Neexistující auta v dědictví

Od: Datum: 24.04.13 10:19 odpovědí: 22 změna: 25.04.13 15:07

Po již uzavřeném dědickém řízení, ve kterém jsem nabyla 1 vozidlo (již je zlikvidováno odhlášeno) se po učitém čase ukázalo, že v registru jsou evidována ještě dvě vozidla, která měla být zahrnuta do dědictví. Od aut samozřejmě nejsou ani značky, ani doklady, ani doklad o likvidaci, nic. Teď - podle naší právní legislativi jsem v pasti co dál. Kde auta skončila mě není známo. Neměl jste někdo podobnou zkušenost? Jak jste postupovali? Nabyli jste vozidla v obnoveném řízení, odmítnou to asi nelze? Nevím co teď. Na základě čeho to zrušit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jarda3*
Datum: 24.04.13 10:36

Pokud je rizeni uzavreno, v cem je problem?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alka*
Datum: 24.04.13 10:50

Dědictví již proběhlo a je uzavřeno, ale teď se zjistilo, že bych měla dědit ještě ty dvě auta, které visí v registru vozidel. Když probíhalo dědictví,tak jsem vůbec nevěděla, že ještě nějaká auta jsou v registu evidována a notářka nejspíš udělala chybu, když jsem jí nahlásila otcovo auto do děctví, aby si zjistila na odboru dopravy, zda vlastnil jen toto auto nebo více. A teď nevím jaký bude postup s těmito vozidly. Já i když bych je nabyla v nějakém obnoveném řízení do vlastnictví, tak je nemámna základě čeho odhlásit (nic k nim nemám) a navíc ani nevím zda za ně byla placená pojistka, zda jsou zlikvidovány nebo v provozu. Odbor dopravy totiž vyřadí z evidence pouze vozidlo na základě technického dokladu, dokladu o likvidaci s odevzdáním SPZ. Já nemám nic.

Od: buss
Datum: 24.04.13 10:58

Asi v tom, že se znovu otevře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.13 10:45
avatar

Vy jste zdělila vozidla které neexistují? jak je to možné, že jste se nebránila. Vždyť to vozidlo mohl klidně zemřelý dávno předtím prodat.

Že vozidlo je někde evidováno na zemřelého, nedává právní základ že existuje a je ve vlastnictví dědiců. (předmětem dědického řízení)

1. vozidlo fyzicky existovalo v době dědictví? Převzali jste ho?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alka*
Datum: 24.04.13 10:53

No ještě jsem je nezdědila, zatím zjišťuju situaci a hledám řešení jak z toho ven, abych je zdědit nemusela. Ale dědictví po otci již proběhlo a já jej přijala. Tyto dvě nevím jak bude notářka řešit, když neexistují. V obnoveném řízení přece nebudu dědit něco co neexistuje, ale v registru bohužel ano:( Zapeklité. V současnosti hledám nějaké východisko jak postupovat.

Od: jarda3*
Datum: 24.04.13 11:45

Myslim, ze v pripadne obnovenem rizeni by mela vyvstat otazka, kde jsou veci co dedim a pokud nejsou, tak asi neni co dedit... Ale cesty pravniku jsou nevyzpytatelne, to je fakt. Zaznam v registru nemusi odpovidat skutecnemu vlastnikovi - ja bych se snazil, aby se rizeni znovu neotviralo a pokud ano, tak nepripustit, ze zesnuly auta vlastnil, minimalne od doby kdy tu radi CKP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alka*
Datum: 24.04.13 12:43

Z ČKP mám právě velkou obavu. Odbor dopravy mě veškeré informace z registru vozidel dalo, ale nechci se opět opakovat. Bez dokladů mě auta prostě neodhlásí. Jo ještě tam padlo i to, že je pak ještě možnost auta nabýt dědictvím (ikdyž neexistují pouze v záznamu odboru doprav) a pak podt trestní oznámení na neznámého pachatele na Policii, že jsou auta neznámo kde, odcizeny. Tak to už vůbec nevím jak by probíhalo. Já každopádně nechci nabývat něco co neexistuje. Rodina ani známí taky už přesně nevědí jak auta skončily a kde by mohly být. Toto je právě legislativní smyčka, ze které není jak ven. A když si spočítám, že příspěvek ČKP za nepojištěné vozidlo je až 1500,- Kč za 30 dní , tak mě omývají! Jsem bezradná a budu to řešit jak s právníkem tak s notářkou a uvidím, co na to právník.

Od: alka*
Datum: 24.04.13 10:56

Ano 1. vozidlo fyzicky aexistovalo, jak píšu. To jsem zdědila a již ekologicky zlikvidovala a odhlásila.

Od: ivik®
Datum: 24.04.13 11:19
avatar

Dobrý den, alko, my potřebujeme vyřešit stejný problém, bratr zemřel a měl SPZ v depozitu od auta, které hnilo u domu a známý si ho tehdy asi před 10 lety odvezl jako šrot a na díly.SPZ máme tedy v depozitu a auto není a nevíme co dělat.Kdybych nějaké řešení objevila, ozvu se vám...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alka*
Datum: 24.04.13 11:25

Budu ráda za každou radu či zkušenost s podobným problémem, protože to chci co nejdříve dořešit.

Datum: 24.04.13 13:15
avatar

Nejsem si jistá, ale myslím, že auta zaniklá do 1.5. 2004, jde zrušit i na čestné prohlášení. U nás také proběhlo dědické řízení a o staré škodovce s RZ v depozitu ani zmínka.. Takže doufám, že se to po letech promlčí a kdyby se někdo ozval, tak spoléhám na to čestné prohlášení a nebo na to, že do depozitu se v té době mohly dávat RZ na dobu neurčitou..

Myslím, že v registru vozidel je takový nehorázný bordel a v tom paskvilu, kterému říkají zákon, jsou takové obrovské díry, že to svět neviděl..

Osobně se nejvíce bojím situace, že bych ztratila OP, našel ho někdo, kdo sbírá železo a autovraky a já se po letech s hrůzou dozvím, že jsou na mě v polopřevodu hlášena nejrůznější vozidla.. Pak se dozvíte, že důkazní břemeno je na Vás a dokazujte neexistenci něčeho co neexistuje.. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.13 19:56
avatar

To Ivik- u Vás je to jednduché- zrušte je bez eko i bez zániku využití.Osobně jsem před cca měsícem takto rušil auto,které mělo SPZ v depozitu od cca 1998-2000? nevím přesně nechal jsem si opravovat a dotyčný ho měl údajně rozbít (dal místo něj jiné) a odtáhnout na vrakáč.mně zůstali značky a doklady,tak jsem je dal do depa s tím,že si seženu totožné a dám na své doklady,což se nepodařilo.Při jednání na úřadě jsem chtěl na zánik což nešlo ale protože nneprošlo STK po roce 2004 tak mi ho zrušila na čestné prohášení (tiskopis vyplnila za mne a já je podepsal!)Cca s 20´čekání za půl hoďky vyřízeno!

To Alka . já teda nevím,ale dědictví se dá i odmítnout a navíc trvejte na osobním dodání vozů jež byste měla dědit.

doplněno 25.04.13 18:22:

To je sice hezké,ale když chcete jen a jen za to platit (ckp atd )tak si plaťte,ale jak jsem psaldále NIKDO Vás nemůže nutit přijmout něco ce neexistuje ,nebo je majetkem už dlouho někoho jiného!Ale je to Vaše věc!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alka*
Datum: 24.04.13 23:18

Ano jde odmítnout, ale jako celek. Já jsem v již proběhlém řízení, na které již bylo vydáno usnesení, které nabylo právní moci, přijala. Podle zákona nelze část dědictví přijmout a část ne. Takže bych byla nucena při obnově řízení nejspíš vozidla zdědit, jako předešlý majetek.

doplněno 24.04.13 23:29:

A nebo jak se píše níže...po rozhodnutí se odvolávat - odvolávat-odvolávat!

Od: buss
Datum: 24.04.13 11:41

O radu na řešení požádejte OdbDSA. Zkuste vyhledat, zda je dle RZ auto pojištěno (bezpojisteni.cz). Neexistující se špatně dokazuje... Hledejte u zůstavitele nějaké dokumenty, nejspíše kupní smlouvu, ptát se po rodině. ČKP nereagovala?Vyvolat správní řízení...

,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 24.04.13 12:43

Já bych chtěl od notářky ta auta fyzicky. Nelze přeci zdědit něco co neexistuje. Ať je nejdřív najde a předá Vám je fyzicky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alka*
Datum: 24.04.13 12:50

Obávám se, že pokud jsou auta v registru vozidel zapsána jako v provozu (i když již bez STK) pracuje notářka s tímto jako by existovaly, když existuje záznam, že jsou přihlášeny a vedeny na mého zemřelého otce jako na majitele. Pro ni je asi bohužel výpis z regitru vozidel stejný jako výpis z katastru nemovitostí a výpis z banky - ona pracuje s daty. U notáře nic nedostanete fyzicky

Datum: 24.04.13 14:23
avatar

Alko, pak si notářka zaslouží naplácat na zadek. Nelze rovnat katastr nemovitostí a evidence vozidel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.13 12:45
avatar

alko, zkuste mne večer nalézt on line a vyřešíme to.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: nu*
Datum: 24.04.13 15:53

podle naší právní legislativy lze zdědit jen to, co vlastnil zesnulý v momentu smrti...v registru vozidle může být zapsáno cokoliv...pokus bude notíř tvrdit že auto dědíte, trvejte na tom aby vám auta ukázal a fyzicky předal

pokud jde o první část textu, zdědení neexistujícího auta usnesením které nabylo právní moci, nechápu

ješte tam mohli dopsat eifelovku a hotel zlatý husa

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nu*
Datum: 24.04.13 20:19

Mimochodem v obnovených řízeních lze sice papírově nabývat i neexistující auta, ale výsledkem řízení je vždy rozhodnutí notáře pověřeného soudem, a proti tomu se lze odvolat v zákonné lhůtě...

Protže registr vozidel není kontinuální evidencí vlastnických vztahů, měl by notář především zjistit, kde jsou auta, protože auta mohla změnit vlastníka ještě za řovopta zůstavitele nebo mohla být rozebrána a jak je známo, podle občanského zákoníku zánikem věci zaniká i vlastnický vztah k věci...

Notáře proto předm upozorněte, že se samozřejmě odvoláte...

Odvolání Vám napíšu zdarma, včetně podnětru na notářskou komoru, která sdružuje notáže v příslušnoé, ktraji...nevím, jak ta ve vašem krajio fungujem, ale někdo by se teoreticky mohl zajímat o to, zda je notář při smyslůech a zda je vůbec odborně způsobilý k výkonu své funkce...

Je úplně jedno, zda budee nějaý zýznam v registru o nějakiých autech vwe vztahu k zesnulému v registru ještě dalších milion let...to je rpoblém zákonodárce, nwe váš

Přihlášením se k autům a jejich papírovým "převzetím" se teoreticky přihlásíte i k případným možným probémům ve vztahu k ČKP, a pokud jde o případné evidenční úkony, nejste schopna splnit žádnou ze zákonných podmínek napříkald k jejich vyřazení z registru.

Ale opakuji, odvolání vám napíšu zdarma, pokud budete chtít.

No a závěrem, auto je movitá věc, také by jste mohla zdědit neexistuijící kolotoč nebo nizozemskou atrakci z matějské poutě v ceně šesti milionů korun, jen s tím, rozdílem že nizozemská atrakce nepodléhá registraci, pokud jí nehodáte provozovat jako silniční vozidlo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivik®
Datum: 25.04.13 11:18
avatar

Dobrý den , alko, tak jsme na dopravce zjistili toto: pokud auto neprošlo dědictvím, musíme zpět k notáři a ten vystaví doklad o tom, že nebylo součástí dědictví a ten papír doneseme na dopravku a podepíšeme čest, prohlášení a oni auto zlikvidují.Značky máme v depozitu od r. 2002.Ale u vás musíte zjistit o jaká auta se jedná, SPZ, apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 25.04.13 15:07

Já to uzavřu, občanský zákoník popisuje jak vznik a zánik vlastnického vztahu, tak problematiku dědictví

Nelze zdědit něco, co neexistuje...pokud auto zaniklo, zaniká i vlastntický vztah...viz občanský zákoník...

nebudu to dál rozvádět, ale obecně platí presumpce správnosti, tedy pokud se proti nesmyslnému a hloupému usnesení notáře nidko neodovolá a nepoukáže ne to že je usnesení nesmyslné a hloupé odporujíci legislativě, po nabytí právní moci bude z člověka který si to nechá líbit najednou vlastník neexistujícího vozového parku, včetně povinností k těmto autům...

Klidně si ovcházejte odbsa a jiné úřady, auta úředně likvidujte, v době kdy jsou v registru statisíce neexistujících aut, vyřazením 2 aut ničemu nepomůžete

Pokud je někdo v nějaké pasti, tak jedině v pasti vlastní neznalosti

Pokud dopustíte aby vám notář ta auta přiklepnul, bude to z vaší strany ihloupé

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.