Jaké jsou výhody a nevýhody karbonu?

Od: Datum: 30.03.13 13:56 odpovědí: 7 změna: 26.06.13 12:24

Poradil by mi někdo, kdo se vyzná - jaké jsou výhody a nevýhody karbonové karoserie na motorku? To, že je karbon lehčí, pevnější, ale drahý vím, spíš by mne zajímalo, jestli někdo nemáte přímo zkušenosti a to jakékoliv.

Předem děkuju, vážné mi pomůže jakákoliv zkušenost.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.03.13 15:22

Mám karbonovou přilbu. Skořepina je pevná jako ze železa ve srovnání s klasickou ze vstřikovaného plastu. Díky vláknité struktuře nepraskne při nárazu jako vlašský ořech. Taky jsem jel na kole s karbonovým rámem. Podobné to bude s kapotami motorek - extrémní pevnost při minimální tloušťce a hmotnosti. Nevýhodou je tříštivost a neopravitelnost ve srovnání s klasickými plasty, které lze svařit a mnohonásobně vyšší cena. Pro běžné použití u kapot na motorku zbytečné - kapoty moderních motorek váží zlomek ve srovnání s ostatními částmi, kde se dá zbavit více kg za míň peněz - těžké originální výfukové potrubí a katalyzátory, těžká kola,...

Ohodnoceno: 4x

Datum: 30.03.13 19:15

Tato organizace testuje helmy http://sharp.direct.gov.uk/ . A karbonové nepatří mezi nejbezpečnější. I z klasického vstřikované plastu či sklolaminátu bývají bezpečnější. Ale jak se říká, veř a víra tvá tě uzdraví. *frajer*

Hlavní a vlastě jedinná výhoda karbonové helmy je její váha. Bezpečnost do ní nemíchej.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 31.03.13 18:28

Já moc na testy nedám - viděl jsem na vlastní oči helmu z plastu, která po pádu na zem praskla na 2 půlky v místě svaru. Klasická helma ze sklolaminátu nebo karbonu tohle prostě neudělá, protože má "kostru". Takže se může roztříštit v některém místě, ale celkově udrží tvar, nemůže celá prasknout. Mimochodem, když si na Vámi odkazované stránce seřadíte helmy podle "rating", zjistíte, že u všech nejlépe hodnocených je materiál "Carbon Kevlar", "Composite Fibre", "Carbon Fibre", u nejhůře hodnocených zase převládá "Thermoplastic", "Polycarbonate", občas "Fibreglass". Když jsem si kupoval helmu, prodejce tam měl její skořepinu na ukázku. Nevážila nic a i když jsem ji položil na bok a kleknul na ni, nezlomila se ani se neprohnula. Plast by dávno prasknul. Netvrdím, že jsou karbonové helmy nejbezpečnější na světě, ale rozhodně jsou bezpečnější než ty plastové.

Od: jestirek
Datum: 22.04.13 16:22

Tak to je zajímavé, a to že velmi. Laminát příjemně překvapuje, karbon - no tak jak říkáš. A já si myslel s trochou nadsázky, že do laminátu cvrnkneš a můžeš opravovat, zato karbon přežije všecko.

Čili to vidím, že se proletím po netu a za domácí úkol si k laminátu a sklolaminátu zjistím nejnovější podrobnosti.

Od: bellsangel
Datum: 31.03.13 14:51

Díky za dost podrobnou odpověd. S tou tříštivostí jsem to nevěděl, tam jsem se vždycky chytal té "pevnosti", viz i kolega pod tebou.

Co se týče karbonového prádla - taky hezké, promyslím :D

Datum: 30.03.13 19:23

Plasty s armovacím uhlíkovým(karbonovým) vláknem mají,při dodržení technologických parametrů při jejich výrobě,exkluzivní vlastnosti proti plastům klasickým,výrobkům vstřikovaným,nebo lisovaným.Výhodou jsou buď bezpečnostní vlastnosti,nebo konstrukční vlastnosti.

JABRAKA

Od: johana*
Datum: 26.06.13 12:24

Přítel se teď taky rozhodoval jesi koupí carbonovou kapotáž nebo lamino.. a nakonec teda zvolil ten karbon, kvůli tomu, že je pevnější než to lamino a i přesto lehký. No výhod to má určo spousty, ale chtěla sem hlavně říct, že nakonec po sáhodlouhém hledání kde to teda koupí zvolil motoforzu, a zrovna vychytal akci - na všechny modely r.v. 2007 - 2013 mají slevu na kompletní sady kapot 15%. Mají tam sice napsáno Jarní akce, ale na webu to mají pořád, takže si myslím, že to platí stále.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.