Jízdní kolo a alkohol ciklisty vs. Policie?

Od: Datum: 26.05.13 08:44 odpovědí: 7 změna: 26.05.13 13:16

Dobrý den.

Vím, že tato otázka do této rubriky zcela jistě úplně nepatří, ale věřím, že právě zdejší rádcové a motoristé budou vědět, proto vkládám sem.

Kdyz zastaví hlídka Policie ciklistu, který před jízdou požil třeba 3 piva:

1) můžou mu dát dýchnout?

2) jaký další postup bude v případě zjištění alkoholu v dechu následovat? Povezou ho na odběry?

3) jaký trest můžou ciklistovi uložit?

4) ciklista dále nebude moci pokračovat v jízdě na kole, jen pěšky?

5) dotkne se jeho postih nějakého záznamu?

6) ŘP, pokud ho ciklista vlastní, mu asi sebrat nemohou, že? Takže ŘP ( záznam, body apod. ), by se trest týkat vůbec neměl?

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 26.05.13 09:01

Cyklista je z pohledu zákona účastníkem provozu na pozemních komunikacích, který se tohoto provozu účastní přímým, aktivním způsobem a je v pozici řidiče nemotorového vozidla. Z tohoto postavení vyplývají cyklistovi povinnosti srovnatelné s postavením "klasického" řidiče motorového vozidla. I jemu mohou vzniknout velké problémy související s požitím alkoholu před jízdou na kole, případně při konzumaci alkoholu během jízdy.Cyklista, jako každý jiný řidič, nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy, nesmí řídit bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky, kdy by mohl být ještě pod jejich vlivem (§ 5 odst. 2 písm. a, b zák. č. 361/2000 Sb.).

Zákon č. 361/2000 Sb. ukládá řidiči, tedy i cyklistovi, povinnost podrobit se na výzvu policisty dechové zkoušce a v případě pozitivního zjištění i lékařskému vyšetření s odběrem krve nebo moči ke zjištění, není-li ovlivněn alkoholem (§ 5 odst. 1 písm. f). Pozor! Pokud by cyklista odmítl podrobit se dechové zkoušce nebo, byla-li dechová zkouška pozitivní, lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholem nebo návykovou látkou, dopustí se též přestupku. Za odmítnutí dechové zkoušky či lékařského vyšetření mu může být uložena peněžitá pokuta až do výše 15 000 Kč. Určitým specifikem při trestání cyklistů je to, že nebývá ukládán trest zákazu činnosti (zákaz řízení) a že ani v případě prokázaného přestupku nemůže být cyklistovi zadržen či odejmut řidičský průkaz. Řidičský průkaz totiž opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není.

doplněno 26.05.13 09:03:

http://www.policie.cz/clanek/…jstvi-cykliste-a-alkohol.aspx

doplněno 26.05.13 12:06:

andelck - na tvoje rady jsem čekal , příště se ti samozřejmě dovolím , a až ty to odsouhlasíš tak tady budu psát.*bzum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 10:34

Když už kopíruješ text a neuvedeš ani autora či zdroj, tak příště aspoň kopíruj odpověď, která je platná. Tento text je starý cca 10let a vycházel ze staré legislativy. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 10:44

0) Cyklista se píše s tvrdým y . Hrozně to bije do očí a překlep to asi nebude.

1) Ano mohou ti dát dýchnout. A ty jsi povinen této výzvy uposlechnout.

2) Pokuď budeš souhlasit, že jsi před jízdou či během ní, požil alkohol, tak na krev tě vozit nemusí.

3) Pokuta až 50tis kč.

4) Jasně že půjdeš pěšky.

5) V nejhorším případě trestní rejstřík.

6) ŘP na motorové vozidlo ti neseberou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.05.13 12:39

já jsem zase slyšel že ho sebrat mužou.. tak ted nevim teda

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 13:16
avatar

Já slyšel,slyšet a vědět je rozdíl . NEMOHOU-nemá to oporu v zákonech,jinak vše ostatní jako u řidičů MV!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 12:52
avatar

ja jen doplnim, ridicak opravud neseberou. A druha vec, policie pochopitelne muze provest dechovou zkousku i u chodcu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 26.05.13 13:06

A nebylo by lepčí se podívat do zákona co tam je o zadržení ŘP? Jste řidič?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.