Nejasnosti - přednost zprava, předjíždění

Od: Datum: 06.05.13 13:39 odpovědí: 5 změna: 06.05.13 23:51

Dobrý den,

příští týden dělám závěrečné zkoušky v autoškole. Nicméně bych se rád s dovolením zeptal na dvě nejasnosti, ve kterých si nejsem vůbec jistý.

Na sídlišti, kde často jezdíme je značka "Zóna" - rychlost max. 30, přednost zprava. Po cca 300 metrech následuje ukončení této zóny. Je mi jasné, že rychlost, je standartně pak již 50 (v obci). Ale jak je to s předností zprava? Do značky zóna "Přednost zprava" uvádí jen preventivně? Čili platí i za značkou "Konec zóny"?

A druhý dotaz - jedu vedle tramvajového pásu v úrovni vozovky (není oddělen ani bílou čarou). Smím na něj vjet při předjíždění například cyklisty? Kamarádi, co již řidičák mají mi říkali, že se na to komisař tváří vždy divně, tak si nejsem jist.

Každopádně moc děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.05.13 13:48

Ta přednost zprava je jen informativní oznámení, aby si to řidiči uvědomili. Ta přeci platí neustále. Co když za onou zónou bude křižovatka bez značek? To jako že už nebude platit přednost zprava?

doplněno 06.05.13 13:56:

Nehledě na to, že přednost zprava se použije i na některých značených křižovatkách...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mowla*
Datum: 06.05.13 14:00

Přednost zrava platí pořád (kromě kruhového objezdu), není-li místní úpravou (dopravní značkou) stanoveno jinak. Na té značce ´zóny´ je připomenuta zřejmě ze stejného důvodu, jako třeba naparkovištích OC - aby si ji řidiči připomenuli (a nemysleli si, že přednost má ten, kdo jede rovně, případně ten, kdo více spěchá)... ;)

Tramvajový pás (vyhrazený) - není právně součástí pozemní komunikace, tedy na něj, běžně, nesmíš vjíždět - nechce se mi to hledat, ale mám dojem, že pouze při objíždění (nikoli předjíždění) a např. odvracení nebezpečné situace.

BTW - příští týden děláš zkoušky - to bys měl znát zákon 361/2000 (´o přepravě...´) znát z paměti, ne?

doplněno 06.05.13 14:20:

Koukolik: Máš pravdu, pravidlo je takto změněno od 1. 7. 2006... ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: koukolik
Datum: 06.05.13 14:06

mowla: jen pro upřenění, přednost zprava platí dle zákona i na kruhovém objezdu. Proto je před každým kruhovým objezdem značka dej přednost ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.13 23:51

koukolik jsi si jistý? Při vjíždění na kruhový objezd dáváš přednost vozidlům, kteří se na kruhovém objezdu již nacházejí a ty pokud mě oči neklamou přijíždí v podstatě z levé strany ať najíždíš z jakékoliv strany na kruhový objezd. Jakmile jsi na kruhovém objezdu máš přednost při jízdě i přesto, že se ti z pravé strany připojují jízdní pruhy. Tudíž přednost jízdy dáváš jen vozidlům, kteří se na kruhovém objezdu již nacházejí. Jakmile jsi na kruhovém objezdu hezky si to trajdáš dokud z něj nesjedeš...

doplněno 06.05.13 23:57:

*zed**zed**zed* Ha pěkná blbost co tu plkám... Teď jsem to studoval a koukám, že na některých kruháčích se dá solidně a dobře zbořit auto...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 06.05.13 14:01

§13 odst. 2 " ... Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti ... "

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.