Vyhrazená místa pro invalidy

Od: Datum: 21.08.13 22:56 odpovědí: 19 změna: 22.08.13 21:16

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně míst pro invalidy. Například na sídlišti lze najít parkovací místo, které je označeno modrou značkou se znakem invalidy a je tam napsaná poznávací značka. Slyšela jsem ale, že tato místa se již nedělají a de facto tedy tato značka nemá význam. Co je na tom pravdy? Lze to někde najít písemně? Děkuji moc za odpověď.

doplněno 22.08.13 13:09:

Zájem o ně nemám, naopak Jde mi o to, že u nás před domem (kde je zoufalý nedostatek prakovacích míst) jsou dvě taková místa se značkou. Za rok a půl, co tam bydlím, tam NIKDY NIKDO neparkoval. Takže jsou to jen dvě místa, kam nikdo nemůže zaparkovat, ale neparkuje tam ani ten invalida. Tak jsem si říkala, jestli to třeba zrušili, tak že na tyhle třeba zapomněli. No a jestli to nezrušili, co když třeba tam už ti lidé nebydlí? Dá se to někde zjistit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.13 23:08

tato místa se stále "dělají".Invalida má ve většině měst právo na vyhrazené místo u bydliště,ale zpravidla nese náklady na provedení dopravního značení.Jinak pro toto místo platí to co pro každé jiné místo pro O1,tzn.je na nich zakázáno zastavení a stání(otočit se na tomto místě můžete bez rizika),a porušení je "hodnoceno" pokutou ve výši 5-10 tis.Kč(nelze blokově na místě,řeší správní orgán) a vozidlo bez označení je samozřejmě možno odtáhnout na příkaz MP nebo PČR.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 00:00
avatar

Stání je zakázáno, zastavení nikoliv - je povoleno zastavit na dobu 3 minut. Nebo že by se zas něco změnilo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 22.08.13 10:17

Zastavení ja čas bezprostředně nutný k nastoupení nebo vystoupení osob, složení nebo naložení nákladu. Čas 3 min. byl snad naposledy ve vyhl. 141, když jsem dělal zkoušky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 16:57
avatar

Tak mi to nedalo a ono skutečně v zákoně 361/2000 Sb. je v § 27 v odstavci (1) písmeno o):

Řidič nesmí zastavit a stát ... na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 22.08.13 19:52

Zdravím, toto právě neplatí u míst pro držitele označení osoba těžce pohybově postižená, tam se nesmí ani vjet, natož zastavit na 3 minuty! Pozor tedy na pokuty nejčastěji od MP. V zákoně 361/2000Sb. je to napsané.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 20:15
avatar

pane trtr, velice správně a zasloužte si bod..

nebo alespoň pochvalu. *hej**palec*

361/2000, §67

8) Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené parkovacím průkazem

pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení

zakázáno zastavení a stání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 09:37

Pokud o místo máte zájem, informujte se na Vašem místním úřadu. Tyto místa se dělají pro ZTP a ZTTP po tom, co to úřad odsouhasí, jinak nikoliv. Alespoň u nás ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 09:59
avatar

skye, máte špatné informace, stále se povolují místa pro ZTP a se značkou (někdy i více značek) .

Platí tyto značky!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 22.08.13 10:17

V Plzni před Kauflandem směr Borská pole jsou snad desítky míst pro invalidy ale většina z nich je permanentně obsazena auty bez příslušného označení...

Mnoho Čechů je sice zdravých, ale mají tak težké prdele že je pro ně problém dojít pěšky pár desítek metrů tal to fláknou rovnou ke vchodu.

A pokud to čte někdo z PM magistrátu nebo policejní náčelník, obdobná situace je i pod Tescem a před Tescem na Rokycanské třídě.

Mám v plánu brzy vše zdokumetovat a zaměstnat tyto úřady, včetně medializace celého problému, pokud nezačnou hned konat.

Howgh.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 10:34
avatar

A umite na svem telefonu vytocit linku mestske nebo statni policie, aby v takovem pripade konala co ji zakon umoznuje?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: virus*
Datum: 22.08.13 17:33

Mám obavy,že vytáčet linky komukoliv na svém telefonu,může být v době tlačítkových klávesnic,nebo dotykových telefonů značný problém .*klik*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: virus*
Datum: 22.08.13 17:29

Jen taková poznámka-ta místa (parkoviště),která popisujete jsou většinou ve vlastnictví těch prodejen..tedy soukromé. Možná,že je na to nějaká vyhláška..kolik parkovacích míst pro invalidy tam musí minimálně být..,ale obávám se,že magistrát se tím právě proto nebude zabývat když tam ta vyhražená místa jsou .Opačná situace by byla,kdyby ten soukromý vlastník žádná takto vyhražená místa na svém parkovišti nedal vyznačit. Takto je to po celé republice u všech nákupních center. MP nebo PČR by měly konat pokud nějaký Čech s "těžkou prdelí " *smich* na značení kašle a zaparkuje tam kde nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 17:32
avatar

virus, určitě soukromá, ale věřejně přístupná! Policie musí konat, pokud si někdo stěžuje..

Ohodnoceno: 1x
 
Od: virus*
Datum: 22.08.13 21:04

Souhlas..ale tam byla připomínka,jestli těch míst není zbytečně moc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 21:16
avatar

virus, nevím co je moc... v době dovolených asi zbetečně moc, o svátcích a akcích asi ne..

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: buss®
Datum: 22.08.13 10:32

Neposlouchejte co kdo říká a ptejte se na úřadě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 22.08.13 10:40

Tazatel se ale pta tady.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 22.08.13 14:56

samozřejmě že to pořád platí ale ne paušálně, rozohoduje o tom místně příslušná odbor dopravy po splnění zákonných podmínek, a ty jsou trvalý pobyt, držitel ZTP-ZTP/P průkazky a vlastnictví vozidla včetně registrace na své jméno

doporučuji to řešit na vašem místně - příslušném odboru a možná zjistíte že dotyčný invalida je celý rok na chatě, ale místo k parkování mu bylo přiznáno podle zákona a vše je ok

doplněno 22.08.13 14:57:

jinak to řeší zákon č.13 o pozemních komunikacích, tzv silniční zákon v paragrafu myslím 25

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.13 20:28

Držitel průkazu ZTP/P má možnost žádat na magistrátu o vyhrazené parkovací místo před domem kde má trvalé bydliště a trvale jej obývá. Příslušný úřad provede zkoumání, na kolik je žádost oprávněná a podle toho místo buď přidělí, nebo ne. To že máte průkaz ZTP/P ještě neznamená, že místo dostanete. Na tohle mají jeden měsíc od podání žádosti a věřte, že získat takové místo není zrovna jednoduché. Pokud žadatel uspěje a místo dostane, provádí se každý rok opětovné přezkoumání potřebnosti místa, tohle se provádí ve většině měst v lednu a opět ouřada rozhodne, jestli vám místo zůstane, nebo ne. Takže je docela s podivem, že jsou u vás dvě místa O 1 s vyznačenou SPZ, která nikdo neužívá. Nejspíš máte líné úředníky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.