Ťuknutí auta a ujetí od nehody

Od: Datum: 29.08.13 21:57 odpovědí: 12 změna: 22.07.14 13:00

Nedavno jsem při couvání ťuknul do auta tažným zařízeím. Neměl jsem koule na to vystoupit a jít se podívat a tak jsem z místa činu ujel. Několik lidí mě vidělo. Hrozí mi něco?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.08.13 22:03

jestli tě někdo z těch dotyčných znal nebo si stih zapsat registračku (ale málokdo je pohotovej jako ve filmu), můžou tě udat.. ale takových případů jako je tenhle, zůstalo bez povšimnutí víc než dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.08.13 22:09

výsek ze zákona 361/2000Sb. §125c/1i

i) při dopravní nehodě

1. v rozporu s § 47 odst. 2 písm. a) neprodleně nezastaví vozidlo,
2. v rozporu s § 47 odst. 3 písm. b) neohlásí dopravní nehodu policistovi,
3. v rozporu s § 47 odst. 3 písm. f) neprokáže totožnost ostatním účastníkům nehody včetně sdělení údajů o vozidle, které mělo účast na dopravní nehodě,
tady sankce za přestupek §125c/4e
e) od 2 500 do 5 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 3, 5, 6, 8 a 9, písm. g) a i),
a tady zákaz řízení v případě opakování
(5) Za přestupek podle odstavce 1 písm. c), d), e) bodů 1 a 5, a písm. h) se uloží zákaz činnosti od jednoho roku do dvou let. Za přestupek podle odstavce 1 písm. a), písm. b), písm. e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7 a 10 a podle odstavce 3 se uloží zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku. Tomu, kdo spáchal přestupek podle odstavce 1 písm. f) bodů 3, 5, 6, 8 a 9, písm. g) a i) v období dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsíců dvakrát a vícekrát, se uloží zákaz činnosti od jednoho měsíce do šesti měsíců.
Takže teď víte co říká zákon,jinak se tomu říká ujetí od nehody a záleží na majiteli poškozeného vozu,jestli bude něco řešit a jestli se správnímu orgánu podaří přestupek prokázat.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.08.13 22:28
avatar

Nevíme jak moc ťuknul, takže v této souvislosti mě napadlo, jak vysoká asi má být škoda na majetku, aby byl incident označený za dopravní nehodu. Jinými slovy - je to vůbec dopravní nehoda, když nedošlo ke zranění osoby a majetková škoda je zřejmě nepatrná?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.08.13 22:34

Dopravní nehoda dle § 47 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. zní:Dopravní nehoda je událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu

takže výši škody zákon neřeší a jediný kdo by to mohl rozlousknout je soud pravomocným rozsudkem

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.08.13 22:46
avatar

Dobrý den, jenom Vám řeknu svůj případ. Stalo se mi, že jsem vycouvával z parkoviště v noci a za mě najednou přijel cadillac a svítil mi dálkovými do zrcátek, takže jsem neviděl. Jenže jsem nechtěl vystupovat a dělat si problémy, protože v těhlech autech nejezdí zrovna normální lidé (jak se nakonec ukázalo, byl tam ruský mafián, a tak jsem postupně vycouvával, aby pochopil, že chci vyjet. Jenže on to nepochopil a zatarasil mi cestu. Tak jsem si řekl, že na něj zkusím jakoby najet na zpátečku a třeba mu dojde, že by měl uhnout. Kouknul jsem se do zrcátek, kde jsem žádnou překážku neviděl a přidal plyn. Jenže najednou rána a já nabořil úplně nový auto. Poměrně dost jsem tomu kombíkovi promáčknul zadní blatník, takže škoda za desítky tisíc. Ale jelikož to auto bylo celýé polepené znaky a nápisy jedné nejmenované automobilky, tak jsem na to nechal být, protože představa, že bych pak musel ještě policajtům říkat, že mi ten mafián zatarasil cestu a obvinit ho a riskovat zdraví, nebyla příjemná. Řekl jsem si, že doufám, že mě nikdo neviděl, kamery taky ne a automobilka si to odepíše a jel jsem co nejdál pryč odtamtud. Měl jsem jen rozbité zadní světlo, jinak nic. Ponaučení pro příště - být opatrnější...Takže být Vámi řeknu, že jste si toho nevšiml, když Vám přijde obálka od PČR. Nebo pokud víte, komu to auto patřilo (pamatujete si značku, stává tam častěji nebo si pamatujete firmu, pokud to byl služebák), tak se ho pokuste najít a nějak se domluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 30.08.13 07:19

netrápil bych se tím, na každou svini se vaří voda...sáým, mám na autě už 3 oděrky od bezohledných ženských řidiček

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.13 11:32
avatar

Jo, takhle to jde taky říct...je to půl roku, co mi někdo na parkovišti před Ikeou někdo dva dny po sobě zboural oba přední blatníky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: waltr1*
Datum: 30.08.13 08:45

je to špatne rozhodnuti jak lidsky tak pravně dat kontakt aspon za sterač je slusnost a nezbytnost a ryskovat dohledani je zavadejici dotycny ma s danym problemem velke starosti a pokud se dohodnete jde vse ze zakone pojistky a vy jen stratite par korun na pojisteni

doporucuji vzdy nechat alespon telefoni kontakt a zapsat ci vyfotit si situaci

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.13 12:00
avatar

přesnětak - mně se povedlo to samé, dala jsem mu za stěrač lístek s kontakterm a omluvou, týden se nic nedělo, už jsem se radovala, že to asi nechce řidič řešit, nebylo to nic moc... pak se ozval, trochu papírování a zaplatila to pojišťovna - a měla jsem určitě lepší pocit než vy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: urbanek*
Datum: 22.07.14 12:40

Vážení, tzv. lístečkovanou zákon neumožňuje a to již jenom z ryze praktických důvodů. Vy v dobré víře dáte lísteček s kontaktem za stěrač, zafouká vítr, přijde déšť či sníh a lísteček je pryč.

Ust.§47 zák.č. 361/2000 Sb. říká co by měl účastník dopravní nehody dělat a v případě, pokud není účasten majitel zaparkovaného vozidla, které jste poškodili:

"V naší následující úvaze vycházíme ze znění celého § 47 zákona č. 361/2000 Sb. Ten v odst. 1 říká, že dopravní nehoda je událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.

Z této definice vyplývá jednak to, že se rozlišuje havárie, kdy vozidlo v pohybu poškodí osobu nebo majetek, nebo se střetnou dvě nebo více vozidel v provozu, tedy srážka, popř. jiná událost, za podmínky, že se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci s následkem škody na zdraví, usmrcení nebo škody na majetku.

Pokud někdo narazí do zaparkovaného vozidla, nejedná se o srážku, ale o havárii, neboť odstavené vozidlo, u kterého neběží motor, není v daném okamžiku v provozu, tedy není rozhodující, zda byla nabourána popelnice, plot atp.

V takovém případě vyplývají pro řidiče povinnosti podle odstavce 4 přivolat policii, neboť to stanoví odstavec 5:

(5) Povinnost podle odstavce 4 platí i v případě, kdy při dopravní nehodě

a) dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle,

b) dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace podle zákona o pozemních komunikacích20a), nebo

c) účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

Vycházíme z toho, že se výjimka podle písmene a) týká pouze vozidla řízeného, tedy užívaného v provozu, nikoli vozidla odstaveného na k tomu vyhrazeném místě.

V laické řeči, nelístečkovat, volat policii, i když škoda není přes 100 000,-kč a není nikdo zraněn, se zaparkovaným vozidlem nesepíšete společný záznam, kdo to dokáže je génius. Ano, vyfocení situace mobilem doporučuji pro přpadné další posuzování rozsahu škody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 22.07.14 13:00

Já bych vycházel z toho, jak to klasifikuje Policie, přesněji, jak to zanese do svých statistik. Aha, zase staré, tazatel už třeba exnul ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: urbanek*
Datum: 22.07.14 12:51

Pokud si stačilo těch několik lidí poznačit Vaši registrační značku, ještě lépe , tov.značku a barvu auta případně i Vaši postavu, vlasy či oblečení a oznámilo to policii, ta si Vás předvolá k vysvětlení a zde můžete operovat s pojem, že vozidlo řídila osoba blízká a pro policii to bude vyřízeno.Zde tedy se zatím vyhrává díky Listině práv a svobod.

Ovšem pokud jste způsobil škodu a majitel poškozeného vozidla zjistí, že škoda byla způsobena Vašim vozidlem (to si zjistí jako poškozený na policii) a uplatní škodu u Vaší pojišťovny z povinného ručení Vašeho vozidla, budete muset uhradit pojišťovně jako pojištěný, majitel a provozovatel, to co za Vás uhradila za poškozené vozidlo. Zde institut osoby blízké nejde uplatnit. Buď tu osobu blízkou pojišťovně sdělíte a ta se k tomu přizná, nebo vše zaplatíte Vy. V drtivé většině samozřejmě žádné takové osoby blízké neexistují

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.