Jaký hydraulický olej pro štípačku

Od: Datum: 06.05.13 13:42 odpovědí: 4 změna: 06.05.13 20:24
avatar

Dobrý den,

mám nově koupenou štípačku, do ní chci do zásoby koupit hydraulický olej, ale netuším jaký, v návodu je napsáno pouze, že se tam lije hydraulický olej o viskozitě 20, ale skoro nikdo nikde viskozitu neudává.. Jak zjistím jeslti je třeba vhodný olej:

FEBI 06161, který mám možnost výhodně koupit? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.05.13 13:49

Olej FEBI 06161 neznám, takže těžko říct.

Ale já v hydraulické používám hydraulický olej OH-HM 32 (viskosita 32) nebo OH-HM 46 (viskosita 46).

A raději používám OH HM 46 protože je hustší.

Olej o viskositě 20 je "skoro voda" takže zkus hledat mezi ložiskovými oleji. Ty mají nízkou viskositu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 17:52

Jestli ti z ní teče olej tak ji vrať mám také štípačku už 10 let a ještě jsem olej nepotřeboval.Zbytečné kupovat do zásoby.A navíc ta 20 je fakt řídká až se ti zahřeje tak to ztratí sílu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 19:40
avatar

Děkuji děkuji moc za rady, budu potřebovat ještě trochu poradit ohledně toho, co jste psali, jelikož jste mi dali brouka do hlavy.

Olej se neztrácí, že by tekl někde z pístu, šroubu nebo podobně, ale je tam jeden šroub, který se musí uvolnit (když se štípe) a zase zatáhnout, když se neštípe, šroub má plastovou vrtulku, aby to šlo bez nářadí..

A právě tímto šroubem mírně ukapává, není to moc ale myslím si, že ikdyž to bude mírně pídit, jednou se musí např. 2dl ztratit. A k tomu jak jsem se chtěl na stav oleje podívat, tak mi bohužel trochu odteklo a je tam nyní mezi ryskama, ale bohužel u spodku.

Podle vás je 20ka řídká, ale když ji předepisují, dali byste tam přesto třeba 40ku? Děkuji

Datum: 06.05.13 20:24

Záleží na množství oleje v nádrži.

Pokud je štípačka určená pro provoz i při teplotách kolem 0°C, tak to by byl bůvod pro použití řídkého oleje. Jiný důvod nevidím.

K tomu šroubu s plastovou vrtulkou. Tuto vymoženost neznám, ale odhaduju, že je to přisávání vzduchu do nádrže a odfuk vzduchu z nádrže. Tím že se při štípání olej přemísťuje z nádrže do štípacího válce, tak by v nádrži vznikal podlak (což není dobré) a při návratu oleje z válce do nádrže nebo při ohřátí oleje by v nádrži vznikl přetlak a mohla by někde prasknout.

Zkus se štípačkou pracovat a po půl hodinách změř teplotu oleje. Když bude teplota kolem 40°C tak je to optimální. Při teplotě 60°C už trpí těsnící prvky a při vyšších teplotách (80°C) už těsnění nemusí fungovat. Může dojít k trvalému poškození těsnění.

Pokud ti teplota i s řídkým olejem vydrží do 60°C, tak tam klidné řídký olej nech.

Běžně se v hydraulice používají oleje 32 nebo 46.

Pokud to výrobce doporučuje, tak to asi má důvod. Aby sis mohl být jistý použitím hustšího oleje, musel bys agregát rozmontovat a zkontrolovat rozměry a parametry jednotlivých prvků. A nebo se můžeš dotázat u výrobce štípačky.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.