Používaní směrovek na hl. silnici

Od: Datum: 20.04.13 20:22 odpovědí: 49 změna: 14.10.16 13:05

Ahoj,

Dělám autoškolu ( mám odježděnou 1 hodinu) a nejsem jsem si jistý, kdy použít směrovky. Uvedu příklad - Jedu Po hlavní, mam tam značku " křižovatka s vedlejší pozemní komunikaci" Dejme tomu, že hl. silnice je vpravo a vedlejší mírně vlevo, když tedy jedu pořád po hlavní, musím dávat blinkr vpravo?

A je nějaky rozdíl, když je tam právě tato značka nebo značka "Hlavní pozemní komunikace"?

Snad muj dotaz pochopíte :)

A děkuji předem za odpověď *hi*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.13 20:27
avatar

Musíte. To aby ostaní řidiči viděli, že jedete na křižovatce vpravo. Pro dávání blinkru je celkem jedno, jestli jedete po hlavní, nebo ne. Může to být křižovatka bez označení hlavní silnice, tedy s předností pravé ruky a taky se musí dávat blinkr.

Blunkr prostě s předností, či hlavní silnicí nesouvisí.

doplněno 20.04.13 20:28:

Ne blunkr ale blinkr...:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.13 20:36
avatar

Důležitá je viditelnost řidiče.Musí o sobě neustále v provozu dávat vědět,co hodlá udělat.U směrovek platí vždy,každá změna směru si vyžaduje blinkr.I když je hlavní silnice do pravého úhlu.Pokud je ovšem silniční křižovatka nepravidelná a rovný směr je pod určitým malým úhlem odkloněný,pak se ten malý úhel pokládá za jízdu rovně.Ukazovat změnu směru by mohlo být zavádějící a mýlit spoluuživatele komunikace.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.04.13 21:21

Jedu furt po hlavní, měním směr jízdy? Jde o odbočování? Na druhé straně mi musí být dána přednost ani kdybych si neblinkl. Tady by spíše platilo neohrozit, nebo o bezpečnosti. Je to věc výkladu, názoru, podle tvaru, proto neříkám, že se musí! Nejlepší by bylo si najít nějaké rozhodnutí soudu, ale každý soudí zase jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jozef111*
Datum: 21.04.13 10:18

V autoškole nám vtloukali do hlavy, že hlavní silnice je "přímý směr" bez ohledu jaký tvar má křižovatka nebo jakým směrem hlavní silnice pokračuje. A pokud neopouštím "přímý směr" není nutno dávat znamení o změně směru jízdy. Myslím, že ve vyhlášce je to takhle napsáno. Pokud soudce čirou náhodou vyhlášku četl, nemůže váhat se správným rozhodnutím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 21.04.13 20:05

Nechci být, Josefe, protivný - ale jak se tedy zachováš, jedeš-li po hlavní, která na křižovatce uhýbá od přímého směru o 90° (třeba doprava) a rovně ´pokračuje´ vedlejší? - vedlejší je vlevo od hlavním tedy (budeš-li pokračovat po této vedlejší) budeš blikat vlevo? *smich* A co když, hypoteticky, na stejnou křižovatku přidáme ještě jednu vedlejší, odbočující ve stejném místě (jako hlavní doprava) zase doleva? - a tam budeš odbočovat - kromě blinkru vyhodíš ještě spolujezdce, aby řídil dopravu? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.13 07:59
avatar
přesně tato křižovatka u nás je, a většina to bohužel dělá tak jak píšeš... doprava po hlavní neblikají, když jedou rovně do vedlejší tak blikají doleva, ale už nikdo nepozná, jestli chcou jet rovně nebo doleva.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 22.04.13 10:09

Já po cca 15 letech v Praze už se nedivím ničemu - kupodivu nyní nejsou nejméně předvídatelní řidiči ´pražáci´, nejméně čitelní (a dělající největší ´prasárny´) jsou "S", "C", "T" - aspoň co jsem ´vypozoroval´...

*smich*

doplněno 22.04.13 10:13:

Mikihans - zřejmě je ta ´Josefova´ autoškola někde "u vás"...

*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cecek
Datum: 05.08.15 17:40
S stredni cechy lol c jizni cechy a t ostravaci
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bogy*
Datum: 27.07.15 23:07

Kdyz hlavni silnice odbocuje doprava a vedlejsi pokracuje rovne, MUSIM dat blinkr doleva, abych dal vsem najevo, ze odbocuju z HLAVNI silnice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 28.07.15 01:44

Ty ano, ostatní , řídící se zdravým rozumem a platnými zákony NE!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.07.15 06:05
avatar
Bogy
Absolutně nesprávná a zmatená odpověď!
1.)Tazatel píše, že jede pořád po hlavní... Ty píšeš, že odbočuješ z hlavní.
2.) Hlavní neodbočuje, ale pokračuje, doprava.
3.) Vedlejší nemůže pokračovat rovně, po křižovatku jedeš po hlavní. Jen ty s autem můžeš pokračovat rovně!
4.) Zákon nenařizuje oznamovat, že odbočuješ z hlavní, musíš dávat znamení o změně směru!
5.) Když jedeš rovně, nesmíš dávat blinkr doleva!
Je dobře, že nejsi zákonodárce!
Napiš, kde jezdíš! Rád se ti vyhnu!
Jinak otázka je stará pár let.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.15 16:45
avatar

Bogy,bogy,vrať se do autoškoly.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: standa11223
Datum: 04.08.15 12:22

Bogy, jestliže píše, že jede pořád po hlavní, která se stáčí vpravo, podle tebe musí dát znamení doleva, protože odbočuje z hlavní. Tak to ti museli dát řidičák po prochlastané noci...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: achernar
Datum: 20.12.15 12:56

Pan Josef má pravdu částečně. Nebliká se pouze na při jízdě křižovatkou tvaru Y, s vyznačení hlavní silnice, při jízdě po hlavní silnici. Tak nějak to bylo formulovaný v autoškole a později v praxi i při školení řidičů. Pokud je to křižovatka klasickýho tvaru (4x) tak se samozřejmě při odbočování blikat musí, ať už vede hlavní kamkoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nickolas
Datum: 21.04.13 20:12

Josefe, s prominutím,ale říkáte nesmysl. Kde a kdy jste tu autoškolu dělal? Ještě nějaké jiné kraviny Vám tam "vtloukali"?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 22.04.13 08:19

Josefe, cos to dělal za autoškolu? Hlavní silnice je ten směr, kterým vede. Když je hlavní doleva, odbočuješ doleva. Pojedeš-li v této situaci a nedáš blinkr, řidič na vedlejší, která je přímá si bude myslet, že jedeš rovně na tu vedlejší. Větší kravinu ti teda říct nemohli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 21.12.15 11:24

To je případ od případu. Např. u nás je jedna křižovatka, kde hlavní jde 90 stupňů vlevo ale při stočení je tam ještě odbočka opět vlevo a křižovatka má zároveň odbočku v pravo. Když tedy jedu za autem, které na hlavní bliká vlevo, zákonitě beru na vědomí, že po zabočení ve směru hlavní silnice odbočí opět vlevo a on přitom jede jen ve směru hlavní. Pro protijedoucího řidiče v opačném směru je to také záhada.

Nebo ještě jedna křižovatka, které pro mě jako auto z vedlejší silnice vede zleva a stáčí se v pravém úhlu vlevo, pro mě to znamená dopředu v mém směru. 10 m za touto křižovatkou ve směru hlavní silnice je odbočka pravo. Hodně aut při přájezdu z vedlejší silnice bliká vpravo, přitom jedou rovně a vpravo by znamenalo že odbočuje hned na to jedinou odbočku.

Blikat při každém stočení silnice je matoucí a je to k ničemu. Vše má mít smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.15 11:30
avatar

Jendo, každý máme svoji pravdu, pokud jsem pochopil, dvě odbočky jsou vlevo, blikám vlevo..

jedna vpravo, blikám vpravo, nic složitého...(řešíme jen blikání)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.15 14:14

Jedná se o vtloukání blbostí do hlavy*zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danecekdan*
Datum: 21.04.13 23:48

Ahoj,

máš asi na mysli případ, kdy se hlavní silnice v tvém směru jízdy stáčí vpravo nebo vlevo a zprava nebo zleva na ní navazuje vedlejší silnice - dejme tomu, že křižovatky má tvar písmene "Y".

Pokud pojedeš po hlavní, ve svém jízdním pruhu a nehodláš jej opustit, blinkr spouštět nemusíš. Blikače musíš spouštět jen při změně směru jízdy - opuštění svého jízdního pruhu (předjíždění, objíždění, odbočování). Pokud tedy projíždíš zatáčku, ale nikam neodbčuješ a jedeš nehodláš opustit jízdní pruh, není tvoje povinnost blikat. Kdyby si jel nějaku štreku dejme tomu 200 km, to by ses u každém vyústění vedlejší silnice ublikal. Tvoje povinnost blikat by byla pouze v případě, že by si opouštěl svůj jízdní pruh.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.13 06:20
avatar
Na počtu odježděných hodin nezáleží.
Jsou na našich cestách jednotlivci, kteří mají odježděných stovky hodin a i tak nevědí, jak je to se směrovkami. Další uvažují o směrovkách na hlavní...
Zákon hovoří v jednotlivých § o povinnosti dávat znamení o změně směru všeobecně, nerozlišuje "hlavní a vedlejší"!
Najděte si § 21 o odbočování, dále § 25 odst. 5 a 6, a hlavně § 30 s názvem Znamení o změně směru jízdy. Nechce se mi hledat další paragrafy...
Já , šofér starý věkem i množstvím let strávených za volantem, dávám směrovku často, i tam, kde to zákon přímo nenařizuje. Znamení o změně směru UPOZORŇUJE ostatní účastníky silničního provozu na to, co JÁ hodlám udělat. Také se pro změnu já dozvím, co chce udělat ten druhý!
Výměna vypálené žárovky je lacinější než oprava auta, náhrada škody na majetku nebo ztráta zdraví.
Bude dobré si při dělání řidičského oprávnění uvědomit, že pravidla jsou souhrnem všech dlouholetých zkušenosti z dopravy. Dobrým řidičem se stanete až tehdy, když si uvědomíte všechny souvislosti. A to v chce první řadě mít znalosti zákona o provozu, a potom používat mozek.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.04.13 10:20

Když zase někteří jedou, blikají o 106 a nic. Tak komu věřit? Doprava je totiž o důvěře, předpokladu, že ten druhý se chová správně. Kdo pak ponese větší část viny, co má prioritu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 22.04.13 07:27

Nás učili blikat vždy, když odbočuju, ať už po hlavní nebo po vedlejší. A lepší dvakrát zablikat, kde nemusím, než nezablikat tam, kde musím a někoho tím ohrozit. Řidič na vedlejší (i na hlavní) má právo vědět, co zamýšlím, aby se podle toho mohl přizpůsobit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 09:51
avatar
V Hořovicích je křižovatka bez odbočovacích pruhů s poměrně velkým počtem nehod. Hlavní silnice se zde táhlým obloukem stáčí doleva a vedlejší pokračuje rovně. Pokud auto jedoucí po hlavní nehodí blinkr, stává se že mu do cesty čelně vjede vůz vyjíždějící s vedlejší (který nebliká, protože jede rovně).
Takže ono ani tak nezáleží na tom kudy hlavní silnice křižovatkou vede, ale spíše na tom zda vůz mění směr jízdy, nebo ne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 12:23
avatar

Je lépe více blikat, nežli méně. Pokud se budete pohybovat po silnicích častěji, zjistíte, že více řidičů nepoužívá blinkr, když mají.

Pokud měníte směr jízdy, musíte blikat, pokud předjíždíte cyklistu a neměníte směr jízdy musíte rovněž blikat.


doplněno 28.07.15 14:40:

2 roky strá diskuze, nepřinese dneska něco nového.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 12:53

záleží na situaci... mě zase učili že např. pokud je hlavni vpravo bez vedlejší vpravo tak se bliká... pokud je hlavni vpravo a zaroven i vedlejší vpravo tak neblikat.. je to připad od připadu jine.. a každy to řeši jinak.. ale myslím si že není od věci blikat když chcu vyjet z hlavní.. třeba u nás co jsem si všiml tak hlavní je vlevo, vedlejší rovně a hodně aut bliká v pravo při vjezdu na vedlejší i když to není prakticky potřeba ale tak aspon lidi kolem ví jaké má umysly.. a je třeba to vyhodnotit situaci od situace.. někdy muže byt blikání spíše matoucí než ku prospěchu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ales*
Datum: 28.07.15 13:27
Asi takto, použitím blinkru Nespálíte více paliva a nic nestojí, tak proč ho tedy nepoužit vždy? Názor že bych se při 200km štrece ublikal, no promiň, ale jako jak ublikal? Musíš tlačit nebo ohýbat něco silou u davani blinkru? A pro tazatele..zeptej se taky učitele, platíš mu, nestyd se, od toho tu pro tebe je a hodin ještě budete mít...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.07.15 14:05
avatar
Zákon nemluví o tom, že "chcu vyjet z hlavní "
Zákon mluví o ZNAMENÍ O ZMĚNĚ SMĚRU JÍZDY!
Je jedno, po čem jedeš. Dáváš najevo ostatním účastníkům provozu, že ne/budeš měnit a ne/měníš směr jízdy.
Můžeš vysvětlit či nakreslit: pokud je hlavni vpravo bez vedlejší vpravo tak se bliká... pokud je hlavni vpravo a zaroven i vedlejší vpravo tak neblikat..
Je to dost srozumitelně nesrozumitelné.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.07.15 15:22
avatar

Jak říká Hejkal,řiďte se,prosím ,zákonem.Ušetříte problémy sobě i ostatním uživatelům silnic.Prostě před změnou směru jízdy patřičně zablikejte,a to včas.Pak také nezapomínejte blinkr vypnout.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 17:46

Pročetl jsem všechny rady zdejších rádců, ale nenašel jsem jedinou, která by obsahovala zmínku o rozhodujícím prvku silničního značení pro povinnost řidiče dávat znamení o změně směru jízdy při projíždění křižovatky. Je to dodatková tabulka umístěná pod značkou "křižovatka", která musí odpovídat skutečnému stavu směrování všech silnic ústících do křižovatky. Pokud na dodatkové tabulce hlavní silnice mění směr, tak je řidič jedoucí po hlavní silnici křižovatkou povinen dávat světelné znamení o změně směru jízdy v souladu se směrem vyznačeným na dodatkové tabulce. Pokud je na dodatkové tabulce vyznačena vedlejší silnice jako pokračování hlavní silnice v přímém směru, tak se světelné znamení o změně směru NEDÁVÁ !, navzdory tomu, že řidič opouští hlavní silnici. Pokud je na dodatkové tabulce vyznačena vedlejší silnice v určitém úhlu k hlavní silnici, tak se při výjezdu na tuto vedlejší silnici MUSÍ dávat světelné znamení o změně směru jízdy. Prostě při míjení značky "křižovatka" s dodatkovou tabulkou si musí řidič uvědomit, kam pojede a zdali bude v křižovatce měnit směr jízdy. V případě, že mění v křižovatce směr jízdy, tak v souladu s vyznačením na dodatkové tabulce je povinen dávat světelné znamení o změně směru jízdy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 18:39
avatar

Toníku, co když tam není dodatková tabulka?

Sice jsi to popsal sprábvně, ale v předpisech to nenajdeš.

Je jedno, jak a kam probíhá hlavní či vedlejší, důležité je, zdali se mění směr jízdy!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.08.15 19:40
avatar
Alois, to jsou bludy, co píšeš o dodatkové tabulce.
Měníš směr, dáváš znamení o změně směru!
80 % křižovatek ve městech nemá značky s dodatkovou tabulkou o tvaru a přednosti. Co potom?
Ohodnoceno: 1x
 
Od: achernar
Datum: 20.12.15 14:06

Na přiložených obrázcích jsou ty křižovatky tvaru "Y", kde se blikat nemusí, v případě že jedu po hlavní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 21.12.15 11:46

Na obrázcích vidim křižovatky typu Y, kde se blikat MUSÍ. Zdůrazňuje to i dodatková tabilka, hlavní jednoznačně mění směr. Na první foto pokud jedeš doprava pohlavní blikáš, pokud rovně na vedlejší neblikáš. Na druhé foto hlavní doleva blikáš, na vedlejší doprava blikáš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.15 14:17

Já mám zkušenost, že většina křižovatek, kde hlavní sinice mění směr, je opatřena dodatkovou tabulkou, ktará kopíruje skutečný tvar křižovatky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.15 14:25

Nicku achernare, tyto křižovatky jsou typické, kdy hlavní silnice mění v křižovatce směr a každý řidič, který v této křižovatce pokračuje po hlavní, musí včas ! dát znamení o změně směru jízdy ! Neblikejte a dočkáte se brzy pokuty za spáchání dopravního přestupku *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.15 07:09
avatar

Nicku achernare, tyto křižovatky jsou typické, kdy hlavní silnice mění v křižovatce směr a každý řidič, který v této křižovatce pokračuje po hlavní, musí včas ! dát znamení o změně směru jízdy

Okopíroval jsem odpověď od kolegy Aloise, páč s ním souhlasím. A proč? Jedete rovně, přijíždíte na křižovatku, pokud nezměníte směr, kam pojedete? Rovně, pak není třeba blikat, páč nemeníte směr, ale bylo by dobré blikat, abyste ostatní informoval, že sjíždíte mimo hlavní. Ale není to právně třeba.

Pokud ale chcete na křižovatce odbočit vpravo, měníte směr a musíte blikat.

V autoškole říkají poučku, pokud tvar křižovatky připomíná písmeno "Y" pak vždy blikat, pokud "T" (otočené) tak neblikat.

Hezký den

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.08.15 09:28

Soused učitel z autoškoly má názor, jet zřetelně, včas dát najevo před úkonem svůj úmysl další jízdy a každého na silnici považovat za blbce, případně narvaného marjánkou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gumide
Datum: 20.12.15 13:41

i při mírném stáčení hlavní silnice musíš blikat. Měníš směr. Mám to od samotného instruktora, taky jsem se ho na to ptal. blikat i když objíždíš překážku nebo měníš pruhy (to taky jedeš pořád rovně, ale měníš směr)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.15 14:22

Pokud tam není u značky "křižovatka" dodatková tabulka, na které by byla nakreslena hlavní silnice zakřiveně doprava a zakřivení je skutečně velmi mírné, tak se znamení o změně směru jízdy nemusí dávat. U toho, kdo pokračuje po hlavní, se předpokládá, že jede rovně a blikají ti, kteří odbočují na vedlejší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saladin
Datum: 17.01.16 13:09

Ano to musíte, nemělo by se pokud je zatáčka a v zatáčce je křižovatka v levo i v pravo, mohlo by to mást za vámi jedoucí auta že chcete odbočit z hlavní

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stana
Datum: 13.10.16 12:16

Když jed po hlavní silnici a neopouštím jí ,musím dávat směrovku.?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 12:35
avatar
Pokud silnice v křižovatce zatáčí, tak ano. Protože často vede hlavní například doprava a rovně a vlevo je vedlejší. Kdybych neblikal doprava, znamená to, že mám v úmyslu jet rovně.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xyz
Datum: 13.10.16 12:36

Moje pravidlo ze školení je, když otáčím volantem, tak musím blikat tam, kam otáčím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 13:18
avatar

"...když otáčím volantem, tak musím blikat tam, kam otáčím..."

Znáte serpentýny mezi Liběchovem a Dubou (Mělnicko)? Tam byste pro samé přepínání blinkrů nestačil řídit *smich*.


doplněno 13.10.16 15:25:

xyz - no jasně, ale Váš příspěvek k takovéhle odpovědi přímo provokuje ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: xyz
Datum: 13.10.16 14:40

Ale tady se řeší blikání v křižovatce a nikoli v serpentýnách :-P

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 13:21
avatar

Já bych navrhoval, že ten, kdo jede na křižovatce rovně, by měl blikat oběma blinkry. To by každého zblbnulo natolik, že by si všichni dávali mnohem větší pozor *frajer*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.16 13:31
avatar

...jeden blinkr navíc mě nezabije, ať si říká vyhláška co chce...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.16 13:05

vždycky jsem myslel že je to jednoduché - měním směr jízdy - křižovatka,objíždění překážky.. - dám DOPŘEDU blinkr...Podařilo se mi srazit s jednou takyřidičkou která zajela k pravému okraji,pak zcela profesionálně v momentě kdy točila volantem doleva klikla po blinkru..v tomhle úseku jezdím Xkrát denně a je zajímavé sledovat jak někteří jakoby ani blinkry neměli

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.