

Upřesním, rychlost neměřil automat = policie musí prokázat kdo řídil, na majitele to hodit nemůže. Mají být v terénu a ne jen fotit a posílat předvolání... A hlavně mají být na místech kde jsou třeba. Placeni by měli být za úsek bez nehod a ne za počet pokut..

Datum: 29.04.14 11:05

Když už se zde tak dlouho o problému diskutovalo, tak byste měl pro dobrou věc konkretizovat ty kličky v zákoně, které Vám pomohly od té pokuty:))

Datum: 29.04.14 11:18

na fotce nebylo vidět řidiče; jen SPZ...konkrétnější nechci být /nechci , aby platilo za dobrotu na žebrotu/

Datum: 29.04.14 11:19

Spíš by měli policajti začít fungovat a hned po změření zastavit a zkasírovat. Samozřejmě by měli měřit tam kde to je potřeba. V tomhle místě to je u té zastávky kde čekají lidi ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.