Bezpojištění u starého auta

Od: Datum: 11.04.13 10:32 odpovědí: 34 změna: 23.04.13 18:24

V listopadu 2011 jsem prodával auto, Škoda Felicie r.v. 1997. Cena 6tisíc, ten pán ji chtěl hlavně na náhradní díly. Podepsal jsem s ním kupní smlouvu a dal mu velký techničák, že si to převede na sebe, bylo to na druhé straně republiky. Povinné ručení jsem vypověděl, doběhlo v lednu 2012.

Teď mi přišlo z bezpojisteni.cz vyrozumění, že za únor není na autě zaplaceno povinné ručení a že mám uhradit 4700 Kč za ten měsíc.
Z toho vyplývá, že to auto je psané pořád na mě?

Nebo v tom mají nepořádek?

Nebo to ten nový majitel přepsal na sebe až v únoru 2012?

Volal jsem na pojišťovnu a tam jim nic nedlužím, pojistka skončila v lednu 2012.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.13 10:48
avatar

Milá Vlasto, pletete si pojmy.

Sankci po Vás chce ČKP, páč jste uvedená stále jako vlastník. Udělala jste velkou chybu, že jste předala techničák kupci. Vozidlo je stále evidované na Vaší osobu, proto Vás oslovili.

Vy musíte do 30 dnů čkp doložit, že nejste vlastníkem vozidla, ale pan kupec. Pokud máte psanou kupní smlouvu, je to jednoduché, pokud ne, musíte to doložit svědecky. Vše vložíte on line do případu, dle poučení na druhé straně dopisu, ve spodní polovině. Každý týden budete kontrolovat jak se případ vyvíjí. Co nebude jasné, rád vysvětlím.

Vaše pojištovna neví o problému, je to zbytečné tam volat.

doplněno 11.04.13 10:57:

Paní Vlasto, kolega rád používá zkratky, mnoho lidí neví co to je.

OdbDSA = registr vozidel

doplněno 11.04.13 11:48:

Vlasto, je mnoho možností, osobně doporučuji oskenovat Vaší smlouvu, napsat text... V uvedenou dobu jsem již nebyla vlastníkem, viz příloha...

a vše vložit on line do případu. Pokud si nebudte vědět rady, jak to vkládat, ozvěte se on line, otevřete počítač a já Vás budu navádět...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asd*
Datum: 11.04.13 11:54

Ty nejsi Vlasta, ty jsi Vlasta?!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasta74*
Datum: 11.04.13 12:43

Díky za radu, vložím to tam. Jen mám trochu obavu, aby to stačilo a nechtěli ještě něco dalšího. To potom budou chtít peníze doplatit po novém majiteli?

Od: buss
Datum: 11.04.13 10:50

Chyba, bez plné moci to pán z druhé strany republiky nepřepíše a musel by u OdbDSA v místě registrace vozidla. Proč se spoléhat na cizí? Takže asi nepřepsal a je tady mezi registrem vozidel a pojišťovnou rozpor. ČKP tak zřejmě neví, kdo je vlastníkem (pomíjím vztah vlastník - registr). Takže prokázat ČKP že se vozidlo nevlastní. Co tak si zajít na OdbDSA a poptat se tam, zda došlo k přepisu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasta74*
Datum: 11.04.13 11:26

Tak proběhl telefonát na registr a upřesňuju:

Auto je pořád psané na mě.:(

V ruce mám podepsanou kupní smlouvu. Předáno bylo k autu vše včetně malého techničáku, velký techničák byl poslán poštou na adresu nového majitele druhý den. Po předání vozidla už se neozval (kdyby potřeboval něco k převodu a tak) a já jemu také ne.

Od: asd*
Datum: 11.04.13 11:26

Kupní smlouvou doložíte že jste v nepojištěném období už nebyl majitel.

Ještě bude problém s tím, že jste auto neodhlásil do 10 dnů od prodeje, pokud nebylo ošetřené smluvně že to odhlásí nový majitel na základě plné moci, tak to bude na vás. Nejspíš se na přepsání vykašlal a je pořád na vás...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 12:14
avatar

zásadním faktem je,že přepis-nepřepis v registru,potažmo TP na vlastnictví nic nemění a nijak vlastnictví neovlivnuje! prostě jste dne toho a toho auto prodal panu(í) ...,ofotte kupní smlouvu a po znečitelnění všeho krom jména kupujícího(zákon 100/2000Sb. ochrana os.údajů-tuto pozámku ke kopii připište) pošlete doporučeně na adresu ČKP- Na Pankráci 1724/129, PSČ 140 00,žádný P.O.Box apod.,co by mohli popřít...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasta74*
Datum: 11.04.13 12:46

Opravdu mám znečitelnit nového vlastníka? I jeho podpis a adresu? Jak potom zjistí, po kom to pojištění vymáhat?

Datum: 11.04.13 12:56
avatar

to není váš problém-vy jste povinnen dodržovat zákon,a ten(o os.údajích) vám,co by fyz.osobě, ukládá,že nesmíte krom policie,st.zastupitelstec a soudů,sdělovat os.údaje třetí osoby-pokud už je náhodou znáte..osobním údajem je z pohledu tohoto zákona skoro vše krom jména(a i to někdy-proto média uvádí jen nacionále),navíc do této vyjímky ČKP nepatří..Prostě to ve vlastním zájmu takhle udělejte,připište poznámku o znečitelnění právě z důvodu dodržení zák.č.100/2000 Sb.a až vám pošlou sdělení,že :"...nelze akceptovat...",odpovězte to samé,připíšete poznámku,že si najdete velmi renomovaného(rozuměj velmi drahého) právníka,poněvadž i ten si rád vydělá a sejdete se u soudu...,to je jediný co na tu bandu platí-hrozba těmi samými sankcemi (zvýšené náklady)jako dělají bubáky oni...Před případným soudem samozřejmě legitimní k.smlouvu doložíte bez znečitelnění...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.13 13:01
avatar

Vlasto já osobně s kolegy ohledně začerňování údajů nesouhlasím, ale je to každého věc. I kolega erikch již poznamenává, žeasi vzniknou potíže s akceptováním. Ale ještě nikdo nepředložil důkaz, že by byl někdy problém, že uvedl nezačerněné údaje. Já volím cestu nejmenších komlpikací, takže navrhuji nezačerňovat údaje. (proč to hnát až k soudu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 14:19
avatar

Osobně souhlasím s erikchem ZÁKON O OCHRANĚ OSOBNÍCH ÚDAJŮ = JE V PLATNOSTI! tzn. určitě tento zákon nebudu porušovat kvůli sparchantělé pojišťovně i přesto, že zatím nikdo na tuto věc neupozornil a "nebylo ještě" - toto VÁŽNÉ PORUŠENÍ ZÁKONA řešeno! Až k tomu dojde bude ZLE! Proč porušovat ZÁKON? Kvůli komu a proč!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 11.04.13 14:42

Pokud údaje nezačerníte, tak porušíte zákon = pokud Vás ČKP udá, tak můžete být potrestán (pokuta až několik miliónů).

Pokud ví, že u soudu předložíte nazačerněnou kupní smlouvu, tak do sporu nepůjdou. Budou vymáhat od nového majitele, dá se čekat i udání že jste auto neodhlásil do 10 dnů.

Od téhle organizace se to dá čekat - funguje tak, že pokud zjistí nepojištěné auto, tak obešlou všechny bývalé i současné majitele i bývalé plátce pojištění, a od všech to natvrdo vymáhá. Kdo se lekne a zaplatí nebo udělá chybu v obraně má smůlu, přes vymáhací firmu si udělají zisk pro sebe a člověk to zacáluje i když vymáhání bylo neoprávněné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasta74*
Datum: 11.04.13 14:52

A začernit tedy co všechno? Jeho jméno, adresu a podpis? A jak to od něj mohou vymáhat, když ho neznají a auto nanahlásil? Jediný dokument, kde figuruje, je ta kupní smlouva, kterou jim poskytnu začerněnou.

A co se mi může stát za neodhlášení auta?

Datum: 11.04.13 15:52
avatar

chlapi, můžeme vymýšlet důvody proč začernit, ale upřimně, znáte někoho kdo byl za to postižen? Je na každém aby se rozhodl, třeba i začernil. Když předáte kupci techničák, tak taky předáte s údaji třetích osob a nic se nestane. Všichni sdělujete, že až k soudu dodáte nezačerněné údaje, já zase radím, nenechte to dojít až k soudu a dejte údaje. Nic se Vám nestane.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 23.04.13 12:54

PROČ? PROČ? PROČ? PROČ? PROČ? Protože nás se taky nikdo neptá na rozumné věci. Chce se po nás neustále jen a jen dodržování zákona. Do prkýnka proč se podle něj neřídit pokaždé. Proč vycházet vstříc vyděračské firmě, která díky zlobovanému zákonu jej zneužívá proti nám samým? Proč?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 18:24
avatar

zabu,

"proč se podle něj neřídit pokaždé" protože předpisy se denně porušují, a každý řidič je porušuje

"Proč vycházet vstříc firmě" protože si tím ušetříme problémy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: buss
Datum: 11.04.13 14:54

K osobním údajům: pomněte, že pojišťovny shromažďují osobní údaje včetně rodných čísel. V kupní smlouvě nemá rodné číslo, popř, OP co dělat, jedině, že s tím osoby ve smluvním vztahu souhlasí. Ale úřad nepovažuje rč za citlivý údaj. A jinak, bydlíte-li v činžáku, máte své jméno, příjmení na nástěnce a j, co na to říkáte? Co máte k tomu, že to jméno a příjmení je na katastru a volně přístupné?
Takže, abych se ČKP zbavil, zašlu kopii KS, ale bez RČ a OP, nebo prostě jen sdělím, komu jsem vozidlo prodal. KS není povinně písemná. To, že nenahlásím kupce vozidla, nebo co s plnou mocí je věc jiná. A jak se má jednat, pokud není pojistka uhrazena říká zákon a ... .

doplněno 11.04.13 17:03:

Už jste si ten zákon o ochraně OÚ přečetli a jaké sankce tam jsou a za co vlastně? A jaká je jeho působnost? Co je tam o policii, sdělování a j.? A co říkáte na toto, jdete po ulici, zastaví vás někdo a ptá se: hledám XY, bydlí ... je to tady někde? Už vidím, jak odkazujete na ochranu OÚ.
A v daném případě chráníte své právní nároky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.13 15:53
avatar

bussi, opět s Vámi souhlasím, jdu cestou nejmenšího odporu..

doplněno 11.04.13 17:10:

bussi, uvedený odstavec jsem četl, píše se tam o správci dat.. Nejsem právník, nevěřím tomu, že když předám kupní smlouvu dalšímu, tak budu sankcionován.

Já musel při zápisu do techničáku na moji osobu dodat několik smluv... s i daty a nic se nestalo..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laso
Datum: 11.04.13 16:46

Měl jsem to podobně. Prodal jsem auto, provedl odhlášení na kupce a zrušil povinné ručení. Nový majitel měl dle dohody provést přihlášení a uzavřít pojistku. Ani jedno však neudělal a tak mě též přišel dopis od CKP. Takže jsem jim poslal kopii kupní smlouvy ( nic jsem nezačerňoval - až tak zákon o tom neznám) a poslal jsem to jak dopisem tak na jejich stránky.*klik* Za nějaký čas na jejich stránkách byl můj případ ukončen*ua* a dokonce mě přišel lehce omluvný dopis.*palec* Tak asi tak...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nu*
Datum: 11.04.13 16:04

je to vaše vina, auto se bude objevovat v tunelech kde je 80 ale auto tam pojede 120, budete platit pokuty, jako registrovaný priovozovatel a bude to tolik pokut, že si za to koupíte zánovního yarise...

Pak auto přejede na přechodu babičku, řidič ujede a budete předvolána k výslechu...

Mezitím vás bude každé 3 ěmsíce upomínat ČKP a dluh se vyšplhá na desítky tuisíc Kč

nakonec jako bonus někdo natankuje autem s vaší poznávací značkou a ujede bez placení

myslím že máte na další několik let o zábavu postaráno

Podle nového zákona dosatenete v roce 2014 ještě 50 tisícovou pokutu za neprovedení evidenčního úkonu

Jedno staré auto a tolik problémů? :-P

jasně že je auto psané na vás a bude psané tak dlouho, dokud neuděláte evidenční úkon

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 16:43
avatar

Vlasto, pan nu, Vás sice vystrašil, ale má i pravdu..

Je třeba vyřešit vše potřebné..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasta74*
Datum: 12.04.13 06:38

Díky za odpovědi.

Pokud tomu dobře rozumím, tak bych měl co nejdříve zajít na registr vozidel a odhlásit to auto. Ale na koho? Na toho nového majitele? Bude jim stačit jen kupní smlouva? Mám i kopii velkého techničáku, ale nic jiného z toho, co by se mělo doložit... Přehlásí to na něj, když nebude spolupracovat? Zkoušel jsem mu volat, ale nebere telefon, tak si asi bude hrát na mrtvého brouka. Myslím, že auto už použil na díly, říkal to při koupi, že z toho chce použít jen nějaké díly.

Datum: 12.04.13 08:02
avatar

Vlasto, já bych nejdříve vyřešil problém s čkp.

Na evidenci Vám musí vystavit oba techničáky, každý po 100Kč, vy odhlásíte vozidlo na kupce, techničáky vám dají, pak je pošlete kupci. Smlouvy mít nemusíte, stačí jen iniciály kupce...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 12.04.13 09:29

Jen pozor - při vystavení dnových techničáků ty původní přestanou platit, pokud mu nechcete zaškodit tak je dobré dát mu to vědět. Může být třeba na dovolené v cizině a tam by při kontrole měl docela problém ;)

Začerněním údajů dodržíte zákon a navíc kupujícího chráníte před ČKP - pokud auto koupil na díly a stojí někde v garáži, tak je jednodušší když ho ČKP nenajde, než když on bude muset dokazovat že opravdu bylo v garáži a tedy nebylo provozováno (tady presumpce neviny jaksi neplatí, přestože je dána ústavou!)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 10:53
avatar

,,,Začerněním údajů dodržíte zákon a navíc kupujícího chráníte před ČKP ...

kupce neochráníte, páč pujde čkp opět po Vás až do dne změny v techničáku, a zase budete řešit problém..

ještě nikdo nebyl postižen, že nezačernil údaje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 11:11
avatar

MILANE! = "ještě nikdo nebyl postižen, že nezačernil údaje..." Vaše argumentace mě opravdu leze na nervy! Otázkou je zda je či není porušován ZÁKON o ochraně OÚ!

ANO či NE?! A potom je úplně zbytečné hovořit o tom zda někdo byl či nebyl postižen!

doplněno 12.04.13 15:58:

MilanC= své nervy si dokážu ohlídat sám TO MI VĚŘTE!

= Ale toto je mi zase argument *blee*! cituji = "Sám přeci víte, že se denně porušují předpisy a zákony." ano ano to může být pravda ALE URČITĚ NEBUDU NIKOHO NABÁDAT K JEJICH PORUŠOVÁNÍ*bzum*! Jinak mimochodem TAKÉ přeji klidný víkend a to všem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 11:52
avatar

pane Kdokoliv, pozor na Vaše nervy, ať to s Vámi nesekne.

Sám přeci víte, že se denně porušují předpisy a zákony. Přeji Vám pohodu, klidné nervy a hezký víkend.

I Svatí porušují přepisy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.13 19:12
avatar

Vlasto jak to vlastně máte s tím TP-poslal jste ho poštou nebu mu jej dal do ruky? V prvním píšete ,že jste mu ho dal,ve druhém příspěvku již že jste jej poslal druhý den poštou a pokud ano tak PROČ?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasta74*
Datum: 12.04.13 06:45

Do ruky jsem mu dal malý techničák, velký jsem mu poslal druhý den poštou, protože on se jel na auto původně jen podívat ke mě do práce. Nakonec se na místě rozhodl, že si ho vezme hned a odjede s ním, měl to přes celou republiku. A já velký techničák měl doma, což je skoro 30 km, tak jsme se domluvili, že mu ho pošlu hned druhý den poštou.

Od: paja4
Datum: 12.04.13 17:58

Píšete tady o znečitelnění údajů. Ale přímo na stránkách bezpojisteni.cz je toto:

Česká kancelář pojistitelů je oprávněna v rámci plnění svých zákonných povinností v souladu s § 15 odst. 10 zákona č. 168/1999 Sb. a § 11 odst. 3 písm. b) zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů požadovat a zpracovávat i osobní údaje o třetích osobách.

Takže můžou nebo nemůžou informace chtít?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.13 09:04
avatar

paja, to je těžký, část poradců jen kopíruje text jiných, část zde umístí zákon na ochranu osobních údajů, konkrétně §5, Tam se mluví o správci údajů.

Nikde nenajdete text, že když předáte kopii kupní smlouvy (nebo jiný dokument) bez začernění údajů, že jste porušili a budete postižen.

Dokonce dáte kupci Vašeho auta údaje třetích osoby a nezačerňujete nic.

Je to na koždém jak e rozhodne. Já jsem pro předání info čkp, páč si ulehčíte situaci..

Stačí jméno, příjmení adresa a hotovo!


doplněno 23.04.13 10:54:

Vlasto, je to týden.., a tam píšou dnes?

Čeká na ověření?

Je třeba urgovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlasta74*
Datum: 23.04.13 07:11

Zdravím. Tak na bezpojisteni jsem doložil kupní smlouvu a čekám, co k tomu napíšou, už je to týden.

Mezitím jsem se svezl s kamarádem, co jezdí na severní Moravu a navštívil nového majitele. Byl docela překvapenej. Auto nemá, dal ho prý nějakému kamarádovi na náhradní díly a neví, kde je a je mu to jedno, řešit to nechce. Ale vytáhnul jsem z něj alespoň velký techničák.

Mám to auto tedy jít hned odhlásit? Mám jen kupní smlouvu a velký techničák.

Datum: 23.04.13 11:03
avatar

tady pozor-odhlášením po určité době(krom té desetidenní ze zákona) jakoby sám sobě podřezáváte větev-de facto z pohledu ČKP "popřete" platnou kupní smlouvu,kterou jedinou v soulady s Obč.z. coby fyzická osoba deklarujete pozbytí a nabytí věci(zde auta)...Zkrátka když už jste neodhlásil v tom listopadu 2011,ted už to nedělejte(vaše vozdilo to již rok a půl není a ačkoli jste z pojhledu registru oprávněnou osobou k zápisu změn,řekněme z pohledu zákona-a ten je nad registrem,již nejste majitelem věci a nesmíte tak s věcí jakkoli nakládat...,tohle by mohl být v kostce jeden z protiargumentů při případném soudu ...)-vy jste sice povinen do 10 dnů ohlásit změnu-jenže to je správní problém vás a vašeho MěÚ,ne ČKP...Vy jste v listopadu 2011 prodal,dal kupujícímu plnou moc k převodu,on jí přijal-to že tak neučinil fajn,budete se případně zodpovídat příslušnému správnímu orgánu-pro ČKP prodáno dne toho a toho..a nashledanou(jinak ostatní viz.shora)...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.04.13 12:06
avatar

souhlas s Erikchem, nikam nechoďte, techničák si doma uložte, do něj dejte lístek s informací. že jste prodal auto v 11/2011 panu Morávakovi.

(to pro případ, že zapomenete.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.