Odstoupení od smlouvy

Od: Datum: 16.05.13 21:36 odpovědí: 20 změna: 18.05.13 19:25

Dobrý den, máte někdo zkušenost s odstoupením od smlouvy, případně nároku na slevu u ojeteho vozidla? 6.1.2013 jsem zakoupil ojeté vozidlo. Smlouva klasická dle § 588 a násl. obč. zák/ dle ust. § 409a násl. obchod. zákoníku. S vozidlem jsem najel 4.105km ( cesta do Španělska 2100km a potom v místě) a začal klepat motor. Již předtím cca po ujetí 3600km jsem musel do servisu a tam mě repasovaly vstřiky - 1ks/160eu. po 4100km začalo klepání v motoru. V autorizovaném servisu mě zdělily že je závada na motoru -další závady jako porucha na vszapalování a dofukování podvozku které zjistily jsou vcelku podružné -koupil jsem staré auto. Ale závada na motoru resprktive oprava by mě přišla na 2000,- eu v případě složité opravy, nebo výměna motoru 4000,-eu což je v podstatě cena vozu. Jelikož jsem s autem ve Španělsku a není možné ho dopravit do Čech chci žádat majitele o přispění na opravu. Mám šanci?

Děkuji za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 16.05.13 21:58

No a podle čeho je vlastně ta KS? Jste schopen prokázat, že na motoru byla vada v dobe převzetí? Najet tisíce a a pak reklamovat...

doplněno 16.05.13 22:51:

to tatazd já jsem to četl, tak si zkuste počíst o KS v OZ a v ObchZ. Co je v té KS z každého zákona vybráno? Záruka je v každém řešena jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tatazd*
Datum: 16.05.13 22:11

Píšu § 588 a násl. obč. zák/ dle ust. § 409a násl. obchod. zákoníku v dotazu - Jinak auto mě stáko 96000,- a přesto že jsem s opravou něčeho počítal tak že odejde motor -to jsem nečekal. Pokud by se stím dalo dojet domů tak se to pokusím řešit asi i sám. Vservise (Španělsko - autoriz. servis Mercedes to vyloučily - takže auto stojí. Asi mě spousta lidí bude radit jako že -staré auto atd. ale myslím že za skoro 100tis což je běžná cena na trhu v ČR NEKUPUJU KRÁLIKÁRNU. jSEM DŮCHODCE A JEŠTĚ SI PENĚZ VÁŽÍM. bOHUŽEL NA NOVÉ NEMÁM. dĚKUJI

Datum: 16.05.13 22:03
avatar
Šance se. Blíží nule.proč probíhá kupující nelustruje,neproveruje,nezjjstuje podrobnosti,tech.stav před samotnou koupi auta...? Nechapu to,než někomu daruju 100 000,-kacek. Tak bych byl sakra opatrný co za ne dostanu...zkuste to ale reakce bude sorry a ahoj...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tatazd*
Datum: 16.05.13 22:15

Samozřejmě jsem auto prohlížel, dokonce s ním byl i v servisu ale ani tam nejsou jasnovidci a auto nic nenaznačovalo že přijde taková závada. Jinak děkuji za názor.

Od: jarda3*
Datum: 16.05.13 22:06

Se nejak roztrhl pytel se spatnymi nakupy ;) Na takoveto cestovani je asi lepsi koupit nove auto se zarukou a garanci, ne?Ojetina je vzdycky loterie, nevim, co cekate od auta za 4000E, neni to navic Audi? ;)

doplněno 16.05.13 22:22:

Tak jiste, ale je to proste o vyberu konkretniho kusu - nekdy se zadari vic, nekdy min...

doplněno 16.05.13 22:24:

Mimochodem, ta znacka by me zajimala - ono cim vic atraktivni znacka, tim to byva vetsi bouda...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tatazd*
Datum: 16.05.13 22:17

Od auta očekávám samozřejmě že bude jezdit -je jedno jestli je za 50tis nebo za 500tis. Pokud bych chtěl auto na náhr. díly tak to neřeším. Dík za názor

Od: tatazd*
Datum: 16.05.13 22:20

Jinak měl jsem i volvo za 1000 eu a jezdilo 3 roky k plné spokojenosti -nepočítám destičky, kotouče a pod. Najeto 258tis km.

Od: tatazd*
Datum: 16.05.13 22:41

Značka je Mercedes Benz V220 CDI. Toto auto jsem si vybral po cca3 měsícíchhledání, zjištování na internetu, objížděním inzerátů atd. Jeden z důvodů byl i tenže ho má kamarád a má najeto 280tis (ted už asi přes 300) a relativně bez problémů. Potřeboval jsem větší auto ale jinak najedu za rok s bídou 10tiskm.

Datum: 16.05.13 23:11
avatar

nevím co konkrétně je na motoru k.o.,ale cokoli dělat na spodku výjde asi dráž než sehnání jiného motoru 2.1 CDI z bouračky apod.ovšem se zárukou...tyhle motory jsou obecně držáci-kámoš je s Éčkem a tímhle motorem pomalu na milionu,tím spíš je šance na sehnání zdravého kousku z bouračky...Zkuste aukro,vrakárny apod

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tatazd*
Datum: 16.05.13 23:24

Děkuji za odpověd. Bohužel jsem momentálně i s autem -které nejede a hledejte a řešte vrakoviště a náhradní díly. Doma by to samozřejmě problém nebyl, Nicméně i to jsem tady zkoušel nejbližší motor v Barceloně - použitý se zárukou- 1500eu. Dále práce - cenu nevím... Takže to je můj problém. Jinak o motoru vím dík internetu a forům snad už úplně všechno. To ale není podstata mé původní otázky. Jde mě o to že auto "nic" nenajelo aje v ...nebi. Nezdá se mě že po třech měsících bych to měl odskákst sám. Jinak hledám spíš odpověd kdo s tím už měl zkušenost případně spor a jak to dopadlo.Jsem důchodce a ne žádnej závodník, takže vím že auto můžu "odrovnat i po 100km. To není můj případ.

Od: andrea1*
Datum: 16.05.13 23:28

Poodle OZ § 616 se určité skryté vady, které se projeví do 6 měsíců od koupě, považují za vady reklamovatelné. Jinak přikládám odkaz: http://www.tipcars.com/magazi…a-ojety-vuz-ano-ale-1877.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.05.13 23:34
avatar

shrnul bych to asi takhle-vynalozene prostredky na právní zastoupení,soudní spor, určitě převýší cenu opravy,navíc s nejistým výsledkem(prokázání,že původní majitel "věděl"),nemluvě o čase...Bohužel bych se soustředil na opravu-prioritně zjištění co je za problém,zkuste místní klub MB(forum)...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tatazd*
Datum: 17.05.13 00:38

Konečně relevantní odpověd. Moc děkuji - o to mě šlo

Od: buss
Datum: 17.05.13 01:28

A auto bylo koupeno v obchodě?

doplněno 17.05.13 16:27:

To bylo na andrea1, §616 zvl. ustanovení o prodeji v obchodě. Jak byla sepsána kupní smlouva dle dvou zákonů, každá část jiný zákon? Odtah by stál asi majlant. To tam auto raději prodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tatazd*
Datum: 17.05.13 15:23

Na inzerát od soukr.osoby. Samozřejmě jsme auto prohlížely, projely,absolvovaly jsme iprohlídku v serv. ale do motoru nevidíte. Podle vyjádření a diagnostiky je závada na válci. Jde o to že jsem i s autem ve Španělsku a do Čech prostě nedojedu. Odtah cca 2200km - nemámpředstavu kolik by to stálo.

Od: andrea1*
Datum: 17.05.13 20:51

Přikládám výňatek, týkající se záruky při koupi ojetých vozů, ze kterého jednoznačně vyplývá, že na prodej a nákup mezi fyzickými osobami se vztahuje občanský zákoník. Tady jde o závadu, jejíž odstranění je finančně náročné a je zde třeba i porovnat tuto cenu s cenou zaplacenou za vůz. Problém je, že auto je ve Španělsku. Jedině se snad spojit s někým v Čechách, aby zjistil jak v tomto případě postupovat. Určitě bych možnost reklamace využila. Myslím, že toto není až tak neobvyklá věc (mimo toho Španělska) a že bude obsažena i v judikatuře. Třebas bude prodávající přístupný jednání.


Odpovědnost za vady - záruka - záruční doba

Stejně jako na nové vozy se také na ojeté automobily vztahuje určitá forma záruky - odpovědnosti za vady, vyplývající z právních norem.

Při tom je nutné odlišit z hlediska právního vztahu, je-li zákazníkem - kupujícím soukromá fyzická osoba nebo podnikatel či podnik.

Při prodeji ojetého automobilu soukromé fyzické osobě jsou záruční podmínky stanoveny ustanoveními občanského zákoníku.

Při prodeji ojetého automobilu podnikateli či podniku jsou záruční podmínky stanoveny ustanoveními zákoníku obchodního.

Občanský zákoník jednoznačně určuje u věcí použitých, tedy i ojetých automobilů, záruku v délce šesti měsíců. Její platnost začíná běžet dnem převzetí automobilu kupujícím. Prodávající může jednostranným prohlášením tuto lhůtu případně prodloužit, ale v žádném případě ji nesmí zkrátit.

K uplatnění práva z odpovědnosti za vady musí dojít kupujícím u prodávajícího pouze v této lhůtě, jinak práva zaniknou.

Kupující musí při reklamaci vad ve svém jednostranném právním úkonu vady pojmenovat a definovat své požadavky. V oprávněných případech má přitom nárok na odstranění nedostatků do určité doby, přiměřenou slevu z ceny, nebo v krajním případě odstoupení od smlouvy.

Důvodem k odstoupení od smlouvy může být, když kupující prokáže, že prodávající zamlčel závažný nedostatek na vozidle, který nelze řešit přiměřenou slevou z ceny nebo odstraněním vady. Takovým důkazem může být i prodej odcizeného vozidla, důvodem k neplatnosti kupní smlouvy je i skutečnost, že předmětem prodeje bylo vozidlo, které bylo v majetku jiné osoby než prodávajícího (např. leasingové společnosti).

Prodávající neodpovídá za vady vzniklé použitím nebo opotřebením vozidla, ale naopak odpovídá za vady, které měl automobil v době uzavření smlouvy s kupujícím, a které nebyly řádně specifikovány kupujícímu např. v protokolu o technickém stavu. Prodávající rovněž odpovídá za vady, které se projevují při provozu vozidla jinak, než bylo popsáno v protokolu o technickém stavu.

Při prodeji ojetého vozidla podniku nebo podnikateli obchodní zákoník nemá jednoznačné stanovenu záruku za jakost a nestanoví ani zákonnou záruku - odpovědnost za vady. Rozsah záruky proto vyplývá ze smluvního ujednání nebo ze záručního prohlášení. Bližší podrobnosti jsou uvedeny v ustanoveních obchodního zákoníku.

Tzv. skryté vady bývají velmi často udávány kupujícími při uplatňování reklamací. Za skrytou vadu lze považovat nedostatek vozidla zamlčený prodávajícím, popř. nenalezený přejímacím technikem při přebírání vozidla a nezapsaný v protokolu o technickém stavu. Např. opravu po havárii provedenou náhradní technologií a zjištěnou až po odstranění čalounění, ale i jiné prodávajícím evidentně zamlčené nedostatky.

V jakékoli sporné záležitosti je vhodné vyhledat kvalifikovanou pomoc právního zástupce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.05.13 21:22
avatar

andrea1 -nechci být impertinentní,teorie)zákon) je sice fajn,ale praxe je bohužel reálně úplně někde jinde-všichni tak nějak tušíme,že to a to by mělo být tak a tak,v podobném duchu je i (někdy) legislativa,ale převést platnou legislativu(zde pasáže o odpovědnosti prodejce o skrytých vadách v OZ) do reálu je naivní a drahou srandou,za kterou by tazatel měl montáž jiného motoru i s prácí...I z těch mála případů ,které se v obdobné problematice dostanou k soudu(o procentní úspěšnosti "prokázání",že prodávající věděl o vadě a tudíž za ní zodpovídá nemluvě),fajn-i pokud by teoreticky navrhovatel(tazatel) u soudu uspěl-čili zejména sehnal si ,a zaplatil,znalecký posudek ve svůj prospěch atd atd.,tak má pořád jen kus papíru s razítkem,který prodejce nijak nenutí jednat v duchu soudního rozhodnutí...Zkrátka vymahatelnost práva(zde je nutno přičíst podstatu sporu s prokázáním) je v ČR téměř nulová,prostě ani případný i vyhraný soud neřeší problém samotný-a sice tralala motor 2200 km od ČR...Je na tazateli co zvolí,zda postup Don Qichot nebo konstruktivní řešení...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.05.13 01:22

Nekopírujte názor jiných http://lnyvlt.euweb.cz/uzitecne/prodejkoupeauta.htmkdyž
když tak odkažte na zákon.
Při prodeji ojetého automobilu soukromé fyzické osobě jsou záruční podmínky stanoveny ustanoveními občanského zákoníku ..
To není pravda, je na účastnících, podle čeho smlouvu koncipují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.13 08:21

Fyzická nepodnikající osoba vždy automaticky uzavírá kupní smlouvu dle Občanského zákoníku.

Pokuď je ve smlouvě napsáno, že je uzavřena dle Obchodního zákoníku, je tento článek neplatný. Nelze se totiž dopředu vzdát svých práv, které nám zaručuje Občanský zákoník.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: andrea1*
Datum: 18.05.13 19:25

Bussi, nepoučujte mě, co mám dělat. Článek je zkopírovaný z Hospodářských novin a není to jenom názor jednotlivce, ale komentář, či rada odborníka opřená o právoplatnou legislativu. To je logické, že HN neposkytuje lidem rady podle někoho názoru.

Měl by jste vy uvést zákon podle kterého není pravda, že prodej mezi fyzickými osobami se neřídí pouze občanským zákoníkem a že si účastníci mohou vybrat, podle čeho smlouvu koncipují.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.