Užívání vozu

Od: Datum: 19.07.13 22:23 odpovědí: 9 změna: 18.08.13 11:08

Ahoj. Máme při. Hrozí nějaký problém s používání os. auta, které je pojištěno na povinné ručení zemřelým majitelem? Hlavně v případě pojistné události. Ať už zaviněné, nebo nezaviněné. A přepis na nového majitele ještě neproběhl. Je v jakési zápujčce. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: danecekdan*
Datum: 20.07.13 00:14

Povinné ručení se vždy platí na určité období, většinou rok, dopředu. Pokud tedy vozidlo má platnou "zelenou kartu", do konce její platnosti by mělo být pojištěno. A v případě škodní události by mělo být jedno, kdo s ním jede. Spíše by mohl být problém s tím, že vozidlo se na nového majitele musí převést do zákonem stanovené doby. V tom by pojišťovna mohla hledat "kličku".

Osobně bych raději brnknul na pojišťovnu vozidla a vše si ujasnil. Kromě ceny hovoru to nic stát nebude;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.07.13 00:18

Domnívám se, že pojištění odpovědnosti za škody vznilklé provozem vozidla zaniklo dnem úmrtí vlastníka, který uzavřel pojistnou smlouvu. Pokud po tomto datu vznikne nějaká škoda, tak se pojišťovna bude kroutit a neuhradí ani korunu. S autem jezdit až po vypořádání dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.13 00:36
avatar

Domníváte se špatně. Pokud je pojistná smlouva platná, pak by nemělo ze strany pojistitele nic hrozit a vozidlo je možno běžně používat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.07.13 00:48

pokud je vozidlo pojištěno není problém provozovat pokud už pojistka zkončila je třeba uzavřít novou třeba na vaše jméno nebo někoho jiného ale základní věc je aby bylo vozidlo pojištěno a zaplaceno pak nevydím problém

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrnaku*
Datum: 16.08.13 11:57

Nemělo by Vám nic hrozit ze strany pojišťovny. Ale snažte se auto co nejrychleji přepsat na dopraváku, abyste dodrželi zákonné limity. Ušetříte si tím spoustu případných komplikací. No a po přepisu není nic jednodušší než uzavřít povinné ručení na sebe.

Teoreticky je otázky, kdyby někdo naboural do Vás a Vy jste si opravu dělal svépomocí, tzn. pojišťovna viníka by Vám měla vyplatit peníze, ale auto patří zemřelé osobě, kam by peníze šly?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 16.08.13 12:06

hrozí smlouva se zemřelým skončila jeho smrtí

doplněno 16.08.13 12:09:

do 15 dnů od úmrtí je povinnosí dědiců nahlásit pojištovně změnu a pojistku platit dál, pokud je určen správe dědictví je to jeho povinnost - pojištění a pokud nebyl soudem určen je to povinnost všech dědiců společně a nerozdílně

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.08.13 21:38

Ahoj. Byl jsem nedávno v České pojišťovně a na tohle téma jsem se zeptal. Bylo mi odpověděno, že po vyřízení dědického řízení se má dědic domluvit se svojí (když už nějaké pojištění má)pojišťovnou na uzavření nového pojištění. Je to nejlepší okamžik na změnu pojišťovny. Platí to i v případě změny dodavatele energií. Jen je potřeba vyrovnat všechny závazky zemřelého u dodavatele. Toliko info.

Od: buss
Datum: 16.08.13 21:53

Přečtěte si v zák. 168/1999 Sb. - zánik pojištění odpovědnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.08.13 11:08

Tak jsem si přečetl § 12 zákona a je to jasné. Pojištění nezaniká hned při úmrtí pojištěného, ale trvá až do doby, kdy dědic oznámí pojišťovně, že se stal novým vlastníkem vozidla. A dědic to nemůže oznámit dříve, než mu notář přiklepne dědictví rozhodnutím, které musí nabýt právní moci. Do té doby se tedy dá s vozidlem jezdit bez problémů na starou pojistku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.