K čemu slouží lambda sonda za katalyzátorem?

Od: Datum: 04.06.13 11:39 odpovědí: 3 změna: 04.06.13 12:22

Dobrý den,

k čemu prosím vás slouží lambda sonda za katalyzátorem? Jakto že ji mají jen některé auta?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 04.06.13 11:56

Hlídá katalyzátor jestli je v dobré kondici -

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lambda_sonda

Širokopásmová lambda sonda je novější lambda sonda požívaná v dnešních moderních automobilech. Je umístěna před třícestým katalyzátorem a je využita nejen pro automobily s vrstvenou směsí ale i pro moderní vznětové motory. Za třícestným katalyzátorem je umístěna dvoustavová lambda sonda, která hlídá správnou funkci katalyzátoru. V případě, že by řídicí jednotka zaznamenala stejný signál od širokopásmové lambda sondy (před katalyzátorem) a i od dvoustavové (za katalyzátorem), svědčilo by to o špatné kondici katalyzátoru.

doplněno 04.06.13 11:58:

Současné lambda sondy se při dodržování předepsané údržby vozidla a tankování kvalitního paliva vyznačují životností přibližně 160-200 000 najetých kilometrů a svou funkčnost zahajují už 10 sekund po nastartování motoru. Obecně se dá napsat, že důsledkem nefunkční lamda sondy je vyšší spotřeba paliva, nepravidelný chod motoru a zhoršená dynamika.Moderní motory a jejich výfukový systém obsahují lambda sondy dvě. Lambda sonda, na základě které se reguluje spalování (složení směsi) ao níž jsme psali je samozřejmě před katalyzátorem. Druhá tzv.. kontrolní lambda sonda je umístěna za katalyzátorem. Tato lambda sonda nemá v systému roli regulovat složení směsi (to dělá lambda první), ale jejím úkolem je kontrolovat účinnost katalyzátoru, tedy defacto sledovat zbytkový kyslík, pokud se nějaký dostal za katalyzátor. Pokud je totiž katalyzátor nefunkční (ucpaný, rozpadlý atd..), Nedochází v něm ke katalytickému rozkladu škodlivin a procento zbytkového kyslíku v zplodinách je vyšší, prakticky stejné jako měří lambda sonda před katalyzátorem. Pokud se taková něco vyskytne, tato "kontrolní" lambda sonda zareaguje a systém pomocí řídící jednotky motoru ECU vyhlásí chybu resp. u některých motorech přepne řídící jednotka nouzový režim.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ar*
Datum: 04.06.13 12:02

" Hlídá katalyzátor jestli je v dobré kondici " Vážně? to je nějaká novinka? Doteď se nejlépe kondice katalizátoru poznala třeba na emisích.

V odkazu je to napsáno celkem jinak a rozumněji. "dodává hodnoty do ŘJ"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.13 12:22
avatar

Ta druhá vložená citace se mi blbě čte. Zkusil jsem ji opsat (překopírovat) bez toho šedého podbarvení,

Současné lambda sondy se při dodržování předepsané údržby vozidla a tankování kvalitního paliva vyznačují životností přibližně 160-200 000 najetých kilometrů a svou funkčnost zahajují už 10 sekund po nastartování motoru. Obecně se dá napsat, že důsledkem nefunkční lamda sondy je vyšší spotřeba paliva, nepravidelný chod motoru a zhoršená dynamika.Moderní motory a jejich výfukový systém obsahují lambda sondy dvě.Lambda sonda, na základě které se reguluje spalování (složení směsi) ao níž jsme psali je samozřejmě před katalyzátorem. Druhá tzv.. kontrolní lambda sonda je umístěna za katalyzátorem. Tato lambda sonda nemá v systému roli regulovat složení směsi (to dělá lambda první), ale jejím úkolem je kontrolovat účinnost katalyzátoru, tedy defacto sledovat zbytkový kyslík, pokud se nějaký dostal za katalyzátor. Pokud je totiž katalyzátor nefunkční (ucpaný, rozpadlý atd..), Nedochází v něm ke katalytickému rozkladu škodlivin a procento zbytkového kyslíku v zplodinách je vyšší, prakticky stejné jako měří lambda sonda před katalyzátorem. Pokud se taková něco vyskytne, tato "kontrolní" lambda sonda zareaguje a systém pomocí řídící jednotky motoru ECU vyhlásí chybu resp. u některých motorech přepne řídící jednotka nouzový režim.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.