Kdo by byl viník nehody?

Od: Datum: 14.04.13 16:38 odpovědí: 22 změna: 06.05.13 13:06

Zdravím, stala se mi nemilá věc, ale vše dopadlo naštěstí dobře. Pokusím se to co nejlíp popsat. Jel jsem v obci mimo hlavní silnici (ani vodorovné dopravní značky tam nejsou. Schválně jsem pro rýpaly napsal vodorovné dopravní značky, pro všechny ostatní tim myslím prostě tu bílou čáru) na motorce za borcem v autě, borec zapl pravý blinkr, ale jel úplně na levou stranu silnice až k chodníku a tam jel rovno a brzdil, tak jsem si říkal že si asi nějaký začátečník spletl strany a tak jsem jel. Jenže když jsem byl na úrovni auta, tak začalo zabočovat doprava a málem sme se srazili. Říkám si, že kdybych nebyl tak ukvapený, tak se to nemohlo stat, ale zase jsem nemohl tušit, že si jen takto nadjížděl. Ještě zdůrazním, že po celou dobu mu blikal pravý blinkr. Takže kdyby se podařilo a já s motorkou padl, na kom by byla vina? Jen mě to zajímá, díky ;)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mathers322*
Datum: 14.04.13 16:53

Podle mě ty, po dobu co on odbočuje se mu tam nemáš co srát :) Myslím že by to tak mělo platit

Ohodnoceno: 1x

Od: bananna
Datum: 14.04.13 16:57

No jasné, já mám pocit že na tom máme vinu oba. Prostě on odbočoval jinam než mu blikal blinkr a já mu tam zase najel.. Ale je fakt, že kdyby se tam hned vytočil, tak bude jasné, že se jel jen vytočit a nestihl bych tam ani najet.

Datum: 14.04.13 16:59

On si možná nadjížděl

Datum: 14.04.13 17:02

Jo, šak to tu píšu. On si sice nadjížděl, ale nebylo to poznat. Jel na levou stranu silnice uplně k chodníku a tam potom pár metrů pokračoval rovno a brzdil, tak já jel a on potom začal odbočovat.

Datum: 14.04.13 17:04

ještě pro doplnění: vypadalo to opravdu jakdyby si spletl strany a zastavoval na druhé straně.

Datum: 14.04.13 17:27

Vypadalo, ebo nevypadalo. To je vcelku fuk. Zkuste si přečíst, za jakých okolností lze vozidlo předjet zprava.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.04.13 17:32

Ok, díky, takže to byla moja chyba, viz: 17. Zprava je možno předjíždět vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není již pochybnosti o jeho směru jízdy. Naštěstí se nic nestalo a přáště si dám pozor

Datum: 14.04.13 17:41

Nevím tedy jak by se na to pohlíželo v případě motocyklu a auta, které určitě takový prostor na nadjetí nepotřebuje, ale zas je třeba brát v úvahu, že každý řidič nemusí mít dobrý odhad, či zkušenosti. U nás se před pár lety stalo totéž, jen s traktorem a autem. Traktor s kárkou odbočoval doprava na pole a najel si k levé straně, maník v autě ho chtěl podjet a traktor rozpůlil i bez pomoci mechanika. Celé to pak bylo dáno za vinu jemu.

Datum: 14.04.13 17:29

Logicky oba, on měl dávat pozor stejně jako Vy. Prakticky se obávám, že by jste to nejspíš odnesl Vy, jelikož on blinkr dal a vy jste měl počkat co udělá. Je to blbý, ale je to tak.

Datum: 14.04.13 18:57

jestli jste dělal autoškolu tak v testech jedna taková otázka je jak se chovat když před nama jede auto a třeba i nechtěně bliká... spravná otázka byla tuším že takové vozidlo nepředjiždíme...

doplněno 14.04.13 20:18:

ja ti to nevyčitam.. taky si všechno nepamatuju a všechno nevím.. jen jsem si vzpoměl na tu otazku tak to tady píšu... jinak fakt je to někdy o držku.. někteří bud neblikají vubec .. najednou dupnou na brzdy.. to mě vždycky vytáčí.. a nebo jsou takoví co blikají pul hodiny dopředu, projedou x odboček než konečně odbočí :D... musí se davat pozor no... zbytečně neriskovat..

Datum: 14.04.13 19:00

Přesně tak, vozidlo kterému bliká blinkr a řidič ho třeba zapoměl vypnout tak se ho předjíždět nesmí :)

Datum: 14.04.13 20:01

Jasné, jasné, máte pravdu, ale nikdo nenosí všechny předpisy v hlavě, že ano? ;)

Datum: 14.04.13 20:21

tím spíš,že jsi na motorce-raději počkej co takovýhle týpek udělá(v nemocnici-pokud by to dobře dopadlo,bys pak času až až) a nechej ho so "zablbnout"-těch pár vteřin tě nepo...ere...

Od: pest®
Datum: 14.04.13 20:42

Na vině bys byl ty, zvláště pokud ted blinkr dal včas, při odbočování se najíždí s ohledem na rozměry vozidla. U nás v ulici musím udělat to samé, když chci zajet domů s autem popředu z pravého pruhu se tam prostě nestočím. Sice teda koukám jestli mi nic nejede, ale stejně tam nemáš co dělat.

Tohle bych vždycky vylít z kůže, když táhnu dva vleky traktorem, potřebuji zajet na statek, dám blinkr do prava, vím že bliká i na poslednim vleku, najedu do levého pruhu a během odbočování stejně musím zastavit, protože mi tam minimálně dvě auta vjedou a ještě mě vytroubí *bum*

Od: buss®
Datum: 14.04.13 21:13

Pášete přestupek!

Od: buss®
Datum: 14.04.13 21:10

Na místních komunikacích čáry? A myšlena byla souvislá, přerušovaná když už rýpnout... Nadjíždět se nesmí (mimo vyjímek)! A vy jste tam neměl co dělat. Jistě znáte § 21. Tak se podělte o vinu. Máme předvídat! Tady není soud, takže rozhodne orgán.
Ale nadjížídm si také, protože při odbočování na komunikaci kde není moc vidět se najíždí při dodržení jízdy vpravo na levou stranu, tak si vybírám menší zlo.

Od: hop®
Datum: 14.04.13 21:54

Předjíždět zprava je riskantní, i kdyby měl LEVÝ blinkr. Natožpak když bliká doprava, to bych se bál podjet i s tankem. Třeba v práci jezdí s návěsem...

"tak jsem si říkal že si asi nějaký začátečník" - tím opatrněji a dál od něj...

Byla by to Vaše vina, myslím že jednoznačně...

Od: nu*
Datum: 15.04.13 14:06

Ty jsi čerstvý řidič skůtru 125 ccm s ŘP B?

Nemáš žádný pud sebezáchovy?

Datum: 15.04.13 14:15

Mě někdy připadá, že motorkáři snad chodí do nějaké jiné autoškoly *zed*. Předjíždění zprava je u nich naprosto běžné *sok*. Zrovna včera jsem jela na Hradec, kolona aut, nějak moc se to nehýbalo, plná čára a najednou bzunk - a vpravo nás předjížděl motorkář *bzum*

Datum: 15.04.13 16:21

Tohle předjíždění kolon zprava mě taky pije krev, a to i u cyklistů, kteří tohle mají dovoleno. Natož u motorky. Může takto vzniknout velice rychle nebezpečná situace, a proto sám - ačkoliv také cyklista - nikdy nic podobného nedělám. A také nevjíždím na kole na silnici, aniž bych se rozhlédl.

Datum: 15.04.13 14:30

Banane, pokud řidič před Vámi blikal vpravo, najel si sice vlevo, ale to nic nemění, že vy ho nemůžete předjíždět prava. předjíždí se vlevo (až na vyjímky)

Pokud by někdo chtěl tvrdit, že si nemohl nadjíždět, tak to se musí dokázat.

Ve Vašem případě by byla vina 100% jen na Vás.

Od: jodo*
Datum: 06.05.13 13:06

Předjíždění

§ 17

(1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.
(2) Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.
(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.
(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
(5) Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
d) na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním,
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,
f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1,
2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,
3. na hlavní pozemní komunikaci,
4. na křižovatce s řízeným provozem,
g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.

-----------------------------------------------------------

Co je na tom nejasného? Sám jsem měl skoro nehodu, když se mě jistý šílenec v červené škodovce pokusil předjet zprava. Takže to ještě zopakuju:

"Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy."

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.