Dvojitá křižovatka?

Od: Datum: 09.09.13 21:29 odpovědí: 11 změna: 10.09.13 17:27

Zdarec lidičky,

s manželkou se už dlouho hádáme nad jednou křižovatkou v Praze Dejvicích. Jedná se o křižovatku Jugoslávských partizánů a Zelená. Pakliže přijíždím z ulice Zelená, a chci jet do ulice Jug. P. tak se míjíme se stejně jedoucími auty (samozřejmě v protisměru) z leva nebo z prava? V autoškole mě učili, že každý z nás musí nejprve přejet koleje a odbočit až tedy za nimi, čili se mineme levými boky. Jedná se o údajně dvě křižovatky v jedné. Lidi to tam ale ignorují a kdo to tam zná, tak ví, jak to tam chodí. Díky za odpověď a názor.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.13 21:39
avatar

Odbočující vozidla vlevo se míjejí vlevo.

Četl jste v předpise někdy něco jiného. Zkuste si představit jak projedou dlouhá vozidla (návěsy) určitě tak, že se budou míjet vlevo.

(Míjí se vlevo, proto jede auto po pravé ruce)

OK, pochopil?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dunlop
Datum: 09.09.13 22:29

No jenže pak tedy najíždíte vozidlům, která jedou rovně do protisměru. V autoškole nás učili, že právě u těchto křižovatek se jedná o vyjímku, kdy se míjíme opačně než v klasické křižovatce. Prý jsou v Praze tuším dvě. Přiblížím to tedy na obrázku improvizovaném. Já jsem modrý a chci na hlavní a černený chce to samé. Jeho pruh tedy pokračuje přeci přez koleje a odbočit na hlavní může až v případě, že je za nimi, to samé já. Chápete jak to myslím? Přesně takto nás to učili v autoškole a když to takto nakreslím, tak s toho i logicky vyplívá, že přeci musíte být ve svém pruhu, dokud neměníte směr.

Od: jh11
Datum: 09.09.13 22:51

Protijedoucí vozidla odbočující vlevo

se míjejí vpravo.

Takže si neprotínají jízdní dráhu.

Obrázek je špatně.

Upozorňovali na to i v motoristickém magazínu v TV.

Učili vás to špatně v autoškole,

je to i otázka v testech

Prodiskutováno s učiteli autoškoly.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pest®
Datum: 09.09.13 23:13
avatar
Už jsme nad touhle křižovatkou také přemýšleli, praxe tam je taková, že rychlejší vyhraje, předpisy mluví jasné, ale na to jak je ta křižovatka postavená je lepší přejet koleje po právě straně a odbočit až za nimi, jinak tam nastává chaos...a náklaďáky se tam jinak než takhle nevytoči, byť to není podle předpisů...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.13 17:27
avatar

dunlop,

zde si představte jak proti sobě jedou houpačkáři je svymí dlouhými soupravami. Dlouhá Liazka, dlouhý vlek a další vlek (22metrů). Proti němu tahač s návěsem a za ním přívěs. Rovněž 22 metrů.

I na tyto varianty musí být předpis, proto nemůžou jet tak, jak zde malujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jh11
Datum: 09.09.13 22:55

Míjejí se vpravo

ale objíždějí se vlevo.

Asi tak podle předpisů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dunlop
Datum: 10.09.13 00:38

Takže zprávně je to tedy takto podle předpisů? protože pak tam opravdu zniká enormní chaos, když ty pruhy jsou zároveň odbočovací a zároveň rovně. Protože pokud za mnou pojede auto, které pojede rovně, tak už si budeme všichni navzájem překážet. A ono to tam na té křižovatce dost často tak vypadá, že pak kolikrát všichni stojí a čekají kdo pojede. Jinak máte pravdu, rychlejší většinou vyhraje :) No zítra budu mluvit se šéfem jedné autoškoly, z dejvic, tak mu řeknu ať mi to přesně zjistí od komisaře a zkusím to sem hodit. Protože já si pamatuju, že když jsem dělal před 8lety autoškolu, tak práve za toto komisař vyhazoval u zkoušek. Pokud někdo projel takto a ne podle toho prvního obrázku. No snad budu zítra (dnes) moudřejší a dám vědět. Zatím díky za rady a názory.

Od: jh11
Datum: 10.09.13 08:51

Ta křižovatka je opravdu divná

Jenže uvedený postup vede k nejrychlejšímu opuštění křižovatky

bez dávání přednosti zprava a tím blokování křižovatky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xart®
Datum: 10.09.13 11:51
avatar

Já tam jezdil x let. Je to blbá křižovatka. Když jsem odbočoval vlevo (z pohledu od modrého) tak jsme se vždy autama míjeli pravýma bokama a to zpravidla (i když to není ideální) těsně před kolejema ale i na kolejích (záleželo také na tom jak si najel ten "červený"). Navíc se musí dávat pozor na tramvaje (jezdí v obou směrech) a také dáváte přednost protijedoucím vozidlům (např. za tím červeným může jet další červený rovně). Tak že odbočovat tam bylo někdy docela nepříjemné kord, když byl silnější provoz (jako třeba v pátek odpoledne).

Pokusil jsem se to "od ruky" naznačit na obrázku.

Jestli je to úplně čitý postup to nevím, ale nikdy mě tam nikdo nevytroubil :D

doplněno 10.09.13 14:38:

a zapoměl jsem ještě k tomu dávat pozor na chodce na přechodu ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dunlop
Datum: 10.09.13 14:23

Zdravím, tak probráno z autoškolákama :) Takže výsledek je takový, že teď se ta křižovatka jezdí opravdu tak jak všichni píšete. Ale dříve to tak prý opravdu nebylo, drív tam byli prý jinak pruhy, a je prý možné, že dříve se tam takto jezdilo a bylo to takto dokonce vyžadováno... ono je tomu taky sem zjistil už 11 let co jsem dělal papíry, takže se to mohlo změnit, nebo to prý mohl být rozmar komisařů. Ale kamarád dělal řidičák u stejné autoškoly, s úplně jiným instruktorem a o rok později a také ho to učili tak jak je špatně, takže to není mojí pamětí :) Děkuju tedy všem za názory a večer budu muset uznat svojí porážku :D

Datum: 10.09.13 17:20
avatar

jh,

Odbočují-li řidiči protijedoucích

vozidel vlevo, vyhýbají se vlevo.

viz zákon 361/2000, §21, ods. 3

Tak zní zákon!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.