Klepání při zrychlování

Od: Datum: 13.06.13 21:00 odpovědí: 11 změna: 16.06.13 09:13

Zdravím, někdy když jedu Favoritem (1988), tak jakmile zrychluji 60 - 90 Km a přidávám plyn a zvyšuji otáčky tak slyším klepání nebo chrastění, které zmizí až dosáhnu vyšší rychlosti nebo otáček zkrátka objevuje se jen při přidávní a pak jakmile motor dosáhne vyšších otářek je klid


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 13.06.13 22:19

To by se mohlo jednat o t.zv. kritické otáčky, které se objeví u každého auta při určitých rychlostech. Těmto otáčkám je třeba "ujet" vyššími otáčkami. Každé lidské dílo je nedokonalé, při kritických otáčkách se jednotlivé vlivy jakoby sečtou, znásobí, a projeví se vibracemi. Kritické otáčky se opakují znovu při kritických otáčkách "na druhou", tedy se čtvercem rychlosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 13.06.13 22:32

Kriticke otacky tezko budou v rychlostnim rozsahu 30km/h. Navic u "lidoveho" vozu typu favorit by asi nebyl tazatel prvni a jediny, komu se tak deje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.13 22:41
avatar

Máte na mysli rezonanční frekvence dílů. U aut se výrobci snaží tytu frekvence nastavit na režimy a provozní podmínky, kterých auto za normálních podmínek nikdy nedosáhne. Spíše se třeba jedná o špatně vyvážené kolo, nebo jiný nedostatek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 13.06.13 22:38

Jestli jste si jistý, že čepy a ramena jsou OK. Nechte převážit kola, popřípadě udělat i geometrii. Ji klidně možné, že odlétlo jen závažíčko na kole. I taková "prkotina" dokáže znepříjemnit řízení vozu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.13 07:49
avatar

Rezonance dílů by se projevila při určitých, ale trvalých otáčkách, nejen při zrychlování. Stejně tak "kritické otáčky". Závada podvozku (nevyvážená kola, vůle čepů) s tím rozhodně nesouvisí. Já bych to spíš typoval na špatný (velký) předstih, nevhodné palivo, či příliš bohatou směs.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 14.06.13 08:59

Podle mně nejpravděpodobnější příčinou bude jak píše p. "magdon" v poslední větě. Při přílišném a razantním sešlápnutí pedálu plynu při nižších otáčkách motoru, dojde zejména u karburátorových motorů k náhlému ochuzení směsi pro motor. To má za příčinu tzv. detonace (neznalí řidiči tomu říkají klepání ventilů = nesprávný, a z neznalosti všeobecně šířený názor). Při chudé směsi ve válci dochází ke zpomalení hoření. Pomalu hořící směs před sebou stlačuje směs ještě nehořící, stlačí ji na vysoký tlak, čímž vznikne její vysoká teplota a směs vysokou teplotou vybuchne _ detonuje. To vydává zvuky jako by klepaly ventily. Toto se odstraní ubráním plynu, nebo přeřazení na nižší rychlostní stupeň (zvýšení otáček motoru) a také použitím víceoktanového paliva a k tomu náležitě seřízený předzápal. Bylo by rozhodně zajímavé si zdůvodnit ochuzení směsi v karburátoru při značně -plně otavřené škrtící klapce a menších otáčkách motoru, které neodpovídají právě míře otevření škrtící klapky Hezký den - miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.13 09:31
avatar

já bych skusil hledat jednoduší vysvětlení a okoukl bych zda se mi třeba neuvolnil plech nad vejfukem nebo jestli neni neco uvolněnýho v motoru a to se pak při nákejch otáčkách rozklepe a chrastí *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.13 09:59

Objevilo se to ze dne na den, nebo to nabíhalo postupně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: robokop*
Datum: 14.06.13 11:14

z ničeho nic

Od: hogo*
Datum: 14.06.13 22:02
Může to být utržený silenblok uložení motoru. Při zrychlování se motor může zvedat a vydávat popisované zvuky. Tato závada se vyskytla u automobilu zn. Ford.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ecik*
Datum: 16.06.13 09:13
Spojka zda to jde od motoru
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.